Рішення від 20.12.2021 по справі 140/9070/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9070/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісна компанія САБСОІЛ» до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішення та постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервісна компанія САБСОІЛ» (далі позивач, ТзОВ «Сервісна компанія САБСОІЛ») звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області (далі відповідач, ДЕІ у Волинській області), в якому з урахуванням зави про збільшення позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати рішення про вжиття обмежувальних заходів № 139-8/21 від 19.07.2021, постанову про накладення штрафу № 74-8/21 від 20.08.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.07.2021 головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Волинської області Чижевським Ю.С. на підставі наказу від 14.07.2021 №51-РН було здійснено планову перевірку ТзОВ «Сервісна компанія САБСОІЛ» на предмет відповідності встановленим законодавством України характеристикам автомобільних бензинів та дизельного палива, що реалізується позивачем за адресою: село Поворськ, вулиця Лесі Українки, 67 Ковельського району Волинської області.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 19.07.2021 №30-8/21, яким встановлено порушення вимог яким встановлено порушення вимог п.6 ч. 7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 (далі Закону N 2735-VI) та порушення пунктів 7, 9, 10, 13, 24 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927.

Рішенням від 19.07.2021 №139-8/21 до відповідача вжито обмежувальні (коригувальні) заходи до усунення формальної невідповідності.

30.07.2021 відповідачу було подане Повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та долучені документи для спростування порушень, зазначених у вищевказаному рішенні.

Згідно акту від 13.08.2021 №25-8/21, встановлено порушення позивачем пунктів 7, 9, 10, 13, 24 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927 на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 (завод-виробник філіал ПАТ «Акціонерна нафтова Компанія «Башнєфть», «Башнєфть-Новойл», 450077, республіка Башкоростан, м. Уфа-37, РФ) зазначеним пунктам регламенту.

У зв'язку з невиконанням рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.07.2021 №139-8/21 відповідачем складено протокол №23-8/21 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 13.08.2021.

20.08.2021 відповідачем на підставі пункту 3 частини четвертої статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», винесено постанову №74-8/21про накладення на позивача штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000,00 грн.

Позивач вважає спірні рішення і постанову протиправними та такими, що підлягають скасуванню, просив адміністративний позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що на підставі наказу та направлення на проведення перевірки від 14.07.2021 № 51-PH, посадовими особами Інспекції в період з 14.07.2021 по 19.07.2021 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме автомобільного бензину та дизельного палива за адресою: вул. Лесі Українки, 67, с. Поворськ, Ковельський р-н., Волинська область, де здійснює господарську діяльність ТОВ «СК САБСОІЛ» (ЄДРПОУ 42773964).

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 19.07.2021 № 30-8/21 (далі - акт від 19.07.2021), яким встановлено порушення вимог п. п. 7, 9, 10, 13, 24 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі - Технічний регламент № 927), п. 6 ч. 7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735-VI (далі - Закон № 2735-VI).

Внаслідок встановлених актом від 19.07.2021 порушень, Інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.07.2021 № 139-8/21 (далі - рішення № 139-8/21), яким застосовано обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності, з вимогою до ТОВ «СК САБСОІЛ» вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Встановлено строк виконання рішення до 30.07.2021.

Зазначає, що доводи позовної заяви не містять спростувань щодо встановлених актом від 19.07.2021 порушень конкретних пунктів Технічного регламенту № 927, вимоги якого є обов'язковими. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 19.07.2021 головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Волинської області Чижевським Ю.С. на підставі наказу від 14.07.2021 № 51-РН було здійснено планову перевірку ТзОВ «Сервісна компанія САБСОІЛ» на предмет відповідності встановленим законодавством України характеристикам автомобільних бензинів та дизельного палива, що реалізується позивачем за адресою: село Поворськ, вулиця Лесі Українки, 67 Ковельського району Волинської області.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 19.07.2021 №30-8/21 (а.с. 10-12), відповідно до якого виявлено такі порушення законодавства та винесено відповідне рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів:

- встановлено, що під час проведення перевірки надані документи (товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) А-1 №13571 від 09 липня 2021, видана Бориспільською філією ТОВ «НАФТАСІТІ» не дають можливості відстеження походження продукції на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0, яке реалізується за адресою: вул. Лесі Українки 67, с. Поворськ, Ковельський р-н, Волинська обл., 45050;

- під час проведення перевірки надано документ про якість (паспорт якості) №329 від 06 липня 2021, виданий вимірювальною лабораторією Бориспільської філії ТОВ «НАФТАСІТІ» на дизельне паливо ДП-Л-Євро5-В0, який не відповідає встановленим вимогам Технічного регламенту: в реєстрі акредитованих ООВ Національного агентства з акредитації України в переліку випробувальних лабораторій акредитованих на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17025 відсутня вимірювальна лабораторія Бориспільської філії ТОВ «НАФТАСІТІ» (пункт 7 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927);

- під час проведення перевірки надано документ про якість (паспорті якості) №321 від 30.06.2021 на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 (виданий випробувальною лабораторією ТОВ «НВП«ДІН ЛТД») в якому під знаком * позначені показники значення яких перенесені з паспорту №656 від 28.06.2021, в якому під знаком * перенесені з 21.06.2021 (вантажовідправник (НПЗ): ЛПДС « 8-Н» Брянського РУ АО «Транснєфть-Дружба») - відсутній; під показники(Цетанове число: дизельного палива літнього; Масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів; Вміст сірки; Змащувальна здатність (діаметр плями зносу при температурі 60 °С); Об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот: для дизельних палив IВ0) перевірені в субпідрядних лабораторіях: ТОВ «Інспекторат Україна» (відсутній протокол випробувань №1421/21КР від 30.06.2021р. згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.20j21 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД); ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль.» (відсутній протокол випробувань №49/21 від 30.06.2021р. згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.2021 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД), ВЛ ТОВ «НВП«ДІН ЛТД»(відсутній протокол випробувань №321 від 30.06.2021р. згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.2021 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД) (пункти 9, 10, 13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927);

- встановлено, що позначення дизельного палива ДП-Л- Євро5-В0 на паливно-розподільчому обладнанні не відповідає вимогам Технічного регламенту;

- розрахункові документи (фіскальні чеки) з відображенням позначення дизельного палива ДП-Л- Євро5-В0 відсутні.

Рішенням від 19.07.2021 №139-8/21 до відповідача вжито обмежувальні (коригувальні) заходи до усунення формальної невідповідності (а.с.13).

30.07.2021 відповідачу було подане Повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та долучені документи для спростування порушень, зазначених у вищевказаному рішенні.

Згідно акту перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 13.08.2021 №25-8/21 (а.с.17-19), щодо виконання рішення від № 139/8 від 19.07.2021 встановлено порушення позивачем пунктів 9, 13, 24 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927 , а саме:

- наданий документ про якість (пасп. якості) №329 від 06 липня 2021, вид. вимірювальною лабораторією Бориспільської філії ТОВ «НАФТАСІТІ» на дизельне паливо ДП-Л-Євро - не відповідає встановленим вимогам Технічного регламенту: в реакредитованих ООВ Національного агентства з акредитації України в пере випробувальних лабораторій акредитов; на відповідність вимогам ДСТУ ISO 17025 відсутня вимірювальна лабораторія Бориспільської філії ТОВ «НАФТАС, що підтверджено листом Національного агентства з акредитації України від 29.07.2021 №3-5/4-2125; в наданому документі про якість (паспорті якості) №321 від 30.06.2021р. на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 (виданий випробувальною лабораторією ТОВ «НВПлДІН ЛТД») - під знаком * позначені показники значення яких перенесені з паспорту №656 від 28.06.2021, в якому під знаком * відмічені значення показників перенесені з паспорту №215БН від 21.06.2021 - який відсутній; під знаком ** позначені показники(Цетанове число: дизельного палива, літнього; Масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів; Вміст сірки; Змащувальна здатність (діаметр плями зносу при температурі 60 °С); Об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот: для дизельних палив В0) перевірені в субпідрядних лабораторіях: ТОВ «Інспекторат Україна» (відсутній протокол випробувань №1421/21КР від 30.06.2021р. згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.2021 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД), ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль.»(відсутній протокол випробувань №49/21 від 30.06.2021 згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.2021 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД), ВЛ ТОВ «НВП«ДІН ЛТД»(відсутній протокол випробувань №321 від 30.06.2021р. згідно сертифіката відповідності №DIN.00403-21 з терміном дії з 30.06.2021 до 27.12.2021, виданого ООВ ТОВ НВП ДІН ЛТД); що не відповідає вимогам п.9, п.13, п.24 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927.

Виконання рішення від 19.07.2021 №139-8/21визнано не результативним.

У зв'язку з невиконанням рішення про вжиті обмежувальні (заходи) від 19.07.2021 №139-8/21 відповідачем складено протокол №23-8/21 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 23.02.2021 (а.с.20).

20.08.2021 відповідачем на підставі пункту 3 частини четвертої статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», винесено постанову №74-8/21про накладення на позивача штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000,00 грн. (а.с.56-57).

Не погоджуючись із прийняттям вищевказаного рішення і винесеною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (Закон №2735-VІ).

За змістом абзацу третього статті 1 вказаного Закону державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

У статті 1 Закону №2735-VІ визначено, що орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» повноваження також через свої територіальні органи, термін «орган ринкового нагляду» позначає також його територіальні органи.

Стаття 4 Закону №2735-VІ визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Як встановлено частиною першою статті 10 Закону №2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.01.2013 №927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2735-VІ заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Актом перевірки характеристик продукції від 19.07.2021 № 30-8/21 зафіксовано порушення Технічного регламенту №927, який встановлює вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - палива), що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров'я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів.

Пунктом 5 Технічного регламенту №927 дозволено виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.

Згідно з вимогами пункту 7 Технічного регламенту №927 під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах. На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.

За змістом додатку 1 до Технічного регламенту №927 позначення автомобільних бензинів включає назву і марку бензину та містить такі групи знаків, розташовані у визначеній послідовності через дефіс: перша група - літера А, позначення бензину для автомобільних двигунів з примусовим/іскровим запалюванням; друга група - цифрове позначення октанового числа автомобільного бензину (80, 92, 95, 98) за дослідним методом; третя група - символи екологічного класу: Євро3, Євро4, Євро5; четверта група - символ визначення вмісту біоетанолу: Е5, Е7, Е10 (приклад позначення автомобільного бензину з октановим числом 95 екологічного класу Євро4 з вмістом біоетанолу до 7 відсотків: бензин автомобільний А-95-Євро4-Е7). Позначення дизельного палива включає такі групи знаків, розташовані у визначеній послідовності через дефіс: перша група - літери ДП, позначення дизельного палива для автомобільних дизельних двигунів; друга група - літерне позначення кліматичного періоду: Л (літнє), З (зимове), Арк (арктичне); третя група - символи екологічного класу: Євро3, Євро4, Євро5; четверта група - символ визначення вмісту метилових/етилових естерів жирних кислот: В0 (за їх відсутності), В5, В7 (приклад позначення дизельного палива зимового екологічного класу Євро4 з вмістом метилових/етилових естерів жирних кислот до 7 відсотків: паливо дизельне ДП-З-Євро4-В7).

Як встановлено пунктом 8 Технічного регламенту № 927, кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів (пункт 3 Технічного регламенту №927).

Також пунктом 9 Технічного регламенту № 927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.

Пунктом 10 Технічного регламенту №927 передбачено, що вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива наведені у додатку 1 до цього Технічного регламенту, а саме: позначення автомобільних бензинів включає назву і марку бензину та містить такі групи знаків, розташовані у визначеній послідовності через дефіс:

- перша група - літера А, позначення бензину для автомобільних двигунів з примусовим/іскровим запалюванням;

- друга група - цифрове позначення октанового числа автомобільного бензину (80, 92, 95, 98) за дослідним методом;

- третя група - символи екологічного класу: Євро3, Євро4, Євро5;

- четверта група - символ визначення вмісту біоетанолу: Е0, Е5, Е7, Е10.

Приклад позначення автомобільного бензину з октановим числом 95 екологічного класу Євро4 з вмістом біоетанолу до 7 відсотків: бензин автомобільний А-95-Євро4-Е7.

Відповідно до п. 13 за екологічними показниками встановлено такі екологічні класи дизельного палива: Євро3, Євро4, Євро5. Дизельне паливо повинно відповідати вимогам, наведеним у додатку 3 до цього Технічного регламенту. Дизельне паливо може містити барвники та речовини-маркери. Можливе додавання до дизельного палива добавок (присадок), добавок на основі метилових/етилових естерів жирних кислот, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.

Згідно з пунктом 19 Технічного регламенту №927 за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту.

Пунктом 20 Технічного регламенту №927 обумовлено, що перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. Зображення національного знака відповідності повинно відповідати його опису, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. №1599 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 49, ст. 2188).

Відповідно до пункту 24 Технічного регламенту №927 правила та методи випробувань, у тому числі відбирання проб, необхідних для виконання вимог цього Технічного регламенту, та проведення оцінки відповідності, встановлюються національними стандартами, перелік яких затверджується і оприлюднюється відповідно до законодавства, а в разі їх відсутності (до прийняття національних стандартів) - нормативними документами. Випробування палив для підтвердження виконання вимог цього Технічного регламенту проводяться акредитованими випробувальними лабораторіями.

З наведених нормативно-правових актів слідує, що кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, супроводжуватися декларацією про відповідність продукції Технічному регламенту №927.

Частиною сьомою статті 23 Закону №2735-VI визначено перелік документів, що підлягають перевірці, якими є: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Отже, органи ринкового нагляду мають право витребовувати та перевіряти у розповсюджувачів цієї продукції документи, визначені у частині сьомій статті 23 Закону №2735-VI.

Відповідно до частин першої, третьої статті 29 Закону №2735-VI у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.

Згідно зі статтею 30 Закону №2735-VI обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: 1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); 2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); 3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 19.04.2019 №667 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.05.2019 за №540/33511) затверджена форма 8 «Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів».

Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів повинне містити, зокрема зміст обмежувального (корегувального) заходу та пов'язані з ним дії, що має виконати суб'єкт господарювання. Можливість усунення порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити позивачу для усунення порушень. Відповідно орган перевірки несе імперативний обов'язок визначити конкретний спосіб усунення порушення. Зазначення конкретних дій у рішенні, які має вчинити суб'єкт господарювання слугує не лише досягненню основних завдань державної політики у сфері забезпечення безпечності нехарчової продукції, а й однакового розуміння норм законодавства з метою його дотримання як суб'єктом господарювання, так і органом ринкового нагляду.

У рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.07.2021, зазначено про усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту №927 та приведення продукції у відповідність та усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами, шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству.

Тобто, відповідачем всупереч вимогам до оформлення таких рішень не визначено конкретних способів усунення виявлених порушень. Відповідач при винесенні рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 19.07.2021 обмежився вказівкою на загальний засадничий порядок усунення виявлених порушень без вказання конкретних дій чи заходів, які повинен вчинити позивач з метою приведення продукції у відповідність до вимог законодавства.

Водночас, суд зазначає, що виходячи із змісту спірних правовідносин, виконання таких дій залежить від суб'єктів господарювання в ланцюгу постачання, що виключає можливість усунення таких порушень в залежності від правової поведінки лише одного суб'єкта господарювання/розповсюджувача продукції.

Така поведінка відповідача, як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого виносити розпорядчі акти, що є обов'язковими до виконання учасниками правовідносин та підкріплені санкціями за невиконання, не відповідає критеріям чіткості та визначеності, що в свою чергу ставить суб'єктів до яких звернений такий акт в неоднозначне становище і, відповідно, нівелює можливі дії цих суб'єктів направлені на виконання таких актів.

Зазначене, свідчить про недотримання відповідачем при винесенні рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 19.07.2021 принципів правової визначеності, який гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом, та принципу належного урядування, одним з елементів якого є обов'язок державного органу діяти в належний і якомога послідовніший спосіб, у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права особи, як майнові права.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Судом встановлено, що станом на 14 липня 2021 року ТОВ « СК САБСОІЛ», за місцем здійснення перевірки згідно направлення на проведення перевірки від 14.07.2021 року № 51-РН, а саме: в с. Поворськ на вул. Лесі Українки, 67 Волинської області не здійснювала розповсюдження продукції паливо дизильне ДП-Л-Євро 5 В0. Зазначене підтверджується відсутністю фіскального чека про, що зазначено як в акті перевірки характеристик продукції від 19 липня 2021 року № 30-8/21 так і у рішенні, а саме: Розрахункові документи ( фіскальні чеки ) з відображенням позначення дизельного палива ДП-Л Євро 5- В0 відсутні, оскільки в зазначений проміжок часу і надалі ТОВ « СК САБСОІЛ», за місцем здійснення перевірки а саме в с. Поворськ на вул. Лесі Українки, 67 обл. Волинська, не здійснює господарської діяльності з технічних причин.

Окрім того, відповідно до частини сьомої статті 23 Закону №2735-VІ, під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають, зокрема, документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції.

Позивачем для перевірки дизельного палива ДП-Л-Євро5-В0 та бензину автомобільного А-95-Євро5-Е5 було надано: договір оренди № 0705/20 від 07 травня 2020 року (а. с. 23-26); додаткова угода № 1 до договору оренди № 0705/20 від 07.05.2021р. (а. с. 28); акт прийому- передачі об'єкта оренди від 19 липня 2021 р. (а. с. 30); товаро - транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів № 281 від 13.07.2021 р. (а. с. 23-26); накладна на переміщення № 38 від 13.07.2021 р. (а. с. 31); Договір поставки нафтопродуктів № 20210106-03 від 06.01.2021.

Пунктом 1.1. договору поставки нафтопродуктів № 20210106-03 від 06.01.2021 визначено предмет договору, відповідно до якого постачальник ТзОВ «АРСТАК» зобов'язується поставити та передати у власність Покупця нафтопродукти (товар), а Покупець ТОВ «СК САБСОІЛ» прийняти товар та оплатити його.

Відповідно до пункту 3.3. вказаного договору, сторони погодили, що якість нафтопродуктів, що постачаються, повинна відповідати вимогам Технічних умов та ДСТУ, встановлених для даного виду товару. Документом, що підтверджує якість товару, є Сертифікат (паспорт) якості нафтопродукту.

Також надана до перевірки Декларація про відповідність палива дизельного ДП-Л-Євро 5 В0 сорт С екологічний клас К5 вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, судових та котельних палив №927 (а.с. 36). Зазначена Декларація містить посилання на сертифікат відповідності №DIN00403-21 від 10.05.2021 по 27.12.2021.

Відповідно до Сертифікату відповідності, виданий Органом сертифікації нафтопродуктів та системи якості ТОВ «Сокар Енерджи Україна» (атестат про акредитацію №201380 від 24.06.2021, Україна), на підставі протоколу випробувань №321 від 30.06.2021, палива дизельного ДП-Л-Євро 5 В0 сорт С екологічний клас К5 відповідає вимогам 7688:2015 та Технічному регламенту щодо вимог автомобілних бензинів, дизельного , суднових та котельних палив для марки ДП-Л-Євро 5 В0 (а.с. 38).

Згідно Сертифікату відповідності, виданий акредитованим в Україні органом з оцінки відповідності - ООВ ТОВ «НВП «ДІН ЛТД», Сертифікат видано для Філії ПАО «Акціонерної нафтової компанії «Башнєфть» Башнєфть-Новойл» на паливо дизельне ДП-Л-Євро 5 В0 сорт С екологічний клас К5, яке відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив. В сертифікаті відповідності міститься також додаткова інформація про те, що паливо дизельне ДП-Л-Євро 5 В0 сорт С екологічний клас К5 має паспорт якості №656 від 28.06.2021 (а.с.34).

Крім того, позивачем також було надано паспорт якості № 329, який містить інформацію для України про реєстраційний номер декларації відповідності, складеним уповноваженим представником України щодо дизельного палива ДП-Л-Євро5-В0. В зазначеному паспорті якості містяться показники визначені Додатком 3 до Технічного регламенту №927. (п. 13 Технічного регламенту №927) (а.с.33).

Згідно вимог пункту 20 Технічного регламенту №927, перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.

Відповідно на документ про якість - паспорт №329 нанесено знак відповідності, що підтверджує відповідність продукції Технічному регламенту (а.с. 33).

Позивачем надано також товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 281 від 13.07.2021 та накладну на переміщення № 38 від 13.07.2021 р., що підтверджує транспортування дизельного палива ДП-Л-Євро5-В0 та бензину автомобільного А-95-Євро5-Е5 від постачальника ТзОВ «Сервісна компанія САБСОІЛ» (а.с. 30).

Однак, жодним нормативним актом не передбачено обов'язок розповсюджувача палива мати в своєму розпорядженні товарно-транспортну документацію, що підтверджує переміщення палива в ланцюгу його реалізації між суб'єктами господарювання. При цьому суд зазначає, що надана позивачем товарно-транспортна накладна є належним та достатнім документом для підтвердження походження продукції саме у відповідача і в розумінні вимог Закону №2735-VІ позивач не зобов'язаний підтверджувати походження палива від моменту його введення в обіг та отримання власне позивачем.

Пунктами 8, 9 Технічного регламенту №927 встановлено, що кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.

Документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку (категорію) - для суднових та котельних палив; позначення палива - для автомобільного бензину та дизельного палива; назву та адресу підприємства - виробника; назву та адресу розповсюджувача (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою; гарантійний строк зберігання.

Пунктом 20 Технічного регламенту №927 обумовлено, що виробником перед введенням в обіг та під час надання палива на ринку на документ про якість (паспорт якості) повинен бути нанесений знак відповідності технічним регламентам, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.

Відповідно до пункту 24 Технічного регламенту №927, правила та методи випробувань, у тому числі відбирання проб, необхідних для виконання вимог цього Технічного регламенту, та проведення оцінки відповідності, встановлюються національними стандартами, перелік яких затверджується і оприлюднюється відповідно до законодавства, а в разі їх відсутності (до прийняття національних стандартів) - нормативними документами.

Виходячи з системного аналізу наведених норм, слід дійти висновку, що виготовлення паспорту якості, що містить всі передбачені законодавством елементи та складові, на конкретне паливо є обов'язком виробника.

Позивач як особа, яка реалізує нафтопродукти в роздрібній мережі, не має права самостійно вносити зміни/доповнення/уточнення до паспортів якості, які виробляються виробником, при цьому усунути визначені порушення іншим чином також не має можливості, оскільки діють спеціальні норми законодавства, які визначають правовий режим документів про якість палива.

Наведене свідчить про об'єктивну неможливість позивачем виконати Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, що виключає накладення на позивача санкції за його невиконання.

Враховуючи зазначені вище обставини, а також зважаючи, що в рішеннні про вжиття обмежувальних заходів від № 139-8/21 від 19.07.2021 відсутні чіткі вказівки на конкретні дії чи заходи, які повинен був вчинити позивач для усунення виявлених невідповідностей, свідчить про те, що у позивача відсутня об'єктивна можливість виконати зазначені рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів у спосіб, який визначив відповідач та невиконання якого стало підставою для накладення штрафу.

З огляду на встановлені судом обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів № 139-8/21 від 19.07.2021, постанови про накладення штрафу № 74-8/21 від 20.08.2021.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Волинській області судовий збір в сумі 4 540,00 грн., який сплачений відповідно до квитанцій від 26.08.2021 та від 28.09.2021.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів № 139-8/21 від 19.07.2021, постанови про накладення штрафу № 74-8/21 від 20.08.2021 Державної екологічної інспекції у Волинській області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісна компанія САБСОІЛ» за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Волинській області судовий збір в розмірі 4 540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервісна компанія САБСОІЛ» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Лідавська, будинок 2, код ЄДРПОУ 42773964).

Відповідач: Державна екологічна інспекція у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Степана Бандери, будинок 20, код ЄДРПОУ 38003738)

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич