Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"04" липня 2007 р. Справа № 40/308-07
вх. № 7560/4-40
Суддя господарського суду Хотенець П.В.
при секретарі судового засідання Дуброва Н.О.
за участю представників сторін:
позивача - не з*явився відповідача - Дегтярьов Л.С., дов. № 474 від 02.07.2007 року
розглянувши справу за позовом Підприємства громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма", м. Київ
до Державного комунального закладу охорони здоров*я "Харківська міська дитяча лікарня № 16", м. Харків
про відміна торгів
Розглядається вимога про відмову торгів на закупівлю Державним комунальним заклодом охорони здоров*я "Харківська міська дитяча лікарня № 16" опотерапевтичних продуктів.
Позивач у судове засідання не з*явився, у наданому клопотанні просить розгляд справи відкласти, оскільки представник позивача бере участь у судовому засіданні в господарському суді Вінницької області.
Представник відповідача у судовому засіданні і у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить у задоволенні позову відмовити.
Суд розглянувши матеріали справи та клопотання позивача про відкладення розгляду справи, вважає клопотання необгрунтованим і відхиляє його.
Враховуючи те, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов"язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено наступне.
26 березня 2007 року в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №13(84) було опубліковано оголошення №13006707 про закупівлю Державним комунальним закладом охорони здоров'я "Харківська міська дитяча лікарня № 16" продуктів опотерапевтичних.
Відповідно до частини 1 статті 13 Господарського кодексу України, державне замовлення є засобом державного регулювання економіки шляхом формування на договірній (контрактній) основі складу та обсягів продукції (робіт, послуг) необхідної для пріоритетних державних потреб, розміщенню, державних контрактів на поставку (закупівлю) цієї продукції (виконання робіт, надання послуг) серед суб'єктів господарювання, незалежно від їх форми власності.
Закон України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" від 22 лютого 2000 року №1490-III встановлює правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів.
Статтею 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" встановлено, що учасник процедури закупівлі - фізична особа, що проживає на території України, чи юридична особа (резидент або нерезидент), що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подає чи подала тендерну пропозицію.
Позивачем на адресу відповідача було направлено лист за вих. №13/67 від 26 березня 2007 року з підтвердженням наміру прийняти участь у торгах.
Однак, положення тендерної документації створюють суттєві перешкоди в реалізації законного права позивача на рівні умови участі в процедури закупівлі, що полягає у наступному:
Згідно статті 19 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" в оголошенні про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни обов'язково зазначається зокрема реєстраційний рахунок, який відкритий в органах Державного казначейства України (для підприємств - найменування, МФО обслуговуючого банку та повний перелік відкритих поточних рахунків).
Замовником в оголошенні №13006707 про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни не зазначено МФО обслуговуючого банку та повний перелік відкритих поточних рахунків, що створює перешкоди скаржнику в оскаржені рішення, дій чи бездіяльності замовника до Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель.
В Розділі І "Оголошення торгів (тендеру)" Тендерної документації замовника зазначено розмір бюджетного призначення згідно з кошторисом в сумі 286025 грн.
Зазначення розміру бюджетного призначення згідно з кошторисом в Тендерній документації замовника суперечить основній меті Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" - створенню конкурентного середовища у сфері державних закупівель та досягнення оптимального і раціонального використання державних коштів.
Відповідно до частини 9 Тендерної документації замовника торги відміняються у випадку, якщо на участь у торгах подано менше двох тендерних пропозицій.
Проте, статтю 28 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" передбачено, що торги відміняються у разі, якщо на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій.
Частина 12 Тендерної документації замовника, що затверджена 14 березня 2007 року повністю не відповідає вимогам статей 37 та 37-1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти", а це в свою чергу вводить в оману учасників торгів та перешкоджає оскарженню рішень, дій чи бездіяльності замовника.
Замовником в пункті 3.4.5. Тендерної документації зазначено, що Тендерні пропозиції учасників торгів вважаються дійсними на протязі всього терміну здійснення процедури закупівлі та після прийняття рішення тендерним комітетом про акцепт конкретної тендерної пропозиції окремо за кожним лотом, а також на протязі виконання договору постачання.
Такі вимоги замовника суперечать статті 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти", якою надається визначення строку дії тендерної (цінової) пропозиції - це встановлений замовником у тендерній документації (запиті (оголошенні) щодо цінових пропозицій) строк, що діє до укладення договору про закупівлю, протягом якого учасник не має права змінювати свою тендерну (цінову) пропозицію (крім цінової зміни у випадках, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти").
Таким чином замовник не має право вимагати строк дії тендерної пропозиції на протязі виконання договору постачання.
Позивач в позові вказує на те, що допущений відповідачем ряд порушень законодавства створив суттєві перешкоди для участі позивача у торгах, що свідчить про грубе порушення встановлених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" принципів державних закупівель.
Позивач у позовній заяві посилається на те, що Підприємство громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма" є підприємством громадської організації інвалідів. Посилення соціального та правового захисту інвалідів, зміцнення їх матеріально-технічної бази є одним з пріоритетних напрямів реалізації державної політки України.
Суд розглянув заявлені позовні вимоги та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 13 (84) від 26 березня 2007 року було опубліковане оголошення № 13006707 про закупівлю Державним комунальним заклодом охорони здоров*я "Харківська міська дитяча лікарня № 16" продуктів опотерапевтичних. В оголошені № 13006707 було встановлено розмір плати за тендерну документацію в розмірі 1500 грн.
Відповідно до "Реєстру листів-запитів на отримання тендерної документації на закупівлю продуктів опотерапевтичних" до відповідача за отриманням рахунку на сплату тендерної документації, та у подальшому, після оплати, самої тендерної документації, звернулись позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "БаДМ", АТ "Медтехніка-Суми" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський центрі здоров'я".
На підставі вказаних звернень усім, хто звернувся, були надані рахунки на сплату тендерної документації.
Відповідач вказує, що Підприємство громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма", не сплативши за тендерну документацію, шляхом махінацій отримав її у Товариства з обмеженою відповідальнісю "Європейське консалтингове агентство" почав ставити запитання по телефону щодо роз'яснень Специфікацій предметів закупівлі. Тендерному комітету довелося надати свій варіант тендерної документації (згідно Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" за правильність документації несе відповідальність замовник торгів, тобто відповідач), а також нагадав, що гроші за документацію в сумі 1500 грн. позивачу необхідно відправити по тому рахунку, який тендерний комітет надав позизачу ще 29 березня 2007 року. Напередодні торгів, не дочекавшись підтвердження оплати від позивача тендерної документації, голова тендерного комітету відповідача Дегтярьова Л.С. звернулась до директора Підприємства громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма" з вимогою при надання тендерної пропозиції підтвердити оплату тендерної документації.
Але на початок торгів (10 година 18 квітня 2007 року) представники Підприємства громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма" не виконали вимогу, і їх тендерна пропозиція не була прийнята до розгляду на засідання тендерного комітету (пункт 5.15 тендерної документації)
Відповідач вказує, що в позовній заяві позивач насилається на те, що ".. положення тендерної документації створюють суттєві перешкоди в реалізації законного права Підприємства громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма" на рівні умови участі в процедурі закупівлі."
Відповідач посилається на те, що Підприємство громадської організаціїї інвалідів "Проміньфарма" не надало відповідачу доказів, що підтверджували би сплату за тендерну документацію, а це свідчить про те, що позивач мав намір приймати участь у торгах, одержавши тендерну документацію шляхом махінацій.
Замовник процедури торгів, відповідач, ніяким чином не обмежував конкуренцію та не виконував ніяких дій, які могли би привести до дискредитації учасників, передбачених статтею 5 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" "Недискримінація учасників" вітчизняні та іноземні учасники беруть участь у процедурі закупівлі на рівних умовах відповідно до положень Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти". Замовники забезпечують рівноправний доступ усіх учасників до інформації щодо закупівлі.
З боку відповідача дій, які могли би привести до дискримінації учасників, немає.
У статті 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" визначений термін: "Учасник процедури закупівлі - фізична чи юридична особа (резидент або нерезидент), що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подає чи подала тендернії пропозицію".
Тобто, позивач на підставі зазначеного не є учасником торгів і самі по собі випливає висновок, що його права ніяким чином не порушені.
В тендерній документації допущені дві механічні помилки, які не створили суттєвих перешкод позивачу.
Так, в розділі I тендерної документації було помилково скопійоване оголошення торгів, де визначається розмір бюджетного призначення, що являється інформацією не для друку.
Також в частині 9 тендерної документації в результаті опечатані вказано, що торги відміняються, якщо на участь у торгах подано менше двох тендерних пропозицій. Насправді у торгах прийняли участь три учасника згідно Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти", який вступив в дію 11 березня 2007 року.
В оголошенні № 13006707 про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни не зазначено випадково МФО обслуговуючого банку та повний перелік відкритих поточних рахунків, що ніяким чином не перешкодило дійсним учасникам торгів надати їх тендерні пропозиції. Частина 12 тендерної документації, на погляд відповідача, повністю відповідає вимогам статей 37 та 37-1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти", а не навпаки, як запевняє позивач.
В тендерній документації вимагається щоб строк дії тендерної пропозиції розповсюджувався на строк дії договору, тому що поставки медпрепаратів здійснюються на протязі декількох місяців, а ціна на препарати повинна бути незмінною і відповідати тендерній пропозиції.
Відповідачем по процедурі відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю продуктів опотерапевтичних виконані усі стадії державних закупівель, передбачені статтею 2.2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти".
Учасники торгів Товариство з обмеженою відповідальністю "БаДМ", АТ "Медтехніка-Суми", Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський центр здоров'я" не оскаржували будь - які дії відповідача стосовне зазначеної процедури торгів, виконали всі вимоги тендерної документації, тобто погодились з ними.
У відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, не підтвердженими наявними у матеріалах справи доказами, та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 44, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи відмовити.
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя Хотенець П.В.
Секретар судового засідання Дуброва Н.О.