Рішення від 20.12.2021 по справі 400/10973/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

20 грудня 2021 р. № 400/10973/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови їй у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу"; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з дня, що настає за днем припинення трудових відносин - 04.08.2021 та зробити розрахунок цієї пенсії з урахуванням стажу державної служби за період роботи з 01.07.1993 по 03.08.2021, із урахуванням довідок № 23, № 24 від 12.08.201 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що з 01.05.2019 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення пенсії позивачка продовжила працювати. У 2021 році позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії державного службовця. Відповідач відмовив у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посаді державного службовця, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону "Про державну службу". Позивачка вважає дії відповідача протиправними, оскільки її стаж роботи на посадах державного службовця становить 28років, що є достатнім для призначення пенсії державного службовця.

Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, своїм правом не скористався, відзив на позов та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надав.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває з 01.05.2019 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

28.09.2021 року позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо призначення їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

Листом від 12.10.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах державної служби.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018року в справі №295/16375/16-а (http: //www.reyestr.court.gov.ua/ Review /73335073).

Згідно матеріалів справи, в даному випадку спір між сторонами виник з того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (надалі - Порядок № 283).

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493- ІІІ (далі -Закон № 2493- ІІІ) передбачено, що в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.

Згідно записів у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_1 у період з 28.03.1994 ОСОБА_1 присвоєно 14 ранг державного службовця. З 16.01.1995 позивачка призначена на посаду голови комітету самоуправління пос. Ялти. З 29.01.2001 присвоєно 13 ранг державног службовця. У період з 03.08.2001 ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування. З 03.08.2001 по 03.08.2021 року позивачка займала різні посади в органах місцевого самоврядування - Миколаївській міській раді.

Посади, за якими працювала позивачка в органах місцевого самоврядування у вищевказаний період віднесені до посад в органах місцевого самоврядування.

Той факт, що посади, які обіймала позивачка за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону № 2493 - ІІІ підтверджується зокрема й тим, що позивачці присвоєні 13, 12, 11, 9 ранги посадової особи місцевого самоврядування, в трудовій книжці здійнені відповідні записи.

В силу п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493, зараховуються до стажу державної служби.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування з 03.08.2001 року по 03.08.2021 року підлягають зарахуванню до стажу державної служби. А тому, стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889 становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії згідно Закону № 889.

Щодо переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 04.08.2021, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Отже, з урахуванням викладеного, позивачку необхідно перевести з пенсії за віком на пенсію згідно Закону № 889 з 28.09.2021 року (дата звернення із заявою про перехід на пенсію згідно Закону № 889).

Позов задовольнити частково.

Сплачена позивачем сума судового збору в сумі 908 грн відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно до вимог Закону України "Про державну службу".

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 28.09.2021 року переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок Адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради № 23, № 24 від 12.08.201 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

4. В задоволенні позовних вимог в частині переведення ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889 з 04.08.2021 року - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко