Постанова від 22.12.2021 по справі 442/9700/21

Справа № 442/9700/21

Провадження №3/442/3359/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі головуючого судді - Кучаковського Ю.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого водієм ТОВ „Івенрайс”, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , -

за ч. 4 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04.12.2021 близько 14 год 00 хв. у м. Дрогобичі по вул. Самбірській, 131/1 здійснював переміщення пального, а саме: дизельного палива у кількості 5 463 л транспортним засобом КАМАЗ 43101, д.н.з. НОМЕР_1 , без зазначених операцій в акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, передбаченого ст. 231, 228 Податкового кодексу України.

Дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за ч. 4 ст. 164 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Під час повідомолення про дату та час судового засідання ОСОБА_1 повідомив, що не буде з'являтися в судове засідання.

Представник ТОВ „Івенрайс” Гултчій Л.І. в судовому засіданні вказав, що акцизну накладну було зареєстровано 03.12.2021 о 20 год. 59 хв., після цього 04.12.2021 автомобіль КАМАЗ виїхав заправляти техніку ТОВ „Івенрайз” та заправив її на 497,65 л до того як був затриманий працівниками поліції 04.12.2021 о 14 год. 00 хв. Факт заправки було відображено в Єдиному реєстрі акцизних накладних 05.12.2021, на підтвердження чого він надав витяг з такого реєстру, оскільки відповідно до абз. 6 ст. 231.6 Податкового кодексу України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального.

Окрім того, представник ТОВ „Івенрайс” подав до суду клопотання, в якому вказав, що поліцейські не мали права тимчасово затримувати т.з. КАМАЗ 43101, д.н.з. НОМЕР_1 , водію ТОВ „Івенрайс” ОСОБА_1 не було вручено примірник акту тимчасового огляду та затримання транспортного засобу, строк затримання т.з. сплинув 13.12.2021. Зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення був складений з порушенням строків, передбачених ст. 254 КУпАП, а у даній справі відсутній суб'єкт правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 господарську діяльність з перевезення пального не здійснював, оскільки лише працює водієм ТОВ „Івенрайс”, а не є ФОП. Зазначає, що акцизні накладні на переміщення палива були зареєстровані належним чином, що чітко відображено в аркушах справи сторінки 28-29 (реєстри ДПС зареєстровані акцизні накладні). При цьому, реєстрація акцизних накладних з акцизного складу пересувного на кінцевого споживача законом не визначена як обов'язкова, оскільки кінцевий споживач не реалізовує пальне, спалює пальне, і не є платником акцизного податку. Окрім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів того, що акцизна накладна на перевезення пального не зареєстрована у Єдиному реєстрі акцизних накладних. Враховуючи наведене, просить провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 4 ст. 164 КУпАП переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом „а” пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів.

Положеннями 14.1.6-1 ПК України передбачено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом „а” пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України).

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України реалізація пального - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Пунктом 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України визначено обов'язок платника податку скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, зокрема при реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до абз. 3, 4 п. 231.6 ст. 236 Податкового кодексу України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного.

Суд не бере до уваги посилання представника ТОВ „Івенрайс” на абз. 6 п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України відповідно до якого реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, -протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального. З огляду на те, що в даному випадку відбулась реалізація палива саме до акцизного складу пересувного (КАМАЗ 43101, д.н.з. НОМЕР_1 ), а не до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, а тому правовідносини з реалізації палива до акцизного складу пересувного регулюються абз. 3, 4 п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.

Відповідно до відповіді Головного управління ДПС у Львівській області від 10.12.2021 № 14698/5/13-01-09-02-12 надано реєстр акцизних накладних згідно Єдиного реєстру акцизних накладних на реалізацію (переміщення) пального ТОВ „Івенрайс” пересувним акцизним складом держ. № т.з.: НОМЕР_1 , за період 20.11.2021 по 04.12.2021. Копії витягів з Єдиного реєстру акцизних накладних додаються.

З вказаного реєстру вбачається, що за період з 20.11.2021 по 04.12.2021 зареєстровано накладні 21.11.2021 № 8252, 22.11.2021 № 8298, 23.11.2021 № 8347, 24.11.2021 № 8375, 25.11.2021 № 8446, 26.11.2021 № 8499, 27.11.2021 № 8543, 28.11.2021 № 8643, 28.11.2021 № 8613, 29.11.2021 № 8691, 30.11.2021 № 8710, 01.12.2021 № 8765, 03.12.2021 № 8846; 21.11.2021 № 8264, 22.11.2021 № 8307, 24.11.2021 № 8381, 25.11.2021 № 8472, 26.11.2021 № 8525, 27.11.2021 № 8583, 28.11.2021 № 8625, 29.11.2021 № 8664, 30.11.2021 № 8708, 03.12.2021 № 8864.

Відповідно до наказу № ОІВЕ0000047-0000001004 від 26.02.2021 про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 01.03.2021 прийнято на роботу водієм автотранспортних засобів у Львівське виробниче відділення товариства з обмеженою відповідальністю „Івенрайс”.

З копії подорожнього листа від 04.12.2021 вбачається, що водій ОСОБА_1 на т.з. КАМАЗ 43101, д.н.з. НОМЕР_1 , о 08:00 год. вибув з гаража. Завдання водієві: взяти вантаж з м. Миколаїв та доставити в Уріж; найменування вантажу: ДПМ.

Тобто на момент зупинки працівниками поліції 04.12.2021, а відтак після реалізації пального 04.12.2021 до акцизного складу пересувного (т.з. КАМАЗ 43101, д.н.з. НОМЕР_1 ) під керуванням водія ТОВ „Івенрайс” ОСОБА_1 акцизні накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В той же час, відповідно до абз. 24 п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити інформацію з відповідної акцизної накладної, та паперового примірника акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання.

Відтак, водій транспортного засобу у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних зобов'язаний був мати разом із іншими документами, що надавали йому дозвіл на здійснення перевезення пального, і паперовий примірник акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання, а номер акцизної накладної мав бути зазначений у ТТН.

Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

Разом з тим, ст. 20 Закону України „Про небезпечні вантажі” передбачено, що перевезення небезпечних вантажів допускається за наявності відповідно оформлених перевізних документів, перелік і порядок подання яких визначається нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.

Враховуючи наведене, суд вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, та вважає за доцільно застосувати до нього вид адміністративного стягнення, передбаченого даною статтею у виді штрафу.

Суд не вбачає підстав для конфіскації пального та транспортного засобу, оскільки відповідно до ст. 29 КУпАП конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.

При обранні адміністративного стягнення суддя враховує характер та обставини адміністративного правопорушення, його наслідки, які не є тяжкими, дані про особу правопорушника, його майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України „Про судовий збір” з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір до спеціального фонду Державного бюджету України в розмірі 454 грн.

Керуючись ст.ст. 40-1, 164, 268, 283, 284, 285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 124 КУпАП та накласти на нього стягнення - 17 000 (сімнадцять тисяч) грн штрафу без конфіскації транспортного засобу та пального.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК Львiв/Дрогобицька тг /22030101, рахунок отримувача - UA628999980313121206000013931, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Строк пред'явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Ю.С. Кучаковський