Категорія №6.6.4
Іменем України
27 травня 2010 року Справа № 2а-2299/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача - заступник начальника
Хома Б.М. (довіреність від 19.04.2010 № 4660/10)
старший державний податковий інспектор юридичного відділу
Жадан О.О. (довіреність від 08.02.2010 № 1403/10)
старший державний податковий ревізор-інспектор відділу
погашення прострочених податкових зобов'язань
Багрінцев С.С. (довіреність від 19.04.2010 № 4662/10)
від відповідача - помічник директора з правових питань
Зубкова Я.О. (довіреність від 19.04.2010 № 01/0792)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області
до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобудку, обробці, реалізації води та очищення стоків „Лисичанськводоканал”
про стягнення податкового боргу в розмірі 1636285,81 грн.,
30 березня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості перед бюджетом зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1 636 285,81 грн. шляхом звернення стягнення на активи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” знаходиться на обліку у державній податковій інспекції в м. Лисичанську Луганської області (далі по тексту - ДПІ в м. Лисичанську Луганської області) як платник податків і зборів (обов'язкових платежів) з 22 червня 1992 року за № 1-7, про що видана довідка від 20 лютого 2009 року № 1995.
Узгоджені суми податкових зобов'язань за розрахунками зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за І-ІV квартали 2008 року від 22.04.2008 за № 7646, від 31.07.2008 за № 16442, від 28.10.2008 за № 25071, від 20.01.2009 за № 33214 відповідно, та за І-ІV квартали 2009 року від 21.04.2009 за № 7619, від 29.07.2009 за № 18787, від 20.10.2009 за № 27527, від 22.01.2010 за № 36309 відповідно, Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” сплачені не були.
За несвоєчасну сплату збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахувала відповідачу штрафні (фінансові) санкції.
У встановлені законом терміни узгоджені суми податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, самостійно визначених відповідачем в податкових розрахунках, та штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих державною податковою інспекцією в м. Лисичанську Луганської області за несвоєчасну сплату суми збору (обов'язкового платежа), відповідачем не сплачені, загальна сума податкового боргу станом на 30.03.2010 складає 1636285,81 грн., що підтверджено актом звірки податкової заборгованості зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, між ДПІ в м. Лисичанську Луганської області та відповідачем.
Враховуючи, що податкова заборгованість на загальну суму 1636285,81 грн. Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” самостійно не сплачена, позивач просить стягнути її в судовому порядку, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У судовому засіданні позивач надав заяву про збільшення розміру позовних вимог від 19.05.2010 № 6286/10 у зв'язку із наданням Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за І квартал 2010 року та збільшенням заборгованості зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, яка станом на 19 травня 2010 року складає 1742952,98 грн. (основний платіж у сумі - 1343128,13 грн., штрафні санкції - 399824,85 грн.). З урахуванням збільшення заборгованості зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, позивач просить стягнути з відповідача податкову заборгованість на загальну суму 1742952,98 грн. (арк. справи 47).
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” відзивом на позовну заяву від 20.05.2010 № 01/1119 позовні вимоги про стягнення податкового боргу в сумі 1742952,98 грн. визнало у повному обсязі та зазначило, що, по-перше, підприємство є власністю міської ради, яке надає послуги з водопостачання та водовідведення населенню і підприємствам міст Лисичанська, Новодружеська, Привілля, частково Сєвєродонецька і селищ Малорязанцево, Шипілово, Метелкіно, Боровське та Сиротіно, тому підприємство працює в умовах низької платоспроможності споживачів - населення і підприємств, особливо в вугільної галузі, і постійного подорожання матеріальних та енергетичних ресурсів; по-друге, великі фінансові витрати підприємство несе через постійне зростання вартості ремонтно-експлуатаційних та паливно-змащувальних матеріалів, обладнання і особливо електроенергії. Тільки за 2006-2008 роки збільшення тарифів на електроенергію призвело до зростання витрат за той же самий об'єм споживання більш ніж на 4,95 млн. грн.; по-третє, майно підприємства знаходиться у податковій заставі.
З огляду на викладене, відповідач просить суд на підставі статті 257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання рішення шляхом розстрочення його виконання та розстрочити виконання рішення про стягнення боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 1343128,13 грн. строком на п'ять років з оплатою рівними частинами щомісячно згідно графіку розстрочення (арк. справи 52-54, 76-77).
У судовому засіданні представник відповідача вимогу про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення погашення податкового боргу на суму 1343128,13 грн. строком на п'ять років з оплатою рівними частинами підтримали.
Представники позивача не заперечували щодо задоволення клопотання Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення погашення податкового боргу на підставі ст. 257 КАС України, згідно наданого графіка, про що надали суду письмову заяву від 27.05.2010 (арк. справи 78).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” як платник податків знаходиться на обліку у державній податковій інспекції в м. Лисичанську Луганської області, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 20.02.2009 № 1995 (арк. справи 13).
Відповідно до вимог Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” подало до державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області:
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за І квартал 2008 року від 22.04.2008 № 7646, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 183038,01 грн. (арк. справи 21);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за ІІ квартал 2008 року від 31.07.2008 № 16442, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 183636,98 грн. (арк. справи 22);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за ІІІ квартал 2008 року від 28.10.2008 № 25071, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 171610,53 грн. (арк. справи 23-24);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за ІV квартал 2008 року від 20.01.2009 № 33214, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 156668,46 грн. (арк. справи 25);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за І квартал 2009 року від 21.04.2009 № 7619, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 160255,80 грн. (арк. справи 26);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за ІІ квартал 2009 року від 29.07.2009 № 18787, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 133671,92 грн. (арк. справи 27);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за ІІІ квартал 2009 року від 20.10.2009 № 27527, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 123866,45 грн. (арк. справи 28);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за ІV квартал 2009 року від 22.01.2010 № 36309, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 104206,68 грн. (арк. справи 29);
- розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за І квартал 2010 року від 20.04.2010 № 7941, в якому визначило податкове зобов'язання зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 126173,30 грн. (арк. справи 48).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” узгоджену суму податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, не сплатило, внаслідок чого за ним станом на 20.05.2010 утворилась заборгованість у розмірі 1343128,13 грн., яка підтверджується актом звірки зі збору за геологорозвідувальні роботи від 20 травня 2010 року (арк. справи 49).
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” узгоджену суму податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, не сплатило. Внаслідок чого ДПІ в м. Лисичанську Луганської області за несвоєчасну сплату податків, зборів (обов'язкових платежів) на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нарахувала штрафні (фінансові) санкції, а саме:
- податковим повідомленням - рішенням форми „Ш” від 28.02.2008 № 0000561503/0 зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, на суму 207353,74 грн. (залишок несплаченої суми - 158045,91 грн.), згідно акта перевірки № 00003/15-233 від 28.02.2008 (арк. справи 15, 15 на звороті);
- податковим повідомленням - рішенням форми „Ш” від 30.05.2008 № 0001511503/0 зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, на суму 118194,39 грн., згідно акта перевірки № 000107/15-233 від 30.05.2008 (арк. справи 16, 16-А);
- податковим повідомленням - рішенням форми „Ш” від 20.10.2008 № 0001262301/0 зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, на суму 13135,10 грн., згідно акта перевірки № 75/23-03339851 від 17.10.2008 (арк. справи 17, 18);
- податковим повідомленням - рішенням форми „Ш” від 20.10.2009 № 0000972301/0 зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, на суму 110449,45 грн., згідно акта перевірки № 79/23/03339851 від 20.10.2009 (арк. справи 19, 20).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані головним бухгалтером Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал”, що підтверджується її особистим підписом на корінцях податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” вищезазначені податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ним податкові зобов'язання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкових повідомлень - рішень.
У зв'язку з частковою сплатою штрафних санкцій (штрафів) за Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” станом на 20 травня 2010 року за вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями рахується заборгованість у розмірі 399824,85 грн.
У судовому засіданні судом встановлено, що згідно із заявою про збільшення розміру позовних вимог від 19 травня 2010 року № 6286/10 року станом на 20 травня 2010 року заборгованість Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” становить зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету - 1742952,98 грн. (основний платіж - 1343128,13 грн., штрафні санкції - 399824,85 грн.), що підтверджується актом звірки зі збору за геологорозвідувальні роботи станом на 20 травня 2010 року, який підписаний ДПІ в м. Лисичанську Луганської області та Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” без зауважень та заперечень (арк. справи 49).
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією в м. Лисичанську Луганської області Лисичанському комунальному спеціалізованому підприємству по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” 10 жовтня 2001 року було вручено першу податкову вимогу від 08.10.2001 № 6589 та 14 грудня 2001 року другу податкову вимогу від 10.12.2001 № 8563 (арк. справи 14, 14 на звороті).
23 вересня 2002 року державною податковою інспекцією в м. Лисичанську Луганської області відносно Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” прийнято рішення № 83 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 12 на звороті).
Але зазначені заходи не призвели до повного погашення податкового боргу відповідача.
Враховуючи, що відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, а звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є примусовим стягненням, а також, що відповідач за час судового розгляду справи податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, в сумі 1742952,98 грн. (основний платіж - 1343128,13 грн., штрафні санкції - 399824,85 грн.), не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача щодо розстрочення сплати податкового боргу в частині основного платежу у розмірі 1343128,13 грн., відсутністю заперечень представників позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Лисичанському комунальному спеціалізованому підприємству по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” сплати в доход Державного бюджету України податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, в розмірі 1343128,13 грн. строком на п'ять років з 01 червня 2010 року, та зобов'язання державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області провести розстрочення у картці особового рахунку Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” зі збору за геологорозвідувальні роботи.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 30 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” (ідентифікаційний код 03339851, місцезнаходження: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, буд. 168) в доход Державного бюджету України податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, в сумі 1742952,98 грн. (один мільйон сімсот сорок дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят дві гривні дев'яносто вісім копійок).
Розстрочити Лисичанському комунальному спеціалізованому підприємству по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” сплату в доход Державного бюджету України податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, у розмірі 1343128,13 грн. строком на 5 років з 01 червня 2010 року згідно такого графіку:
Державній податковій інспекції в м. Лисичанську Луганської області провести у картці особового рахунку Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків “Лисичанськводоканал” розстрочення сплати податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 1343128,13 грн. (один мільйон триста сорок три тисячі сто двадцять вісім гривень тринадцять копійок) згідно затвердженого графіку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяЧернявська Т.І.