"16" серпня 2006 р.
Справа № 15/215-06-5795А
12 год. 10 хв. м. Одеса
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді Петрова В.С.
При секретарі Антощук С.І.
За участю представників сторін:
від позивача - Подорожний А.С.;
від відповідача - Рахнянська С.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» про стягнення 414 139, 62 грн., -
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеси звернулась до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом про стягнення з державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» заборгованості перед бюджетом по земельному податку у розмірі 414 139, 62 грн., посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо сплати обов'язкових платежів.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19 червня 2006 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 15/215-06-5795А та призначено попереднє засідання на 04 липня 2006 р. о 15 год. 30 хв.
Ухвалою господарського суду від 13 липня 2006 р. закінчено підготовче провадження та справу № 15/215-06-5795А призначено до розгляду в засіданні суду.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, оскільки вважає їх необґрунтованими та незаконними, вказуючи про порушення справи про визнання банкрутом ДСК «ЧМП» та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, у зв'язку з чим просив суд адміністративний позов відхилити, про що зазначено у відзиві на позов який міститься в матеріалах справи.
У зв'язку з набранням 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, господарський суд Одеської області зазначає, що згідно з п. 6 розділу VII Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Розглянув та дослідив всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, вислухав пояснення та доповнення представників сторін, всебічно з'ясувавши всі обставини справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» зареєстровано Жовтневим районним виконавчим комітетом м. Одеси 23 березня 1995 р., свідоцтво про державну реєстрацію №01125614. Підприємство поставлено на облік в Державній податковій службі як платник обов'язкових платежів та зборів.
Відповідно до абз. 1 п. 5.2.2. ст. 5 Статуту ДСК «ЧМП», Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством.
Згідно довідки про взяття на облік платника податків ДСК "Чорноморське Морське Пароплавство" взято на облік до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси 10.01.2003 за № 7691-ПР як платник земельного податку.
За даними земельного кадастру за ДСК "Чорноморське Морське Пароплавство" код ЄДРПОУ 01125614 у Київському районі м. Одеси рахуються земельні ділянки. У відповідності з "Грошовою оцінкою земель міста Одеси", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999 р. № 438-ХХІІІ та ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю", довідками було визначено грошову оцінку земельних ділянок та ставки земельного податку, що складає : вул. Варненская, 13а- 568,63 грн. за 1 кв.м.; вул. Гераневая, 8 - 275,93 грн. за 1 кв.м.; вул. Глушко, 6в-601,17 грн. за 1 кв.м.; вул. Доковая, 13а-269,66 грн. за 1 кв.м.; вул. Танкерная, 2 - 842,70 грн. та 235,96 грн. за 1 кв.м.; вул. Королева, 37 б - 589,38 грн. та 165,03 грн. за 1 кв.м.
Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс України від 25.10.2001р. N 2768-ІІІ зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону України від 03.07.92 N 2535-ХІІ "Про плату за землю" (зі змінами та доповненнями), яким встановлені ставки земельного податку окремо для кожної категорії земель, порядок його обчислення і сплати, пільги щодо оподаткування землі, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Нарахування земельного податку (стаття 13 Закону України "Про плату за землю") здійснюється на підставі даних земельно-кадастрової документації, яка ведеться землевпорядними органами.
Відповідно до статті 2 Закону України від 19 вересня 1996 року N 378/96-ВР "Про внесення змін в Закон України «Про плату за землю", який введений в дію з 1 січня 1997 року, використання землі в Україні с платним. Плата ча землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за землю. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності, у тому числі на умовах оренди. Платниками плати за землю є власники землі та землекористувачі, в тому числі орендарі, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, кому земля передана у власність або надана в користування, в тому числі на умовах оренди. Розпоряджаються землею ради, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають в користування та вилучають їх.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які ухвалюють рішення про передачу них земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою (ст. 20 Кодексу).
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону України від 03.07.92 р. N2535-ХІІ "Про плату за землю" (далі - Закон), який визначає розміри та порядок плати за землю, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельною податку.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 13 Закону). Документація земельного кадастру включас, зокрема, дані про реєстрацію права власності на землю, право користування земельними ділянками та договори оренди землі, облік кількості та якості земель.
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (ст. 15 Закону).
Орендні відносини регулюються Законом України від 06.10.98 р. N 161-ХІV "Про оренду землі", відповідно до якого орендодавцями землі в Україні можуть виступати місцеві ради і власники землі (ст. 5 цього Закону).
Орендна плата за землю - це платіж, внесений орендарем орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Тобто до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Законом України "Про плату за землю" передбачено, що:
- платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє, від обов'язку подання щомісячних декларацій (стаття 14);
- податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (стаття 17);
- органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 27).
Наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року N 434 Зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 р. за N 963/6154 відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст. 14 Закону України "Про плату за землю" та п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" затверджено форму Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби.
Порядком подання податкового розрахунку земельного податку визначено наступне, юридичні особи самостійно обчислюють суму податковою зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі І а/або землекористувачами до органу державної податкової служби ча місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями. У разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельною податку за звітний місяць, платник податку подас новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий звітний місяць у строки, установлені п.п. 4.1.4 "а" п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього Закону. Платник земельного податку виправляє: самостійно виявлені ним помилки у порядку, установленому п. 5.1 ст. 5 і п. 17.2 ст. 17 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (зі змінами і доповненнями). Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку, вважається узгодженим з дня подання Розрахунку земельного податку до державного податкового органу і не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку. За порушення податкового законодавства платники несуть відповідальність згідно ч чинним законодавством.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про плату за землю" (зі змінами та доповненнями), юридичні особи до 1 лютого подають розрахунки із земельного податку відповідній державній податковій інспекції.
Згідно порядку подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань визначеного п.п. 4. 1.4, п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями), передбачено наступне, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків мас право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазіІачаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Державною судноплавною компанією "Чорноморське Морське Пароплавство" (код ЄДРІІОУ 01125614) було надано до ДПІ у Київському районі м. Одеси наступні податкові декларації, які відображені в облікових картках платника:
1) за 2003 рік - зведений (уточнюючий) розрахунок суми земельного податку на 2003 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 152314,00грн., який подано до ДПІ 19.08.2003 р. та зареєстровано за № 17569;
2) за 2004 рік - податковий розрахунок земельного податку на 2004 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 390338,88 грн., який подано до ДПI 31.01.2004 р. та зареєстровано за № 2311;
3) за 2005 рік:
- податковий розрахунок земельного податку на 2005 р.. яким визначено суму земельною податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 197922,64 грн.. який подано до ДПІ 31.01.2005 р. та зареєстровано за № 681;
- податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2005 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 197922,31 грн., який подано до ДПІ 20.05.2005 р. та зареєстровано за № 16769;
- податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2005 р., яким визначено суму земельною податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 49480,57 грн.. Даним розрахунком було уточнено суми податкового зобов'язання на січень - березень 2005 р., який подано до ДПІ 20.05.2005 р. та зареєстровано за № 16769;
- податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2004 р.. яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства в розмірі 197922,31 грн., який подано до ДПІ 29.06.2005 р. та зареєстровано за № 23114;
- податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2004 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті ча даними підприємства у розмірі 137668,85 грн., який подано до ДПІ 08.12.2005 р. та зареєстровано за № 4244;
- податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2005 р., яким визначено суму земельного податку- що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 141078,96 грн., який подано до ДНІ 08.12,2005 р. та зареєстровано за № 68486
4)за 2006 рік:
податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2004 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 141707,46 грн.. який подано до ДПІ 20.01.2006 р. та зареєстровано за № 476;
податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2005 р., яким вичначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 129710,22 грн., який подано до ДПІ 08.12.2005 р. та зареєстровано за № 684949;
податковий розрахунок земельного податку на 2006 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 106436,37 грн., який подано до ДПІ 26.01.2006 р. та зареєстровано за № 2019;
податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2005 р« яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 114031,66 грн., який подано до ДПІ 26.01.2006 р. та зареєстровано за № 84561;
податковий розрахунок земельного податку (уточнюючий) на 2004 р., яким визначено суму земельного податку, що підлягає сплаті за даними підприємства у розмірі 141686,77 гри., який подано до ДПІ 29.04.2006 р. та зареєстровано за № 627.
Також у травні 2004 р. державною податковою інспекцією у Київському районі м. Одеси було проведено позапланову тематичну перевірку ДСК "ЧМП", про що складено Акт "Про результати позапланової тематичної перевірки "Державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство" з питань правильності нарахування та сплати податку за землю по Київському району м. Одеси за 2003 р.". За результатами перевірки було винесено податкове повідомлення - рішення на загальну суму 16434,00 грн.
Станом на 05.06.2006 за Державною судноплавною компанією "Чорноморське Морське Пароплавство" код ЄДРПОУ 01125614 існує заборгованість по сплаті земельного податку у розмірі 414 139,62 грн.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"на Державні податкові інспекції покладено функції подавати до судів позови до підприємств про стягнення заборгованості перед бюджетами і державним цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п. 10.1.1. п. 10.1. ст. 10 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2І8І-ІІІ (зі змінами та доповненнями) у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у йою власності, а за їх недостатності - шляхом продажу активів такого платника податків.
Згідно п. 3.1.1. ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями) - "Активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду".
Посилання представника відповідача на те, що норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не регулює питання про стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», судом оцінюється критично та до уваги не приймається, оскільки функція органів Державної податкової служби щодо стягнення заборгованості підприємств перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна закріплена в п. 10 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд Одеської області вважає, що позовні вимоги цілком обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» про стягнення 414139,62 грн. задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» ( код ЄДРПОУ 01125614) заборгованість перед бюджетом по земельному податку у сумі 414139,62 грн. на рахунок № 33213811600005, отримувач: відділення Управління Державного казначейства у м. Одесі ( код ЄДРПОУ 23862106), банк отримувача: Управління Державного казначейства в Одеській області ( МФО828011), код бюджетної класифікації 13050100.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 19 серпня 2006 р.
Суддя Петров В.С.