Рішення від 23.12.2021 по справі 460/9180/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Рівне №460/9180/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доУправління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради

про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача яка виразилась у відмові у видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту "Будівництво наземних гаражів відкритого типу для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької в м. Рівному" протиправною;

зобов'язати відповідача видати позивачу містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкту "Будівництво наземних гаражів відкритого типу для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької в м. Рівному".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він відповідно до укладеного з ТзОВ "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" договору інвестував кошти у об'єкт "Будівництво наземних гаражів відкритого типу для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької в м. Рівному". Надалі, наказом заступника начальника Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 16.03.2018 №14/М затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування такого об'єкта Вказав, що після початку здійснення будівництва Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами якої складено акт від 16.05.2018 №6. У акті встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва від 16.03.2018 №14 на об'єкт: «Будівництво відкритих автостоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької (М. Струтинської) в м. Рівне (замовник - ТОВ «Рівненський МЖК») видані заступником начальника Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради Мельником В.В. в порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Після цього, на підставі цього акту, органом контролю прийнято рішення від 21.05.2018 №107 про скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва №14 від 16.03.2018. У зв'язку з такими обставинами будівництво на об'єкті не ведеться, а тому об'єкт нерухомості до цього часу є незавершеним. Повідомив, що за ним зареєстровано право власності на незавершене будівництво відкритих стоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних будинків (відсоток готовності об'єкта - 25%), що розташоване на земельній ділянці, кадастровий номер: 5610100000:01:012:0073. Тому він, як власник, цієї нерухомості 04.11.2020 звернувся з заявою до відповідача для отримання містобудівних умов і обмежень з метою закінчити будівництво зазначеного вище об'єкту. У відповідь на таку заяву відповідач у листі від 17.11.2021 повідомив позивача, що не може надати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта у зв'язку з неподанням документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, що є підставою для відмови у їх наданні. Зокрема, вказано, що надане викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 оформлено неналежним чином та набори відповідних профільних геопросторових даних не внесені до інформаційних ресурсів відділу Служби містобудівного кадастру. Позивач не погодився з такою відмовою, пояснив, що ним подані всі необхідні документи для задоволення його заяви, у тому числі топографічна зйомка земельної ділянки. Зауважив, що законодавством не встановлені особливі вимоги до оформлення викопіювання з топографо-геодезичного плану, а тому відповідач не має права їх вимагати від позивача. Наголосив, посилаючись на практику Верховного Суду, що єдиною підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а не неподання певних документів. Зазначив, що довготривала бездіяльність відповідача щодо ненадання йому містобудівних умов та обмежень не дозволяє йому завершити будівництво об'єкта, тим самим порушуючи його майнові права та інтереси. З наведеного, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву. Згідно з його змістом і поясненнями представника відповідача підставою для відмови у видачи містобудівних умов та обмежень за заявою позивача від 04.11.2020 стало неподання ним документу що посвідчує його право власності чи користування земельною ділянкою на якому розташований об'єкт будівництво якого планується, а також викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Крім того зазначив, що ще однією причиною для відмови у задоволенні заяви позивача було виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують його право власності чи користування земельною ділянкою. В обґрунтування свої заперечень покликається на норми Положення про порядок організації створення, оновлення, перевірки топографо-геодезичних знімань та ведення єдиної цифрової топографічної основи міста Рівного масштабу 1:500 та 1:2000 затвердженого рішенням Рівненської міської ради №81 від 13.08.2019 (далі - Положення). Згідно з пунктом 5 Положення топографо-геодезичні знімання повинні бути представлені Службі містобудівного кадастру для перевірки у вигляді цифрового топографічного плану масштабу 1:500 та 1:2000 у векторній формі та дублікатів цифрового топографічного плану масштабу 1:500 та 1:2000 у паперовому вигляді (один примірник з наявністю інженерних мереж, погоджених інженерними службами з відображенням: меж топографічного знімання або межі земельної ділянки сітки прямокутних координат, штампу із зазначенням номенклатури планшетів, виконавця, замовника та мети виконання даних робіт, адреси топографо-геодезичних робіт. Подана позивачем топографічна зйомка не має таких реквізитів, а тому не є належним документом для отримання містобудівних умов та обмежень. Зазначив, що 24.12.2020 та 06.01.2021 позивач звертався до відповідача про видачу йому містобудівних умов та обмежень для проектування зазначеного вище об'єкта будівництва. Однак такі звернення відповідачем не розглядались відповідно до письмових заяв позивача. Наголосив, що всі заяви позивача були розглянуті Управлінням, а тому протиправної бездіяльності ним не допущено, оскільки це є пасивна поведінка, а відповідач вчиняв активні дії щодо розгляду звернень позивача.

Інші заяви по суті справи сторонами не подавались.

Ухвалою суду від 16.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 29.06.2021 підготовче провадження у справі закрито призначено розгляд справи на 28.07.2021, а також залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс".

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" пояснень по суті справи суду не надало.

Ухвалою суду від 26.10.2021 вирішено розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.

16.03.2018 між ОСОБА_1 (Сторона-2) та ТзОВ «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (Сторона-1) укладений інвестиційний договір Будівництва відкритих автостоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької в м. Рівне (а.с. 17-20).

Відповідно до пункту 1.2 Договору будівництво стоянок здійснюватиметься на частині земельної ділянки площею 1300 кв.м. (загальна площа ділянки 5.6968 кв.м.), що розташована в районі вулиць Гагаріна та М. Струтинської в м. Рівне і належить Стороні-1 на правах оренди відповідно до договору оренди земельної ділянки від 14.08.2006 №040658300244, кадастровий номер 5610100000:01:012:0073.

Згідно з пунктом 1.3 такого Договору сторони домовились, що Сторона-1 зобов'язується надати Стороні-2 для будівництва стоянок частину земельної ділянки, зазначену в п.1.2. даного Договору, та після завершення будівництва стоянок ввести їх в експлуатацію і передати у власність Сторони-2 по акту приймання-передачі, а Сторона-2 зобов'язується збудувати за власний рахунок стоянки відповідно до затвердженої проектно-кошторисної проектно-кошторисної документації, оплатити всі витрати Сторони-1, пов'язані з будівництвом стоянок та після введення їх в експлуатацію прийняти по акту приймання-передачі.

Наказом заступника начальника Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 16.03.2018 №14/М затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво відкритих стоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна а Гайдамацької (М. Струтинської) в м. Рівне» (а.с.29).

За загальними даними таких Містобудівних умов та обмежень, вони видані ТОВ «Рівненський МЖК» на нове будівництво в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької (М. Струтинської) в м. Рівне, а цільове та функціональне призначення земельної ділянки відповідає містобудівній документації на місцевому рівні, а саме: призначення земельної ділянки (кадастровий номер: ) - 02.03 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5602844832017 від 23.02.2017; вид використання - для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу; функціональне призначення земельної ділянки - зона багатоквартирних житлових будинків з кількістю поверхів від 4 до 9 «Ж-4» та громадсько-ділова зона районного значення «Д-2» відповідно до генплану міста Рівного, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 11.04.2008 №1411 та плану зонування території м. Рівного затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 22.12.2011 №1421.

Крім цього, міститься наступний перелік містобудівних умов та обмежень: - у графі «гранично допустима висотність будинків, будівель та споруд у метрах»: максимальна висота від поверхні ґрунту до рівня даху - 12,0 м (відповідно до містобудівного розрахунку); - у графі «максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки»: граничний показник площі забудови - 0,5 (відповідно до плану зонування території м. Рівного); - у графі «максимально допустима щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону)»: не розраховується; - у графі «мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд»: до межі червоної лінії - 36,0 м до межі лінії регулювання забудови - 30,0 м., Ступінь вогнестійкості об'єкта, що проектується - II, мінімально допустимі відстані до сусідніх будівель при їх ступені вогнестійкості: І. II - 6/9 м: III - 8/9 м; ІІІа, ІІІб, IV, IVa., V - 10/12 м (відповідно до вимог ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»; - у графі «планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони)»: врахувати відомості про обмеження у використанні земельної ділянки (санітарно-захисні зони навколо об'єкта); - у графі «охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж»: витримати охоронні зони згідно додатку 8.1, 8.2, 8.3 ДБН 360-92* «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» від існуючих та запроектованих інженерних комунікацій або тих, що підлягають перенесенню; проектні рішення та виконавчі креслення подати в УМтА для поновлення топографо-геодезичних матеріалів та для врахування подальшій роботі, як раніше запроектовані мережі.

Надалі, головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Цимбалюком О.В., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 із залученням заступника голови Рівненської міської ради ОСОБА_4 , начальника відділу архітектурно-інженерного контролю управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_5 було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, за результатами якої складено акт від 16.05.2018 №6. У якому встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва від 16.03.2018 №14 на об'єкт: «Будівництво відкритих автостоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької (М. Струтинської) в м. Рівне (замовник - ТОВ «Рівненський МЖК») видані заступником начальника Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради Мельником В.В. в порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

На реалізацію таких висновків головним інспектором будівельного нагляду Цимбалюком О.В. прийнято рішення від 21.05.2018 №107 про скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва №14 від 16.03.2018 на об'єкт «Будівництво відкритих автостоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних житлових будинків в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької (М.Струтинського) в м. Рівне» (замовник - ТОВ «Рівненський МЖК»). Рішення мотивоване тим, що під час проведення планової перевірки Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради встановлено, що Містобудівні умови та обмеження від 16.03.2018№14 прийнято з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: «відповідно до п.7.44 Зміни №1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та додатку Б ДБН В.2.3-15:2007 «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» зазначено, що автостоянка - спеціально обладнаний відкритий майданчик (площадка) для постійного чи тимчасового зберігання легкових автомобілів та інших мототранспортних засобів. Відповідно до містобудівного розрахунку наданого замовником до заяви на видачу містобудівних умов та обмежень, на земельній ділянці передбачено будівництво трьох поверхової каркасної будівлі неправильної форми розмірами 54 на 24 м висотою 12,0 м із залізобетонних конструкцій, кількістю 70 місць для зберігання автомобілів, допоміжних приміщень та будівель санітарного обслуговування, що не відповідає п.7.44 Зміни №1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та додатку Б ДБН В.2.3-15:2007 «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів». Водночас, відповідно до п.5.5 ДБН В.2.3-15:2007 «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» Автостоянки для постійного та тимчасового зберігання більше 50 автомобілів повинні мати не менш двох в'їздів-виїздів: один для регулярного руху (головний), інші - для аварійної евакуації автомобілів. Містобудівні умови та обмеження від 16.03.2018 №14 видано в порушення п.5.5 ДБН В.2.3-15:2007 «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів», оскільки передбачено 1 в'їзд-виїзд» (а.с. 37).

Згідно з витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.10.2020 про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 зареєстроване право власності на незавершене будівництво відкритих стоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних будинків (відсоток готовності об'єкта - 25%), що розташоване на земельній ділянці, кадастровий номер: 5610100000:01:012:0073 (а.с. 72-73).

04.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на земельній ділянці загальною площею 9,6100 га відповідно до договору оренди земельної ділянки №040658300214 від 14.08.2006 з кадастровим номером 5610100000:01:012:0073, яка розташована на АДРЕСА_1 для будівництва наземних гаражів для обслуговування багатоповерхових житлових будинків (а.с. 96). До заяви додав, зокрема, копію договору оренди земельної ділянки та топографічну зйомку в масштабі 1:2000 (а.с. 97).

У відповідь на таку заяву Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради у листі від 17.11.2021 №01-М/294 повідомило позивача, що не може надати містобудівні умови та обмеження для проектування згаданого вище об'єкта у зв'язку з неподанням документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, що є підставою для відмови у їх наданні. Зазначено, що відповідно до поданої заяви проектування об'єкту передбачається на земельній ділянці, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Рівного в особі Рівненської міської ради та на праві перебуває в користуванні у ТзОВ «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс». Разом з тим, вказано, що надане викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 оформлено неналежним чином та набори відповідних профільних геопросторових даних не внесені до інформаційних ресурсів відділу Служби містобудівного кадастру (а.с. 98).

24.12.2020 та 06.01.2021 позивач звертався до відповідача про видачу йому містобудівних умов та обмежень для проектування зазначеного вище об'єкта будівництва. Однак такі звернення відповідачем не розглядались відповідно до письмових заяв позивача про залишення їх без розгляду (99-100).

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо ненадання йому містобудівних умов та обмежень позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI) визначає правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

У відповідності до положень частини 1 та 2 статті 26 Закону №3038-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Частиною 1 статті 29 Закону №3038-VI передбачено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з частиною 2 статті 29 Закону №3038-VI фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови, обмеження та технічні умови для проектування об'єктів будівництва в рамках здійснення державно-приватного партнерства або реалізації проекту, що здійснюється на умовах концесії, можуть надаватися приватному партнеру, концесіонеру на підставі документа, що засвідчує право користування земельною ділянкою, виданого підприємству, установі, організації, що є балансоутримувачем майна, що передається у концесію, за умови, що така земельна ділянка (або її частина) відповідно до положень договору необхідна для здійснення державно-приватного партнерства або реалізації проекту, що здійснюється на умовах концесії.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним (частина 3 статті 29 Закону №3038-VI).

Згідно із частиною 4 статті 29 цього ж Закону підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень з обґрунтуванням підстав такої відмови надається у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Частиною 6 статті 29 Закону №3038-VI передбачено, що надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Як вбачається з аналізу наведених правових норм, містобудівні умови та обмеження видаються на підставі містобудівної документації у разі звернення зацікавленої особи до уповноваженого органу з поданням визначеного законодавством переліку документів, який є вичерпним. Водночас, із системного тлумачення норм частини 2 статті 26 та частини 3 статті 29 Закону №3038-VI вбачається, що заявником для отримання містобудівних умов і обмежень може бути фізична або юридична особа у власності чи користуванні якої перебуває земельна ділянка під забудову. Відтак, належним документом для отримання містобудівних умов та обмежень, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою є саме документ, що посвідчує такі майнові права за особою, яка звертається з заявою, а не за будь якою особою. При цьому, підставою відмови в наданні містобудівних умов та обмежень, зокрема, є неподання визначених частиною 3 статті 29 Закону №3038-VI документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень.

З матеріалів справи судом з'ясовано, що фактичною підставою для відмови в наданні позивачу містобудівних умов та обмежень, яка викладена у листі відповідача від 17.11.2021 №01-М/294 стало неподання ним документу, а саме: викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.

Водночас суд відхиляє доводи позивача про те, що відповідач може відмовити у видачи містобудівних умов та обмежень лише у разі невідповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки, як зазначено вище, неподання визначених частиною 3 статті 29 Закону №3038-VI документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень також є окремою, самостійною підставою для відмови. Крім того, посилання ОСОБА_1 на постанову Великої Палати Верховного Суду для обґрунтування таких тверджень є недоречними, оскільки норми права, які застосовувались Верховним Судом при ухваленні рішення, а саме положення Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року № 109 не підлягають застосуванню при вирішенні даного спору.

Для ухвалення рішення у цій суду необхідно перевірити обґрунтованість підстави з якої позивачу було відмовлено в отриманні ним містобудівних умов та обмежень.

Так, суд встановив, що позивачем до заяви від 04.11.2021 було додано копію договору оренди земельної ділянки №040658300214 від 14.08.2006 з кадастровим номером 5610100000:01:012:0073, яка розташована на вулицях Гагаріна-Гайдамацька, м. Рівне для будівництва наземних гаражів для обслуговування багатоповерхових житлових будинків, як документ, що посвідчує право його користування земельною ділянкою, а також топографічну зйомку в масштабі 1:2000.

Згідно зі змістом зазначеного договору оренди землі Рівненська міська рада (Орендодавець) передала ТзОВ «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (Орендар) земельну ділянку загальною площею 96100 кв. метрів у строкове платне користування для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу. На частині вказаної земельної ділянки (кадастровий номер 5610100000:01:012:0073) позивачем і його партнерами планувалося звести автостоянки для автомобілів відповідно до укладеного ними інвестиційного договору, що не заперечується сторонами.

Відповідно до Відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 5610100000:01:012:0073, яка розташована на вулицях Гагаріна-Гайдамацька, м. Рівне є територіальна громада м. Рівного в особі Рівненської міської ради, а її користувачем на праві оренди ТзОВ «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс».

Судом встановлено, що згідно з витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.10.2020 про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 зареєстроване право власності на незавершене будівництво відкритих стоянок для автомобілів для обслуговування багатоквартирних будинків (відсоток готовності об'єкта - 25%), що розташоване на земельній ділянці, кадастровий номер: 5610100000:01:012:0073.

Тобто документи передбачені пунктами 1 та 2 частини 2 статті 29 Закону №3038-VI було подані позивачем разом з заявою від 04.11.2020.

Разом з тим, непереконливими є доводи відповідача, що підставами для відмови у видачи містобудівних умов і обмежень стало виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, а також що відповідач є неналежним суб'єктом звернення з вказаною вище заявою, оскільки таких причин у оскаржуваному рішенні відповідача викладеному у листі безпосередньо не вказано, а тому вони не підлягають оцінці судом.

Також у своєму листі від 17.11.2021 №01-М/294 відповідач вказав, що надане викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 оформлено неналежним чином та набори відповідних профільних геопросторових даних не внесені до інформаційних ресурсів відділу Служби містобудівного кадастру

В обґрунтування правомірності своєї поведінки відповідач покликається на норми Положення про порядок організації створення, оновлення, перевірки топографо-геодезичних знімань та ведення єдиної цифрової топографічної основи міста Рівного масштабу 1:500 та 1:2000 затвердженого рішенням Рівненської міської ради №81 від 13.08.2019 (далі - Положення).

Згідно з пунктом 5 Положення топографо-геодезичні знімання повинні бути представлені Службі містобудівного кадастру для перевірки у вигляді цифрового топографічного плану масштабу 1:500 та 1:2000 у векторній формі та дублікатів цифрового топографічного плану масштабу 1:500 та 1:2000 у паперовому вигляді (один примірник з наявністю інженерних мереж, погоджених інженерними службами з відображенням: меж топографічного знімання або межі земельної ділянки сітки прямокутних координат, штампу із зазначенням номенклатури планшетів, виконавця, замовника та мети виконання даних робіт, адреси топографо-геодезичних робіт.

Так, згідно з частиною 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року№ 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (делегованих повноважень), зокрема належить: організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів.

Відповідно до частин 1-2 статті 22 Закону №3038-VI 1. Містобудівний кадастр - державна або комунальна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, будівельну діяльність, інформаційних ресурсів будівельних норм і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів. Складовою частиною містобудівного кадастру є Єдина державна електронна система у сфері будівництва.

Містобудівний кадастр ведеться з урахуванням даних державного земельного кадастру на державному рівні, на рівні Автономної Республіки Крим, обласному та районному рівнях, рівні обласних центрів та міст обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення.

Містобудівний кадастр ведеться уповноваженими органами містобудування та архітектури, які можуть утворювати для цього служби містобудівного кадастру, та іншими суб'єктами, визначеними цим Законом.

Містобудівний кадастр включає геопросторові дані, метадані та сервіси, оприлюднення, інша діяльність з якими та доступ до яких здійснюються у мережі Інтернет згідно із Законом України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних".

З наведеного, суд вважає, що Положення про порядок організації створення, оновлення, перевірки топографо-геодезичних знімань та ведення єдиної цифрової топографічної основи міста Рівного масштабу 1:500 та 1:2000 затверджене рішенням Рівненської міської ради №81 встановлює форму в якій мають бути подані до Служби містобудівного кадастру викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, зокрема, для отримання містобудівних умов та обмежень для будівництва на території м. Рівне. Вказане рішення №81 є чинним і не скасованим.

Однак позивачем було подано топографо-геодезичне знімання земельної ділянки на якій планується проектування стоянок лише у паперовому вигляді і без вказаного у Положенні оформлення, зокрема: без меж земельної ділянки сітки прямокутних координат, штампу із зазначенням номенклатури планшетів, виконавця, замовника та мети виконання даних робіт, адреси топографо-геодезичних робіт.

Разом з тим, хоча Законом №3038-VI не встановлено жодних застережень щодо оформлення зазначеного викопіювання і стосовно необхідності внесення відповідних профільних геопросторових даних до цифрових ресурсів це не означає, що будь-який документ названий топографічною зйомкою є викопіюванням з топографо-геодезичного плану М 1:2000 у розумінні пункту 3 частини 2 статті 29 Закону №3038-VI.

Відтак, подана позивачем разом із заявою топографічна зйомка в масштабі 1:2000 на переконання суду, не є належним документом на підставі якого можливе отримання містобудівних умов та обмежень.

Водночас встановленою законодавством підставою для відмови у видачи містобудівних вимог та обмежень, як зазначалось вище, може бути неподання одного з документів зазначеного у вичерпному переліку.

З наведеного суд констатує, що позивач не надав усі необхідні документи, передбачені, для отримання містобудівних умов та обмежень, а тому відповідач мав достатні правові підстави для прийняття спірного рішення.

Відтак, рішення відповідача про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень викладене у листі від 17.11.2021 №01-М/294 відповідає критеріям встановленим в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, а тому не підлягає скасуванню у судовому порядку.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач підтвердив правомірність своїх дій, натомість позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради (вул. Лермонтова, 6, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 34847329) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 23 грудня 2021 року

Суддя У.М. Нор