Рішення від 17.12.2021 по справі 280/9642/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 грудня 2021 року Справа № 280/9642/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991 року), та перерахунку пенсії позивача за Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 1697-VII;

зобов'язати відповідача визнати право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1789-ХII від 05.11.1991;

зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019 в розмірі 90% від заробітної плати (грошового забезпечення), згідно довідки прокуратури Запорізької області №18-109 вих-20 від 05.03.2020 з 01.01.2020 без обмеження граничного розміру пенсії та виплачувати її в подальшому, а також виплатити різницю за минулий час з 13.12.2019, з урахуванням попередніх виплат.

Ухвалою суду від 18.10.2021 позовну заяву залишено без руху. У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 01.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, а розгляд адміністративної справи призначено без виклику/повідомлення сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Позивач звернувся до відповідача із заявою про виконання рішення від 19.10.2020 по справі №280/5409/20. Зазначає, що при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 по справі №280/5409/20 відповідач перерахував пенсію позивачу згідно довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20, але в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, замість належних позивачу 90% від суми місячної заробітної плати. Зазначає, що у вересні 2021 року звернувся до відповідача з заявою про перерахування пенсії у розмірі 90% від суми складової заробітної плати (грошового забезпечення), вказаного у довідці Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20, просив здійснити належний перерахунок з 13.12.2019, з урахуванням раніше проведених виплат та відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Листом ГУ ПФУ у Запорізькій області від 06.10.2021 позивача повідомлено, що на виконання рішення від 19.10.2020 по справі №280/5409/20 з 13.12.2019 проведено перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20, з урахуванням п.2 ст.86 Закону №1697, та зазначено, що перерахувати пенсію за нормами статті Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 у органів Пенсійного фонду України немає законних підстав. Позивач вважає такі дії протиправними, а також такими, що порушують його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 визначено, що пенсія працівникам органів прокуратури визначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чанної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що пенсія позивачу розрахована згідно з вимог чинного законодавства та на підставі документів, наявних у пенсійній справі, перерахувати пенсію за нормами статті 50 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 у органів Пенсійного фонду України не має законних підстав. Крім того, відповідачем у відзиві на позовну заяву заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у справі №580/5962/20. На підставі викладеного, у задоволенні позову просить відмовити.

У поданій до суду відповіді на відзив, позивач заперечив проти задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі та не погоджувався з його доводами, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. З 26.01.2005 позивачу була призначена пенсія за вислугу років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

09.03.2020 звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Запорізькій області про проведення перерахунку пенсії на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109вих-20. Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 24.03.2020 №2080-2089/Х-02/8-0800/20 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №280/5409/20, яке набрало законної сили 31.05.2021, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109вих-20; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109вих-20 урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовної заяви відмовлено.

Відповідачем, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №280/5409/20 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20, на підставі п.15 ст.86 Закону №1697 (пенсія не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність) та з урахуванням п.2 ст.86 Закону №1697 (60% від суми місячної заробітної плати).

Відповідачем таких обставин не спростовано та доказів протилежного не надано.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції чинній станом на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Приписами ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції чинній станом на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на підставі якого частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.

Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Відповідні положення втратили чинність 13 грудня 2019 року.

Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України «Про прокуратуру» №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 року є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Як було зазначено вище, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №280/5409/20, яке набрало законної сили 31.05.2021, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109вих-20. В частині позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі довідки, відмовлено, оскільки спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час зверненя позивача до суду по справі №280/5409/20 не існувало.

ГУ ПФУ у Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №280/5409/20 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20, на підставі п.15 ст.86 Закону №1697 (пенсія не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність) та з урахуванням п.2 ст.86 Закону №1697 (з урахуванням 60% від суми місячної заробітної плати).

Частиною 2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII визначено порядок призначення пенсії в розмірі 60% від заробітку, що застосовується до осіб, яким призначено пенсію на підставі вказаної норми цього Закону. Проте, наведеною нормою не передбачено право пенсійних органів зменшувати відсотковий розмір раніше призначеної пенсії з більшого розміру до 60%.

На момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХП, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.

Крім того, Законом №3668-VI від 08.07.2011, із змінами, внесеними згідно із Законами №1166-VII від 27.03.2014, №76-VIII від 28.12.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно з якою пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Також, Законом №213-VII внесено зміни до ч.15 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, вказані норми набрали чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Аналогічна вказаній нормі правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03.10.2018 у справі №127/4267/17.

Постановою Верховного Суд від 12.11.2019 у справі №360/1428/17 передбачено, що дія положень Закону України від 24.12.2015 №911-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо значення максимального граничного розміру пенсії (обмеження) застосовуються до пенсій, які призначаються, починаючи з 01.01.2016 (п.2 Прикінцевих положень цього Закону).

У контексті викладеного, застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Таким чином, суд зазначає, що зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХП в редакції, чинній на той момент призначення, тобто до набрання чинності Законом №1697-VII.

Отже, враховуючи те, що позивач є пенсіонером за вислугою років і пенсія була призначена до 01.01.2016, до розміру призначеної останньому пенсії не можуть застосовуватись обмеження в 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати та обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VII.

Разом з тим, суд вважає за доцільне зазначити, що на момент виникнення спірних правовідносин стосовно перерахунку пенсії порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури вже урегульовує стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на теперішній час не існує будь-якого нормативного чи підзаконного акту, яким би встановлювалось право пенсійного органу при перерахунку пенсії за вислугу років, згідно Закону України «Про прокуратуру» зменшувати або змінювати чинники, за якими пенсію було призначено, у зв'язку з чим оскаржувані дії відповідача є незаконним.

Зокрема, у постановах Верховного Суду ВС від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а висловлена правова позиція, згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим уразі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд по зразковій справі №240/5401/18 щодо пенсій військових та поліцейських та зазначив, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Порядок проведення перерахунку пенсії встановлений ч.20 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, визначеної рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7р(ІІ)/2019, а саме: «20. Призначенні працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшення розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

На незмінність відсоткового розміру вже призначених пенсій Верховний Суд України вказував у справах №№ 21-348а/13, № 21-420а/13 (рішення від 10.12.2013), № 127/11720/14-а (рішення від 06.10.2015), зазначивши, що при перерахунку пенсій повинен застосовуватися той відсоток, який діяв на момент призначення.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 04.02.2019 року, залишив без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, по зразковій справі № 240/5401/18 також вказав, що відсотки, які були при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку.

Крім того, Конституційний Суд України, в Рішеннях від 20 грудня 2016 року №1-38/2016, від 20 березня 2002 р. №5-рп/2002, від 17 березня 2004 р. №7-рп/2004 неодноразово висловлював позицію щодо неприпустимості обмежень гарантій соціальної захищеності певної категорії громадян шляхом встановлення граничного розміру пенсійних виплат та обмежень інших умов виплати пенсії, призначених, поряд з іншим, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, судом встановлено, що постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.09.2016 по справі № 335/10010/16-а 2-а/335/342/2016, яка набрала законної сили 22.11.2016, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Вознесенському (Орджонікідзевському) районі м. Запоріжжя: визнано дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області №18-647вих.-16 від 17.08.2016 року - неправомірними; зобов'язано УПФУ в Вознесенівському районі м. Запоріжжя здійснити з 06.03.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії, а саме у редакції Закону № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року), у розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Запорізької області №18-647вих.-16 від 17.08.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії. В частині вимог за період з 01.01.2016 року по 06.03.2016 року позовні вимоги залишено без розгляду.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Вказаним вище рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови в перерахунку з 13.12.2019 пенсії позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від суми заробітної плати, на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-109 вих-20, без обмеження граничного розміру пенсії є протиправними.

Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-109 вих-20 без обмеження граничного розміру пенсії, з 13.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стосовно позовної вимоги щодо зобов'яння відповідача визнати право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1789-ХII від 05.11.1991, суд вважає позовну вимогу такою, що не підлягає задоволенню, оскільки таке право встановлено рішенням суду, тому не потребує додаткового визнання відповідачем.

Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991 року), та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 1697-VII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 13.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від заробітної плати (грошового забезпечення) згідно довідки прокуратури Запорізької області №18-109 вих-20 від 05.03.2020 без обмеження граничного розміру пенсії та виплачувати її в подальшому, а також виплатити різницю за минулий час, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова