Постанова від 20.12.2021 по справі 296/10254/21

Справа № 296/10254/21

3/296/3417/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2021 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Янчук Н.П., за участю секретаря судового засідання Петренко О.П., прокурора Рудик Т.Г., розглянувши адміністративний протокол стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого м.Житомирі, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , обіймаючи до 13.09.2021 року посаду поліцейського взводу №1 (швидкого реагування) роти поліції особливого призначення ГУНП в Житомирській області та будучи, відповідно до підпункту «З» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Так, наказом ГУНП в Житомирській області від 10.09.2021 № 313 о/с поліцейського взводу № 1 (швидкого реагування) роти поліції особливого призначення ГУНП в Житомирській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 13.09.2021 року.

Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на поліцейських.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у тому числі за статтею 172-6 КУпАП.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Статтею 61 Закону України «Про Національну поліцію» визначені обмеження, пов'язані зі службою в поліції. Зокрема, на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про Національну поліцію» та іншими законами України.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Згідно п. 1 та п. 2 розділу II «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженим Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року , яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29089 та зі змінами, внесеними згідно з наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 року №168/19, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.12.2019 року за №1300/34271 і набрало чинності з 01.01.2020 року. Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що до Реєстру включаються такі електронні документи як декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону, шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до п.п.2 п. 5 розділу II вказаного Порядку, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.

Проте, абзацом другим пункту 2 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 19 від 06.09.2016 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 року за № 1479/29609) визначено, що припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатись роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Враховуючи викладене, колишній працівник поліції ОСОБА_1 , декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, повинен був подати до 23:59 11.10.2021 року шляхом заповнення відповідної форми в особистому кабінеті користувача на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua, однак подав декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 22.10.2021 о 00:33, тобто несвоєчасно.

12.10.2021 року в 00:00 год. ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений частиною 2 статті 45 Закону, а саме: у передбачений законодавством термін не подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з наданими копіями матеріалів УКЗ ГУНП в Житомирській області, ОСОБА_1 13.09.2021 року отримав трудову книжку та ознайомився під підпис з вимогами ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у т.ч. про необхідність подання декларації «перед звільненням».

Відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 року №223-943/0/4-17, під поважними причинами неподання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Тобто, у ОСОБА_1 були відсутні поважні причини для несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Отже, ОСОБА_1 колишній поліцейський взводу № 1 (швидкого реагування) роти поліції особливого призначення ГУНП в Житомирській області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В суді ОСОБА_1 свою вину визнав. Пояснив, що дійсно подав декларацію невчасно, оскільки не пам'ятав свій пароль від ключа, а для виготовлення нового йому знадобився певний час. ОСОБА_1 в своєму поясненні від 19.11.2021 року зазначив, що його ознайомлювали під підпис зі статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», але конкретно про строки подання декларації «перед звільненням» не наголошували. Після звільнення, зібравши необхідні документи для внесення відомостей до декларації, ОСОБА_1 спробував зайти до Реєстру через особистий кабінет, але спроба була невдалою, оскільки не пам'ятав пароль від ключа. Для виготовлення нового ключа йому довелось звертатись у відділення банку «Приват Банк». Після чого ОСОБА_1 декілька днів чекав отримання нового ключа і 22.10.2021 року зміг успішно заповнити дані та подати декларацію «перед звільненням» до Реєстру. В декларації зазначив всі достовірні відомості, тому умислу приховувати доходи чи якусь інформацію не мав.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), який розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Для кваліфікації діяння особи за ч.1 ст.172-6 КУпАП, необхідним є встановлення саме несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, який припинив свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подав декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тільки 22.10.2021 року, тобто несвоєчасно. Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 подати декларацію, в ході розгляду протоколу не було встановлено.

Факт несвоєчасності без поважних причин подання декларації ОСОБА_1 підтверджується дослідженими матеріалами справи.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП доведена.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.283, 284 КУпАП, ст.1, ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати стягнення - штраф в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , що складає 850 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м.Житомира протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Cуддя Н. П. Янчук