Ухвала від 05.07.2010 по справі 2-2590/10

Справа № 2-2590/10

2010 р.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2010 року Солом'янський районний суд м. Києва,

у складі: Головуючого судді - Оксюти Т.Г.,

при секретарі - Уваровій Ю.С.,

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської Ради про зобов'язання прийняти рішення про приватизацію земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

В попередньому судовому засіданні 05.07.2010 року на обговорення учасників процесу, судом було поставлено питання про необхідність закриття провадження у даній справі з підстав того, що вона не може розглядатись в порядку та за нормами ЦПК України, оскільки відносини, що виникли між сторонами є публічно - правовими і мають розглядатись за нормами та у порядку передбаченому КАС України.

Позивач заперечував проти закриття провадження у справі.

Представник відповідача підтримала закриття провадження у справі.

Вислухавши думку сторін з приводу поставленого на обговорення учасників процесу питання, вивчивши матеріали справи та співставивши їх у відповідності до вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у даній справі виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є оскарження позивачем бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень, щодо передачі йому земельної ділянки.

Згідно п. 7 ст. 3 КАС України термін суб'єкт владних повноважень вживається в такому значенні - орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З даної норми закону слідує, що адміністративним спором є спір, який виникає між конкретними суб'єктами суспільства стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою інших суб'єктів, а вони у свою чергу зобов'язані виконувати його вимоги та приписи.

Кодексом адміністративного судочинства України встановлено, що предметом спору по адміністративній справі є лише матеріально - правова вимога до відповідача, яка випливає із спірного матеріального публічно - правового відношення і з приводу якої може мати місце звернення до адміністративного суду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 01.04.2010 року №10-рп/2010 розтлумачив зокрема, що положення частини першої статті 143 Конституції України, слід розуміти так, що при вирішенні питань місцевого значення органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень.

Положення пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного Кодексу України у частині повноважень міських рад вирішувати питання передачі земельних ділянок у власність громадян треба розуміти так, що при їх вирішенні ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.

Положення пункту 1 частини першої статті 17 КАС України слід розуміти так, що до публічно - правових спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Таким чином, на думку суду, даний спір не є спором про право, що виключає його розгляд у порядку цивільного судочинства.

Та обставина, що відповідач є суб'єктом владних повноважень змінює правову природу спірних відносин і робить даний спір публічно - правовим, оскільки вимога позивача не стосується захисту його прав, свобод та інтересів у сфері цивільно - правових відносин.

Отже, дана справа є публічно - правовим спором і підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), яке наведено у п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України. На цей спір поширюється компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 КАС України.

Необхідність закриття провадження у даній справі, також підтверджується Роз'ясненнями Верховного суду України, Вищого адміністративного суду України та матеріалами судової практики, щодо розмежування розгляду подібних спорів в порядку КАС та ЦПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження в цивільній справі, якщо справу не належить розглядати в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі.

Керуючись ст. 15, 205 ЦПК України, ст. 2, 3, 4, 17, 104, 118, 157 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 01.04.2010 року №10-рп/2010, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Київської міської Ради про зобов'язання прийняти рішення про приватизацію земельної ділянки.

Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення до суду з зазначеним позовом в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду міста Києва через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів після подання заяви, яка подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Суддя