Рішення від 21.12.2021 по справі 420/18767/21

Справа № 420/18767/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 07 жовтня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 9), в якій позивач просив:

- Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті перерахованої пенсії згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3699 від 31.08.2021 року про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 01.12.2019,

- Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо виплати з травня 2018 року позивачу пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року розмір 65% суми підвищення пенсії,

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично нарахованим та належним до сплати сумами пенсії позивача згідно оновленої довідки у розмірі 65 % грошового забезпечення,

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити виплату нарахованої позивачу пенсії з 01.12.2019 року сум пенсії з урахуванням 100% суми підвищення,

- Зобов'язати Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки та з урахуванням 100 % нарахованої суми підвищення пенсії.

А також у позовній заяві позивач просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України подати до суду звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою від 12 жовтня 2021 року позовну заяву було залишено без руху та позивача надано час для усунення недоліків шляхом надання до суду документу, що підтверджує сплати судового збору в повному розмірі відповідно до кількості заявлених позовних вимог.

18 жовтня 2021 року через канцелярію суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків ухвали від 12.10.2021 року та надано квитанцію про доплату суми судового збору.

Розглянувши заяву позивача про усунення недоліків, ухвалою від 23 жовтня 2021 року поновлено позивачу строк звернення до суду та прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3699 від 31.08.2021 року.

Так, позивач зазначив, що 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.

Також 14 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/12704/18 ухвалено рішення, в частині залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року. Тому, на думку позивача, з 01 грудня 2019 року він має право на перерахунок пенсії згідно з постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

До суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вхід. № ЕП/31921/21 від 16.11.2021 року), в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

До Головного управління від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення № 33/36-3699 від 31.08.2021 року, проте, Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося рішення, а отже, відповідач вважає, що положення Порядку не були дотримані.

Крім того, відповідач зазначив, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Щодо виплати пенсії в розмірі 100 % підвищення відповідач зазначив, що відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, виплату перерахованих пенсій проводить з 01 січня 2018 року у розмірі 50%, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 %, з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року у розмірі 100% суми підвищення пенсій, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Пункти 1 та 2 вказаної постанови КМУ втратили чинність 05 березня 2018 року.

Однак, відповідач звернув увагу суду на положення постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка була прийнята після скасування п.п. 1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, яким передбачено, що виплата пенсії, перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. З 01.01.2020 року набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 року № 1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Таким чином, позивач вважає безпідставною вимогу позивача щодо виплати пенсії з 01.12.2019 року в розмірі 100 % суми підвищення пенсії.

Окрім того, відповідач зазначив, що позов подано з пропуском строку звернення до суду, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна дізнатись про порушення своїх прав, таку думку висловив Верховний Суд в постанові від 31.03.2021 року по справі № 240/12017/19. Позивач звернувся з позовом до суду в 2021 році, при цьому позовна вимога стосується перерахунку починаючи з 2019 року, а тому позивачем пропущено строк звернення до суду та позов підлягає залишенню без розгляду.

Також відповідач не погоджується з вимогою про зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, оскільки наведені процесуальні приписи не є імперативними, передбачають диспозитивну поведінку суду щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду. При цьому відповідач звернув увагу, що позивачем не наведено жодних доказів, які б свідчили про можливе невиконання Головним управлінням рішення суду.

Також до суду надійшов відзив на позовну заяву від Пенсійного фонду України (вхід. № 66186/21 від 25.11.2021 року) в якому, відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Пенсійний фонд України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок, та спрямування їх на виплату пенсій. Сума фінансування визначається за списками, сформованими головними управліннями Фонду в областях та м. Києві. Таке централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо та призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

Механізм виплати та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим Постановою № 1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії.

Таким чином, вимога здійснити виплати не може бути реалізована Пенсійним органом через відсутність механізму її виконання та неузгодженість вимоги позивача з обсягом повноважень Пенсійного фонду України.

Також відповідач звернув увагу, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ще не ухвалювало рішення про перерахунок пенсії позивачу, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у частині фінансування після здійснення такого перерахунку будуть порушені.

Відповідь на відзиви від позивача не надходила.

На виконання ухвали суду відповідачем Головним управлінням ПФ України в Одеській області надано належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача (вхід. № 66243/21 від 25.11.2021 року).

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що пенсійним органом призначено позивачу пенсію за вислугу років з 17.01.2015 року виходячи із основних та додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 65%.

Судом встановлено, що у лютому 2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії з такими видами грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 130% з урахуванням 65% грошового забезпечення.

З матеріалів пенсійної справи встановлено, що у квітні 2018 року на виконання п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, з визначенням основного розміру пенсії 65 % грошового забезпечення.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.

Також 14 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/12704/18 ухвалено рішення, в частині залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Суд встановив, що на виконання рішення суду по справі 420/6413/21 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» надіслано на адресу ГУПФ України в Одеській області довідку № 33/36-3699 від 31.08.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1 станом на 01 грудня 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, для проведення позивачу перерахунку пенсії.

Позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.

Проте листом від 04.10.2021 року № 18104-17455/Т-02/8-1500/21 ГУПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.

Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII), перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, на уповноважену особу покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (надалі - Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанов КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», установлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Таким чином, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та уповноважений орган на видачу довідок у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення суду по справі 420/6413/21 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» надіслано на адресу ГУПФ України в Одеській області довідку № 33/36-3699 від 31.08.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1 станом на 01.12.2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, для проведення позивачу перерахунку пенсії.

Проте листом від 04.10.2021 року № 18104-17455/Т-02/8-1500/21 ГУПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.

Судом відхиляються наведені доводи відповідача, з огляду на таке.

Так, 11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Крім того, пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка видана за нормами, чинними на час її видання.

Таким чином, за результатами встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданої уповноваженим органом.

Також судом відхиляються посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54, яким Міністерство підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення, оскільки матеріалами справи підтверджено, що уповноваженим органом не була виготовлена повторна довідка, а виготовлено та направлено до Головного управління нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови № 988, у зв'язку з визнанням протиправним та визнання нечинними у судовому порядку п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3699 від 31.08.2021 року про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі вказаної довідки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, та залишення позову без розгляду, суд зазначає таке.

Так, ухвалою суду від 23 жовтня 2021 року задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та поновлено такий строк на подачу позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 123 КАС України, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Оцінивши доводи відповідача щодо визнання причин пропуску строку звернення до суду неповажними та підстави поновлення позивачу строку звернення до суду, суд не знайшов підстав вважати, що викладений в ухвалі висновок про визнання поважними причини пропуску строку звернення був передчасним, а тому відсутні правові підстави для розгляду питання про залишення позову без розгляду.

Одночасно суд вважає за необхідним звернути увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року у позивача виникло з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 14 травня 2019 року по адміністративній справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 3 Постанови №103. Уповноваженим органом видано довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, проте відповідачем такий перерахунок не здійснений.

Так, як вже зазначав суд, відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до статті 55 цього Закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд звертає увагу, що довідку видано позивачу 31.08.2021 року на виконання рішення суду з визначенням розміру грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року та позивач без зволікання звернувся до суду з даним позовом, тому суд зазначає, що саме з вини уповноваженого органу на видачу довідки, а потім відповідача такі виплати не були нараховані позивачу вчасно, після зміни розміру грошового забезпечення з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 14 травня 2019 року по адміністративній справі № 826/12704/18.

Тому суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі поданої довідки без обмеження строком, тобто за обставини у цій справі, з 01.12.2019 року, відповідно до приписів ст. 51 Закону № 2262-XII.

Стосовно позовних вимог - зобов'язати Пенсійний фонд України, у відповідності до Положення по Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.07.2014 року № 280, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги», здійснити фінансування виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки, з урахуванням 100 % нарахованої суми підвищення пенсії, суд зазначає таке.

Відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог, посилаючись, що централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо та призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку.

Оцінивши надані заперечення, суд погоджується з позицією відповідача, з таких підстав.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку (надалі - Постанова 1279).

Пунктом 3 вказаної постанови Кабінету Міністрів України Пенсійному фонду України доручено до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку, цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Постановою № 1279 були внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596.

Відповідно до п. 12 цього Порядку, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:

списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;

опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.

Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.

Згідно з п. 13 цього Порядку, списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.

Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики.

Органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення протягом місяця, за який виплачується пенсія та грошова допомога, можуть складати і подавати додаткові списки на зарахування пенсій та грошової допомоги одержувачам, яких із різних причин не було внесено до основних списків, а також у разі перерахунку пенсій та грошової допомоги.

На підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

Під час централізованого перерахування Мінсоцполітики перераховує необхідні для виплати грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів кошти уповноваженим банкам за списками органів соціального захисту населення.

Для забезпечення своєчасної виплати пенсій та грошової допомоги кошти перераховуються не пізніше ніж за один операційний день до встановленої дати виплати (п. 14 цього Порядку).

Таким чином, аналіз наведених норм права доводить, що Пенсійний фонд уповноважений лише на централізоване перерахування коштів для виплати пенсії, яке здійснюється за списками, сформованими головними управліннями Пенсійного фонду областей та м. Києва.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Однак, суд зазначає, що на момент звернення до суду з цим позовом та на час розгляду та вирішення справи, права позивача щодо фінансування на виплату пенсії після її перерахунку не порушені.

З урахуванням вищевикладених та встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що ці позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити виплату нарахованої позивачу пенсії з 01.12.2019 року сум пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України було визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, аналіз пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року доводить, що відсоткове підвищення пенсії було передбачено лише пенсіонерам, яким здійснений перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу у 2018 році було здійснено перерахунок пенсії на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, тобто за порівняльною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

Таким чином, позивачу не було обмежено суму підвищення пенсії при перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103, що підтверджено перерахунком пенсії позивача, зроблений Головним управлінням ПФ України в Одеській області від 12 квітня 2018 року згідно з ПКМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що у задоволенні вказаних позовних вимог слід відмовити.

Також не належать задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо виплати з травня 2018 року позивачу пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року розмір 65% суми підвищення пенсії, та зобов'язання Головне управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично нарахованим та належним до сплати сумами пенсії позивача згідно оновленої довідки у розмірі 65 % грошового забезпечення, з огляду на таке.

Як вже було зазначено, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу виплачується пенсія в розмірі 65 % грошового забезпечення, що підтверджено перерахунком пенсії станом на 01 липня 2021 року.

Тому, з огляду на те, що дане право позивача не порушено, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Також у позовній заяві позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати відповідача подати суду звіт про виконання судового рішення.

Розглянувши вказане клопотання, суд вважає, що воно не належить задоволенню, з таких підстав.

Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи те, що зазначена норма не є імперативною та позивачем не надано доказів того, що рішення не буде виконане відповідачем добровільно, суд вважає, що клопотання не належить задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, судовий збір належить стягненню з відповідача Головного управління ПФ України в Одеській області на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 908 грн.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідачів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3699 від 31.08.2021 року про розмір грошового забезпечення від з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3699 від 31.08.2021 про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908, 00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу IV Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко