Постанова від 14.12.2021 по справі 420/11782/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/11782/21

Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил України про визнання протиправним та скасування пункту наказу,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2021р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Командування ВМС України, в якому просив визнати протиправним та скасувати п.5 наказу Командувача ВМС Збройних Сил України ОСОБА_2 від 28.05.2021р. за №169, яким на начальника відділення персоналу та стройового Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» капітана 3 рангу ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в якості підстави накладення стягнення в оскаржуваному наказі зазначається невиконання ним п.1.3 Інструкції з діловодства Збройних Сил України, затвердженої наказом Генерального штабу ЗСУ від 7.04.2017р. за №124.

При цьому, позивач зазначив, що на час видання наказу Інститутом ВМС НУ «ОМА» від 24.12.2020р. №252 у розпорядженні позивача не було витягу з наказу МОУ від 24.12.2020р. №675. Наказ Інститутом ВМС НУ «ОМА» від 24.12.2020р. №252 був підготовлений з урахуванням Списку випускників 2020р. про ознайомлення з призначеними на первинні офіцерські посади (остаточне узгодження 30.11.2020р.), телеграми від 1.12.2020р. №460/3114 та повідомлення капітана 2 рангу КЦ ВМС ЗСУ ОСОБА_3 .. Витяг з наказу МОУ від 24.12.2020 р. №675 був отриманий позивачем лише 30.12.2020р., що підтверджується відбитком вхідного штампу: «вх. №100/411 від « 30.12.2020р.». Також зазначений документ містить резолюцію, з якої вбачається, що документ було розписано до виконання позивачу лише 30.12.2020р..

Позивач зазначив, що зволікати з виданням наказу Інституту ВМС НУ «ОМА» від 24.12.2020 р. № 252 та очікувати отримання витягу з наказу МОУ позивач не мав можливості через те, що зазначеним наказом вирішувались кадрові питання, які повинні бути вирішені на час закінчення всіма курсантами Інституту ВМС НУ «ОМА» навчання (45 курсантів), а саме: виключення курсантів зі списків особового складу Інституті ВМС НУ «ОМА» у зв'язку з закінченням навчанням 24.12.2020р.; виключення курсантів зі списків всіх видів забезпечення; направлення курсантів до подальшого проходження військової служби; визначення вислуги років курсантів; виплата грошового забезпечення тощо. Позивач об'єктивно не мав можливості підготувати наказ Інституту ВМС НУ «ОМА» від 24.12.2020р. №252 у відповідності з витягом з наказу МОУ від 24.12.2020р. №675 через те, що 24.12.2020р. у розпорядженні позивача та відповідача не було витягу з наказу МОУ від 24.12.2020р. №675.

Посилаючись на вказане просив позов задовольнити та скасувати наказ ВМС в частині накладення на нього дисциплінарного стягнення - суворої догани.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, а тому відсутні підстави для визнання протиправними та скасування спірного пункту наказу.

Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника відділення персоналу та стройового Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія».

31.03.2021р. Командуванням ВМС Збройних Сил України прийнято наказ за №105 «Про призначення службового розслідування» (а.с.43-44), з урахуванням наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України за №136 від 29.04.2021р. «Про внесення змін до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 31.03.2021 №105» (а.с.45), призначено службове розслідування за фактом неналежного виконання вимог наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.12.2020р. за №675, проведення якого доручено комісії. Наказано голові комісії організувати проведення службового розслідування до 27.05.2021р. та за результатами робота 28.05.2021р. надати на розгляд акт службового розслідування. Підставами призначення службового розслідування стало те, що 17.03.2021р. виявлено факт неналежного виконання вимог наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24 грудня 2020р. за №675 щодо призначення на посади лейтенанта ОСОБА_4 та лейтенанта ОСОБА_5 , випускників, які в грудні 2020р. закінчили Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія».

За результатами проведення службового розслідування, 27.05.2021р. складено акт службового розслідування за №52 (а.с.64-73), в якому встановлено, що виявлено факт неналежного виконання вимог наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24 грудня 2020р. за №675 щодо призначення на посади лейтенанта ОСОБА_4 та лейтенанта ОСОБА_5 .

Так, Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.12.2020р. за №675 випускників Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (надалі - Інститут ВМС) призначено на посади:

- лейтенанта ОСОБА_4 - начальником лабораторії підготовки електричних торпед відділу підготовки та ремонту електричних торпед військової частини НОМЕР_1 (м.Очаків);

- лейтенанта ОСОБА_5 - флагманським штурманом 3 ланки суден забезпечення військової частини НОМЕР_2 (м.Очаків).

Зазначені посади обліковані у послужному списку особових справ та послужних картках офіцерів.

Однак, наказом начальника Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.12.2020р. за №252 згаданих вище офіцерів виключено зі списків особового складу та направлено для подальшого проходження військової служби до місць служби на посади:

- лейтенанта ОСОБА_4 - флагманського штурмана 3 ланки суден забезпечення військової частини НОМЕР_2 (м.Очаків);

- лейтенанта ОСОБА_5 - начальника лабораторії підготовки електричних торпед відділу підготовки та ремонту електричних торпед військової частини НОМЕР_1 (м.Очаків).

Також встановлено, що офіцери прибули до військових частин з приписами та витягами із наказу начальника Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.12.2020р. за №252, на підставі чого були зараховані до списків особового складу зазначених військових частин та прийняли відповідні посади.

Під час службового розслідування встановлено, що виконання вимог телеграми начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 23.11.2020р. за №321/7074, начальник відділення персоналу та стройового Інституту ВМС капітан 3 рангу ОСОБА_1 , на підставі наказу начальника Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.11.2020р. за №230, у період з 24.11.2020р. по 27.11.2020р. був відряджений до Кадрового центру Збройних Сил України, як відповідальна посадова особа, для своєчасного відпрацювання проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників Інституту ВМС на посади осіб офіцерського складу у 2020 році, що ним і було виконано.

Однак, після проходження флотського стажування, з урахуванням відгуків командирів військових частин та проведеного аналізу, виникла необхідність у коригуванні (уточненні) розподілу курсантів, проведення якого відбулось 30.11.2020р..

Але підтвердження інформації щодо надання встановленим порядком до кадрового центру Збройних Сил України даних за результатами остаточного розподілу курсантів для подальшого врахування та внесення змін до проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників на посади осіб офіцерського складу начальником відділення персоналу та стройового Інституту ВМС капітаном 3 рангу ОСОБА_1 не надано.

Водночас, за результатами проведеної роботи, надіслано телеграму зі змістом інформативного характеру на адреси командування підготовки Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Кадрового Центру Військово-Морських Сил Збройних Сил України, до повноважень яких відпрацювання зазначеного вище проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) не належить.

За результатами проведення службового розслідування встановлено:

- неналежне налагодження взаємодії начальника відділення персоналу та стройового Інституту ВМС, як відповідальної посадової особи за підготовку проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників Інституту ВМС на посади осіб офіцерського складу, з навчальним відділенням цього Інституту;

- ненадання начальником відділення персоналу та стройового Інституту ВМС уточненої інформації до Кадрового центру Збройних Сил України та Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України даних за результатами остаточного уточненого розподілу випускників для внесення змін до проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників Інституту ВМС на посади осіб офіцерського складу;

- надання начальником відділення персоналу та стройового Інституту ВМС тимчасово виконуючому обов'язки офіцера відділення персоналу та стройового Інституту ВМС неправомірних вказівок для відпрацювання проекту наказу начальника Інституту (по стройовій частині) в частині, що стосується виключення зі списків особового складу та направлення для подальшого проходження військової служби до нових місць служби лейтенанта ОСОБА_4 та лейтенанта ОСОБА_5 .

За висновками службового розслідування було встановлено, що розподіл лейтенантів-випускників 2020р. було проведено відповідно до уточненого розподілу курсантів, про що був виданий наказ Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.12.2020р. за №252, але без надання до Кадрового центру Збройних Сил України відповідних про це змін до проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу).

Як наслідок, наказ Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.12.2020р. №675 (щодо призначення випускників на посади осіб офіцерського складу) відбувся відповідно до первинного розподілу випускників Інституту ВМС.

Таким чином, наказ начальника Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.12.2020р. №252 в частині, що стосується виключення зі списків особового складу та направлення для подальшого проходження військової служби до нових місць служби лейтенанта ОСОБА_4 та лейтенанта ОСОБА_5 , відпрацьовано без належних на те підстав, погоджено, завізовано та підписано посадовими особами Інституту ВМС всупереч вимогам чинного законодавства, що створило передумову неналежного виконання вимог наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24 грудня 2020р. №675.

Персональну відповідальність за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, їх відповідність чинному законодавству України рівною мірою несуть посадові особи, які їх відпрацьовують, погоджують та візують відповідно до компетенції (п.1.3. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 7.04.2017р. №124 (зі змінами))».

На підставі встановлених порушень, 28.05.2021р. Командування ВМС Збройних Сил України прийнято наказ №169 «Про результати службового розслідування та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності» (а.с.46-49), яким у п.5 за неналежне виконання вимог п.1.3. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 7.04.2017р. №124 (зі змінами), у частині щодо якості підготовки та оформлення на належному рівні документів, а також організацію діловодства в структурних підрозділах військової частини (установи), та функціональних обов'язків, викладених у Положенні про функціональні обов'язки Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (з основної діяльності) від 30 грудня 2016р. №21, у частині щодо забезпечення належної організації роботи підрозділу, підтримання тісного зв'язку в роботі з керівництвом підрозділів, своєчасного вжиття заходів з реалізації пропозицій з питань з кадрами, зокрема з якісного відпрацювання проекту наказу Міністра оборони У країни (по особовому складу) про призначення випускників Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» на посади осіб офіцерського складу в 2020 році, на начальника відділення персоналу та стройового Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» капітана 3 рангу ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана.

Позивач вважає вказаний п.5 наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України Неїжпапи О.Л. від 28.05.2021р. за №169 протиправним та незаконним, у зв'язку із чим звернувся в суд із відповідним позовом.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій та рішень відповідача, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.1 ст.2 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно п.9 Статуту внутрішньої служби збройних сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999р. за №548-XIV, військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до п.26 Статуту внутрішньої служби збройних сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Порядок накладення та реалізації стягнень визначено Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999р. за №551-XIV.

У відповідності до ст.1,3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого від 24.03.1999р. за №551-XIV, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна досягається шляхом:

- виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі;

- особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України;

- формування правової культури військовослужбовців;

- умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу;

- зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих;

- підтримання у військових з'єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку;

- своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення;

- чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

За правилами ст.4. Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999р. за №551-XIV, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.

Відповідно до ст.5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Згідно зі ст.45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

Командири, які у разі виявлення ознак кримінального правопорушення не повідомили про це орган досудового розслідування, несуть відповідальність згідно із законом.

Усі дисциплінарні стягнення, крім пониження у військовому званні, пониження в посаді, звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, накладені на військовослужбовців і не зняті до дня звільнення їх у запас чи відставку, вважаються знятими з дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).

Приписами ст.48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:

а) зауваження;

б) догана;

в) сувора догана;

г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти);

ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);

д) пониження в посаді;

е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);

є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу);

ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Відповідно до положень ст.83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно з ст.84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Положеннями ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України встановлено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Згідно ст.86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Враховуючи вищевказане, судова колегія зазначає, що оскаржений наказу ґрунтується на висновках службового розслідування, оформлених актом службового розслідування.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що начальника відділення персоналу та стройового Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» капітана 3 рангу ОСОБА_1 було відряджено до Кадрового центру Збройних Сил України, як відповідальну посадову особу, для своєчасного відпрацювання проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» на посади осіб офіцерського складу в 2020 році.

Зокрема, позивачем було відпрацьовано проект наказу Міністра оборони України, в подальшому прийнятий 24.12.2020р. за №675, відповідно до якого випускникам Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» присвоєно військове звання лейтенант та прийнято на військову службу:

10. ОСОБА_5 флагманським штурманом з ланки суден забезпечення військово-морської бази «Південь» Військово-Морських Сил Збройних Сил України, ВОС-0723003;

17. ОСОБА_4 начальником лабораторії підготовки електричних торпед відділу підготовки та ремонту електричних торпед 84 арсеналу (мінного, торпедного та трального озброєння) Військово-Морських Сил Збройних Сил України, ВОС-4720003.

Водночас, вказані військовослужбовці з таким розподілом згодні не були (а.с.84-89) та 30.11.2020 з ОСОБА_6 та ОСОБА_5 було погоджено посади щодо подальшого проходження військової служби.

Надалі, як стверджує позивач та не заперечується відповідачем, капітаном 2 рангу Інституту ВМС НУ «ОМА» Ільченко О.О. відправлено телеграму від 1.12.2020р. за №460/3114, якою доведено до відома командувача підготовки Командування ВМС ЗСУ, та начальника Кадрового центру ЗСУ остаточний розподіл первинних посад між курсантами щодо подальшого проходження військової служби відносно лейтенанта ОСОБА_6 та лейтенанта ОСОБА_5 , оригінал списку ознайомлення курсантів з посадами був направлений Новою Поштою.

У відповідності до п.54 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008р. за №1153 (надалі - Положення №1153), проекти наказів Міністра оборони України про присвоєння первинних військових звань офіцерського складу випускникам вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти опрацьовуються у цих закладах та подаються на підпис не пізніше ніж за три місяці до дня випуску. З настанням особливого періоду строки подання цих проектів наказів на підпис визначаються Міністерством оборони України.

Випускники вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти після закінчення навчання призначаються на посади: осіб офіцерського складу - наказами Міністра оборони України (п.107 Положення №1153).

Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009р. за №170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (надалі - Інструкція №170), яка визначає механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (надалі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008р. за №1153.

За правилами п.3.10 Інструкції №170, випускники військових навчальних закладів, які готуються для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу, атестуються до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу на останньому курсі навчання не пізніше ніж за три місяці до закінчення підготовки. В особливий період у разі дострокового випуску атестування випускників до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу проводиться безпосередньо перед їх державною атестацією. Після закінчення навчання випускники військових навчальних закладів, за винятком випускників, які зараховуються в розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 , направляються до інших військових формувань або відряджаються до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів, призначаються наказами по особовому складу на посади: офіцерського складу - Міністром оборони України.

Відповідно до п.4.26 Інструкції №170, проекти наказів Міністра оборони України про призначення випускників військових навчальних закладів на посади осіб офіцерського складу готуються у цих закладах та подаються на підпис не пізніше ніж за три місяці до дня випуску. З настанням особливого періоду проекти наказів подаються до служби персоналу Міністерства оборони України не пізніше ніж за двадцять діб до дня випуску.

Отже, посилання позивача на те, що ним було доведено до відома відповідача та Кадрового центру Збройних Сил України, проте не враховано Міністерством оборони України, інформацію щодо остаточного розподілу первинних посад між курсантами щодо подальшого проходження військової служби відносно лейтенанта ОСОБА_6 та лейтенанта ОСОБА_5 , то судова колегія вважає такі посилання необґрунтованими, оскільки Положенням №1153 та Інструкцією №170 чітко передбачено саме проект наказу як спосіб фактичного «інформування» Міністра оборони України про призначення випускників військових навчальних закладів на посади осіб офіцерського складу.

Проте, відповідачем відповідного проекту наказу Міністра оборони України щодо випускників ОСОБА_6 та ОСОБА_5 відпрацьовано не було.

Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 7.04.2017р. за №124 затверджено Інструкцію з діловодства у Збройних Силах України (надалі - Інструкція №124), яка встановлює загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами у військових частинах (установах) Збройних Сил України, штабах угруповань військ, (надалі - військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням (п.1.1 розділу І).

Приписами п.1.3 Інструкції №124 визначено, що відповідальним за організацію діловодства у військовій частині (установі) є командир (керівник).

Командир (керівник) військової частини (установи) відповідає за збереження документів та інформації, яку вони містять, функціонування системи захисту документаційного фонду від незаконного доступу, втрату і несанкціоноване знищення документів, порушення правил користування документами.

За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, що розробляються на виконання завдань, визначених у розпорядчих документах і дорученнях вищих органів військового управління, а також відповідей на запити і звернення народних депутатів України та депутатів місцевих рад, погодження проектів нормативно-правових актів відповідають заступники командира (керівника) військової частини (установи) згідно з розподілом службових обов'язків.

За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні інших документів, а також організацію діловодства та зберігання документів у структурних підрозділах військової частини (установи) відповідають їх командири (керівники).

Персональну відповідальність за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, їх відповідність чинному законодавству України рівною мірою несуть посадові особи, які їх відпрацьовують, погоджують та візують відповідно до компетенції.

Так, у відповідності до наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія» №21 від 30.12.2016р. затверджено Положення про функціональні обов'язки Інституту Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія», яким передбачено, що начальник відділення персоналу та стройового: несе відповідальність зокрема за організацію роботи підрозділу та якість виконання поставлених завдань та за організацію діловодства в Інституті та його підрозділах; повинен зокрема підтримувати тісний зв'язок у роботі з керівництвом підрозділів, своєчасно приймати заходи по реалізації пропозицій з питань роботи з кадрами та забезпечити дотримання законності в роботі відділення, здійснювати постійний контроль за станом роботи з кадрами і надавати допомогу у цій роботі начальникам кафедр, відділів, служб, командирам підрозділів.

Аналізуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що позивачем неналежним чином було виконано свої обов'язки щодо підготовки та оформлення проекту наказу Міністра оборони України про призначення випускників Інституту ВМС на посади осіб офіцерського складу у 2020 році після остаточного узгодження з випускниками ОСОБА_6 та ОСОБА_5 місця їх направлення для подальшого проходження військової служби.

Що стосується погодження позивачем наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія» (по стройовій частині) від 24.12.2020р. за №252 в частині, що стосується виключення зі списків особового складу та направлення для подальшого проходження військової служби до нових місць служби лейтенанта ОСОБА_6 та лейтенанта ОСОБА_5 , судова колегія зазначає наступне.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що наказ начальника Інституту ВМС (по стройовій частині) від 24.12.2020р. за №252 було прийнято на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.12.2020р. №675 (щодо призначення випускників на посади осіб офіцерського стаду), який надійшов до Інституту ВМС та зареєстровано за вхідним за №100/411 - 30.12.2020р..

Тобто, фактично позивачем було погоджено наказ по стройовій частині, який прийнятий на підставі наказу Міністра оборони України, яким Інститут Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія» на той час 24.12.2020 не володів та з яким військовослужбовці такого Інституту фактично ознайомлені не були.

При цьому, що стосується посилань позивача на те, що зволікати з виданням наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія» від 24.12.2020р. за №252 він не мав можливості у зв'язку із необхідністю вирішення кадрових питань на час закінчення всіма курсантами навчання, то судова колегія вважає такі посилання необґрунтованими, оскільки доказів на підтвердження того, що у 2020 році курсанти Інституту Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету «Одеська морська академія» закінчували навчання 24.12.2020р. позивачем не надано.

При цьому, судова колегія зазначає, що оскаржуваний позивачем наказ є актом індивідуальної дії.

Відтак, акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.

Апеляційний суд зазначає, що посилання позивача на нечіткість визначення у оскаржуваному пункті наказу порушення позивачем трудової дисципліни судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки у оскаржуваному наказі міститься посилання на порушення позивачем п.1.3 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 7.04.2017р. за №124, а саме щодо забезпечення належної організації роботи підрозділу, підтримання тісного зв'язку в роботі з керівництвом підрозділів, своєчасного вжиття заходів з реалізації пропозицій з питань з кадрами, зокрема з якісного відпрацювання проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про призначення випускників Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» на посади осіб офіцерського складу в 2020 році.

Що стосується посилань позивача на те, що накладене на нього стягнення не відповідає ступеню вини і тяжкості проступку, то судова колегія вважає такі посилання також необґрунтованими, оскільки дисциплінарна комісія відповідно до чинного законодавства наділена дискреційними повноваженнями під час здійснення дисциплінарного провадження, що дозволяє цьому органу на власний розсуд визначати вид дисциплінарного стягнення залежно від скоєного прокурором дисциплінарного проступку та застосовувати до нього обране дисциплінарне стягнення. Комісія навела мотиви, з яких дійшла висновків про наявність у діях позивача складу дисциплінарного проступку з посиланням на відповідні докази, та обґрунтувала пропорційність застосованого виду стягнення і його співмірність вчиненому проступку.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 29.06.2021р. у справі за №826/7187/17.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, а тому відсутні підстави для визнання його протиправними та скасування.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлено 22 грудня 2021р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв