справа № 380/19283/21
про залишення позовної заяви без руху
21 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Суліковської У.І.,
представника відповідача Баліцький О.Й.,
перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного Управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців,11; код ЄДРПОУ 37831493) з вимогами:
- витребувати в ГУ ДМС України у Львівській області оригінал чи завірену належним чином копію наказу ГУ ДМСУ у Львівській області від 20.07.2021 №126 про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, письмового висновку та інших матеріалів особової справи позивача;
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДМС у Львівській області від 20.07.2021 №126 про відмову ОСОБА_2 в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- зобов'язати ГУ ДМСУ у Львівській області оформити документи для вирішення питання про визнання ОСОБА_1 біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Ухвалою суду від 12.11.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.
30.11.2021 за вх. №88974 від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженців або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребуються додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом. Тобто, положенням цього закону встановлено спеціальний строк на оскарження рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Зазначив, що за номер відправлення, рекомендований лист із повідомленням відповідача були доставлені позивачу за місцем його проживання у м. Стебник 22.07.2021, натомість позивач подав позовну заяву лише 24.10.2021, по спливу більше трьох місяців після отримання оскаржуваного рішення. З огляду на наведе вважає, що існують підстави для залишення позовної заяви без розгляду.
14.12.2021 за вх. №94509 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
У підготовче засідання суду, яке відбулось 02.12.2021 позивач явки не забезпечив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Суд ухвалив відкласти розгляд справи на 21.12.2021.
20.12.2021 за вх. №13549ел від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник відповідача в засіданні суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав, просив задоволити.
Дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд встановив наступне.
Згідно з частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями, 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, законом, яким встановлені спеціальні строки звернення до суду у справах цієї категорії, є Закон України від 8 липня 2011 року № 3671-VI «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
В той же час, відповідно до ч.ч. 1 та 9 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.
Особа, яка отримала повідомлення про відхилення скарги про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не використала права на його оскарження до суду протягом п'яти робочих днів, повинна залишити територію України в установлений строк, якщо вона не має інших законних підстав для перебування в Україні, встановлених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Аналіз вказаних положень, структури норми, у т.ч. у взаємозв'язку з положеннями ч.ч. 1 та 9 ст. 12 Закону дають підстави для висновку, що Законом встановлено п'ятиденний строк для звернення до суду як щодо оскарження рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту так і щодо оскарження рішення про відхилення скарги про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Такий же строк підлягає застосуванню і для звернення до суду щодо оскарження дій або бездіяльності органів міграційної служби.
Матеріали позовної заяви свідчать, що наказ №126 про відмову ОСОБА_2 в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, датоване 20.07.2021.
Водночас з даною позовною заявою до суду позивач звернувся лише 08.11.2021.
Представник позивача у позовній заяві зазначає, що про вищезазначене рішення суб'єкта владних повноважень дізнався 20.10.2010, коли особисто прибув до відділу шукачів захисту ГУ ДМС України у Львівській області та отримав під підпис копію повідомлення. Позивач стверджує, що не отримував таке повідомлення.
Представник відповідача стверджує, що рекомендований лист із повідомленням були доставлені позивачу за місцем його проживання у м. Стебник 22.07.2021, на підтвердження чого, долучив до матеріалів справи список рекомендованих листів №81 та список згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Львів поштамт №22520.
Доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку, позивачем суду не наведено.
За таких підставі, оскільки судом після відкриття провадження у справі встановлено, що позовну заяву подано позивачем без додержання вимог статті 25, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про необхідність надання позивачу п'ятиденного строку для усунення виявлених судом недолік шляхом:
- подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтованими поясненнями та доказами на їх підтвердження, що свідчать про існування обставин, що об'єктивно перешкоджали особисто позивачеві звернутись до суду з адміністративним позовом у строки, визначені ч. 1 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» та доказів у підтвердження викладеного у такій заяві.
Керуючись статтями 160, 161, частиною 13 статті 171, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині ухвали - п'ять днів з дня отримання копії ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої позивачу необхідно надати:
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтованими поясненнями та доказами на їх підтвердження, що свідчать про існування обставин, що об'єктивно перешкоджали особисто позивачеві звернутись до суду з адміністративним позовом у строки, визначені ч. 1 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 22.12.2021.
Суддя Сподарик Н.І.