Рішення від 26.11.2021 по справі 160/14591/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2021 року Справа № 160/14591/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.08.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій позивач просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відмові виплатити ОСОБА_1 допомоги на поховання померлої матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 виплату на поховання померлої матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що її мати- ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як одержувач пенсії за віком. ІНФОРМАЦІЯ_2 вона померла, а позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з відповідною заявою про виплату допомоги на поховання померлої матері в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило в виплаті такої допомоги. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав з даною позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.21 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

27.10.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 14.06.2021 року позивач звернулася з питання виплати допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 . Оскільки, в наданих позивачем документах для виплати допомоги на поховання встановлені розбіжності з наявними в пенсійній справі померлої ОСОБА_2 документами, а саме: в свідоцтві про смерть вказано по батькові « ОСОБА_3 », в той час, як в матеріалах пенсійної справи « ОСОБА_4 », тому підстави для виплати допомоги на поховання відсутні. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як отримувач пенсії за віком.

ОСОБА_2 являється матірю ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

23.06.1979 року ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 та отримала прізвище ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 23.06.1979 року.

Отже, позивач ОСОБА_1 являється рідною донькою ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.

14.05.2021 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 .

14.05.2021 року та 14.06.2021року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо виплати допомоги на поховання її матері - ОСОБА_2 в порядку ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як особа яка здійснила її поховання.

Листом від 19.05.2021 року за № 0400-010503-8/68651 «Про відмову в виплаті допомоги на поховання» та від 23.07.2021 року за №24222-18372/К-01/50400/21 «Про розгляд звернення» Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області у здійсненні виплати на поховання відмовило, з огляду на той факт, що в пенсійні справі згідно паспортних даних ПІБ померлої « ОСОБА_2 », а в свідоцтві про смерть вказано « ОСОБА_2 ».

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними щодо відмови виплатити допомогу на поховання її матері ОСОБА_2 , звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

У розумінні абзацу 23 статті 1 Закону №1058-IV пенсіонером є особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Вичерпний перелік видів пенсійних виплат, які можуть бути призначені відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі, визначено статтею 9 Закону № 1058-IV, до яких відносяться: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 3 статті 9 Закону № 1058-IV, до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно статті 53 Закону № 1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами внесеними Постановою Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року №25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”).

Пунктом 5.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р., встановлено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382). У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Відповідно до змісту листів відповідача, якими відмовлено в виплаті позивачеві допомоги на поховання та відзиву на позовну заяву, в пенсійній справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено її по батькові « ОСОБА_4 ».

Відповідач стверджує, що пенсіонерка ОСОБА_2 не надавала до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області паспорт громадянина України, в якому було б змінено, чи то виправлено її по батькові на « ОСОБА_3 ».

На підтвердження зазначеного відповідачем надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з місцем народження в селі Запорізьке Томаківського району Дніпропетровської області, що виданий 27.11.1996 року Томаківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області.

Оскільки, на переконання пенсійного органу, заява щодо внесення змін в особову пенсійну справу в звязку з отриманням нового документу, що посвідчує особу (паспорту), ОСОБА_2 до управління не надавала, а таку заяву може подати тільки особа, якої стосується пенсійна справа, відсутні підстави для виплати допомоги на поховання позивачу.

В свою чергу, судом встановлено, що 20.03.2012 року Томаківським РВ ГУ МВС України в Дніпропетровській області було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з місцем народження в селі Запорізьке Томаківського району Дніпропетровської області.

Зазначене знайшло своє підтвердження, зокрема в листі від 29.07.2021 року, в якому Томаківський районний сектор Головного управління Міграційної служби України в Дніпропетровській області надав інформацію, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого 27.11.1996, Томаківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області. 20.03.2012 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , Томаківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 - обмін проведено в зв'язку з неточністю запису «по батькові», виправлено з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ».

Таким чином, суд доходить до висновку, що позивачем при зверненні 14.05.21 року та 14.06.2021 року за отриманням допомоги на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком, надано всі необхідні документи, які передбачені Порядком №22-1, та які надають їй право на отримання допомоги на поховання матері.

Оскільки встановлені судом обставини вказують на наявність права у позивача на отримання допомоги на поховання померлої матері ОСОБА_2 , як особі, яка є членом її сім'ї, та здійснила поховання та наявність протиправної відмови пенсійного органу у виплаті такої допомоги, належним способом відновлення порушеного права буде визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання померлої матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 виплату допомоги на поховання померлої матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до вимог п.п.3, 4 ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 908, 00 грн., що документально підтверджується квитанцією від 20.09.2021 року.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908, 00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання померлої матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 виплату допомоги на поховання померлої матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 908, 00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська