Справа №938/763/21
Провадження № 3/938/377/21
24 грудня 2021 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., розглянувши у судовому засіданні матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, водія, за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КупАП),-
10.12.2021 року на розгляд Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №032020 від 07.12.2021 року (а.с. 1) вбачається, що ОСОБА_1 07.12.2021 року в с.Ільці Верховинського району керував автомобілем із причіпом марки DAF ТЕ-105 номерний знак НОМЕР_1 , належного ТОВ «Нафторгуп-Транс», та цистерною MERCERON НОМЕР_2 , де перевозив паливно-мастильні матеріали без відповідної на це ліцензії, чим порушив ПКМ-1001 від 2015 року п.2.1, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 164КУпАП.
У вказаному протоколі наявне пояснення такого змісту: «Зі змістом не згодний повністю. Під час перевірки №473 від 15.05.2017 р. щодо отримання ТОВ «Нафтогруп-Транс 1» ліцензії на перевезення; дану обставину інспектор мав змогу перевірити через загальнодоступний реєстр видачі ліцензій. Таку дію інспектор не зробив. Перевірка надана не була, чим порушено моє право на належний розгляд справи та збір доказів».
До зазначеного протоколу долучено такі докази:
-рапорт інспектора СРПП Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області В.Шекеряка (а.с.2), з якого вбачається, що вказаний інспектор, перебуваючи в наряді спільно зі старшим інспектором Верховинського РВП В.Бельмегою 07.12.2021 року, здійснювалося патрулювання в с.Ільці Верховинського району Івано-Франківської області на службовому транспортному засобі «Шкода ФАБІЯ», Р.Н.З. 0344 щодо профілактики дорожнього руху; біля 16.10 год. ними було зупинено транспортний засіб марки DAF ТЕ-105 номерний знак НОМЕР_3 , який обладнаний для перевезення небезпечних вантажів, а саме паливно-мастильних матеріалів, та перевозив дизельне топливо під керуванням водія ОСОБА_1 , 1984 р.н., жит. АДРЕСА_2 ; під час перевірки документів у водія виявлено відсутність ліцензії на право перевезення даним транспортним засобом небезпечних вантажів, а саме паливно-мастильних матеріалів, після чого начальником СРПП Верховинського РВП складено на водія адміністративний протокол за ч. 1 ст. 164 КУпАП;
-нечитабельна копія документа, можливо посвідчення водія (а.с.3);
-копію двох свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу (а.с.4), з яких вбачається, що власником транспортних засобів з реєстраційними номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 є ТОВ «Нафтогруп-Транс» (Хмельницька обасть, м.Хмельницький, вул.Подільська,109/1; Хмельницька обасть, м.Хмельницький, с.Лісові Гринівці);
-копію протоколу перевірки стану транспортного засобу №00301-04992-21, який складено 08.09.2021 року (а.с.5), відповідно до якого транспортний засіб марки MERCERON НОМЕР_2 після технічного контролю визнано технічно справним;
-копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 06.12.2021 року №Т00004221 (а.с.6), з якої вбачається, що автомобілем марки DAF ТЕ-105 XF номерний знак НОМЕР_1 з причепом марки MERCERON НОМЕР_2 перевозиться небезпечний вантаж, а саме паливо дизельне ЄВРО міжсезонне сорту Е екологічного класу К5 марки ТД - Е-К5 об'ємом 30 000 куб. дм; автопідприємство: ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» 40995670, автомобіль DAF НОМЕР_1 ; замовник: ТОВ «НАФТАГРУП»» 40949912, водій ОСОБА_1 ; вантажоодержувач: ТзОВ «Одеське шляхобудівельне управління» 36191005, причіп ВХ 6963 ХО; пункт навантаження: Україна, 31340, Хмельницька, Хмельницький, с.Лісові Гринівці, Центральна, будинок№1/1, пункт розвантаження: Закарпатська обл., Хустський р-н, с.Сокирниця;
-копія нечитабельного документа (а.с.7-8);
-копія фотографії, на якій зафіксовано автомобіль марки DAF ВХО 0829 та працівника поліції біля нього (а.с.9).
У судове засідання не з'явилася особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.12), від особи, яка йому надає правову допомогу, адвоката Валігури О.О. (а.с.45-47) поступило клопотання про розгляд цієї справи без його участі та участі ОСОБА_1 та про закриття провадження по цій справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення (а.с.49).
Також до суду поступило пояснення від особи, яка надає правову допомогу, адвоката Валігури О.О. (а.с.14-16), з якого вбачається, що ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164КУпАП, не визнає, оскільки суб'єктом даного правопорушення є суб'єкт господарювання, а він є найманим працівником, зокрема водієм. Крім того, товариство, в якому він працює водієм, тобто ТОВ «НАФТРАГРУП-ТРАНС 1» ще 12.05.2017 року отримало ліцензію на перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями.
До цього пояснення долучено:
-електронний варіант повідомлення про прийняття працівника на роботу (а.с.17), відповідно до якого ОСОБА_1 прийнятий н6а роботу до ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» на підставі наказу №9-К від 30.03.2020 року;
-копію наказу ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» від 30.03.2020 року №9-К (а.с.18), з якого вбачається, що ОСОБА_1 прийнятий на роботу на посаду водія автотранспортних засобів з 01.04.2020 року з посадовим окладом 4723 грн;
-електронний варіант наказу Державної служби з безпеки на транспорті від 15.05.2017 року №473 з додатком 2 (а.с.19-26), відповідно до якого видано ліцензії суб'єктам господарювання згідно з переліком - додатком 2, до якого під номером 10 включеноТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» (40995670);
-електронний варіант податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (40995670) та відомостей про нарахування заробітної плати застрахованим особам за 3-й квартал 2021 року платника ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» (а.с.27-36), з яких вбачається, що ОСОБА_1 отримав впродовж зазначеного періоду заробітну плату від вказаного товариства;
-копію довгострокового договору №010118-ХМ від 01.01.2018 року, укладеного між ТОВ «НАФТАГРУП» («Замовник») та ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» («Перевізник»), копію додаткової угоди від 15.07.2021 року до зазначеного довгострокового договору» (а.с.37-40), відповідно до яких Перевізник зобов'язується подавати справні транспортні засоби, доставляти (перевозити) автомобільним транспортом довірений йому Відправником вантаж постійно з пункту відправлення до пункту призначення і видавати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі, а Замовник зобов'язується сплачувати за перевезення вантажу сплату;
-витяг із веб-порталу Державної служби України з безпеки на транспорті (а.с.41), яким підтверджується дійсність ліцензії на внутрішні перевезення небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами, виданої 16.05.2017 року ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1» (ЄДРПОУ - 40995670);
-копію наказу від 28.02.2017 року №4 про прийняття на роботу, електронний варіант повідомлення про прийняття на роботу (а.с.42-43), якими підтверджується, що ОСОБА_2 прийнято на роботу на посаду директора ТОВ «НАФТОГРУП-ТРАНС 1» з 01.03.2017 року;
-копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 06.12.2021 року №000003088 (а.с.44), з якої вбачається, що автомобілем марки DAF ТЕ105XF номерний знак НОМЕР_1 з причепом марки MERCERON НОМЕР_2 перевозиться паливо дизельне ЄВРО 5 міжсезонне сорту Е екологічного класу К5 марки ТД - Е-К5 об'ємом 30 000 куб. дм; автопідприємство: ТОВ «НАФТОГРУП-ТРАНС 1» 40995670, автомобіль DAF НОМЕР_3 ; замовник: ТОВ «НАФТАГРУП»» 40949912; вантажовідправник : ТОВ «Староконстянтинівська база нафтопродуктів (23837143), вантажоодержувач:ТОВ «НАФТАГРУП»» 40949912; пункт навантаження: м. Староконстянтинів вул.Залізнична,6, пункт розвантаження: Хмельницька обл. с.Лісові Гринівці; водій ОСОБА_1 .
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно з вимогами ст.ст.245, 252, 280 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП(проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачено відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, в якому обвинувачується особа, полягає в проваджені господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Вказана норма є бланкетною, тобто має відсильний характер до іншого нормативного акту, з описом ознак забороненого діяння.
Відповідно до пп.24 п.1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає господарська діяльність, пов'язана з перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом.
Бензин моторний і дизельне паливо згідно зі Законом України «Про перевезення небезпечних вантажів» є небезпечними вантажами і згідно Переліку небезпечних вантажів їм присвоєні відповідно номери ООН 1203 і 1202.
У ст. 3 ГК України закріплено, що господарською діяльністю є діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
У ст. 42 ГК України зазначено, що підприємництво як вид господарської діяльності- це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Зі місту п. 1 ч. 2 ст. 55 зазначеного Кодексу слідує, що суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Як вбачається з аналізу зазначених норм, суб'єктом адміністративного правопорушення, провадження господарської діяльності без одержання документів дозвільного характеру є суб'єкт господарювання (господарські організації або фізичні особи підприємці).
Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП (в частині здійснення господарської діяльності без дозвільних документів - ліцензії) може бути лише суб'єкт господарювання.
Отже, підприємництвом не визнається виконання обов'язків найманого працівника на підставі трудового договору.
Як вбачається з наданих суду матеріалів, ОСОБА_1 займає посаду водія ТОВ «НАФТАГРУП-ТРАНС 1»,тобто є найманим працівником.
До протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , не надано жодного доказу, які б могли підтвердити або спростувати те, що він несе відповідальність саме за господарську діяльність товариства, в якому працює водієм.
Крім того, із сайту Державної служби України з безпеки на транспорті (https://e-services.dsbt.gov.ua/#/)вбачається, що ліцензія на внутрішні перевезення небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами, видана 16.05.2017 року ТОВ «НАФТОГРУП-ТРАНС 1» (ЄДРПОУ - 40995670), є дійсною (а.с.50).
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, а тому провадження в справі про притягнення його до адміністративноївідповідальності за вказаною статтею слід закрити.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 164, 247, 251, 252, 256, 265-1, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Наталія ЧЕКАН