Рішення від 20.12.2021 по справі 420/9440/21

Справа № 420/9440/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

за участю:

секретаря судового засідання - Цибулі Ю.І.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (з урахуванням позовної заяви, поданої на усунення недоліків позовної заяви) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Пенсійний фонд України, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.04.2021 року № 155250011031 про відмову позивачу у достроковому призначенні пенсії як учаснику бойових дій;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає в невиконанні обов'язку вчинити конкретні дії, які передбачені п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області долучити до матеріалів пенсійної справи позивача копії витягу із наказу керівника сектора «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 та довідки НПП МТПЧ вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії, подану позивачем 13 квітня 2021 року та зареєстровану за № 1869, з урахуванням долучених документів (витягу із наказу керівника сектора «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 та довідки НПП МТПЧ вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р.) та висновків суду;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити позивачу достроково пенсію за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України № 1058-IV «Про загальнообовґязкове державне пенсійне страхування» як особі з числа військовозобовґязаних, якій надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дати першочергового звернення до управління - 13 квітня 2021 р.

Ухвалами суду від 29.06.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; від 26.08.2021 року: вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

В судове засідання 07.12.2021 року представники відповідачів та третьої особи не з'явилися. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. (а.с.192-194, 196-198, 200-201а) Від третьої особи до суду надійшов лист, вхід. № 63892/21 від 16.11.2021 р., в якому заявник просить справу розглянути без участі представника Пенсійного фонду України. (а.с.189)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за даною явкою.

В судовому засіданні позивач підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, відповіді на відзиви та письмових поясненнях щодо окремих питань, які виникли при розгляді справи, із зазначенням таких фактичних обставин:

- 13 квітня 2021р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення йому пенсії за віком (із зниженням віку, як особі із статусом учасника бойових дій) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- на момент звернення із заявою про призначення пенсії, позивач досяг 55-річного віку та має в наявності необхідний страховий стаж - 28 років 7 місяців та 12 днів;

- на підтвердження свого права на пенсію із зниженням віку, позивачем були надані документи: - довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; - заява про призначення/перерахунок пенсії; - паспорт; - трудова книжка; - військовий квиток; - диплом; - довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000р. по день звернення; - довідка про джерела доходів з 01.07.2000р.; - документи, які засвідчують особливий статус особи (Довідка вих. № 7272 від 05.09.2015р.); - заява на виготовлення ЕПП/ППП; - заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); - посвідчення учасника бойових дій. Зазначене підтверджується розпискою-повідомленням від 13.04.2021 р.;

- документи були подані позивачем у повній відповідності з переліком документів, необхідних для призначення пенсії учасникам антитерористичної операції (учасникам бойових дій), розміщеному на офіційному сайті Пенсійного фонду України;

- 21.04.2021 р. відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління пенсійного фонду у м. Києві Пенсійного фонду України (орган, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності у відповідності до п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1) було прийняте рішення № 155250011031, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку з неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій;

- в обґрунтування своєї відмови відділом призначення пенсій наведено підпункт 5 пункту 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до якого документами, які посвідчують є особливий статус особи зокрема є посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону);

- 05 вересня 2015 року командиром військової частини польова пошта НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 позивачу було видано Довідку вих. № 7272 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, про те, що позивач дійсно з 29.09.2014 р. по 05.09.2015 р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції село Новомихайлівка Маріїнського району Донецької області;

- в довідні зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій. Крім того, 25 червня 2015 Управлінням штабу персоналу Управління оперативного командування «Південь» позивачу було видано посвідчення серія НОМЕР_2 , яке засвідчує його право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових;

- в матеріалах пенсійної справи наявна копія військового квитка позивача серія НОМЕР_3 , де на 7 сторінці проставлена відмітка про його участь у АТО на території Донецької та Луганської областей з 29.09.2014 р. по 05.09.2015 р. у складі в/ч п/п В0095;

- таким чином, встановлення статусу позивача по відношенню до військового обов'язку, як особи, що проходить службу у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції має бути критично сприйнятий судом, з огляду на факт подання заявником військового квитка;

- відомості, які містяться у військовому квитку позивача, підтверджують надання йому статусу учасника бойових дій на підставі п. 19 ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дотриманням Порядку № 413;

- отже, на момент винесення оспорюваного рішення посадові особи повинні були знати про те, що позивач не є особою, яка проходить службу у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції. За таких обставин, відмова у призначенні пенсії з підстав неподання документів відповідно до зазначеного абзацу п. 4 Постанови КМУ від 20.08.2014 р. № 413 є необґрунтованою;

- таким чином, надана позивачем довідка вх. № 7272 від 05 вересня 2015 року про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є достатньою підставою для надання йому статусу учасника бойових дій;

- крім того, відсутність в матеріалах пенсійної справи документів, на підставі яких йому було встановлено статус учасника бойових дій, не є тим фактом, що у підсумку призводить до висновку про відсутність у позивача особливого статусу для призначення пільгової пенсії;

- на підтвердження факту встановлення статусу учасника бойових дій, у позивача в наявності є Витяг із наказу керівника сектору «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 про його прибуття 29.09.2014 р. у службове відрядження до складу сил та засобів сектора «Б» та залучення і взяття участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань. Цей документ, позивач міг надати посадовим особам відповідальним за призначення пенсії, за першою же вимогою;

- за таких обставин, посилання на відсутність у позивача додаткових документів, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, є надмірним формалізмом з боку посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій);

- разом з тим, навіть не оскаржуючи право посадових осіб, відповідальних за призначення пенсії, вимагати подання додаткових документів, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачає наступне: у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі (п. 1.9. Порядку № 22-1);

- при прийнятті заяви про призначення пенсії співробітник Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області не вказала позивачу на необхідність подання додаткових документів. Письмового повідомлення про необхідність подання додаткових документів позивачу надіслано не було, як і не було надіслано відповідне повідомлення у електронний кабінет користувача веб-порталу. Пам'ятка пенсіонеру, яка була видана позивачу співробітником Головного управління Пенсійного фонду України також не містить інформації про необхідність подання додаткових документів;

- такими діями, співробітник Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області грубо порушила п. 4.2 Порядку № 22-1, відповідно до якого при прийманні документів працівник сервісного центру зокрема надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність у дооформленні документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

- крім того, посадові особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві не скористалися можливістю самостійно направити відповідним запитом до військового комісаріату щодо підстав залучення до участі у антитерористичній операції;

- таким чином, відповідачами не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити статус позивача;

- за таких обставин, при прийомі документів у позивача з боку відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області мала місце протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень;

- таким чином, відповідачі при розгляді пенсійної справи позивача грубо порушили Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, нівелювали відомості, зазначені у довідці вх. № 7272 від 05 вересня 2015 року та посвідченні учасника бойових дій серія НОМЕР_2 , штучно утворивши підстави для відмови позивачу у призначенні пенсії та поставили його у ситуацію, при якій він завідомо не може реалізувати свої права;

- відповідачі діяли непослідовно, несвоєчасно (про результати розгляду заяви про призначення пенсії позивача було повідомлено із порушенням встановленого Законом 10-денного терміну), непрозоро і виходячи з наданих законом повноважень могли змінити ситуацію на користь позивача, але свідомо такими повноваженнями знехтували, чим порушили принцип належного урядування.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій;

- оскільки до заяви про призначення пенсії позивачем не надано документи, які передбачено зазначеним Порядком, наразі відсутні законні підстави для призначення позивачу достроково пенсію за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону, як особі з числа військовозобов'язаних.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою щодо призначення пенсії не звертався. Документи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшли на розгляд в електронному вигляді, винесене рішення про відмову направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для повідомлення громадянина за місцем його проживання;

- рішенням від 21.04.2021 № 155250011031 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку із неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій;

- відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є правомірними, у спірних правовідносинах Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло у відповідності до чинного законодавства та в межах своєї компетенції.

Станом на 07.12.2021 року письмові пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, або заява про продовження встановленого судом процесуального строку для їх подання, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, від третьої особи до суду не надійшли.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані пояснення, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

25 червня 2015 року позивачу видане посвідчення, серія НОМЕР_2 , згідно з яким пред'явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. (а.с.17)

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою за призначенням пенсії, яку прийнято 13.04.2021 року і зареєстровано за № 1869 (а.с.73), у який просив призначити пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із Розпискою-повідомленням (а.с.74):

Перелік документів, доданих до цієї заяви:

- обов'язкові документи:

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- заява про призначення/перерахунок пенсії;

- паспорт НОМЕР_4 ;

- трудова книжка НОМЕР_5 ;

- інші документи:

- військовий квиток НОМЕР_3 ;

- диплом НОМЕР_6 ;

- довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 р. по день звернення;

- довідка про джерела доходів з 01.07.2000 р. № 0238 від 05.09.2015;

- документи, які засвідчують особливий статус особи (довідка) № 7272 від 05.09.2015 р.;

- заява на виготовлення ЕПП/ППП № 585;

- заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк);

- посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_2 ;

Перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії:

- інші документи:

- довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., строк подання (дата) - 12.07.2021;

- довідка про зміну назви організації, строк подання (дата) - 12.07.2021.

Заявник отримав оригінали документів, довідок, заяву, пам'ятку 13.04.2021 року, про що свідчить підпис позивача на розписці-повідомленні. (а.с.74)

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.04.2021 року № 155250011031 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » (а.с.56-58):

- позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку із неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій;

- додатково рекомендовано відділу обслуговування громадян (сервісний центр) направити запит до військового комісаріату щодо підстав залучення до участі у антитерористичній операції (мобілізований, резервіст тощо).

Згідно зі змістом зазначеного рішення, його прийнято з таких підстав:

- 13.04.2021 № 1869 звернувся гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до п. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- відповідно до п. 4 частини 1 статті 115 Закону право на призначення за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків) або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

- відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 № 413 у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участі, в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413);

- відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 20.08.2014 року № 413 для осіб, які проходять службу у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення є такі документи: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення;

- документи, на підставі яких видано довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції від 05.09.2015 № 7272 з 29.09.2014 по 05.09.2015 (накази командира військової частини, накази керівника сектору «В» АТО) не надані;

- відповідно до наданих до заяви документів страховий стаж складає 28 років 7 місяців 12 днів.

Не погоджуючись з: рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.04.2021 року № 155250011031; бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає в невиконанні обов'язку вчинити конкретні дії, які передбачені п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем також надано копії, зокрема (а.с.18, 20-22, 26-33):

- довідки від 05.09.2015 р. № 7272 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої військовою частиною польова пошта НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 про те, що він дійсно з 29.09.2014 по 05.09.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції село Новомихайлівка, Мар'їнського району, Донецької області. У цій довідці також зазначено:

- підстава: наказ командира військової частини польова пошта В0095 № 202 від 26.09.2014 року, наказ керівника сектора «Б» АТО № 71 від 29.09.2014 року, наказ командира військової частини польова пошта В0095 № 190 від 05.09.2015 року, наказ керівника сектора «Б» АТО № 256 від 05.09.2015 року;

- ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій;

- пам'ятки пенсіонеру з підписом позивача про її отримання 13.04.2021 р.;

- листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.05.2021 № 8530-8452/Т-02/8-1500/21, яким на звернення позивача повідомлено останнього про прийняття та підстави прийняття рішення від 21.04.2021 року № 155250011031;

- витягу із наказу керівника сектору «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 № 71, згідно з яким, вважати такими, що прибули 29 вересня 2014 року у службове відрядження до складу сил та засобів сектора «Б», які залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань військовослужбовців військової частини польова пошта НОМЕР_1 : солдата ОСОБА_1 кухаря господарчого відділення взводу забезпечення;

- довідки Профспілки працівників Морського торговельного порту «Чорноморськ», вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р., наданої позивачу в тому, що він працював в Незалежній профспілці ІМТП з 1993-2000 р. на посаді юриста, та про розмір виплаченого доходу за період з вересня 1993 р. по серпень 2000 р.;

- сторінок військового квитка позивача, НОМЕР_3 .

На виконання ухвали суду відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.56-98)

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України: «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV); Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (далі - Порядок № 413); Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

1. Щодо позовних вимог в частині: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.04.2021 року № 155250011031 про відмову позивачу у достроковому призначенні пенсії як учаснику бойових дій, - слід зазначити таке.

Судом встановлено, що оскаржуване позивачем рішення від 21.04.2021 року № 155250011031 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з таких підстав:

- юридичні підстави: п. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; пп. 5 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 № 413; п. 4 Постанови КМУ від 20.08.2014 року № 413;

- фактичні підстави: документи, на підставі яких видано довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції від 05.09.2015 № 7272 з 29.09.2014 по 05.09.2015 (накази командира військової частини, накази керівника сектору «В» АТО) не надані.

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до пп. 5 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з абз. 3 пп. 5 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Згідно з абз. 1 п. 4 Порядку № 413 (в редакції, чинній на дату видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій) підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є:

документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

По-перше, суд звертає увагу відповідачів, що в оскаржуваному рішенні наведений зміст п. 4 Порядку № 413 в редакції, яка не відповідає редакції п. 4 Порядку № 413, чинній, зокрема на дату видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій, яке видається особам яким надано статус учасника бойових дій.

Отже, оскаржуване рішення прийнято з неналежних юридичних підстав.

По-друге, оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку із неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій з таких фактичних підстав: документи, на підставі яких видано довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції від 05.09.2015 № 7272 з 29.09.2014 по 05.09.2015 (накази командира військової частини, накази керівника сектору «В» АТО) не надані.

З наведеного вбачається, що висновок рішення не відповідає фактичним підставам його прийняття, а саме:

- висновок про відмову позивачу в призначенні відповідної пенсії здійснено в зв'язку із неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій;

- зазначений висновок здійснено на підставі ненадання документів, на підставі яких видано довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідачів, що Довідку № 7272 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, у якій зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, видано позивачу 05.09.2015 року.

Проте, посвідчення учасника бойових дій, серія НОМЕР_2 , яке також було додане позивачем до поданої заяви, видане позивачу 25.06.2015 року, тобто статус учасника бойових дій наданий позивачу до видачі доданої ним до заяви довідки № 7272.

Суд також звертає увагу відповідачів на те, що згідно із Розпискою-повідомленням щодо заяви позивача від 13.04.2021 року № 1869, зокрема «Перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії» не містить документів, які зазначено в оскаржуваному рішенні, як таких, у зв'язку із ненаданням яких це рішення прийнято.

Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначено:

- доводи та докази на їх підтвердження щодо обов'язковості подання в даному випадку документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій та довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції від 05.09.2015 № 7272, а також

- аналіз (обґрунтування) фактичних підстав із застосованими у рішенні юридичними підставами його прийняття, які за їх вищенаведеним змістом, є альтернативними.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення відповідним органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Відсутність у рішенні суб'єкта владних повноважень конкретизації підстав (фактичних і юридичних) призводить до необґрунтованого обмеження права позивача бути повідомленим про підстави настання для нього негативних наслідків за законодавчо встановленими вимогами, а не будь-яких на власний розсуд.

Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості рішення, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.

Відтак, невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Наведена позиція суду щодо вимог до рішення суб'єкта владних повноважень узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, в постановах від 23.10.2018 року по справі № 822/1817/18 (адміністративне провадження № К/9901/62472/18) та від 2 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18 (адміністративне провадження № К/9901/4668/19), від 21 травня 2019 року по справі № 815/2791/18 (адміністративне провадження № К/9901/8950/19) тощо щодо вимог до акта індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень.

Відзив на позовну заяву також не містить жодного конкретного доводу та у ньому не надано оцінку / не проаналізовано враховані відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві фактичні обставини щодо їх відповідності вимогам законодавства, яке регулює питання, щодо якого звернувся позивач, в тому числі щодо переліку документів, яких було недостатньо для призначення пенсії позивачу.

При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Жодних доводів щодо вжиття відповідачем всіх можливих заходів для отримання доказів, які не були покладені в основу оскарженого рішення до його прийняття, але які не були отримані з незалежних від нього причин, - відповідачем не наведено та доказів на їх підтвердження не надано.

Отже, наведена в оскаржуваному рішенні фактична підстава його прийняття - є необґрунтованою та недоведеною.

2. Щодо позовних вимог в частині: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає в невиконанні обов'язку вчинити конкретні дії, які передбачені п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, - слід зазначити таке.

Відповідно до п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 40/26485, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Підпунктом 5 пункту 4 вказаного положення передбачено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр). (абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1)

Абзацом 4 пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Як встановлено судом вище оскаржуваним рішенням за заявою від 13.04.2021 № 1869 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку із неподанням документів, на підставі яких видано посвідчення учасника бойових дій з таких фактичних підстав: документи, на підставі яких видано довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції від 05.09.2015 № 7272 з 29.09.2014 по 05.09.2015 (накази командира військової частини, накази керівника сектору «В» АТО) не надані.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, в тому числі з підстав, викладених в оскаржуваному рішенні.

При цьому, судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою за призначенням пенсії, яку прийнято 13.04.2021 року і зареєстровано за № 1869, у якій просив призначити пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із Розпискою-повідомленням, зокрема:

Перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії:

- інші документи:

- довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., строк подання (дата) - 12.07.2021;

- довідка про зміну назви організації, строк подання (дата) - 12.07.2021.

З встановленого вбачається, що відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при прийнятті заяви позивача та доданих до неї документів, документи, у зв'язку із неподанням яких прийнято оскаржуване рішення, у «Переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії», - не зазначено.

Крім того, вказаним відповідачем у відзиві на позовну заяву також не зазначено жодних доводів та не надано доказів на їх підтвердження щодо вчинення дій, передбачених п. 1.9 Порядку № 22-1, стосовно заяви позивача від 13.04.2021 року № 1869, зокрема шодо письмового повідомлення про необхідність подати додатково зазначені в оскаржуваному рішенні документи, у встановленому порядку.

Відповідно, наведена позиція відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - є необґрунтованою, недоведеною та безпідставною. При цьому, допущена відповідачем бездіяльність обумовила настання для позивача негативних наслідків з прийняття рішення, щодо якого судом здійснено вищенаведені висновки.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття оскарженого рішення та правомірності допущеної бездіяльності, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачами суду не наведено та не надано.

Щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).

Разом з тим, щодо позовних вимог в частині: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області долучити до матеріалів пенсійної справи позивача копії витягу із наказу керівника сектора «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 та довідки НПП МТПЧ вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р., - слід зазначити таке.

По-перше, рішення, дії чи бездіяльність відповідача(-ів) щодо долучення до матеріалів пенсійної справи позивача копії витягу із наказу керівника сектора «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 та довідки НПП МТПЧ вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р., - не є предметом оскарження (спору/дослідження/встановлення/тощо) за даним позовом.

По-друге, жодних доказів на доведення зазначених позивачем обставин щодо відмови відповідачів у прийнятті від позивача зазначених документів - позивачем не зазначено та/або не надано.

Отже, наведена вимога - є недоведеною та безпідставною.

При цьому, суд також звертає увагу позивача на вищенаведені висновки про недотримання вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості оскаржуваного рішення, в тому числі в частині щодо неподаних позивачем документів.

Також, щодо позовних вимог в частині: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити позивачу достроково пенсію за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України № 1058-IV «Про загальнообовґязкове державне пенсійне страхування» як особі з числа військовозобовґязаних, якій надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дати першочергового звернення до управління - 13 квітня 2021 р., - слід зазначити таке.

По-перше, позивачем також заявлено вимогу: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії, подану позивачем 13 квітня 2021 року та зареєстровану за № 1869, з урахуванням долучених документів (витягу із наказу керівника сектора «Б» (по стройовій частині) від 29.09.2014 р. № 71 та довідки НПП МТПЧ вих. НП 70/21 від 26.03.2021 р.) та висновків суду.

Отже, позивачем заявлено дві похідні вимоги зобов'язального характеру, як два способи захисту (відновлення) прав позивача, одночасне задоволення яких є суперечливим за змістом та для їх виконання.

По-друге, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи з встановлених судом обставин та здійснених на їх підставі висновків суду, зокрема про недотримання вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості рішення тощо, суд вважає, що вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити позивачу достроково пенсію за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особі з числа військовозобов'язаних, якій надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дати першочергового звернення до управління - 13 квітня 2021 р., - є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб.

Разом з тим, згідно з ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Також, відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні, відповідно

суд дійшов висновків, що:

- оскаржуване рішення від 21.04.2021 № 155250011031 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » прийняте відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню;

- виходячи з встановлених судом обставин щодо підстав (фактичних і юридичних) прийняття оскарженого рішення та здійснених на їх підставі висновків щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості рішення, висновків суду про визнання його протиправним та скасування, на підставі ч. 2 ст. 9 та абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, права та інтереси позивача підлягають захисту в даному випадку шляхом зобов'язання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (як органу, який за законодавством є органом, що призначає пенсію) повторно розглянути заяву позивача від 13.04.2021 року № 1869 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач у заяві, наданої судом у рішенні;

- бездіяльність щодо дій, передбачених п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, стосовно заяви позивача від 13.04.2021 року № 1869, допущена відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеської області: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вона спрямована, тому вона є протиправною;

- в задоволенні решти позовних вимог - слід відмовити.

При цьому суд звертає увагу позивача, що відповідні права та інтереси позивача, у разі їх порушення, на думку позивача, можуть бути захищені також в порядку статті 383 КАС України, відповідно до частини першої якої особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Справу розглянуто та рішення прийнято і складено з урахуванням тимчасової непрацездатності головуючого судді, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та часу перебування головуючого судді у відпустці.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 981 від 22.09.2021 року) до 31 грудня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053; ідентифікаційний код юридичної особи: 42098368), третя особа - Пенсійний фонд України (місцезнаходження: вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01014; ідентифікаційний код юридичної особи: 00035323), про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.04.2021 № 155250011031 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо дій, передбачених п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, стосовно заяви ОСОБА_1 від 13.04.2021 року № 1869.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.04.2021 року № 1869 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач у заяві, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 20 грудня 2021 року.

Суддя М.Г. Цховребова