Рішення від 20.12.2021 по справі 440/12805/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/12805/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Лохвицька міська рада, Відділ освіти виконавчого комітету Лохвицької міської ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради /надалі - відповідач/, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Лохвицька міська рада /надалі - третя особа-1/, Відділ освіти виконавчого комітету Лохвицької міської ради /надалі - третя особа-2/ про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме просить:

- застосувати до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, до повного зупинення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах № 1,2,3,7 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 12.07.2021 № 190;

- встановити Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради наступний порядок та спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, не допускати у будівлю людей, крім тих, що живають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, тазобов'язати відключити будівлю Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації зазначеної будівлі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12805/21; призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.11.2021 до суду надійшов відзив на позов в якому зазначено, що відповідач самостійно не може усунути порушення оскільки школа не є розпорядником бюджетних коштів, а усунення порушень вимог припису вимагає досить значних фінансових вкладень з місцевого бюджету відповідача, виділення яких залежить виключно від засновника школи - Лохвицької міської ради. Відповідач зазначає, що 27.10.2021 головним інспектором ВЗНС Миргородського РУГУ ДСНС у Полтавській області видано новий припис № 276. Відповідач стверджує, що ним було виконано вимоги пункту 2 та 4 припису. Зазначено, що відповідачем вчинено дії спрямовані на усунення виявлених порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, і такі дії можливі без повного зупинення експлуатації роботи об'єкта. Крім того, зазначено, що виявлені порушення не викликають необхідності застосування саме заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації певних будівель, споруд і приміщень.

10.11.2021 до суду надійшли від Відділу освіти виконавчого комітету Лохвицької міської ради письмові пояснення на позов в яких зазначено, що Гирявоісковецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради частково усунуті порушення, які зафіксовані в актах перевірки № 323 від 27.07.2021 та №190 від 12.07.2021, приписі №168 від 12.07.2021 та №276 від 27.10.2021. Третя особа-2 зазначає, що з огляду на часткове усунення відповідачем порушень відсутні підстави для застосування заходів реагування шляхом повного зупинення роботи підприємства.

11.11.2021 до суду надано Лохвицькою міською радою пояснення на позов в яких зазначено, що виявлені порушення не викликають необхідності застосування саме заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації певних будівель, споруд і приміщень.

17.11.2021 до суду надійшла відповідь на відзив в якій зазначено позивачем, що інформація відповідача зазначена у відзиві на позов та поясненнях третіх осіб стосовно позову лише підтверджує наміри щодо усунення порушень №1, 3 акту №190. Позивач погоджується з усуненням порушень згідно пункту №2 акту №190 та пункту 4 припису. Також позивач погоджується з усуненням порушення відповідно до пункту 7 акту №190. На переконання позивач, запропонований ним захід реагування до застосування має тимчасовий характер, період дії залежить від факту усунення відповідачем виявлених порушень.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

У період з 05.07.2021 по 16.07.2021, на підставі наказу Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 04.06.2021 №164 "Про проведення позапланових перевірок протягом червня - липня 2021 року» та посвідчення від 07.06.2021 №25 Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складено акт від 12.07.2021 №190, яким зафіксовані порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце на території будівлі Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради, а саме:

1. приміщення ЗОШ І-ІІІ ст. не обладнано системою протипожежного захисту а саме: автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до таблиці А. 1п. 7.3 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

2. дерев'яні елементи горищного покриття (крови, лати) будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. не оброблено засобом вогнезахисту, який забезпечує І групу вогнезахисної ефективності;

3. приміщення ЗОШ І-ІІІ ст. не обладнано системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуювання другого типу відповідно до п. 5.1 таблиці Б.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд». Системи протипожежного захисту» (зміна №1);

7. не проведено технічного обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів. Які знаходяться в коридорі першого поверху та на службовій клітці між першим та другим поверхом будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

10. дерев'яні елементи горищного покриття (крови, лати) будівлі тепло генераторної не оброблено засобом вогнезахисту, який забезпечує І групу вогнезахисної ефективності;

11. для будівлі тепло генераторної, яка знаходиться на території ЗОШ І-ІІІ ст. не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, та не розміщено на вхідних дверях ззовні та усередині приміщення відповідний напис;

12. не проведено ідентифікацію тепло генераторної для встановлення факту наявності або відсутності джерел небезпеки, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення НС, а також визначення рівнів можливих НС щодо визначення на них потенційної небезпеки.

Також 12.07.2021 позивачем складено припис №168 припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, який вручений 12.07.2021 під підпис в.о. директору відповідача.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог пожежної безпеки, що створює загрозу для життя та здоров'я людей, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Водночас, матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що відповідачем усунуті порушення №2, 7, які зафіксовані Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в акті від 12.07.2021 №190, окрім порушення №1, 3.

Вищенаведене підтверджується актом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 27.10.2021 №323.

У зв'язку з чим позивачем уточнено позовні вимоги, згідно з якими просить наступне:

- застосувати до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, до повного зупинення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах № 1,3 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 12.07.2021 № 190;

- встановити Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради наступний порядок та спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, не допускати у будівлю людей, крім тих, що живають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та зобов'язати відключити будівлю Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради від електропостачання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Пунктом 7 Положення №1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами.

Як визначено частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.

При обранні заходу реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, позивачем - як суб'єктом владних повноважень та судом, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Крім того, слід зазначити, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Водночас поняття "загроза життю та/або здоров'ю людини" є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Вищезазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 25.02.2020 у справі №826/15768/18.

Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що за результатами проведення позапланової перевірки відповідача виявлено факт порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зокрема встановлено недотримання відповідачем вимог пункту 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.

Так, відповідно до пунктів 1, 2 розділу І Правил пожежної безпеки ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт). Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Підпунктом 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в України передбачено, що будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Суд зазначає, що позовна заява Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області містить належне обґрунтування того, яким чином вищевстановлене порушення може призвести до загрози життю і здоров'ю людей.

Також суд звертає увагу, що вжиття заходів реагування є тимчасовим превентивним заходом, який переслідує легітимну мету, що спрямована на запобігання пожежонебезпечної ситуації, усунення небезпеки для життя та здоров'я людей, та є пропорційним та співмірним цій меті.

При цьому суд бере до уваги, що відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Отже, право людини на життя є невід'ємним та має пріоритетне значення перед іншими правами та свободами, у тому числі й правом на освіту, та створює безумовне позитивне зобов'язання держави в особі уповноважених органів за посередництвом відповідних правових механізмів, як-то, застосування заходів реагування, забезпечити таке право.

Порушення, не усунуте відповідачем, зокрема, щодо того, що будівлі школи не обладнано системою протипожежного захисту а саме: автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до таблиці А. 1п. 7.3 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» та системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуювання другого типу відповідно до п. 5.1 таблиці Б.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд». Системи протипожежного захисту» (зміна №1) не є формальним. Неусунення зазначеного порушення може призвести до відсутності необхідної системи заходів для уникнення пожежі, забезпечення своєчасного її виявлення та гасіння.

До створення загрози життю та здоров'ю людей чи настання інших негативних наслідків вина відповідача полягає у створенні умов для цієї загрози. Тобто особа, яка порушує правила пожежної безпеки, передбачає створення загрози життю та здоров'ю людей та настання інших негативних наслідків. І хоча відповідач не бажає створювати загрозу життю та здоров'ю людей, він свідомо припускає створення такої загрози.

При цьому, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом вплинути на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей (тобто мета цього позову усунення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а не зупинення діяльності закладу освіти). Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 810/2400/18, від 16.05.2019 у справі № 812/1296/18 та від 07.08.2019 у справі № 810/1820/18.

З огляду на викладені обставини, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення реальної загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги ненадання відповідачем доказів на підтвердження усунення зазначеного порушення, суд дійшов висновку про необхідність застосування до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, до повного зупинення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах № 1,3 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 12.07.2021 № 190.

Враховуючи зазначене, позов належить задовольнити.

Щодо встановлення порядку та способу виконання судового рішення, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

З огляду на зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне встановити наступний порядок та спосіб виконання судового рішення, а саме: встановити Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради наступний порядок та спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, не допускати у будівлю людей, крім тих, що живають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та зобов'язати відключити будівлю Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради від електропостачання.

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що позивачем є суб'єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надано, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36007, код ЄДРПОУ 38610079) до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради (вул. Шевченка, буд. 1, с. Гиряві Ісківці, Миргородський район, Полтавська область, 37223, код ЄДРПОУ 23548738), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Лохвицька міська рада (вул. Перемоги, буд. 19, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, код ЄДРПОУ 21048525), Відділ освіти виконавчого комітету Лохвицької міської ради (вул. Перемоги, буд. 19, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, код ЄДРПОУ 41814742) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)- задовольнити.

Застосувати до Гирявоісковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, що знаходиться за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, до повного зупинення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах № 1,3 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 12.07.2021 № 190.

Встановити Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради за адресою: 37223, Полтавська область, Миргородський (Лохвицький) район, село Гиряві Ісківці, вулиця Шевченка, будинок 1, не допускати у будівлю людей, крім тих, що живають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та зобов'язати відключити будівлю Гирявоісковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Лохвицької міської ради від електропостачання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова