ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 грудня 2021 року м. Київ № 640/29547/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у м. Києві до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з єдиного податку фізичних осіб, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління ДПС у м. Києві з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 податковий борг з єдиного податку фізичних осіб у сумі 14052,53 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг, який виник з єдиного податку фізичних осіб на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2019 рік.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду від ОСОБА_1 відзив на позовну заяву не надходив, а тому, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий орган зазначає про те, що за відповідачем обліковується податковий борг, який виник з єдиного податку фізичних осіб на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2019 рік. Станом на дату звернення до суду з даним позовом, за відповідачем обліковується податковий борг з єдиного податку фізичних осіб у сумі 14052,53 грн. Наведене зумовило ГУ ДПС у м. Києві на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно змісту п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до норм п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Суд враховує, що за доводами податкового органу, зазначена сума податкового боргу з єдиного податку фізичних осіб виникла на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2019 рік, але не сплачену у визначеному законом порядку.
Згідно приписів п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника датків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Так, відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України, відповідачу винесено податкову вимогу від 01.06.2020 № 44924-10.
У відповідності до норм п. п. 14.1.137 п.14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Так, відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органом, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Крім того, відповідно до п. 95.4 ст. 95 Кодексу, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Дійсно, у податкового органу в силу норм ПК України, наявне право на звернення до суду з адміністративним позовом до фізичної особи/ФОП чи юридичної особи про стягнення податкового боргу, проте, позовні вимоги мають бути належним чином обґрунтованими та доведеними у встановленому порядку з наданням відповідних доказів на підтвердження підстав виникнення податкового боргу та його існування.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд звертає увагу на те, що 26.01.2021 до суду від ГУ ДПС у м. Києві надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у задоволенні якого ухвалою суду від 30.03.2021 було відмовлено, з урахуванням закінчення строку на подання такого клопотання.
Водночас, суд враховує, що у вказаному клопотанні сторона позивача повідомила про те, що згідно даних інформаційно-телекомунікаційних систем органів ДПС, в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 , податковий борг у розмірі 14052,53 грн., заявлений до стягнення не обліковується.
За частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, за наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що заявлена до стягнення з відповідача сума податкового боргу не була доведена контролюючим органом у встановленому порядку, з урахуванням того, що і сам податковий орган у клопотанні від 26.01.2021 вказав на відсутність у відповідача податкового боргу, який є предметом спору.
З урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про недоведеність обставин, на які посилається позивач, а отже, і про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат, у даному випадку, відсутні.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у м. Києві до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з єдиного податку фізичних осіб відмовити.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19);
;
Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Суддя В.І. Келеберда