Ухвала від 28.12.2021 по справі 380/25365/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/25365/21

УХВАЛА

з питань вжиття заходів забезпечення позову

28 грудня 2021 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в судовому засіданні заяву представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі за

позовом Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1, представник-Дяків В.Р.

до за участю третьої особи: проМіністерства юстиції України, представник - не з'явився. Державного підприємства «Національні інформаційні системи», представник - не з'явився про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Національні інформаційні системи», в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 09 грудня 2021 року в частині пункту 3, яким тимчасово блоковано доступ приватному нотаріусу Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Також позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову, в якій просив:

- зупинити дію наказу Міністерства юстиції України від 09 грудня 2021 року в частині пункту 3, яким тимчасово блоковано доступ приватному нотаріусу Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Мотивація заяви наступна: позивач, здійснює діяльність приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області. Позивач переконаний, що жодного порушення закону при прийнятті рішення вiд 12.08.2021 року №59801789 не допустив, а тому звернувся до суду з позовом про скасування спірного Наказу відповідача в частині, що стосується безпосередньо його, як протиправного. Позивач зазначає, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Обов'язковою умовою для застосування судом заходів забезпечення позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Невжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 09 грудня 2021 року в частині пункту 3, яким позивачу тимчасово блоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, до вирішення справи по суті, унеможливить виконання рішення суду, у випадку задоволення позову, і порушені права та інтереси, як позивача, неможливо буде поновити. Адже, в чинному законодавстві відсутній порядок поновлення таких прав, і таке поновлення буде не можливим.

Спосіб забезпечення позову про який просить позивач є співмірним з предметом позову, адекватним та обґрунтованим і вжиттям заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оспорюваного наказу не порушуватимуться права осіб, що не є учасниками справи.

В судовому засіданні позивач та його представник заяву про вжиття заходів забезпечення позову підтримали, надали додаткові пояснення та докази про те, що через спірне анулювання доступу до реєстру порушується його право на захист, а також що на даний час в його провадженні знаходяться заяви про державну реєстрацію відповідних прав інших осіб, тому просили суд заяву задоволити.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не прибули.

При постановлені ухвали судом враховано наступне:

Згідно ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Згідно ст. 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.

У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.

Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково.

Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

Суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Оскарження ухвали про скасування забезпечення позову або про заміну одного заходу забезпечення позову іншим зупиняє виконання цієї ухвали.

Суд відзначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Представником позивача в судовому засіданні надано докази згідно яких у провадженні позивача перебуває, як зазначив позивач близько 70 заяв про реєстрацію іншого речового права, і у зв'язку із тимчасовим блокуванням доступу позивача до ДРРП немає технічної можливості розглянути зазначені заяви та звершити відповідні дії.

Суд також зазначає, що спірним наказом не вирішено питання щодо своєчасного розгляду заяв про реєстрацію іншого речового права які перебувають в провадженні позивача.

Судом враховуються аргументи позивача поданої заяви про забезпечення позову, та наданих в судовому засіданні пояснень, про те, що спірне блокування доступу позивача до реєстру порушує його право на захист, так як після цього він обмежений у доступі до документів, які можливо підтверджують правомірність його дій та рішень, а також що на даний час в його провадженні знаходяться близько 70 заяв про реєстрацію іншого речового права інших осіб, по яких не прийнято рішення по суті, тому права таких осіб будуть порушенні тривалим розглядом їх заяв. Вказані по суті позову аргументи позивача потребують повного та всебічного дослідження в ході судового розгляду справи, суд бере до уваги той факт, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, буде ускладненим, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову, відтак вказану заяву слід задоволити з наведених судом підстав. Іншим обставинам про які зазначає позивач буде надана оцінка судом при вирішенні справи по суті.

Також суд зазначає, що згідно рішення від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобіганню порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

В той же час, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів» ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» в рішенні від 17 липня 2008 року, Європейський суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнято, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування.

Вказане, в свою чергу, також дає підстави для задоволення клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову.

Враховуючи принцип співмірності та співвідношення прав які просить захистити позивач суд вважає, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 150-154, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволити.

Забезпечити позов Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу шляхом:

- зупинити дію пункту 3 наказу Міністерства юстиції України від 09.12.2021 року за №4411/5 «Про задоволення скарги».

Ухвала в частині вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає негайному виконанню.

Згідно ч. 8 ст. 154 КАС України, ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвала складена в повному обсязі 30.12.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.