про залишення заяви без руху
Справа № 126/2755/21
Провадження № 2-о/126/91/2021
"16" грудня 2021 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду Вінницької області Рудь О.Г.
розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Бершадський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-західного управління юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту що має юридичне значення.
Зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.ст. 175, 177 ЦПК України, а саме заявницею не додано копію паспорту, копії ідентифікаційного коду, іншого документу, що посвідчує особу, а в разі їх відсутності не зазначено причин та не наведено доказів про їх відсутність.
Згідно з частиною першою статті 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» дія цього Закону поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місцем проживання особи є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
Відповідно до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Заявник у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення зазначила, що її місце проживання знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому заявником не надано доказів на підтвердження її зареєстрованого місця проживання на території Джулинської сільської ради.
При відсутності зазначених доказів, суд не має можливості вирішувати питання про відкриття провадження у справі та визначити підсудність справи.
Крім того, в Постанові Пленуму Верховного суду України від 1995 року, зі змінами «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення «указано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Ч. 1 ст. 318 ЦПК України встановлює вимоги до заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів (ч. 2ст. 318 ЦПК України).
Заявником до заяви не приєднано доказів її звернення у позасудовому порядку до відповідних органів реєстрації актів цивільного стану чи до органу місцевого самоврядування (в даному випадку до Джулинської сільської ради) з питанням про отримання необхідних документів, що посвідчують громадянство ОСОБА_2 .. Будь-якої відмови, чи роз'яснень про надання відповідного рішення суду (при тому, що в наданих до справи документах вказано місце народження ОСОБА_2 с. Джулинка) заявником не надано.
Заявником зазначено мету, задля якої вона просить встановити факт належності посвідки про народження її бабусі, а саме намір отримати громадянство України. Однак, у своїй заяві заявником не зазначено докази неможливості одержання необхідного їй документу - паспорту громадянина України, та не додано документів, які б підтверджували підстави цієї неможливості. В матеріалах заяви відсутнє підтвердження звернення заявника з цього приводу до органів міграційної служби України з метою отримання паспорта громадянина України.
В Постанові Пленуму Верховного Суду Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995 року зі змінами в п. 3 указано, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищевикладене, заява підлягає залишенню без руху з наданням заявнику можливості для усунення вищезазначених недоліків заяви.
Керуючись ст. 175,177,185 ЦПК України, суддя
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Бершадський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-західного управління юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити заявнику, що у випадку невиконання вимог даної ухвали, заява буде вважатися неподаною і буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Рудь