Постанова від 29.12.2021 по справі 448/1277/21

Єдиний унікальний номер 448/1277/21

Провадження № 3/448/855/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2021 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділення поліції №1 Яворівського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , заміжньої, непрацюючої,

за ч.1 ст.184 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

На адресу Мостиського районного суду Львівської області з Відділення поліції №1 Яворівського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №587642 від 28.09.2021р., складеного інспектором СЮП відділу превенції Яворівського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області Писко Ю.Б. відносно ОСОБА_1 та матеріалів справи, слідує те, що вона 15.09.2021р. близько 08.00год. за місцем свого проживання, а саме у АДРЕСА_1 , ухилилася від забезпечення належних умов життя, навчання та виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , внаслідок чого останній знаходячись у Шегинівській ЗОШ, а саме у 9-му класі 15.09.2021р. близько 10.00год., на перерві між уроками граючись м'ячем поцілив таким у ученицю 8-го класу Шегинівської ЗОШ ОСОБА_3 , чим спричинив їй тілесні ушкодження.

Вказано, що такими своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги ч.1 ст.150 Сімейного кодексу України та її дії кваліфіковано за ч.1 ст.184 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила провину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, пояснила, що до виконання своїх батьківських обов'язків ставиться відповідально, зокрема, належним чином займається вихованням свого сина ОСОБА_4 та такий не мав наміру завдати умисно удар м'ячем учениці 8-го класу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , перевіривши матеріали вказаної справи, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Виходячи з положень ст.7 КУпАП, забезпечення законності при застосуванні заходів адміністративного примусу передбачає не тільки наявність законних підстав для застосування адміністративного стягнення, але і дотримання встановленого законом порядку притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протокол.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в її вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи

Адміністративним правопорушенням (проступком), як визначено ст.9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, ч.1 ст.184 КУпАП встановлює відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх.

Об'єктивна сторона правопорушення полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Суб'єктом правопорушень є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють.

З диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП вбачається, що відповідальність за це правопорушення можлива лише у випадку вчинення конкретних дій, які проявляються в ухиленні батьків від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, при цьому обов'язків, які передбачені законодавством.

При цьому, диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП є бланкетною, тобто називає і описує лише правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до норм інших законів.

Так, відповідно до положень ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно ч.1 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №587642 від 28.09.2021р., складеного інспектором СЮП відділу превенції Яворівського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області Писко Ю.Б. відносно ОСОБА_1 та матеріалів справи, вона ( ОСОБА_1 ) 15.09.2021р. близько 08.00год. за місцем свого проживання, а саме у АДРЕСА_1 , ухилилася від забезпечення належних умов життя, навчання та виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , внаслідок чого останній знаходячись у Шегинівській ЗОШ, а саме у 9-му класі 15.09.2021р. близько 10.00год., на перерві між уроками граючись м'ячем поцілив таким у ученицю 8-го класу Шегинівської ЗОШ ОСОБА_3 , чим спричинив їй тілесні ушкодження.

До протоколу на підтвердження викладених в ньому обставин долучено заяву та письмові пояснення ОСОБА_5 (законного представника неповнолітньої ОСОБА_3 ); письмові пояснення неповнолітньої ОСОБА_3 ; письмовими поясненнями неповнолітнього ОСОБА_2 ; письмові пояснення учителів Шегинівської ЗОШ ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; довідками Шегинівської ЗОШ про проведену бесіду з учнями 8-го та 9-го класів; письмові пояснення учнів (неповнолітніх) Шегинівської ЗОШ ОСОБА_10 та ОСОБА_11 .

Однак, у таких відсутні докази здійснення перевірки щодо наявності в діях малолітнього ОСОБА_2 умислу на вчинення будь-якого правопорушення, в тому числі завдання умисних тілесних ушкоджень учениці 8-го класу Шегинівської ЗОШ ОСОБА_3 .

Даних, які б свідчили про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів виховного характеру відносно ОСОБА_12 та, відповідно, прийнятого з цього питання рішення, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.

Отже, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який є доказом у справі і оцінюється судом, він не містить відомостей у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання свого малолітнього сина, не вказано яких саме обов'язків вона не виконала як матір (особа, яка притягається до адміністративної відповідальності), що свідчить про відсутність об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 184 КУпАП.

Тобто, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які дані про ухилення чи невиконання покладених на ОСОБА_1 батьківських обов'язків щодо малолітнього ОСОБА_12 , а також, матеріали справи не містять причинного зв'язку між даною подією та незабезпеченням матір'ю, передбачених ст.184 КУпАП умов, які виникають з її обов'язків.

Сама лише констатація у протоколі факту вчинення малолітньою особою певних протиправних дій не може бути підставою для висновку про ухилення батьків від виконання їх обов'язків по вихованню дітей.

З п.1 ст.247 КУпАП слідує, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Однак, достовірність доказів, які є сумнівними та відсутність доказів зібраних особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення є неприпустимою, оскільки суперечить позиції ЄСПЛ та порушує презумпцію невинуватості особи.

Відповідно до вимог ч.2 ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться виключно на її користь, тобто суд може притягнути особу до адміністративної відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що сукупність досліджених у даній справі доказів не є достатніми для висновку про те, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а саме, його об'єктивна сторона, яка полягає в ухиленні від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання неповнолітніх дітей, а також суб'єктивної сторони, яка характеризується відсутністю її вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Враховуючи вищенаведене, керуючись принципом презумпції невинуватості, згідно якого, крім іншого, усі сумніви мають трактуватись на користь особи, яка притягується до відповідальності, вважаю, що провадження у справі у цій частині підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ч.2 ст.284 та ст.247 КУпАП, суд не вбачає підстав для стягнення судового збору з ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 1, 9, 40-1, 245, 247, 251, 252, 280, 283-285, 294-295 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення через Мостиський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ю.В. Кічак