Постанова від 24.12.2021 по справі 760/33577/21

Провадження №3/760/13000/21

Справа №760/33577/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Кривулько С.В., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Панькіна Д.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження, зі слів громадянина: Україна, Київська обл., смт. Рокитне, місце роботи: приватний підприємець; місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 23.04.2018 р., орган що видав 3242, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №3145/10000/21 від 15.09.2021, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

З зазначеного протоколу вбачається, що 15.09.2021 року о 09 годині 50 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю зали „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" громадянин України ОСОБА_1 , який прилетів до України з Єгипту, рейсом № PQ7306, літаком а/к "Sky Up", та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» зали «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль», після перетину громадянином України ОСОБА_1 , «зеленої лінії», яка позначає початок зони спрощеного митного контролю «зелений коридор» та після проведення опитування громадянина про наявність у нього лікарських засобів та проходження його багажу через рентген-апарат митниці, було виявлено:

-78 таблеток помаранчевого кольору у 7 нових непошкоджених профальгованих блістерах, 1 блістер пошкоджений (без двох таблеток) з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 4 упаковки (8 блістерів). Країна виробництва Єгипет.

Всі виявлені лікарські засоби знаходились у валізі пасажира поверх особистих речей, без ознак приховування (багажна бірка № 05231Р191678 виписана на ім'я ( ОСОБА_3 ).

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянин України ОСОБА_1 , не надав, з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався. Рецепта на переміщувані ним лікарські засоби не мав.

Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарських засобів «1,2,3 one two three» ТМ «HIKMA» відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 770 „Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів".

Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Таким чином громадянин України ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

Представник митного органу Юрків В.В. у судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці Держмитслужби та просив притягнути правопорушника до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленою про дату та час судового засідання. З письмових пояснень, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що останній не знав митного законодавства та ту обставину, що до переміщуваних лікарських препаратів, входить діюча речовина псевдоефедрин, яка в свою чергу відносяться до препаратів обіг яких обмежено і являється обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України та потребує наявності лікарського рецепту на ім'я особи за засвідчується печаткою лікаря, згідно ПКМУ від 23.05.2012 № 458.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Стаття 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.

Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

З матеріалів справи вбачається, що 15.09.2021 року о 09 годині 50 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю зали „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" громадянин України ОСОБА_1 , який прилетів до України з Єгипту, рейсом № PQ7306, літаком а/к "Sky Up", та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» зали «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль», після перетину громадянином України ОСОБА_1 , «зеленої лінії», яка позначає початок зони спрощеного митного контролю «зелений коридор» та після проведення опитування громадянина про наявність у нього лікарських засобів та проходження його багажу через рентген-апарат митниці, було виявлено:

-78 таблеток помаранчевого кольору у 7 нових непошкоджених профальгованих блістерах, 1 блістер пошкоджений (без двох таблеток) з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 4 упаковки (8 блістерів). Країна виробництва Єгипет.

Всі виявлені лікарські засоби знаходились у валізі пасажира поверх особистих речей, без ознак приховування (багажна бірка № 05231Р191678 виписана на ім'я ( ОСОБА_3 ).

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянин України ОСОБА_1 , не надав, з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався. Рецепта на переміщувані ним лікарські засоби не мав.

Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарських засобів «1,2,3» ТМ «HIKMA» відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 770 „Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів".

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Разом з тим, судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування виявлених предметів до інспекторів митниці не звертався. Будь-які документи на переміщення лікарських засобів у пасажира були відсутні. Пояснення громадянина України ОСОБА_1 не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що митний орган дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях громадянин України ОСОБА_1 порушення митних правил та вірно кваліфікував їх за ст. 471 МК України, оскільки остання вчинила дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.

Вина громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Враховуючи особу порушника, характер вчиненого правопорушення, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях громадянина України ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, останню слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог статті 471 МК України, застосувати основне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1 700,00 грн.

Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.

Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено заборони або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою обов'язкове застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, безпосередніх предметів порушення митних правил, - 78 таблеток помаранчевого кольору у 7 нових непошкоджених профальгованих блістерах, 1 блістер пошкоджений (без двох таблеток) з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 4 упаковки. Країна виробництва Єгипет.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянки України ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.

Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил - 78 таблеток помаранчевого кольору у 7 нових непошкоджених профальгованих блістерах, 1 блістер пошкоджений (без двох таблеток) з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 4 упаковки, країна виробництва Єгипет, що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 3145/10000/21 від 15.09.2021 року.

Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя О.М. Букіна