Провадження № 3/470/307/21
Справа № 470/694/21
21 грудня 2021 року смт Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Орлова С.Ф., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , секретаря судового засідання Михалюк С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, яка надійшла від Баштанського РВП №2 в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 , не заміжню, непрацюючу, маючу на утриманні одну неповнолітню дитину, раніше до адміністративної відповідальності не притягалася
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 449863 01 грудня 2021 року о 21 год. 09 хв. громадянка ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 СК України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишила дитину без догляду у своєї сусідки, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення визнала частково та пояснила, що дійсно залишила доньку у тітки свого співмешканця, ОСОБА_3 , щоб вирішити свої справи, але не надовго, приблизно о 17 годині залишила, а о 21 годині того ж дня прийшла забрати, проте дитину остання їй не віддала. Зазначила, що дитина ОСОБА_3 знає і увесь час перебування в неї знаходилася під її наглядом.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суддя доходить наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є доказом в справі про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються, зокрема: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №449863, складеного 21.12.2021 року ОСОБА_1 ухилиласьвід виконання обов'язків щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , чим своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, що передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, що визначені, зокрема, Сімейним кодексом України, Законом України «Про охорону дитинства», Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», тощо.
За такого, у протоколі про адміністративне правопорушення, обов'язково має бути зазначено, в чому саме проявилось ухилення від виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 у відношенні її доньки та які саме обов'язки вона порушила. Чого особою, яка складала протокол зроблено не було.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За такого суддя доходить висновку, що провадження у вказаній справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП закрити, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя С. Ф. Орлова