Рішення від 20.12.2021 по справі 440/11255/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/11255/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просила:

- визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради;

- зобов'язати Лубенську міську раду надати дозвіл на клопотання позивача на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 позов залишено без руху.

11.10.2021 на виконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху позивачем надано заяву про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд:

- зобов'язати Лубенську міську раду надати дозвіл на клопотання позивача на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада;

- відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо залишення клопотання позивача на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002) без розгляду.

В обґрунтування позову зазначено, що земельна ділянка (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002) була передана у власність Лубенської міської ради на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Полтавській області №61-ОТГ від 30.12.2020 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», яка знаходиться під №518 в додатку до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 30.12.2020. Водночас відповідачем допущено протиправну бездіяльність оскільки з посиланням на рішення Лубенської міської ради від 18.02.2021 встановлено тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою для ведення особистого селянського господарства, не розглянуто заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

У межах встановленого судом строку, відповідачем подано відзив на позов, в якому останній позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні та зазначає, що позивач зверталася із заявою від 01.03.2021. Відповідь на звернення позивача було надано - 23.03.2021. Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що позивачем не було подано звернення 29.04.2021, про яке зазначено у заяві від 15.06.2021. Відповідь на заяву позивача від 15.06.2021 було надано 22.07.2021. Відповідач зазначає, що 18.02.2021 Лубенська міська рада прийняла рішення «Про встановлення тимчасового мораторію на надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства», яким встановила до 31.12.2021 на території Лубенської територіальної громади тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за винятком таких випадків: надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на земельні ділянки площею не більше 0,50 га; надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у випадках, які стосуються прийняття земельних ділянок у спадщину та на виконання судових рішень; надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на земельні ділянки, за наявності підтверджуючих документів щодо того, що землекористувач протягом тривалого періоду (не менше семи років) правомірно користувався земельною ділянкою (на підставі рішення органів місцевого самоврядування чи державної виконавчої влади) та вносив плату за користування земельною ділянкою в розмірах та строках, що передбачені чинним законодавством України; надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на земельні ділянки учасникам бойових дій. Зазначено, що інформація про вказане рішення була доведена до позивача.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 09.03.2021 позивач звернулася до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області із клопотанням в якому просила надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для « 01.03 Для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада. До клопотання позивачем додано: копію паспорту, копію ідентифікаційного коду, довідка про реєстрацію місця проживання, бажане місце розташування земельної ділянки на сторінці №2, рішення Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 14.01.2021 «Про прийняття земельних ділянок з державної власності у комунальну власність громади, наказ ГУ Держгеокадастру в Полтавській області від 30.12.2020 №61-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.

Листом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 23.03.2021 № 01-11/1276 повідомлено позивача, що рішенням Лубенської міської ради від 18.02.2021 встановлено тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, за винятком надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею не більше 0,50 га. Зазначено, що відповідач не має юридичних підстав для надання позивачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність.

22.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером: 5322881400:07:003:0002 для отримання у власність за рахунок земель запасу міської ради відповідно до клопотання від 12.02.2021.

Листом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 22.07.2021 №01-11/3902 повідомлено позивача, що рішенням Лубенської міської ради від 18.02.2021 встановлено тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, за винятком надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею не більше 0,50 га. Зазначено, що відповідач не має юридичних підстав для надання позивачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002) на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про надання дозволу на на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавська область, Лубенський район, Засульська сільська рада, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується і це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

У силу вимог статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У статті 121 Земельного кодексу України зазначено: « 1.Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;2. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Як зазначено у частині першій статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (частина перша статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (частина перша статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно з частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Як зазначено у частині другій статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З огляду на наведені норми права та обставини справи, суд погоджується з твердженнями позивача наведеними у позовній заяві, що: «розгляд клопотання позивача відноситься виключно до повноважень відповідача. А волевиявлення органу місцевого самоврядування повинно відбуватись виключно у формі рішення, прийнятого на пленарному засіданні ради»; «позивач звернувся до відповідача із відповідним клопотанням, за наслідками розгляду якого суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній вказане питання по суті не розглянув, будь-яке рішення не прийняв».

Проте, відповідач не здійснив належного розгляду клопотання позивача та не прийняв жодного рішення, що свідчить про бездіяльність відповідача. При цьому, введення в дію мораторію, тощо, не можуть бути підставою для неналежного розгляду заяви позивача.

Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення за результатами розгляду заяви позивача свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Отже, має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті у визначений законом строк жодного із рішень, які передбачені статтею 118 ЗК України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, яка полягає у не прийнятті рішення про надання чи відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавської області Лубенського району Засульської сільської ради та зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача від 09.03.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавської області Лубенського району Засульської сільської ради, та за результатами його розгляду по суті прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України, яке оформити у формі рішення відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 21053182) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, яка полягає у не прийнятті рішення про надання чи відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавської області Лубенського району Засульської сільської ради.

Зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 09.03.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер: 5322881400:07:003:0002), яка розташована на території Полтавської області Лубенського району Засульської сільської ради, та за результатами його розгляду по суті прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України, яке оформити у формі рішення відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908, 00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова