Справа № 315/1932/21
Номер провадження № 3/315/784/21
29 грудня 2021 року м. Гуляйполе
Суддя Гуляйпільського районного суду Запорізької області Романько О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №3 Запорізького районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого слюсарем ТДВ "Агронива", про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, -
21.12.2021 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №252640, складеного 05.12.2021 року начальником СРПП ВП №3 ЗРУП в Запорізькій області капітаном поліції Коробова М.А., 05.12.2021 року о 13 годині 55 хвилин на 2 км автодороги від с.Різдвянка до с.Воздвижівка водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21011 д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нев'язка мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, від керування відсторонений, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справа про адміністративне правопорушення не може бути розглянута судом належним чином, так як остання містить недоліки, які перешкоджають об'єктивному розгляду.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23.12.2005 року звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких умов, саме на поліцейського покладається обов'язок доведення вини ОСОБА_1 в порушенні ним вимог п.2.5 ПДР України, а відтак і вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.8 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції №1376 від 06.11.2015 року протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з матеріалів справи, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення під розписку не вручений ОСОБА_1 , оскільки останній знаходиться в матеріалах справи.
У разі відмови особи від отримання протоколу його необхідно надіслати на адресу порушника.
За таких обставин, порушення порядку оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, унеможливлює встановлення наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
У зв'язку з чим, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути до відділення поліції №3 Запорізького районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 266, 268, 283 КУпАП, суддя, -
Повернути матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП до відділення поліції №3 Запорізького районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. О. Романько