Постанова від 21.12.2021 по справі 420/9722/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/9722/21

Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року по справі №420/9722/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, 3-тя особа - Адміністрації державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Адміністрація прикордонної служби України, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з 85 відсотків на 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення відповідної пенсії, з урахуванням проведених раніше виплат;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 05.03.2019 у розмірі 100% пенсійного забезпечення, та з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 85 % грошового забезпечення. При проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідачем протиправно зменшено основний розмір пенсії позивача з 85 % до 70 % грошового забезпечення. Крім того, після проведеного перерахунку пенсії у 2018 році відповідач здійснював її виплату з урахуванням 50 % розміру підвищення пенсії, а з 01.01.2019 - 75 % розміру підвищення. Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №11/3543 від 14.11.2020. Проте, ГУ ПФУ в Одеській області після отримання складеної на виконання рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення протиправно та безпідставно не проведено перерахунку пенсії позивача, а за наслідками розгляду відповідного звернення позивача відмовлено у проведенні такого перерахунку. Позивач на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції на час звільнення набув право на пенсію у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, розмір якої обчислено у розмірі 70 % грошового забезпечення та здійснено виплату перерахованої пенсії. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії позивача зменшено основний розмір пенсії з 85 % до 70 %, що призводить до порушення прав позивача на соціальний захист. Крім того, відповідач протиправно виплачував пенсію після проведення її перерахунку з 01.01.2018 у 2018 році з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії, а в 2019 році - з урахуванням лише 75 % суми підвищення пенсії.

Відповідач - ГУ ПФУ в Одеській області проти задоволення позову заперечував, надав до суду першої інстанції відзив, у якому зазначив, оскільки усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. З урахуванням п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. (далі також - Порядок №45), встановлений алгоритм дій, що передують перерахунку пенсій, однією з яких є прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсій. На виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем у 2018р. проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років. Враховуючи, що КМУ рішення щодо зміни розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій не приймалось, положення Порядку №45 не дотримані, відтак довідка Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020 р., надана з порушенням Порядку №45. З урахуванням зазначеного, посилаючись на лист Міністерства соціальної політики України № 15308/0/2-19/54 від 21.08.2019р., відповідач зазначив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. З урахуванням внесених згідно з Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014р. змін до ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшилась, право на перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства.

Відповідач Пенсійний фонд України проти задоволення позову заперечував, надав до суду першої інстанції відзив, у якому зазначив, оскільки відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Постановою Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» внесено зміни до пп.4 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014, згідно з яким Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно з законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Поняття «фінансування виплати пенсії» та «виплата пенсії» є принципово різними поняттями, які передбачають проведення відмінних між собою адміністративних процедур, а тому не можуть бути ототожнені. Після набрання чинності Постановою №1279 не відбулось передачі Пенсійному фонду України від головних управлінь повноважень здійснювати виплату нарахованої пенсії, тому покладення на Пенсійний фонд України зобов'язання здійснити виплату пенсії виходитиме за межі повноважень Пенсійного фонду України, не може бути реалізовано, що, у свою чергу, не призведе до реального захисту інтересів позивача та поновлення його прав.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 09 вересня 2021 року позов ОСОБА_1 - задовольнив.

Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок, нарахування та виплату з 01.04.2019 пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020 з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язав Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “ Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги ” здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 .

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та нарахування та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язав Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 85 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов'язав Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 05.03.2019 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, з урахуванням, з урахуванням вже проведених виплат.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду в частині задоволення позовних вимог, Пенсійний фонд України подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального права, а саме не досконало проаналізовано доводи сторін та надані ними докази, тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції безпідставно поклав на Пенсійний фонд України зобов'язання здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача, оскільки Пенсійний фонд України позбавлений можливості здійснювати фінансування пенсії окремому одержувачу, оскільки централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо та призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку;

- судом першої інстанції не враховано те, що функції з виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України, що прямо встановлено вищенаведеними положеннями законодавства.

Обставини справи.

Суд першої інстанції встановив, що позивачу призначено пенсію за вислугу років (вислуга років 32) у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

У 2018 році ГУ ПФУ в Одеській області пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2018, виходячи з наступних складових: посадовий оклад 3 170,00 грн, оклад за військовим званням у розмірі 1 020,00 грн , надбавка за вислугу років (45 %) у розмірі 1 885,00 грн. у розмірі 70 % (вислуга років 32) відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 1 682,37 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення 841,19 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 1 261,78 грн; з 01.01.2020 100 % щомісячно від підвищення 1 682,37 грн.

14.11.2020 Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №11/3543, із зазначенням: посадовий оклад 3 170,00 грн., оклад за військове звання (ст. прапорщик) 1 020,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45 %) 1 885,50 грн, премія (105,00 %) 3 328,50 грн. (а.с. 39).

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/3543 від 14.11.2020.

17.02.2021 (вих. №2188-1592/Б-02/8-1500/21) ГУ ПФУ в Одеській області за результатами розгляду вищевказаної заяви позивача повідомлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими визначались умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям. Після визнання протиправними та скасування п.п. 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінету Міністрів України про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося (а.с. 42-43).

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та прирівняних до них осіб, та зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у 2018 році проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019 , тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії, а не з 05.03.2021 року (05 березня 2019 року - день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ".

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч.1-2 ст.308 КАС України, в редакції Закону на момент вчинення процесуальної дії).

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України (в цьому випадку й далі - у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду і розгляду справи), встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Колегія суддів зазначає, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку №11/3543 від 14.11.2020 про розмір грошового забезпечення.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після одержання довідки про розмір грошового забезпечення зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019.

Колегія суддів наголошує на тому, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Однак, як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було здійснено перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки.

Стосовно висновку суду 1-ї інстанції, що позовні вимоги в частині проведення виплати пенсії слід звернути до Пенсійного Фонду України, апеляційний суд зазначає наступне:

Відповідно до статті 52 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Відповідно пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 4 Положення № 280 передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).

Згідно з п.7 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.

Відповідно до п.п.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 (зі змінами) (далі Положення №28-2), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З матеріалів справи вбачається, що суд першої інстанції свої висновки про зобов'язання Пенсійний Фонд України виплачувати з 01 квітня 2019 року перераховану пенсію позивачу обґрунтовував посиланням на Порядок №1279 та Порядок №1596.

Колегія суддів зазначає, що п.1 Порядку №1279, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Порядком №1279 ніяким чином не змінено повноваження Пенсійного Фонду України та його територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Порядком №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення № 280. Також, внесено зміни до пп.4 п.4 Положення № 280, згідно з якими ПФ України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.

Таким чином, ПФ України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.

Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

Пунктом 12 Порядку № 1596 визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

Відповідно пункту 13 Порядку № 1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України. При цьому інформаційний обмін здійснюється між Пенсійним фондом і банками на центральному рівні засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням засобів криптографічного захисту інформації, що мають чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно п.14 Порядку № 1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком № 1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії. Фінансування виплати пенсій здійснювалось до 01 квітня 2021 року також Пенсійний Фонд України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку про необґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо втрати Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області функції по виплаті пенсії, оскільки виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені, тоді як ПФ України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій.

За таких обставин, суд зазначає, що здійснення виплати перерахованої пенсії позивача на підставі оновленої довідки повинно проводитись саме Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області.

Апеляційний суд також відхиляє доводи апелянта щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом та необхідності застосування наслідків такого пропуску у вигляді залишення позовної заяви без розгляду, з урахуванням наступного:

Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст. 122 КАС України, за приписами ч.ч.1, 2 яких, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод, інтересів.

Поняття "повинна була дізнатись", використане у ст. 122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Верховний Суд у постанові від 02 березня 2021 року у справі № 758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Отже, колегія суддів дійшла висновку щодо помилковості обраного судом першої інстанції способу відновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії саме Пенсійного Фонду України, а тому оскаржуване рішення суду першої інстанції в цій частині має бути скасоване з ухваленням в цій частині нового рішення .

Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Оскільки суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, апеляційна скарга Пенсійного Фонду України підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 242, 257, 292, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - частково задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року по справі № 420/9722/21 в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “ Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги ” здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 та в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 05.03.2019 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, з урахуванням, з урахуванням вже проведених виплат та в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 85 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат - скасувати.

Ухвалити в цій частині нове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплати перерахованої з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 , зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплати перерахованої з 05.03.2019 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, з урахуванням, з урахуванням вже проведених виплат, зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплати перерахованої з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 85 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року по справі № 420/9722/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Шляхтицький О.І.

Судді Домусчі С.Д. Семенюк Г.В.