Справа № 420/24382/21
13 грудня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача - ОСОБА_1 , представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Ухвалою від 07.12.2021 року визнано неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком; та зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Адміністративний позов залишено без руху та роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших поважних підстав для його поновлення в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком; та зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
07.12.2021 року від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення доказів шляхом: витребування у Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради довідки про загальний розмір належних та виплачених сум щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій; довідки щодо недоплачених щорічних разових грошових допомjг до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017,2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій.
Клопотання обґрунтоване тим, що в ході підготовки позовної заяви та збирання доказів позивач подав до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради публічний запит щодо надання розширеної інформації і документів щодо виплачених та не доплачених сум щорічних разових допомjг до 5 травня до Дня Перемоги йому, як учаснику бойових дій, у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, проте відповіді так і не отримав. Дана інформація підтвердить або спростує факт ненарахування та невиплати щорічних разових допомог до 5 травня до Дня Перемоги, у розмірі п'яти мінімальних пенсій. Оскільки відповідь на публічний запит у частині запитуваної інформації не надано, заявник не в змозі подати вказані докази до суду.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст.117 КАС України, заява про забезпечення доказів розглядається в судовому засіданні в загальному порядку, визначеному цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею.
Заява розглядається не пізніше п'яти днів з дня її надходження до суду.
Заявник та інші особи, які можуть отримати статус учасників справи, повідомляються про дату, час і місце судового засідання, проте їх неявка не перешкоджає розгляду поданої заяви.
У судове засідання, призначене на 13.12.2021 року на 10.30 год., з'явився позивач.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.114 КАС України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Згідно ч.2 ст.114 КАС України, заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Відповідно до ст.115 КАС України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язанням вчинити певні дії щодо доказів.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що ОСОБА_1 звертався до відповідача із запитом про надання інформації та документів щодо виплачених та не доплачених сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Разом з тим, відповідач не надав запитувану позивачем довідку про розмір належних та виплачених позивачу сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки.
Беручи до уваги, що зазначена інформація про розмір належних та виплачених позивачу сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки є необхідною для вирішення справи, та позивач не зміг самостійно її отримати, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про забезпечення доказів підлягає задоволенню шляхом витребування у Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради довідки про загальний розмір належних та виплачених сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій.
Разом з тим у задоволенні заяви позивача в частині витребування довідки щодо недоплачених щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій - слід відмовити, оскільки вказана інформація, виходячи зі змісту позовних вимог, не є доказом, необхідним для вирішення справи по суті.
Також суд зазначає, що за необхідності обрахунку недоплачених сум допомоги до 5 травня, така сума обчислюється як різниця між п'ятьма мінімальними пенсіями за віком за відповідний рік та сумою фактично сплаченої допомоги.
Відповідно до ч.9 ст.117 КАС України ухвала про забезпечення доказів (крім забезпечення доказів шляхом допиту свідків, призначення експертизи, огляду доказів) є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Тому дана ухвала в частині витребуваних у Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради доказів підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 114, 115, 117, 248, 256, 293 КАС України, суд,
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Витребувати у Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради довідку про загальний розмір належних та виплачених сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій.
У задоволенні решти заяви ОСОБА_1 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали.
Повний текст ухвали складено 20 грудня 2021 року.
Суддя В.В. Андрухів