79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
29 червня 2010 р. № 2а-5087/10/1370
о 10 год., 00 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, представник -Кельбас Р.А. (довіреність № 43/10 від 08.08.2009 року)
до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4, представник -не з'явився
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця
Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не звітується до органів ДПС з 2009 року, чим систематично порушує п. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування».
Згідно п. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задоволити повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про причини неприбуття не повідомила, заперечень на позовну заяву суду не надала, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 6028986.
Заслухавши пояснення представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:
20.03.2002 року Департаментом економічної політики та ресурсів Львівської міської ради проведено реєстрацію Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідач взята 27.03.2002 року на облік платника податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 12787/Т/171 від 17.04.2002 року.
Згідно довідки ДПІ у Франківському районі м. Львова № 11434/9/17-115 від 04.06.2010 року, станом на 01.06.2010 року, відповідач заборгованості по платежах до бюджету немає.
Листом Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Львові № 1524/05 від 20.04.2010 року підтверджується, що відповідач у Фонді на обліку не перебуває.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова № 5678/0435 від 10.04.2010 року підтверджується, що відповідач на обліку у Фонді не перебуває.
Листом Франківської районної виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 154 від 20.04.2010 року підтверджується, що відповідач у Фонді не зареєстрована.
Листом Львівського міського центру зайнятості № 2610/10 від 23.04.2010 року підтверджується, що відповідач у Фонді не зареєстрована.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-ХІІ від 25.06.1991 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»№ 755-ІV від 15.05.2003 року із змінами і доповненнями, КАС України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі); звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 11-1 цього ж Закону України, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин - платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
Згідно ч. 2 ч. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно ст. 49 цього ж Закону України, суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою ст. 47 цього ж Закону.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 підлягають задоволенню, оскільки вищевказаним доказами підтверджено, що відповідач протягом року не подавала органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Вказане також підтверджується копією останньої декларації відповідача про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2005 року за вх. № 671 від 09.02.2006 року.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 69, 70, 160-163 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
3. Державному реєстратору, у відповідності до ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», направити копію постанови суду.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду, у порядку та строки згідно ст. 186 КАС України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 01.07.2010 року.
Суддя Гавдик З.В.