Справа № 392/1375/21
Провадження № 3/392/731/21
21 грудня 2021 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Березій Ю.А., розглянувши справу відділення № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 обвинувачений у тому, що він з явними ознаками алкогольного сп'яніння 8 вересня 2021 року о 16.30 в смт Смоліне Новоукраїнського району Кіровоградської області по вул. Будівельників, 47 керував мопедом "Delta" без реєстраційного номера та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
У судовому засіданні адвокат Шевченко М.Л., який діяв в інтересах ОСОБА_1 , вину в порушенні Правил дорожнього руху України не визнав, надав письмові пояснення, мотивовані тим, що матеріали адміністративної справи не містять доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом, а також, що відсутній факт зупинення працівником поліції ОСОБА_1 під час керування ним транспортним засобом.
Крім того, працівником поліції порушено процедуру огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, оскільки йому не було запропоновано пройти огляд на місці за допомогою приладу алкотестер в послідуючому в закладі охорони здоров'я, а лише запропоновано «пройти у визначеному порядку».
Зазначив, що до матеріалів справи долучений диск з матеріалами відеофіксації вчиненого адміністративного правопорушення, однак відсутні відомості про технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний запис, а у протоколі номер технічного засобу взагалі не зазначено, що не дає підстав використати ці матеріали як доказ.
Також, працівниками поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності не роз'яснювалися його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП.
Повідомив, що працівником поліції при складані протоколу про адміністративне правопорушення було порушено вимоги ст. 266 КУпАП та п.п. 6, 7 Розділу 1 Інструкції 1452/735, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, переглянувши диск з відеозаписами, долучений працівником поліції до матеріалів справи поліції, суддя дійшов висновку про те, що провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001 року, зі змінами внесеними Постановою КМУ № 883 від 10.11.2017 року, передбачає обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 передбачено, що результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 обвинувачений в тому, що він з явними ознаками алкогольного сп'яніння 8 вересня 2021 року о 16.30 в смт Смоліне Новоукраїнського району Кіровоградської області по вул. Будівельників, 47, керував мопедом "Delta", без реєстраційного номера, та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Однак, працівником поліції не надано доказів того, що ним було роз'яснено ОСОБА_1 його право на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, і таким чином було порушене його право на захист та надання доказів.
Відповідно до Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища.
Згідно зі ст. 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 було додано 2 диски з відеозаписами правопорушення. Разом з тим, поліцейським у протоколі не зазначено відомості про технічний засіб, яким здійснено відеозапис правопорушення. Крім того, під час перегляду одного з дисків суддею було встановлено, що його пошкоджено, а тому відеозапис на ньому відтворити не можливо. Тому суддя вважає, що доданий до матеріалів справи диск не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до переглянутого в судовому засіданні відеозапису (який знаходиться на непошкодженому диску долученому до матеріалів справи працівником поліції), вбачається, що на ньому зафіксовано лише факт перебування ОСОБА_1 на мопеді Delta, але не вбачається, що він здійснював його керування.
Крім того, відповідно до положень ч. 1 ст. 266 КУпАП на поліцейських уповноваженого підрозділу Національної поліції України покладено обов'язок по відстороненню від керування транспортним засобом осіб, які ними керують і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під виливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість руху.
Так, в наданих матеріалах справи відсутні будь-які докази виконання поліцейськими вимог вказаної норми закону безпосередньо стосовно водія ОСОБА_1 незважаючи на те, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення в вину останнього ставиться перебування у стані алкогольного сп'яніння.
Вищевикладене свідчить про те, що поліцейським не дотримано відповідного доказового забезпечення адміністративної справи, який би не залишив жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За положеннями ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення ОБ № 011342, не є допустимим доказом у справі, адже підтверджень того, що саме ОСОБА_1 керував мопедом "Delta" суду надано не було.
Долучені до протоколу про адміністративне правопорушення письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до яких, зазначені особи підтвердили факт того, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Зазначенні пояснення, суд сприймає критично, оскільки вони не містять відомостей, що підтверджують факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Таким чином, за відсутності у матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження факту порушення ОСОБА_1 п. 2.5 Правил дорожнього руху України, суд вважає що в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 247, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Юрій Анатолійович Березій