10 грудня 2021 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Калініченко О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої (зі слів) за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої на посаді слюсар-збиральник в ТОВ «Дискові системи», за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -
08.12.2021 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 4209/10000/21 від 05.11.2021 року вбачається, що 05.11.2021 року о 13 год. 00 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту, м. Шарм ель Шейх, рейсом QU 4538, літаком а/к «AZUR», своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
В ході опитування громадянки про наявність у неї лікарських засобів після проходження її багажу через рентген-апарат митниці було виявлено: 200 пігулок помаранчевого кольору у дванадцяти нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three » ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 6 упаковок (4 упаковки по 4 блістера та 2 упаковки по 2 блістера). Країна виробництва Єгипет.
Всі виявлені пігулки знаходились в у валізі пасажирки з багажною біркою 05231Р970632, виписаною на ім'я ОСОБА_1 , поверх особистих речей, без ознак приховування.
На момент проходження митного ОСОБА_1 не надавала рецепта на переміщувані нею лікарські засоби, не маючи його, митної декларації не заповнювала, з приводу декларування лікарських засобів до інспекторів митниці не зверталася.
Відповідно до ПКМУ № 770 від 06.05.2000 року «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» діюча речовина псевдоефедрин, яка входить в склад лікарських засобах, а саме з маркуванням «1,2,3 one two three» ТМ «hikma», псевдоефедрин (PSEUDOEPHEDRINE) 30 мг, відноситься до таблиці № 4 списку № 1 «Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю». Вищезазначені препарати відносяться до препаратів, обіг яких обмежено і являється обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України та потребує наявності лікарського рецепту на ім'я особи та засвідчується печаткою лікаря, згідно ПКМУ від 23.05.2012 року № 458.
В ході провадження по справі було проведено експертне дослідження предметів правопорушення.
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 25.11.2021 року № 1420003203-0373 діюча речовина «псевдоефедрин», яка входить в склад лікарського засобу з маркуванням «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (Єгипет), відноситься до списку № 1 таблиці № ІV «Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю», Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ № 770 від 06.052000 року.
Вартість вилучених предметів становить - 4917,60 грн.
Таким чином, митний орган вважає, що дії ОСОБА_1 , які були виражені в переміщенні товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, а саме порушено встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (кордонах) спрощеного митного контролю.
У судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності, будучи повідомленою про розгляд справи, не з'явилася. З протоколу опитування вбачається, що ОСОБА_1 свою провину визнає, зазначене сталося через незнання митного законодавства.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважав вказані обставини доведеними та пояснив, що ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв'язку з чим відносно неї 05.11.2021 року складено протокол про порушення митних правил № 4209/10000/21 за ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 05.11.2021 року о 13 год. 00 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту, м. Шарм ель Шейх, рейсом QU 4538, літаком а/к «AZUR», своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
В ході опитування громадянки про наявність у неї лікарських засобів після проходження її багажу через рентген-апарат митниці було виявлено: 200 пігулок помаранчевого кольору у дванадцяти нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three » ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 6 упаковок (4 упаковки по 4 блістера та 2 упаковки по 2 блістера). Країна виробництва Єгипет.
Виявлені пігулки знаходились в у валізі пасажирки з багажною біркою 05231Р970632, виписаною на ім'я ОСОБА_1 , поверх особистих речей, без ознак приховування.
Згідно висновку СЛЕД Держмитслужби від 25.11.2021 року № 1420003203-0373 у наданих на дослідження зразках препаратів містять речовини, які згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою КМУ від 06.05.2000 року № 770, віднесені до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список № 1, Таблиця IV).
Препарати, зразки яких надані на дослідження, незареєстровані в Україні в Державному реєстрі лікарських засобів та не підлягають реалізації в мережах аптек України.
Згідно з вимогами ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби» на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством.
Незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для, зокрема, індивідуального використання громадянами.
Порядок ввезення лікарських засобів у зазначених випадках (крім ввезення для переміщення транзитом через територію України або для поміщення в митний режим митного складу) визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Громадяни можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з неї.
Не можуть бути пропущені через митний кордон України товари: переміщення яких через митний кордон заборонено законом; на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; товари, що переміщуються через митний кордон України з порушеннями вимог Митного кодексу та інших законів України (ч. 1 ст. 196 МК України).
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
За ч. 3 ст. 374 МК України у разі, якщо товари, зазначені у ч. 1 цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.
За змістом ч. 1 ст. 257 МК України декларування може здійснюватися письмово, усно, шляхом вчинення дій.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори). Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Відповідно до з ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Зі змістом ч. 5 цієї статті обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
При цьому, порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
Пояснення ОСОБА_1 не містять жодних заперечень щодо перетину нею лінії «зеленого коридору», на момент проходження митного контролю громадянка належним чином заповненої митної декларації не надала, до інспекторів митниці з приводу декларування не зверталася, дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вищевказаних товарів не надала.
Оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, він вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, тому суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил, а також стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 454 грн.
Керуючись ст.ст. 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, ст.ст. 283, 284, 294 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винною у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень, з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил за протоколом № 4209/10000/21 від 05 листопада 2021 року, а саме:
- 200 таблеток помаранчевого кольору у 6 нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 6 упаковки. Країна виробництва Єгипет.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 454 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: