21 грудня 2021 р.Справа № 480/3495/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б. ,
за участю секретаря судового засідання Севастьянової А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 (суддя: О.М. Кунець, м. Суми) по справі № 480/3495/20
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення набрало законної сили та Сумським окружним адміністративним судом 13.05.2021 видано виконавчий лист.
13.08.2021 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренко Володимир Олександрович звернувся до суду з поданням про заміну відповідача у справі на правонаступника - Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області на Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області (код ЄДРПОУ 03197931).
Вказана заява обґрунтована тим, що Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX утворено в Сумській області Конотопський район (з адміністративним центром у місті Конотоп) у складі територій Бочечківської сільської, Буринської міської, Дубов'язівської селищної, Конотопської міської, Кролевецької міської, Новослобідської сільської, Попівської сільської, Путивльської міської територіальних громад з ліквідацією раніше існуючих районів. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1635-р затверджено перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-ІХ.
Згідно вищевказаного переліку Кролевецька райдержадміністрація, яка реорганізуються шляхом приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району, а саме до Конотопської райдержадміністрації. На сьогодні Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації ліквідоване, рахунки в управлінні Державної казначейської служби України закриті.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №480/3495/20 - задоволено.
Замінено сторону виконавчого провадження, відкритого з примусового виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом у адміністративній справі №480/3495/20 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме боржника - Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, 41607, код ЄДРПОУ 03197931).
Постановляючи зазначену вище ухвалу суд першої інстанції керувався положеннями статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України та дійшов висновку про наявність законодавчо визначених підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області подало апеляційну скаргу в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 про заміну сторони виконавчого провадження та постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні подання головного державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 480/3495/20 у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації не є правонаступником Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області, оскільки відповідно до розпорядження голови Кролевецької районної державної адміністрації від 05.01.2021 року №2-ОД "Про припинення шляхом ліквідації управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації" відбувається процес ліквідації Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області без правонаступництва.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
У разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX у Сумській області утворено в Сумській області Сумський район (з адміністративним центром у місті Суми) у складі територій Бездрицької сільської, Верхньосироватської сільської, Білопільської міської, Ворожбянської міської, Краснопільської селищної, Лебединської міської, Миколаївської селищної, Миколаївської сільської, Миропільської сільської, Нижньосироватської сільської, Річківської сільської, Садівської сільської, Степанівської селищної, Сумської міської, Хотінської селищної, Юнаківської сільської територіальних громад.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. N 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. N 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою.
На підставі Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX, у Сумській області Кролевецька райдержадміністрація реорганізована шляхом приєднання до Конотопської райдержадміністрації.
Відповідно до п.7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. N 1321, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Згідно з розпорядженням голови Кролевецької районної державної адміністрації від 05.01.2021 №02-ОД "Про припинення юридичної особи публічного права управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації шляхом ліквідації" управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області припинено шляхом ліквідації та утворено ліквідаційну комісію управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області.
Відповідно до розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 12-ОД «Про утворення комісії з реорганізації Кролевецької районної державної адміністрації» створено відповідну ліквідаційну комісію, на яку покладено обов'язок вжиття заходів, необхідних для реорганізації Кролевецької районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Конотопської районної державної адміністрації, відповідно до вимог та порядку чинного законодавства.
В свою чергу Положенням про управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації від 11.11.2019 № 247-ОД, визначено, що Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (далі - управління) є структурним підрозділом Конотопської районної державної адміністрації, що утворюється головою адміністрації, підпорядковується голові районної державної адміністрації, є підзвітним і підконтрольним Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.
Основними завданнями управління є забезпечення в межах повноважень реалізації державної соціальної політики з питань соціального захисту населення на території Конотопського району, що включає і призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Отже, Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації є правонаступником (публічно-владне правонаступництво) Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації та згідно інформації з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації зареєстровано як юридична особа і включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за кодом 03197931.
Щодо посилання скаржника про доцільність заміни саме на Міністерство соціальної політики України, суд зазначає, що згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII.
Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому саме управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги.
Крім того, доказів на підтвердження того, що саме Міністерство соціальної політики України є правонаступником прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації матеріали справи не містять.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 480/3495/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації.
Апеляційна скарга не містять належних та обґрунтованих доводів, які б спростовували наведені висновки суду.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що ухвала суду першої інстанції відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області залишити без задоволення.
Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 по справі № 480/3495/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова В.Б. Русанова
Повний текст постанови складено 24.12.2021 року