Рішення від 16.11.2021 по справі 911/2411/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2021 р. м. Київ Справа № 911/2411/21

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Державної екологічної інспекції Столичного округу, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Слобода Ко”, Київська обл., Макарівський р-н., с. Червона Слобода

про стягнення 225357,72 грн.

За участю секретаря судового засідання: Самусь В.С.

За участю представників:

від позивача: Хазанов А.В. (довіреність від 17.03.2021 р.);

від відповідача: Долженко Ю.В. (ордер серії АІ № 1142713 від 07.10.2021 р.).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна екологічна інспекція Столичного округу (позивач) вернулась до господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Слобода Ко” (відповідач) про стягнення 225357,72 грн. збитків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем у період з 01.01.2019 р. по 03.06.2019 р. самовільно використовувалися водні ресурси за відсутності дозвільних документів, що є порушенням п. 9 ч. 1 ст. 44, ст. 48 Водного кодексу України, та тягне наслідки, передбачені ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України, п. е ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача 225357,72 грн. збитків, посилаючись на ст.ст. 22, 1166 ЦК України.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.09.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи; судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 07.10.2021 р.

07.10.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відповідач вказує на наявність у нього спеціального дозволу на користування надрами № 6128 від 26.05.2016 р., строк дії якого 20 років. Також відповідач зазначає, що в період відсутності спеціального дозволу на водокористування ним було добровільно сплачено рентну плату у п'ятикратному розмірі відповідно до пп. 255.11.15 Податкового кодексу України. Отже, на думку відповідача, збитки, заподіяні навколишньому середовищу, відсутні. Крім того, відповідач вказує, що в наказі про проведення планової перевірки від 09.07.2020 р. № 549-П та у направленні від 10.07.2020 р. № 3/3/528 не було вказано предмету перевірки.

12.11.2021 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує на те, що при наявності спеціального дозволу на користування надрами для добування підземних вод відповідач не позбавлений обов'язку отримати дозвіл на спеціальне водокористування. Також позивач вважає, що сплата відповідачем підвищеної рентної плати відповідно до пп. 255.11.15 ПК України не позбавляє відповідача обов'язку відшкодувати заподіяну ним навколишньому природному середовищу шкоду.

У судових засіданнях 07.10.2021 р. та 19.10.2021 р. оголошувались перерви до 19.10.2021 р. та 16.11.2021 р. відповідно.

Представник позивача у судових засіданнях 07.10.2021 р., 19.10.2021 р. та 16.11.2021 р. позов підтримав.

Представник відповідача у судових засіданнях 07.10.2021 р., 19.10.2021 р. та 16.11.2021 р. заперечував проти задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Департаментом екології та природних ресурсів видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко» дозвіл № 444/6 на спеціальне водокористування від 18.12.2015 р., термін дії якого з 01.01.2016 р. до 01.01.2019 р.

Відповідно до пп. г) п. 3 дозволу на спецводокористування місцем розташування об'єкта водокористування є Київська обл., Макарівський р-н, с. Червона Слобода.

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Державна екологічна інспекція Столичного округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується, діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію Столичного округу (далі - Положення), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 р. за № 253 (на час проведення перевірки було чинне Положення про Державну екологічну інспекцію Столичного округу, затвердженого наказом Держекоінспекції України № 259 від 27.11.2018 р.).

Відповідно до п. 1 Положення Інспекція є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження інспекції поширюються на територію міста Києва та Київської області.

Згідно із пунктом 2 розділу II Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:

про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин (підпункт 3);

щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов (підпункт 8).

Згідно пунктів 3, 7, 8 Положення Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування); розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

На підставі наказу Державної екологічної інспекції Столичного округу № 549-П від 09.07.2020 р. та направлення на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 10.07.2020 р. № 3/3/528 посадовими особами органу державного екологічного нагляду (контролю) з 13.07.2020 р. по 23.07.2020 р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «Слобода Ко».

При цьому, як в направленні від 10.07.2020 р. № 3/3/528, так і в наказі № 549-П від 09.07.2020 р. Державної екологічної інспекції Столичного округу вказано предмет перевірки, а саме: дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Слобода Ко».

Отже, доводи відповідача щодо відсутності у вказаних документах предмета перевірки не знайшли свого підтвердження.

За результатами проведеної позапланової перевірки, посадовими особами контролюючого органу виявлені порушення, які були зафіксовані у Акті № 186 від 23.07.2020 р., складеному за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Під час проведення планової перевірки виявлено та зафіксовано в акті перевірки ряд порушень, у тому числі порушення відповідачем вимог п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, які полягали у здійсненні відповідачем забору води з поверхневих та підземних джерел на підприємстві у період з 01.01.2019 р. по 03.06.2019 р. без дозволу на спеціальне водокористування (попередній дозвіл на спеціальне водокористування від 18.12.2015 р. № 444/6 терміном дії до 01.01.2019 р.) та порушенні відповідачем вимог пункту 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України, які полягали у відсутності водолічильного обладнання, у зв'язку з чим не здійснюється первинний та поточний облік забраної води з поверхневих джерел.

Вказана перевірка дотримання ТОВ «Слобада Ко» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища була здійснена в присутності директора відповідача, про що свідчить його підпис на вказаному акті з відміткою про те, що акт перевірки ним отримано, заперечення та зауваження будуть надані ним додатково.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 13.07.2020 р. по 23.07.2020 р., державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Столичного округу винесено припис від 24.07.2020 р., яким відповідачу приписано зокрема, надати до Державної екологічної інспекції Столичного округу довідку про об'єм використаної (видобутої) води з поверхневих джерел та довідку про об'єм використаної (видобутої) води з підземних джерел у період з 01.01.2019 р. по 04.06.2019 р. включно (кінцевий термін виконання - 10.08.2020 р.), а також виконати умови дозволу та правила спеціального водокористування, а саме: здійснювати первинний та поточний облік забраної води з поверхневих джерел шляхом встановлення водолічильного обладнання (кінцевий термін виконання - 24.09.2020 р.; надалі - постійно).

Відповідачем було надано Державній екологічній інспекції Столичного округу довідку № 163 від 05.08.2020 р. про те, що за період з 01.01.2019 р. по 03.06.2019 р. включно ТОВ «Слобода Ко» було видобуто води з поверхневих джерел 4002 м. куб. та з підземних джерел 62896 м. куб.

Частиною 1 статті 149 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Статтею 151 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно з ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Частиною 1 ст. 50 Водного кодексу України встановлено, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу (п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України).

Проте, строк дії виданого Департаментом екології та природних ресурсів Товариству з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко» дозволу № 444/6 на спеціальне водокористування від 18.12.2015 р. закінчився 31.12.2018 р.

Посилання відповідача на наявність у нього діючого на час проведення Державною екологічною інспекцією Столичного округу перевірки спеціального дозволу № 6128 на користування надрами від 26.05.2016 р. строком дії на 20 років не беруться судом до уваги з огляду на наступне.

Як вбачається з виданого Державною службою геології та надр України спеціального дозволу № 6128 на користування надрами від 26.05.2016 р., вказаний дозвіл видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко» на видобування питних підземних вод (мета користування надрами).

Як вже зазначалось, відповідно до ст. 151 ГК України порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Оскільки у даному спорі мова йде про користування водними ресурсами, то вказані відносини регулюються водним законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України термін водокористування включає в себе як забір води (видобування), так і використання води.

Разом з цим, водокористування відповідно до ст. 49 Водного кодексу України здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, виданого територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено та відповідачем не спростовано самовільне використання відповідачем з 01.01.2019 р. водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п. з ч. 2 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”).

Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Державною екологічною інспекцією Столичного округу на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом від 20.07.2009 р. № 389 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі - Методика), здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних державі Товариством з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко».

Відповідно до п. 9.1 Методики (в редакції, станом на час виявлення порушення) розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою

З сам = 5 х W х Тар (грн.),

де: 5 - коефіцієнт;

W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, куб. м;

Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн./100 куб. м, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн./10000 куб. м, води, яка входить до складу напоїв, - грн./куб. м). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.

Згідно з п. 9.2 Методики фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності).

Ставка збору за спеціальне використання поверхневих вод встановлена пунктом 255.5.1 статті 255 Податкового кодексу України і складає 63,97 грн./100 куб.м (0,6397 грн./куб.м) для інших водних об'єктів.

Ставка збору за спеціальне використання підземних вод встановлена пунктом 255.5.2 статті 255 Податкового кодексу України і складає 67,59 грн./100 куб.м (0,6759 грн./куб.м) для Макарівського району.

Відповідно довідки № 163 від 05.08.2020 р. ТОВ «Слобода Ко» за період з 01.01.2019 р. по 03.06.2019 р. включно було видобуто води з поверхневих джерел 4002 м. куб. та з підземних джерел 62896 м. куб.

Таким чином, судом встановлено, що шкода, заподіяна державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів у період з 01.01.2019 по 03.06.2019 р. без спеціального дозволу на спеціальне водокористування становить 225357,43 грн. (12800,40 грн. + 212557,03 грн.), у тому числі:

- за використання поверхневих вод: 5 х 4002 х 0,6397 = 12800,40 грн.;

- за використання підземних вод: 5 х 62896 х 0,6759 = 212557,03 грн.

Державна екологічна інспекція Столичного округу звернулась до ТОВ «Слобода Ко» з претензією № 34/08-06 від 20.08.2020 р. про відшкодування збитків у сумі 225357,72 грн., заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Додатком до вказаної претензії було додано розрахунок розміру відшкодування збитків.

Проте, вказана претензія залишена відповідачем без задоволення.

Доводи відповідача стосовно того, що в період відсутності спеціального дозволу на водокористування ним було добровільно сплачено рентну плату у п'ятикратному розмірі відповідно до пп. 255.11.15 Податкового кодексу України, не беруться судом до уваги з огляду на те, що встановлена пп. 255.11.15 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу України рентна плата є податковим зобов'язанням відповідача на спеціальне використання води за відсутності у водокористувача дозволу на таке використання із встановленими в ньому лімітами використання води, яка справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання.

Отже, сплачена рентна плата згідно з пп. 255.11.15 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу України не позбавляє юридичну особу від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства, а відтак і від відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використовування води із поверхневих та підземних джерел без спеціального дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з ТОВ «Слобода Ко» 225357,72 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із поверхневих та підземних джерел без спеціального дозволу на спеціальне водокористування є обґрунтованою та доведеною на суму 225357,43 грн.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), зокрема, є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, у тому числі 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків.

Таким чином, стягувана з відповідача сума збитків 225357,43 грн., заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із поверхневих та підземних джерел без спеціального дозволу на спеціальне водокористування, підлягає розподілу між одержувачами, а саме: 30% від суми, що становить 67607,23 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України; 20% від суми, що становить 45071,49 грн. до обласного бюджету; 50% від суми, що становить 112678,71 грн. до місцевого бюджету Макарівської територіальної громади.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко» (08042, Київська обл., Макарівський р-н, с. Червона Слобода, вул. Заводська, буд 1, код 30641031) в дохід державного бюджету України, обласного бюджету Київської області, місцевого бюджету Макарівської територіальної громади 225357,43 грн. (двісті двадцять п'ять тисяч триста п'ятдесят сім грн. 43 коп.) збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів без спеціального дозволу на спеціальне водокористування, шляхом їх перерахування одержувачам: 50% від суми, що становить 112678,71 грн. на розподільчий рахунок Макарівської територіальної громади; 20% від суми, що становить 45071,49 грн. на розподільчий рахунок Київської обласної ради; 30% від суми, що становить 67607,23 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

2. В іншій частині позову відмовити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Слобода Ко» (08042, Київська обл., Макарівський р-н, с. Червона Слобода, вул. Заводська, буд 1, код 30641031) на користь Державної екологічної інспекції Столичного округу (03035, м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 1, код 42163667) 3380,36 грн. (три тисячі триста вісімдесят грн. 36 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 30.12.2021 р.

Суддя О.О. Рябцева