Дата документу 14.12.2020
Справа № 501/2539/20
3/501/863/20
14 грудня 2020 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Семенова О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Радіонова К.С.,
прокурора - Кравченка А.М.,
захисника - адвоката Латій О.В.
особи, яка притягається о адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушенні, які надійшли від Одеського управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Семипалатинськ Республіки Казахстан, громадянки України, яка працює на посаді директор КНП «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморськ» Чорноморської міської ради Одеської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №378/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючою обов'язки директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст.28 Закону, не повідомила колегіальний орган - Чорноморську міську раду, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій щодо видання та підписання наказу № 72 від 20.12.2019 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі лікаря стоматолога-ортодонта ОСОБА_1 в розмірі 1875 грн., яка є рідною дочкою т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1 , та її близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст.1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №380/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону, не повідомила колегіальний орган - Чорноморську міську раду, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій щодо видання та підписання наказу № 83 від 20.12.2018 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі лікаря стоматолога-ортодонта ОСОБА_1 в розмірі 370 грн., яка є рідною дочкою в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ» ОСОБА_1 , та її близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст.1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №382/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючою обов'язки директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п.»а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону, не повідомила колегіальний орган - Чорноморську міську раду, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій щодо видання та підписання наказу № 72 від 20.12.2019 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі себе особисто в розмірі 5323 гри., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №384/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п.»а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону, не повідомила колегіальний орган - Чорноморську міську раду, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій щодо видання та підписання наказу № 83 від 20.12.2018 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі себе особисто в розмірі 1000 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №379/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючою обов'язки директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ № 72 від 20.12.2019 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі лікаря стоматолога-ортодонта ОСОБА_1 в розмірі 1875 грн., яка є рідною дочкою т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1 , та її близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст.1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №381/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст.28 Закону, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ № 83 від 20.12.2018 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі лікаря стоматолога-ортодонта ОСОБА_1 в розмірі 370 грн., яка є рідною дочкою в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ» ОСОБА_1 , та її близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст.1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №383/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючою обов'язки директора комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» Чорноморської міської ради Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п.»а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст.28 Закону, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ № 72 від 20.12.2019 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі себе особисто в розмірі 5323 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №385/2020 від 28.07.2020 р., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. головного лікаря Державного закладу «Стоматологічна поліклініка Міністерства охорони здоров'я України міста Чорноморськ», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) і Примітки до ст.172-7 КУпАП, в порушення ст.28 Закону, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ № 83 від 20.12.2018 «Про преміювання працівників поліклініки з нагоди святкування Нового року та Різдва Христова» в тому числі себе особисто в розмірі 1000 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якій були роз'яснені права, передбачені ст.ст.59, 63 Конституції України та ст.268 КУпАП, свою вину у вчиненні правопорушень, які поставлені їй в провину не визнала, та пояснила наступне.
Так, 18 грудня 2018 року вона, як в.о. головного лікаря, заступник головного лікаря з медичної частини звернулася до Міського голови м.Чорноморська з поданням про преміювання працівників поліклініки із загального фонду бюджету в межах фонду економі заробітної плати та фонду преміювання за результатами роботи закладу, виконання планових показників за 2018 рік та з нагоди святкування Нового року та ОСОБА_2 , відповідно до спільного наказу МОХ України та Міністерства праці і соціальної політики України №308/519 від 05.10.2005 р. «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я» та колективного договору закладу.
На підставі зазначеного подання відповідно до розпорядження міського голови Чорноморської міської ради №377 від 19 грудня 2018 року вирішено питання про преміювання працівників ДЗ «Стоматологічна поліклініка МОЗ України міста Чорноморська», а саме визначено розмір преміювання головного лікаря даного закладу та зобов'язано здійснити преміювання всіх підпорядкованих працівників даного медичного закладу.
Відповідно до протоколу засідання первинної профспілкової організації стоматологічної поліклініки міста Чорноморська від 20 грудня 2018 року №26 погоджено преміювання працівників даного закладу згідно з додатком до наказу №83 від 20 грудня 2018 року.
Крім того, 10 грудня 2019 року, вона, як заступник директора з медичної частини КНП «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» ЧМР Одеської області, разом із в.о. директора ОСОБА_3 звернули до Т.в.о. начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області з поданням щодо про преміювання працівників підприємства із загального фонду бюджету в межах фонду економії заробітної плати.
На підставі зазначеного подання відповідно до розпорядження міського голови Чорноморської міської ради №424 від 18 грудня 2019 року вирішено питання про преміювання працівників КНП «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморська» ЧМР Одеської області, а саме визначено розмір преміювання в.о. директора даного закладу та зобов'язано здійснити преміювання всіх підпорядкованих працівників даного медичного закладу.
Відповідно до протоколу засідання первинної профспілкової організації стоматологічної поліклініки міста Чорноморська від 20 грудня 2019 року №36 погоджено преміювання працівників даного закладу згідно з додатком до наказу №72 від 20 грудня 2019 року.
ОСОБА_1 також доповнила, що розрахунок визначення розміру преміювання здійснювалося бухгалтером та відповідальною особою з економічних питань підприємства, яке як зазначено вище було предметом розгляду зборів профспілки, дій щодо які могли призвести до невиконання чи неналежного виконання нею своїх повноважень нею не вчинялось.
Дослідивши докази, вислухавши думки учасників розгляду справи, суд доходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень з огляду на таке.
Диспозицією ч.1 ст.172-7 КУпАП передбачена відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Диспозицією ч.2 ст. 172-7 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Законом України «Про запобігання корупції» визначено, що реальний конфлікт інтересів це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Суб'єктивна сторона правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст.172-7 КУпАП, характеризується тим, що воно учиняється умисно; особа, яка його вчиняє, усвідомлює, що вона не повідомляє про наявність у неї реального конфлікту інтересів або вчиняє дії чи приймає рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» в п.3 зазначив, що «для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи не вчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів та розмежування реального і потенційного конфлікту інтересів особа, яка здійснює правозастосовну діяльність, для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, має встановити наявність обов'язкової сукупності таких юридичних фактів, як:
1. наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений;
2. наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення;
3. наявність повноважень на прийняття рішення;
4. наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.
Без наявності хоча б одного з фактів із цієї сукупності реальний конфлікт інтересів не виникає. Встановлення цих фактів має бути відображено в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та, відповідно, в постанові суду.»
У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. При цьому конфлікт інтересів повинен бути реальним (очевидним) і передбачуваним.
Суб'єктивна сторона правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст.172-7 КУпАП, характеризується тим, що воно учиняється умисно; особа, яка його вчиняє, усвідомлює, що вона не повідомляє про наявність у неї реального конфлікту інтересів або вчиняє дії чи приймає рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно зі ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Суд вважає, що твердження особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про те, що вона не повідомила колегіальний орган - Чорноморську міську раду, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій щодо видання та підписання наказів про преміювання працівників є помилковим.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зверталась до Чорноморської міської ради із поданням про преміювання працівників підприємства, у зв'язку із чим міським головою надані подальші розпорядження про зобов'язання преміювання працівників підприємства та розмір преміювання, тобто ОСОБА_1 виконала всі дії для запобігання суперечностей, які могли вплинути на об'єктивність або неупередженість щодо прийняття рішення та на вчиненні дій під час виконання нею зазначених повноважень.
Суд також вважає, що наявність лише факту підпису ОСОБА_1 наказів про преміювання працівників підприємства не може слугувати єдиною підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів з наступних підстав.
Крім доводів зазначених вище, суд також приймає до уваги те, що видання та підписання наказів про преміювання працівників даного підприємства має лише технічних характер, оскільки фактичне рішення про преміювання працівників ДЗ «Стоматологічна поліклініка МОЗ України міста Чорноморська» (КНП «Стоматологічна поліклініка міста Чорноморськ» ЧМР Одеської області) та розмір преміювання даних працівників вирішувалося та узгоджувалося іншими особама.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня умисел, суб'єктивна сторона, на вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.272-7 та ч.2 ст.272-7 КУпАП, що підтверджується відсутністю відомостей та доказів, які б достовірно свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 факту реального впливу суперечності між приватним та службовим інтересом ОСОБА_1 на об'єктивність або неупередженість рішення, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях останнього складів адміністративних правопорушень.
Керуючись ст.ст. 7, 172-6, 247, 251, 252, 280, 283, 284КУпАП,
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП (протокол №378/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП (протокол №380/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП (протокол №382/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП (протокол №384/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП (протокол №379/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП (протокол №381/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП (протокол №383/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження відносно ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП (протокол №385/2020 від 28.07.2020 р.), закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої винесено постанову, її представником, захисником.
У випадку пропуску зазначеного строку з поважних причин (в тому числі через несвоєчасне отримання копії постанови особою, яка не була присутня в судовому засіданні під час винесення постанови) цей строк за заявою особи може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором лише у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною другою статті 250 цього Кодексу.
Суддя
Постанова набрала законної сили
«____» ____________202_ р.