31 травня 2021 року Справа № 160/3181/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/3181/21 за позовною заявою Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного реєстратора Броварської районної державної адміністрації Макаренка Володимира Вікторовича про скасування реєстраційної дії,
03.03.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Східного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків до державного реєстратора Броварської районної державної адміністрації Макаренко В.В., в якій позивач (в т.ч. з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. 22762/21) просить суд прийняти рішення про скасування реєстраційної дії (реєстраційний запис №1003551110032011069) державного реєстратора Макаренко В.В. Броварської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ органу реєстрації: 04054820), а саме: державну реєстрацію припинення юридичної особи (ТОВ «ТЕТРАСОФТ» (ЄДРПОУ 37176428) в результаті ліквідації.
Позовні вимоги Східного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків обґрунтовані тим, що державним реєстратором Броварської районної державної адміністрації Макаренком В.В. протиправно здійснено реєстраційну дію у вигляді державної реєстрації припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕТРАСОФТ» (далі - ТОВ «ТЕТРАСОФТ») (ЄДРПОУ 37176428) в результаті ліквідації, від 22.02.2021, реєстраційний номер 1003551110032011069. Позиція контролюючого органу мотивована тим, що 09.02.2021 ним направлено засобами поштового зв'язку (АТ «Укрпошта») до державного реєстратора лист за вих. №58/5/32-00-12-01-06 від 08.02.2021 та повідомлення №2132002700009 від 03.02.2021 за формою 27-ОПП, в яких позивач заперечив проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Означені направлення були отримані Броварською районною державною адміністрацією 12.02.2021, однак під час внесення оскарженого запису державним реєстратором не враховано зміст означеного у листі і повідомленні. Враховуючи наведене, позивач стверджує, що наявність спірного запису унеможливлює належне виконання контролюючим органом податкового контролю, та, як наслідок, порушує інтереси держави.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 відкрито провадження у справі №160/3181/21 та призначено її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В означеній ухвалі суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, додатково попередивши, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 про відкриття провадження у справі №160/3181/21 направлено на юридичну адресу Броварської районної державної адміністрації згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Гагаріна, буд. 15, м.Бровари, Київська область, 07400. Означену ухвалу суду отримано відповідачем 27.04.2021.
Станом на 31.05.2021 до суду не надходило від державного реєстратора Броварської районної державної адміністрації Макаренка В.В. відзиву на позовну заяву, заперечень, пояснень, заяв та/або клопотань.
Згідно із ч. 4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
При цьому, 12.05.2021 до суду надійшли від Броварської районної державної адміністрації пояснення (вх. №7575/21-ел), в яких суд повідомлено, що реєстратор ЦНАП та державної реєстрації Броварської районної державної адміністрації Макаренко В.В. не перебуває у трудових відносинах з Броварською районною державною адміністрацією.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно із відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи - ТОВ «ТЕТРАСОФТ» (код ЄДРПОУ 37176428) в графі: «дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення» внесено запис, а саме: 22.02.2021, номер запису: 1003551110032011069, підстава: рішенням щодо припинення.
В матеріалах справи містяться копії таких документів:
- лист Східного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків «Про надання заперечень по ТОВ «ТЕТРАСОФТ» за вих. №58/5/32-00-12-01-06 від 08.02.2021;
- повідомлення про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи №2132002700009 від 03.02.2021, складеного позивачем за формою №27-ОПП.
Незгода із державною реєстрацією припинення вищезазначеної юридичної особи стала підставою для звернення Східного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 20.1.37 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають право: звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктом 67.2 статті 67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Положення наведеного вище пункту 67.2 статті 67 ПК України, встановлюють повноваження органу доходів і зборів звертатись до суду з позовами про припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації юридичної особи (фізичної особи-підприємця), скасування державної реєстрації змін до установчих документів саме з метою забезпечення контролю за виконанням податкового обов'язку платниками податків, тобто коли він діє на реалізацію своїх владних повноважень, визначених законом. Тобто, у цій справі до суду з позовом звернувся суб'єкт владних повноважень у випадку, який прямо передбачений законом (стаття 67 ПК України), на виконання повноважень щодо забезпечення контролю за виконанням податкового обов'язку платниками податків.
Методика обліку платників податків і зборів у контролюючих органах визначена Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 (далі по - Порядок №1588).
Згідно з п. 11.1 Порядку №1588, платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
Відповідно до п. 11.13 Порядку №1588, у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру:
у разі відсутності грошових зобов'язань та/або податкового боргу - відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП;
за наявності податкового боргу - відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою № 31-ОПП або відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (якщо план реорганізації юридичною особою до контролюючого органу не подавався або не був узгоджений контролюючим органом).
За результатами проведення відповідних заходів у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків, але не пізніше дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог відповідальні працівники таких підрозділів (органів) вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб або підтверджують інформацію щодо наявності / відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів (п. 11.8 Порядку №1588).
Згідно з п. 11.10 Порядку №1588, до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу відомості:
про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (додаток 14);
про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою № 31-ОПП (додаток 15) - у разі наявності податкового боргу при реорганізації юридичної особи.
Якщо до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, на запит суб'єкта державної реєстрації контролюючим органом надано відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів, а також у разі виникнення у платника податків заборгованості зі сплати податків і зборів або визначення грошових зобов'язань, за якими не настав строк сплати, до проведення державної реєстрації припинення юридичної особи контролюючий орган формує та передає до Єдиного державного реєстру відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи.
Якщо контролюючим органом до Єдиного державного реєстру передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів.
Згідно з п. 11.21 Порядку №1588, у разі надходження до контролюючих органів відомостей із Єдиного державного реєстру про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації (далі - спрощена процедура припинення платника податків), контролюючі органи здійснюють такі заходи:
1) відомості про початок спрощеної процедури припинення платника податків вносяться контролюючим органом за основним місцем обліку платника податків до Єдиного банку даних юридичних осіб, фіксуються в журналі за формою № 6-ОПП шляхом внесення нового запису або відміток до раніше внесеного запису та в електронному вигляді доводяться до відома структурних підрозділів контролюючих органів за основним та неосновним місцем обліку юридичної особи та її відокремлених підрозділів;
2) у 20-денний строк від дня отримання відомостей чи документів про початок спрощеної процедури припинення платника податків контролюючими органами за основним та неосновними місцями обліку такого платника податків та його відокремлених підрозділів проводяться заходи, передбачені пунктом 11.8 цього розділу;
3) протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації контролюючий орган за основним місцем обліку платника податків надсилає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП;
довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП;
рішення про списання безнадійного податкового боргу, форму якого встановлено додатком 1 до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (якщо в результаті такого списання сума заборгованості із сплати податків, зборів погашена в повному обсязі);
повідомлення про наявність податкового боргу та неможливість проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 23-ОПП (додаток 23) із зазначенням причин заперечення контролюючих органів щодо здійснення такої процедури згідно з пунктом 11.27 цього розділу (крім підпунктів 7 - 9, які не можуть бути причинами заперечень контролюючих органів при спрощеній процедурі державної реєстрації припинення платника податків);
4) у разі внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації контролюючий орган здійснює зняття з обліку такого платника податків відповідно до пункту 11.17 цього розділу.
Отже, положеннями наведеного Порядку визначено, що у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу відомості про наявну заборгованість з податків/зборів юридичної особи, що підлягає припиненню.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003.
Згідно з ч. 13 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Підстави для відмови у державній реєстрації визначено у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Суд зазначає, що доводи контролюючого органу про направлення на адресу Броварської районної державної адміністрації листа «Про надання заперечень по ТОВ «ТЕТРАСОФТ» за вих. №58/5/32-00-12-01-06 від 08.02.2021 та повідомлення про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи №2132002700009 від 03.02.2021, складеного позивачем за формою №27-ОПП, не підтверджуються будь-якими належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 72-78 КАС України, оскільки на примірнику останніх відсутній як підпис уповноваженої особи, так і номер вхідної кореспонденції й докази направлення цих документів засобами поштового зв'язку позивачем також до суду не надано.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що докази на підтвердження факту надходження до державного реєстратора відомостей про наявність у ТОВ «ТЕТРАСОФТ» податкової заборгованості зі сплати податків, зборів та/або із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чи про відкриті виконавчі провадження щодо цієї юридичної особи на час вчинення оскаржуваної реєстраційної дії або інші докази, що могли б мати наслідком відмову у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи, в матеріалах справи відсутні.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що повноваження суду при вирішенні справи визначено у статті 245 КАС України, згідно із приписами якої при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Суд зазначає, що у статті 20 ПК України чітко визначено права контролюючих органів, серед яких, зокрема, п.п. 20.1.37 п. 20.1 ст. 20 ПК України, яким визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання, так і п. 67.2 ст. 67 ПК України, яким визначено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
При цьому, суд зауважує, що спеціальним Законом України, що регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003 (далі - Закон №755-IV).
У статті 5 Закону №755-IV визначено як систему органів державної реєстрації, так і повноваження відповідних органів.
Згідно із приписами статті 5 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», систему органів у сфері державної реєстрації становлять: Міністерство юстиції України; інші суб'єкти державної реєстрації.
До повноважень Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації належить:
1) формування державної політики у сфері державної реєстрації;
2) нормативно-правове, методологічне та інформаційне забезпечення у сфері державної реєстрації;
2-1) організація роботи з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, крім нотаріусів, які виконують повноваження державної реєстрації відповідно до покладених на них законом обов'язків;
3) координація діяльності у сфері державної реєстрації громадських формувань;
4) контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації, у тому числі шляхом постійного моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі відповідно до цього Закону та прийняття обов'язкових до виконання рішень, передбачених цим Законом;
5) здійснення повноважень держателя Єдиного державного реєстру;
6) визначення технічного адміністратора;
7) забезпечення надання доступу до Єдиного державного реєстру державним реєстраторам, уповноваженим особам суб'єктів державної реєстрації прав, іншим суб'єктам відповідно до цього Закону та прийняття рішень про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом;
8) розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України та прийняття обов'язкових до виконання рішень, передбачених цим Законом;
9) складання протоколів про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення;
10) взаємодія з державними органами, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями з питань державної реєстрації;
11) державна реєстрація політичних партій, всеукраїнських профспілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань;
12) надання виписок у паперовій формі для проставлення апостилю та проставлення на них апостилю;
13) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону №755-IV, до повноважень інших суб'єктів державної реєстрації належить:
1) забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Так, контролюючі органи, в даному випадку - позивач у справі (Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків) не відноситься до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», яким визначено «інші суб'єкти державної реєстрації»
Відтак, у позивача відсутнє право, передбачене як нормами ст. 20 ПК України, так і нормою ст. 67 ПК України, щодо звернення до адміністративного суду з позовною вимогою щодо прийняття рішення про скасування реєстраційної дії державного реєстратора Макаренка В.В., а саме: державної реєстрації припинення юридичної особи (ТОВ «ТЕТРАСОФТ» (код ЄДРПОУ 37176428) в результаті ліквідації, оскільки спеціальним Законом України, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, а саме: Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», не передбачено права контролюючого органу звертатись до адміністративного суду з позовною вимогою щодо скасування будь-яких дій державного реєстратора.
Відтак, зміст зазначених вище положень п.п. 20.1.28 п. 20.1. ст. 20 ПК України, так і п.п. 67.2 ст. 67 ПК України, не передбачає права контролюючого органу нехтувати нормами спеціального Закону, що регулює відповідні правовідносини, в даному випадку - Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», та звертатися до адміністративного суду нібито з повноважним правом для врегулювання та вирішення по суті питання щодо здійснених реєстраційних дій держаного реєстратора.
При цьому, суд зауважує, що саме зміст п. 67.2 ст. 67 ПК України, згідно з яким контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не передбачає закріпленого за контролюючим органом саме права звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо «скасування реєстраційної дії державного реєстратора Броварської районної державної адміністрації у вигляді державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації», оскільки в даному випадку державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ТЕТРАСОФТ» державним реєстратором не здійснювалося, оскільки ліквідація підприємства шляхом прийняття рішення про ліквідацію у добровільному порядку.
Згідно із частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини 1 та 2 статті 76 КАС України).
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системний аналіз наведених вище норм чинного податкового законодавства України в сукупності з обставинами, встановленими судом в процесі розгляду цієї справи на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, дозволяє дійти висновку про відсутність з боку позивача обґрунтування належними доказами в розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України незаконного та необґрунтованого характеру оскарженої реєстраційної дії, а саме: державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «ТЕТРАСОФТ» в результаті ліквідації.
Крім того, позивач не має повноважень для звернення до адміністративного суду для врегулювання та вирішення по суті питання щодо здійснених реєстраційних дій державного реєстратора.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 77, 132, 139, 242-246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позовної заяви Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр. Олександра Поля, 57, м.Дніпро, 49600; код ЄДРПОУ 43968079) до Державного реєстратора Броварської районної державної адміністрації Макаренка Володимира Вікторовича (вул. Гагаріна, буд. 15, м.Бровари, Київська область, 07400; код ЄДРПОУ Броварської районної державної адміністрації 04054820) про скасування реєстраційної дії відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення суду складений 31 травня 2021 року.
Суддя О.В. Царікова