79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
12 лютого 2010 р. № 2а-720/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
при секретарі Янчак П.О.,
з участю представників: позивача Тарасяка Р.В., відповідача Шургота І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови,
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова звернулося до суду з позовом до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, в якому просить скасувати постанову відповідача від 14.01.2010 року про накладення штрафу в розмірі 510 грн. за невиконання постанови Львівського окружного адміністративного суду по справі № 2а-4349/2008, згідно якого управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова зобов'язано нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 щомісячну надбавку до пенсії «Дітям війни»за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 30.09.2008 року у розмірі 1 101,70 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що управління не проводить виплати пенсій, а здійснює лише їх призначення та перерахунок, тому позивачем 03.09.2009 року видано розпорядження № 151223 про виплату недоплаченої ОСОБА_3 надбавки до пенсії «Дітям війни»і скеровано її пенсійну справу в головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення виплати. Вважає, що УПФ України в Шевченківському районі м. Львова вжито всіх заходів для виконання судового рішення, тому постанова про накладення штрафу є незаконною і підлягає скасуванню.
Представник позивача Тарасяк Р.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Шургот І.Я. позову не визнав та пояснив, що постанова про накладення штрафу на УПФУ в Шевченківському районі м. Львова винесена з дотриманням вимог ст. ст. 5, 76, 87 Закону України «Про виконавче провадження»за невиконання боржником судового рішення та невжиття ним заходів до його виконання.
Суд, заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши обставини, на сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі їх невиконання в добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження»та покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Частина 2 статті 19 Конституції України закріпила обов'язок органів державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
На виконанні ППВР ВДСВ Головного управління юстиції у Львівській області знаходиться виконавчий лист № 2а-4349/2008, виданий 25.08.2009 року Львівським окружним адміністративним судом, згідно з яким управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова зобов'язано нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 щомісячну надбавку до пенсії «Дітям війни»за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 620,10 грн. та з 22.05.2008 року по 30.09.2008 року у розмірі 481,60 грн., а всього 1 101,70 грн.
Виконавче провадження № 14527098 за вищезгаданим виконавчим документом відкрито постановою від 31.08.2009 року і боржнику - УПФУ в Шевченківському районі м.Львова -надано строк для добровільного виконання судового рішення до 07 вересня 2009 року.
Судом встановлено, що у вказаний державним виконавцем строк позивач судове рішення не виконав.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими для виконання на території України.
Обов'язковість судових рішень є одним із принципів адміністративного судочинства, закріпленого в статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Матеріалами справи підтверджується, що у зв'язку із надходженням до ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області звернення ОСОБА_3 про невиплату їй коштів, державний виконавець відповідно до покладених на нього обов'язків та наданих прав 30.12.2009 року за № 09-01-15/283/В2 13598 направив УПФ України в Шевченківському районі м. Львова вимогу про негайне виконання судового рішення в повному обсязі.
Оскільки судове рішення позивачем не виконувалось, державним виконавцем 14.01.2010 року винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 510 грн. та повторно направлено вимогу за № 09-01-45/283/В2 109.
Відповідно до ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника -юридичну особу штраф від двадцяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Як вбачається з постанови про накладення штрафу від 14.01.2010 року, така винесена у зв'язку з невиконанням УПФУ в Шевченківському районі м. Львова рішення суду по справі № 2а-4349/2008.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржувану позивачем постанову про накладення штрафу від 14.01.2010 року з виконання виконавчого листа № 2а- 4349/08, виданого 25.08.2009 року Львівським окружним адміністративним судом, суд прийшов до висновку, що така прийнята з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження»та передбачених ст. 2 КАС України принципів.
Суд вважає безпідставними покликання представника позивача на те, що УПФ України у Шевченківському районі м. Львова не здійснює виплат надбавки до пенсії «Дітям війни», оскільки саме управління було належним відповідачем у справі за позовом ОСОБА_3 щодо нарахування та виплати такої надбавки, і саме воно є боржником у виконавчому провадженні № 14527098.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, штраф на відповідача-боржника по виконавчому провадженні накладено в порядку і розмірах, встановленому законом, тому позов є безпідставним і в його задоволенні слід відмовити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню зі сторін.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного України, суд
В задоволені позову Управлінню Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 13 лютого 2010 року.
Суддя Хома О.П.