Рішення від 20.12.2021 по справі 908/2255/21

номер провадження справи 24/117/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2021 Справа № 908/2255/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, при секретареві судового засідання Вака В.С., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/2255/21

за позовом: Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (вул. Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69061) в інтересах держави в особі Департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації (пр. Соборний, буд. 164, м. Запоріжжя, 69107, ідентифікаційний код 00731270) та Східного офісу Держаудистслужби (вул. Володимира Антоновича, буд. 22 корп.2, м. Дніпро, 49101, ідентифікаційний код 40477689) в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (вул. Перемоги, буд. 129, м. Запоріжжя, 69057)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Простір" (вул. Урожайна, буд. 21, с. Степне, Запорізький район, Запорізька область, 70432, ідентифікаційний код 32090116)

про стягнення 405430,76 грн.

За участю представників:

прокурора: Чекальна О.С., прокурор Запорізької обласної прокуратури, службове посвідчення № 058630 від 14.12.2020

від позивача 1: Кульбачук В.П., довіреність № 1725/01-02 від 06.12.2021

від позивача 2: Гордєєв М.С., заступник начальника відділу управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, посвідчення АБ № 003133 від 02.09.2019

від відповідача: Луньов С.М., адвокат, ордер серія ЗП № 091288 від 06.09.2021

вільний слухач: ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1 від 05.02.1999

СУТЬ СПОРУ:

Перший заступник керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області звернувся до Господарського суду Запорізької області в інтересах держави в особі Департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації та Східного офісу Держаудистслужби в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Простір" про стягнення з коштів в сумі 405430,76 грн.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.08.2021 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Азізбекян Т.А.

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначив, що Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області 02.09.2020 складено Акт № 08.07-20/2 ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації (далі - Ревізія) за період з 01.01.2018 по 31.05.2020. Ревізією встановлено, що 21.06.2018 ТОВ "Простір"подано заявку на участь у конкурсі для отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами на загальну суму 405 430,76 грн. Після опрацювання наданого пакету документів до заявок, у порядку черговості їх реєстрації та з урахуванням пріоритетів, визначених Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів, затвердженого Постановою КМУ від 29.04.2015 № 300 (далі - Порядок № 300) та Умовами конкурсу, Конкурсною комісією прийнято рішення про затвердження та включення до переліку суб'єктів господарювання агропромислового комплексу, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за кредитами банків. На виконання рішень Конкурсної комісії Департаментом агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації, як розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, перераховано на рахунок ТОВ «Простір» бюджетні кошти на загальну суму 405430,76 грн. Прокурор вважає, що вказані кошти в сумі 405430,76 грн підлягають поверненню (стягненню) до державного бюджету. З документів, долучених ТОВ «Простір» до заявки про участь у конкурсі вбачається, що останнім отримано середньостроковий кредит з метою поповнення обігових коштів. Відповідні кошти ТОВ «Простір» почало використовувати, починаючи з 08.09.2017 відповідно до цілей, на які було надано кредит. Актом ревізії від 02.09.2020 № 08.07-20/2 встановлено, що ТОВ «Простір» за кредитним договором кошти фактично використовувало більше одного календарного року на фінансування поточної підприємницької діяльності. Однак, надання компенсації (кредитної субсидії) відповідно до п. 13.3.2 Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» та абз. 8 п. 4 Порядку від 29.04.2015 № 300 (у редакціях чинних на час правовідносин) за середньостроковим кредитом могла бути призначена лише для придбання основних засобів сільського виробництва, здійснення витрат пов'язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об'єктів сільськогосподарського призначення, а також переробкою сільськогосподарської продукції. Таким чином, кошти в сумі 405 430,76 грн ТОВ «Простір» отримало незаконно, що підтверджено матеріалами ревізії, проведеної управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 02.09.2020 № 08.07-20/2. Департаментом агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації листом від 16.10.2020 №3046/02-00 на адресу ТОВ «Простір» скеровано письмову претензію, однак кошти не повернуті. Посилаючись на приписи ст. 131-1 Конституції України, ст. ст. 5, 22, 47, 112 Бюджетного кодексу України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру, прокурор просив позов задовольнити.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 09.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2255/21 за правилами загального позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 24/117/21. Підготовче судове засідання призначено на 15.09.2021.

Ухвалою суду від 10.09.2021 підготовче судове засідання перенесено на 13.10.2021.

17.09.2021 на адресу суду від Східного офісу Держаудистслужби надійшли пояснення на позовну заяву, у яких останній підтримує заявлені прокурором позовні вимоги. Водночас Офіс не погоджується з твердженням прокурора про бездіяльність управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області та невжиття управлінням належних заходів. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

08.10.2021 на адресу суду від ТОВ "Простір" надійшов відзив на позовну заяву від 06.10.2021, у якому останній проти позову заперечує та вважає, що позовна заява підписана та подана органом прокуратури за відсутності належних правових підстав. Також до позовної заяви не долучено будь-яких листів, заяв або повідомлень від Департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації, а так само від Східного офісу Держаудитслужби ні за 2020 рік, ні за 2021 рік про неможливість або небажання проведення претензійно-позовної роботи по поверненню бюджетних коштів, щодо яких виявлено факти порушень порядку їх виділення та завдані збитки. Відповідач звернув увагу, що відповідно до вимоги про усунення виявлених порушень Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 29.09.2020 № 04-08-07-14/3912 та листа Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 30.06.2021 № 040807-17/2490-2021 вбачається висновок органу державного фінансового контролю, що внаслідок порушення допущеного відповідальними особами ТОВ «Простір», яким зайво отримано компенсацію, оскільки отримані протягом року від дати отримання кошти не повернуті, а отже порушено вимоги Порядку від 29.04.2015 № 300, державному бюджету завдано збитки на суму 405,43 тис. грн. Умовою настання збитків на підприємстві, господарсько-фінансова діяльність якого підлягає ревізії, стають фактично встановлені ревізором обставини порушення законодавства, що призвели до втрати активів або недоотримання доходів. В цей же час, будь-які контрольні заходи (ревізії, аудити, інспектування, зустрічні звірки тощо) в ТОВ «Простір» протягом 2018-2021 років органами державного фінансового контролю не проводилися. Стверджує, що відомості про незаконне отримання ТОВ «Простір» державної фінансової підтримки є необґрунтованими та такими що не відповідають фактичним обставинам справи. ТОВ «Простір», з метою отримання державної фінансової підтримки, не вчиняло будь-яких протиправних дій. Просить суд відмовитиу задоволенні позову.

Ухвалою суду від 13.10.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовчого засідання на 01.11.2021.

29.10.2021 від Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області та Департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації надійшли відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 01.11.2021 закрито підготовче провадження, розпочато розгляд справи по суті та оголошено перерву до 02.12.2021.

Ухвалою суду від 02.12.2021 оголошено перерву до 20.12.2021.

В засіданні 20.12.2021 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи учасників процесу, суд

УСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям, зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також: на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим, рішенням., ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 2 вказаної норми, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівель.

Так, Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, відповідно до п. 3.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І півріччя 2020 року, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту за період з 01.01.2018 по 31.05.2020, про що складений Акт ревізії від 02.09.2020 №08.07-20/2.

Ревізією встановлено, що у 2018 році в агропромисловому комплексі здійснювались фінансові підтримки шляхом здешевлення кредитів за КПКВК ДБ 2801030 «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів». Метою вказаної бюджетної програми є збільшення обсягів виробництва основних видів сільськогосподарської продукції, а завданням - залучення в аграрний сектор кредитів на створення реальних умов для їх здешевлення.

Напрямом використання бюджетних коштів була часткова компенсація відсоткової ставки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу за залученими у національній валюті банківськими кредитами.

Надання підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів у 2018 році здійснювалося відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 300 (далі - Порядок № 300), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 254, яка набрала чинності 11.04.2018.

Підтримка здійснювалась у вигляді часткової компенсації відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами (далі - компенсація).

Так, у 2018 році підтримку у вигляді компенсації конкурсною комісією, утвореною згідно з розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 11.06.2015 №210, надано 30 суб'єктам господарювання.

Рішення Конкурсної комісії про надання компенсації та при вирішенні інших питань оформлювались відповідними протоколами.

Конкурсною комісією також затверджувалися Умови проведення конкурсу з визначення суб'єктів агропромислового комплексу для отримання компенсації шляхом здешевлення кредитів (далі - Умови).

Відповідно до п. 7 Умов, затверджених у 2018 році протоколами засідання конкурсної комісії від 04.05.2018 №1 та від 14.11.2018 № 5, конкурсна комісія визначає суму компенсації для кожного позичальника в межах встановленого річного обсягу, видає позичальнику довідку про прийняте рішення конкурсної комісії щодо надання компенсації та включає його до реєстру позичальників, які мають право на отримання компенсації.

Відповідно до п. 10 Умов, рішення Конкурсної комісії приймається на її засіданні у присутності не менше двох третин її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Рішення конкурсної комісії оформлюється протоколом, який підписують усі члени конкурсної комісії. Член комісії, який не згодний з її рішенням, підписує протокол з окремою думкою, яка є невід'ємною частиною протоколу.

Ревізією питання законності надання Компенсації суб'єктам господарювання агропромислового комплексу (далі - Позичальники) проведено шляхом дослідження документів, що надавалися позичальниками у складі заявок на отримання компенсацій, а саме кредитних договорів, змін до них, виписок банку щодо отримання кредитних коштів та погашення відсотків проведенням розрахунків компенсацій, а також дослідження документів, які направлялися Позичальниками на запити управління Східного офісу Держаудитслужби в України.

Так, встановлено, що 21.06.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю «Простір» (код ЄДРПОУ 32090116, юридична адреса: вул. Урожайна, буд.21, с. Степне, Запорізький район, Запорізька область, 70432) подано заявку на участь у конкурсі для отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами на загальну суму 405430,76 грн, яку зареєстровано у Журналі обліку реєстрації документів учасників конкурсу щодо визначення переліку позичальників агропромислового комплексу для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів за рахунок коштів державного бюджету у 2018 році Запорізької обласної державної адміністрації під № 9.

Після опрацювання наданого пакету документів до заявок, у порядку черговості їх реєстрації та з урахуванням пріоритетів, визначених Порядком від 29.04.2015 № 300 та Умовами конкурсу, Конкурсною комісією відповідно до протоколу засідання від 26.06.2018 № 2 прийнято рішення про затвердження та включення до переліку суб'єктів господарювання агропромислового комплексу, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за кредитами банків у кількості 8 (9 заявок) суб'єктів господарювання агропромислового комплексу з розрахунковою річною сумою компенсації відсоткової ставки в межах дії кредитних договорів на поточний рік в сумі 2 462 000 грн, згідно з реєстром позичальників, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами, складеному на підставі журналу обліку реєстрації документів учасників конкурсу щодо визначення переліку позичальників агропромислового комплексу для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів за рахунок коштів державного бюджету.

Зокрема, Конкурсною комісією вказане рішення прийнято одностайно та до відповідного Реєстру позичальників включено ТОВ «Простір» (№ 9 згідно з порядком реєстрації - компенсація у розмірі 14,5 %, 16%, 17% облікової ставки НБУ на дату нарахування відсотків відшкодування) із загальною сумою компенсації відсоткової ставки за кредитами на загальну суму 393 074,84 грн.

У зв'язку з тим, що з 13.07.2018 розмір облікової ставки Національного банку збільшився до 17,5 % до кінця поточного бюджетного року, а попередній розрахунок компенсації за залученими кредитами відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії №2 від 26.06.2018 здійснювався з урахуванням облікової ставки НБУ 17%, а також, враховуючи те, що у липні 2018 року деякими позичальниками здійснено дострокове погашення кредитів, що дозволило вивільнити раніше розподілені кошти, відповідно до протоколу засідання Конкурсної комісії від 06.09.2018 № 3 здійснено перерахунок суми компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами за рахунок коштів державного бюджету та прийнято рішення затвердити та включити до переліку суб'єкти господарювання агропромислового комплексу, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за кредитами банків у кількості 9 (10 заявок) суб'єктів господарювання агропромислового комплексу з розрахунковою річною сумою компенсації відсоткової ставки в межах дії кредитних договорів на поточний рік в сумі 2 462 000 грн, згідно з реєстром позичальників, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами, складеному на підставі журналу обліку реєстрації документів учасників конкурсу щодо визначення переліку позичальників агропромислового комплексу для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів за рахунок коштів державного бюджету.

Конкурсною комісією вказане рішення прийнято одностайно та до відповідного Реєстру позичальників включено ТОВ «Простір» (№ 9 згідно з порядком реєстрації - компенсація у розмірі 14,5 %, 16%, 17% облікової ставки НБУ на дату нарахування відсотків відшкодування) із загальною сумою компенсації відсоткової ставки за кредитами на загальну суму 431 208, 86 грн.

У зв'язку з тим, що з 07.09.2018 розмір облікової ставки Національного банку збільшився до 18 % до кінця поточного бюджетного року, а попередній розрахунок компенсації за залученими кредитами здійснювався з урахуванням облікової ставки НБУ 17,5%, а також, враховуючи те, що у вересні 2018 року деякими позичальниками здійснено дострокове погашення кредитів, що дозволило вивільнити раніше розподілені кошти, відповідно до протоколу засідання Конкурсної комісії від 05.11.2018 № 4 здійснено перерахунок суми компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами за рахунок коштів державного бюджету та прийнято рішення затвердити та включити до переліку суб'єкти господарювання агропромислового комплексу, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за кредитами банків у кількості 10 (11 заявок) суб'єктів господарювання агропромислового комплексу з розрахунковою річною сумою компенсації відсоткової ставки в межах дії кредитних договорів на поточний рік в сумі 2 884 000 грн, згідно з реєстром позичальників, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами, складеному на підставі журналу обліку реєстрації документів учасників конкурсу щодо визначення переліку позичальників агропромислового комплексу для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів за рахунок коштів державного бюджету.

Конкурсною комісією вказане рішення прийнято одностайно та до відповідного Реєстру позичальників включено ТОВ «Простір» (№ 9 згідно з порядком реєстрації - компенсація у розмірі 14,5 %, 16%, 17%, 12,5%, 18% облікової ставки НБУ на дату нарахування відсотків відшкодування) із загальною сумою компенсації відсоткової ставки за кредитами на загальну суму 405430,76 грн.

На виконання вищевказаних рішень Конкурсної комісії Департаментом агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації, як розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, перераховано на рахунок ТОВ «Простір» бюджетні кошти на загальну суму 405430,76 грн, а саме: 31.07.2018 перераховано грошові кошти на суму 160155,48 грн; 22.08.2018 - 67253,18 грн; 24.09.2018 - 35182,95 грн; 23.10.2018 - 34663,75 грн; 23.11.2018 - 36 966,41 грн; 21.12.2018 - 71208,99 грн, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Відповідно до ч. 2 ст. 347 ГК України кредити, які надаються банками, розрізняються за строками користування на короткострокові - до одного року, середньострокові - до трьох років та довгострокові - понад три роки.

ТОВ «Простір» до заявки на участь у конкурсі для отримання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами долучено кредитний договір №070917-А-2 від 07.09.2017 між ТОВ «Простір» та ПАТ «Банк Кредит Дніпро» зі строком дії до 31.03.2019.

На виконання вказаного договору ТОВ «Простір» розпочало отримувати кошти з 08.09.2017, що підтверджується випискою по особовому рахунку ПАТ «Банк Кредит Дніпро» та того ж дня почало їх використовувати, що підтверджуються платіжними дорученнями та видатковими накладними.

Таким чином, виходячи зі строку, на який ТОВ «Простір» надавався кредит, останній згідно з. ч. 2 ст. 347 ГПК України є середньостроковим.

Згідно з п. 4.1 Кредитного договору від 07.09.2017 кредит ТОВ «Простір» надано банком на наступні цілі: поповнення обігових коштів, у тому числі придбання насіння, засобів захисту рослин, добрив, паливно-мастильних матеріалів, запчастин для ремонту сільськогосподарської техніки, виплати заробітної плати, сплати податків і зборів, сплата транспортних послуг тощо.

Відповідні кошти ТОВ «Простір» почало використовувати, починаючи з 08.09.2017 відповідно до цілей, на які було надано кредит.

Використання коштів ТОВ «Простір» за вказаним цільовим призначенням підтверджується видатковими накладними, відповідно до яких товариство придбало запчастини, насіння, добрива, дистильовану воду тощо, а також актами надання послуг (оплата сільгоспробіт та надання послуг за збирання врожаю).

Таким чином, як вбачається з документів, долучених ТОВ «Простір» до заявки про участь у конкурсі, останнім отримано середньостроковий кредит з метою поповнення обігових коштів.

Актом ревізії Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 02.09.2020 № 08.07-20/2 встановлено, що ТОВ «Простір» за вищезазначеним кредитним договором кошти фактично використовувало більше одного календарного року на фінансування поточної підприємницької діяльності.

В позовній заяві зазначено, що надання компенсації (кредитної субсидії) відповідно до п. 13.3.2 Закону та абз.8 п.4 Порядку №300 (у редакціях чинних на час правовідносин) за середньостроковим кредитом могла бути призначена лише для придбання основних засобів сільського виробництва, здійснення витрат пов'язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об'єктів сільськогосподарського призначення, а також переробкою сільськогосподарської продукції.

На час існування відповідних правовідносин п. 13.3.2 Закону та абз. 8 п. 4 Порядку № 300 не було передбачено надання компенсації за середньостроковим кредитом для поповнення обігових коштів.

Таким чином, кошти в сумі 405430,76 грн ТОВ «Простір» отримало незаконно.

Незаконність отримання ТОВ «Простір» коштів в сумы 405430,76 грн підтверджено матеріалами ревізії, проведеної управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 02.09.2020 № 08.07-20/2.

Відповідно до абз 2 п. 5 Положення № 300 у разі встановлення контролюючими органами факту незаконного отримання бюджетних коштів, останні в сумі, що незаконно отримана повертаються до державного бюджету.

На підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області керівнику Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації пред'явлено обов'язкові до виконання вимоги від 29.09.2020 № 04-08-07-14/3912, зокрема, щодо вжиття заходів до суб'єктів господарювання, які незаконно отримали компенсацію відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами та державну підтримку на розвиток садівництва та її повернення на розрахункові рахунки Департаменту.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (п.8); звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10).

Тобто, органу державного фінансового контролю надано можливість у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

З метою виконання вищевказаної вимоги Департаментом АПР ЗОДА на адресу ТОВ «Простір» скеровано письмову претензію від 16.10.2020 № 3046/02-00, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Викладені обставини стали підставою для звернення до суду прокурора з даним позовом та вимогою про стягнення з ТОВ «Простір» коштів у сумі 405430,76 грн.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України Про прокуратуру наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Згідно частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об'єднань.

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Зважаючи на нездійснення Департаментом агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя та Східним офісом Держаудитслужби, м. Дніпро в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, м. Запоріжжя заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів держави та враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку про дотримання прокуратурою вимог Закону України "Про прокуратуру" щодо належного обґрунтування підстав звернення до господарського суду на захист інтересів Держави.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. При складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, Автономною Республікою Крим, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Частиною 3 статті 47 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів забезпечують управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим Кодексом.

Починаючи з 2000 року, з метою зменшення навантаження на суб'єктів господарювання агропромислового комплексу при сплаті відсотків за користування кредитами, розширення їх доступу до банківських кредитів та зменшення їх вартості, в Україні діє програма пільгового кредитування. Щорічно у державному бюджеті Мінагрополітики передбачаються кошти для здешевлення кредитів, залучених суб'єктами господарювання агропромислового комплексу. Серед головних цілей, на досягнення яких спрямована реалізація бюджетної програми здешевлення кредитів це забезпечення продовольчої безпеки держави, підвищення конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції, ефективності галузей, забезпечення стабільності ринків, розширення участі України у забезпеченні світового ринку сільськогосподарською продукцією. Метою бюджетної програми є збільшення обсягів виробництва основних видів сільськогосподарської продукції, прибутковості виробництва та забезпечення насиченості внутрішнього ринку сільськогосподарською продукцією.

Законом, що регулює відносини у сфері державної фінансової підтримки агропромислового комплексу, зокрема, шляхом здешевлення кредитів, є Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України», п.2-1.1 ст. 2, п. 13.1 ст. 13 якого визначено, що фінансова підтримка суб'єктів господарювання агропромислового комплексу може здійснюватися через механізм здешевлення кредитів. Принципами державної підтримки сільського господарства України є прозорість та публічність, прогнозованість та послідовність, справедливість та ефективність, цільове спрямування державної підтримки.

Здійснення підтримки суб'єктів господарювання врегульовано Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 300 від 29.04.2015 (далі - Порядок №300), у редакціях, які діяли у 2017 та 2018 роках.

Відповідно до п. 4 Порядку № 300 (в редакції 2017р.) компенсація надається на конкурсній основі суб'єктам господарювання агропромислового комплексу - юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності та фізичним особам - підприємцям (далі - позичальники) за укладеними кредитними договорами: - у 2015 році - за умови, що сума відсотків за користування кредитами та розмір плати за надання інших банківських послуг, пов'язаних з укладенням кредитного договору (розрахункове обслуговування кредиту, розгляд кредитного проекту, управління кредитами, консультаційні послуги тощо), не перевищують 30 відсотків річних; - починаючи з 2016 року - за умови, що сума відсотків за користування кредитами не перевищує облікової ставки Національного банку, збільшеної на 3 відсоткових пункти на момент укладання договору. При цьому витрати з надання інших банківських послуг, пов'язаних з укладенням кредитного договору (розрахункове обслуговування кредиту, розгляд кредитного проекту, управління кредитами, консультаційні послуги тощо), не підлягають компенсації; - починаючи з 2017 року згідно з укладеними договорами.

Компенсація надається за нараховані і сплачені у поточному році відсотки за користування кредитами: у розмірі облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, - позичальникам, які мають чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 10 млн. гривень, та позичальникам, які провадять діяльність з вирощування та розведення великої рогатої худоби молочних порід, іншої великої рогатої худоби; у розмірі 50 відсотків облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, - іншим позичальникам.

Компенсації підлягають відсоткові ставки за кредитами, залученими для покриття витрат, пов'язаних із закупівлею пально-мастильних матеріалів, насіння, добрив, засобів захисту рослин, кормів, сировини та інгредієнтів для виробництва комбікормів, ветеринарних препаратів, спермопродукції, молодняку сільськогосподарських тварин та птиці, обладнання для тваринницьких ферм і комплексів, запасних частин для ремонту сільськогосподарської і зрошувальної техніки та обладнання, енергоносіїв, та оплати послуг, пов'язаних з виконанням ремонтних робіт сільськогосподарської і зрошувальної техніки, робіт (послуг) з підготовки та обробки ґрунту, посіву, захисту рослин від хвороб і шкідників, внесення добрив та підживлення, збирання врожаю.

5. Компенсація не надається позичальникам, стосовно яких порушено справу про банкрутство, яких визнано банкрутами, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більше ніж шість місяців заборгованість перед державним бюджетом, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується відповідними органами державної фіскальної служби.

У разі встановлення контролюючими органами факту незаконного отримання бюджетних коштів припиняється надання позичальнику компенсації протягом поточного та наступного бюджетних періодів, а кошти у сумі, що незаконно отримана, повертаються до державного бюджету.

6. Для проведення конкурсу та вирішення інших питань щодо надання компенсації облдержадміністрації утворюють конкурсні комісії, до складу яких входять представники структурних підрозділів облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, органів державної статистики, фінансових органів, територіальних органів ДФС, міжрегіональних територіальних органів Держаудитслужби, професійних громадських організацій. Конкурсні комісії очолюють керівники структурних підрозділів облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку.

7. Конкурсні комісії розпочинають приймання заявок на участь у конкурсі та документів, що додаються до них, у день оприлюднення оголошення про порядок та умови проведення конкурсу, а закінчують за сім робочих днів до початку проведення останнього засідання конкурсної комісії. Засідання конкурсної комісії проводяться у разі потреби. Останнє засідання конкурсної комісії проводиться до 10 грудня. Заявки, що надійшли після закінчення строку їх подання, не розглядаються. Реєстрація заявки та документів, що додаються до неї, проводиться в день їх надходження. Документи, подані не в повному обсязі, реєструються і повертаються позичальнику у триденний строк після їх подання із зазначенням причин повернення. Заявки на участь у конкурсі розглядаються конкурсною комісією з урахуванням вимог, визначених пунктом 10 цього Порядку.

Рішення конкурсної комісії приймається на її засіданні у присутності не менш як двох третин її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписують усі члени конкурсної комісії. Член комісії, який не згодний з її рішенням, підписує протокол з окремою думкою, яка є невід'ємною частиною протоколу.

8. Позичальники для отримання компенсації подають до конкурсних комісій заявку за встановленою Мінагрополітики формою і такі документи: копію кредитного договору, посвідчену банком-кредитором або обслуговуючим банком, та копії додатково укладених договорів між позичальником та кредитором; довідку про банківські реквізити позичальника; виписку банку-кредитора або обслуговуючого банку про отримання позичальником кредиту; копію фінансової звітності за останній рік відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності (додаток 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан), форма № 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), а для позичальників, які є юридичними особами та зареєстровані у поточному році, - за останній звітний період, що передує поданню заявки; довідку про відсутність (наявність) заборгованості з податків і зборів, видану відповідними органами державної фіскальної служби; копії документів про оплату товарів, робіт, послуг для підтвердження використання кредитних коштів на цілі, визначені у пункті 4 цього Порядку.

Подані документи реєструються секретарем конкурсної комісії в журналі обліку, форму якого затверджує Мінагрополітики. Секретарем конкурсної комісії є представник структурного підрозділу облдержадміністрації, що забезпечує виконання функцій з питань агропромислового розвитку.

10. Конкурсні комісії розглядають подані позичальниками документи, необхідні для отримання права на компенсацію, у порядку черговості їх реєстрації. Під час прийняття рішення щодо надання компенсації перевага надається позичальникам: у першу чергу - які мають чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 10 млн. гривень; у другу чергу - які провадять діяльність з вирощування та розведення великої рогатої худоби молочних порід, іншої великої рогатої худоби.

Конкурсні комісії визначають суму компенсації для кожного позичальника в межах встановленого річного обсягу, видають позичальнику довідку про прийняте рішення конкурсної комісії щодо надання компенсації та включають його до реєстру позичальників, які мають право на отримання компенсації за кредитами. Форми довідки та реєстру затверджує Мінагрополітики. У разі відмови в наданні компенсації позичальнику надсилається у триденний строк після прийняття рішення конкурсною комісією обґрунтована письмова відповідь із зазначенням причин відмови.

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 11.06.2015 № 210 (зі змінами) «Про створення конкурсної комісії з визначення суб'єктів господарювання агропромислового комплексу для надання фінансової підтримки через механізм здешевлення кредитів та затвердження її складу» (далі - Комісія), з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 300 було створено відповідну комісію.

До складу комісії, відповідно до вимог Порядку № 300, окрім представників Департаменту, включалися представники Держфінінспекції в Запорізькій області (управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області), Запорізької обласної громадської організації «Аграрний союз України», Департаменту фінансів Запорізької обласної державної адміністрації, Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Головного управління статистики в Запорізькій області, обласних, районних асоціацій фермерів Запорізького району, Запорізької обласної профспілкової організації працівників АПК.

Як зазначалося вище, відповідно до Порядку № 300 відповідачем було подано конкурсній комісії всі необхідні документию. Після опрацювання наданого пакету документів до заявок, у порядку черговості їх реєстрації та з урахуванням пріоритетів, визначених Порядком, конкурсною комісією прийнято рішення про надання компенсації відповідачу.

На виконання рішення Комісії Департаментом, як розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, перераховано кошти у розмірі 405430,76 грн на рахунок відповідача.

В подальшому управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області відповідно до п. 3.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І півріччя 2020 року, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту за період з 01.01.2018 по 31.05.2020, якою встановлені порушення, що відображені в акті ревізії від 02.09.2020 №08.07-20/2, який підписаний посадовими особами об'єкту контролю 09.09.2020 із запереченнями, висновки на які надано листом від 28.09.2020 № 04-08-07-14/3886.

В своїх поясненнях за результатами ревізії начальник управління - головний бухгалтер управління фінансово-кредитного та економічного забезпечення Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля облдержадміністрації Доновська Н. Ю. стосовно надання у 2018 році компенсації відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами відповідно до Порядку № 300 ТОВ «Простір» у сумі 405430,76 грн. пояснила, що були враховані роз'яснення банку-АТ «Банк Кредит Дніпро» від 20.06.2018 № 63/01 та від 13.11.2018 № 375/01 стосовно врахування банком особливостей операційного ціклу сільгосптоваровиробників та внесення змін у план рахунків банку та відповідно обмеження строку користування кредитними траншами до 365 днів.

Суд враховує, що розрахунок суми належної підприємству компенсації здійснювався саме Департаментом АПР ЗОДА, а не безпосередньо ТОВ «Простір», який лише подав перелік первинних та інших необхідних документів для нарахування належної відповідачу компенсації, які були прийняті, перевірені та розглянуті конкурсною комісією та яка прийняла рішення визначити суму компенсації ТОВ «Простір» у розмірі 405430,76 грн.

До того ж протокол підписаний усіма членами конкурсної комісії без зауважень, проти прийняття рішення щодо надання компенсації відповідачу ніхто з них не голосував та жодним з них не складав окремої думки, яка є невід'ємною частиною протоколу, як це передбачено п. 7 Порядку №300.

Порядком №300 передбачені повноваження саме конкурсної комісії розглянути подані заявниками первинні документи, їх перевірити та прийняти одне з двох рішень надати компенсацію або відмовити в її наданні. Тому за наявності позитивного рішення конкурсної комісії про надання суми компенсації відсутні підстави стверджувати про незаконне її отримання заявником (відповідачем).

ТОВ «Простір» з метою отримання державної фінансової підтримки не вчиняло будь-яких протиправних дій та/або не надавало на розгляд уповноваженої Комісії з визначення суб'єктів господарювання агропромислового комплексу для надання фінансової підтримки через механізм здешевлення кредитів недостовірної інформації чи фіктивних документів.

Порядок № 300 не містить заборон будь-яким особам подавати заявки та документи на участь у конкурсі. Рішення про допущення до участі у конкурсі та наявності підстав для надання компенсації оцінює та вирішує сама конкурсна комісія на підставі умов встановлених Порядком № 300. Направлена Департаменту за результатами ревізії обов'язкова для виконання вимога про усунення порушень не містила інформації про ТОВ «Простір» (сам акт ревізії та будь-яка інформація не є обов'язковими для виконання документами). Докази того, що акт ревізії та вимога направлялися на адресу відповідача матеріали справи не містять.

З огляду на викладене суд констатує, що оскільки конкурсна комісія, маючи всі необхідні документи та інформацію по ТОВ «Простір», в межах своїх повноважень правомірно прийняла рішення про включення ТОВ «Простір» до Реєстру позичальників, які мають право на отримання компенсації відсоткової ставки, а тому відповідач мав право для отримання бюджетних коштів фінансової підтримки через механізм здешевлення кредитів в сумі 405430,76 грн.

Також, відповідно до п.п. 13.1.1 п. 13.1. ст. 13 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-1V (далі - ЗУ «Про державну підтримку сільського господарства України») визначено здешевлення кредитів здійснюється в режимі кредитної субсидії та полягає у субсидуванні частини плати (процентів) за використання кредитів, наданих банками в національній та іноземній валюті.

В цей же час, відповідно до п.п. 13.2.2. п. 13.2. ст. 13 цього Закону передбачено, що субсидуванню підлягає частина плати (процентів) за кредитом, сума якого використовується за цільовим призначенням на потреби виробництва (на розвиток агропромислового комплексу). Компенсації підлягає частина лізингових, платежів суб'єктів господарювання агропромислового комплексу, сплачених відповідно до договорів фінансового лізингу техніки та/або обладнання для агропромислового комплексу, що використовуються зазначеними суб'єктами у господарській діяльності.

Доречно зазначити, що відповідно до п.п. 13.3.2. п. 13.2. ст. 13 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» (в редакції чинній на момент подачі позовної заяви та розгляду даної справи) кредитна субсидія надається позичальнику щомісяця виходячи з суми фактично сплачених відсотків за відповідний період, а саме:

- за короткостроковими кредитами, залученими: для поповнення обігових коштів; для закупівлі у сільськогосподарських товаровиробників виробленої ними сільськогосподарської продукції;

- за середньостроковими кредитами, залученими: для поповнення обігових коштів; для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва; для здійснення витрат, пов'язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об'єктів сільськогосподарського призначення, а також з переробкою сільськогосподарської продукції;

- за довгостроковими кредитами, залученими: для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва, обладнання для виробництва та переробки сільськогосподарської продукції; для будівництва та реконструкції виробничих об'єктів (у тому числі оптових ринків сільськогосподарської продукції, сховищ для зберігання зерна, овочів та фруктів).

Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» не обмежує можливість субсидіювання сільськогосподарських суб'єктів господарювання, які використовують кредити (кредитні лінії) чи кредитні кошти за цільовим призначенням на потреби виробництва (на розвиток агропромислового комплексу - для поповнення обігових коштів тощо) будь-якими строками (короткостроковими або середньостроковими кредитами чи кредитними лініями).

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищезазначене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на а прокурора, як особи що звернулася з позовом на захист інтересі держави.

Керуючись ст., ст. 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 04.01.2022.

Суддя Т.А. Азізбекян