№755/14804/21
№3/755/7827/21
"14" грудня 2021 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Метелешко О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , 24 серпня 2021 року, о 12 годині 25 хвилин, керував транспортним засобом «КАМАЗ», д/н НОМЕР_1 , у м. Києві, по вул. Братиславській, 36/2, у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння зі згоди ОСОБА_1 проводився у лікаря-нарколога за адресою: м. Київ, вул. П.Запорожця, 20, КНП КМНКЛ «Соціотерапія». Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 а ПДР України.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , з'явився, вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що 24.08.2021 року, в обідню пору, він рухався на транспортному засобі «КАМАЗ», д/н НОМЕР_1 по вул. Братиславській, де його зупинили працівники поліції, які почали його звинувачувати у тому, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння та запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря-нарколога, на що він погодився, оскільки знав, що не перебуває в стані наркотичного сп'яніння. Приїхавши до медичного закладу, він не зміг здати аналізи (сечу) для лабораторного дослідження, після чого, відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення. Зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення відносно нього за ч. 1 ст. 130 КУпАП та висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 004855 від 24.08.2021 року складено незаконно та безпідставно, оскільки у стані наркотичного сп'яніння від не перебував і взагалі, не вживає наркотичні засоби.
Зокрема, у судовому засіданні, за участю ОСОБА_1 , було переглянуто відеозапис з нагрудної камери поліцейського, що був долучений до матеріалів справи а також, досліджено медичну документацію, що надійшла на запит суду із КМНКЛ «Соціотерапія».
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходжу до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Зокрема, відповідно до п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 (із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Для притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли останній почав рухатись.
Зокрема, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена, у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 215392 від 24.08.2021 року; висновком КМНКЛ «Соціотерапія» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 004855 від 24.08.2021 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння (канабіноїди); актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 004855 від 24.08.2021 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було доставлено до КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» 24.08.2021 року, де було оглянуто лікарем-наркологом, який виявив в останнього клінічні ознаки наркотичного сп'яніння (пункти 10-14 Акту), на підставі яких, лікар-нарколог встановив діагноз: «Стан сп'яніння внаслідок вживання канабіноїдів». Далі, лікар-нарколог ознайомив ОСОБА_1 з діагнозом та запропонував здати зразок біологічного середовища (сечу) на лабораторне дослідження. Зокрема, лікар-нарколог неодноразово пропонував ОСОБА_1 , а саме - приблизно 20 разів, випити води для посилення сечовипускання та здати сечу, однак, останній пити воду відмовився та зразок біологічного середовища (сечу) на лабораторне дослідження не здав. Таким чином, заключний діагноз було встановлено на підставі клінічних ознак наркотичного сп'яніння, виявлених в ОСОБА_1 при огляді; відеозаписом із нагрудної камери (відеореєстратора), який було переглянуто у судовому засіданні.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу із позбавленням права керувати транспортними засобами.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 130, 251, 283-285 КУпАП, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Законом України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 гривні 00 копійок.
Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя: