Справа № 752/24241/21
Провадження №: 3/752/10845/21
іменем України
14 грудня 2021 року суддя Голосіївського районного суду міста Києва Єсауленко М.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , обіймаючи посаду адміністратора хостелу, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала господарську діяльності з надання послуг розміщення у хостелі, без дозвільних документів на провадження даного виду господарської діяльності.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. Про дату, місце і час розгляду справи була повідомлена належним чином. Про причини неявки суд не повідомила.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 334242 від 14.09.2021 встановлено, ОСОБА_1 , як адміністратор, здійснювала господарську діяльність з надання послуг розміщення у хостелі, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , без дозвільних документів на провадження даного виду господарської діяльності
Такі дії ОСОБА_1 посадовими особами Голосіївського УП ГУНП у м. Києві кваліфіковані за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Тобто диспозиція вказаної статті передбачає наявність спеціального суб'єкта - суб'єкта господарської діяльності або особи, яка самостійно впроваджує господарську діяльність.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Зі змісту протоколу встановлено, що ОСОБА_1 є адміністратором хостелу, тобто найманою особою.
Натомість, особою, яка склала протокол, не встановлено власника приміщення, а також суб'єкта, який здійснює господарську (підприємницьку) діяльності, а саме надає послуги з тимчасового проживання у зазначеному хостелі. До протоколу також не додано доказів того, що ОСОБА_1 є власником хостелу чи перебуває у трудових відносинах із його власником, а так само доказів того, що взагалі за адресою: АДРЕСА_2 розміщено хостел.
Зазначене свідчить про те, що особа, яка склала протокол, невірно визначила суб'єктний склад, оскільки у даному випадку належним суб'єктом відповідальності має бути саме власник приміщення, у якому розміщено хостел, або особа, яка впроваджує такий вид господарської діяльності у зазначеному приміщенні, а не найманий працівник суб'єкта господарювання.
До повноважень суду не належить визначення суб'єктного складу правопорушення та пред'явлення певних підозр у вчиненні правопорушення іншим особам, після надходження справи на розгляд до суду, дані повноваження є дискреційними повноваженнями органу, який складає протокол про адміністративне правопорушення.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових осів діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що у випадках, коли, викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення, не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Враховуючи, що здійснення підтримки обвинувачення у справах про адміністративні правопорушення відповідними органами не здійснюється, а суд не здійснює збирання додаткових доказів на підтвердження винуватості особи, суд приходить до висновку про відсутність як події, так і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП у діях ОСОБА_1 , що відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. 9, ч.1 ст.164, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 251- 252, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суд, -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164КУпАП закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Єсауленко М.В.