Категорія №6.9
Іменем України
22 червня 2010 року Справа № 2а-4349/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Комунального підприємства «Краснодонтеплосервіс» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп.,-
03 червня 2010 року заступник прокурора Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Комунального підприємства «Краснодонтеплосервіс» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що при проведенні перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів на КП «Краснодонтеплосервіс» було встановлено перевитрати теплової енергії на загальну суму 128608,23 грн., що підтверджується актом перевірки за № 15-12/018, складеним 27.01.2010 року. 28.01.2010 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження винесено постанову про застосування до відповідача економічних санкцій у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-12/018-3 в розмірі 257 216 грн. 46 коп. У встановленому законодавством порядку постанова про застосування економічних санкцій відповідачем не оскаржувалася. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, надали суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином (аркуш справи 34). Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 року №74/94-ВР суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються:
- проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва;
- видобування, переробка, транспортування, виробництво, зберігання та використання всіх видів палива, теплової та електричної енергії, інших ресурсів природного чи штучного походження в частині використання паливно-енергетичних ресурсів;
- проведення енергетичного аудиту;
- виробництво та поставка енергетичного та енергоспоживаючого обладнання, машин, механізмів, конструкційних, будівельних матеріалів та іншої продукції, приладів обліку, контролю і регулювання витрачання енергоресурсів;
- науково-дослідні, проектно-конструкторські, експертні, спеціалізовані, монтажні, налагоджувальні, ремонтні та інші види робіт і послуг, пов'язані з підвищенням ефективності використання та економії паливно-енергетичних ресурсів;
- роботи, пов'язані з розвитком і використанням нетрадиційних поновлюваних джерел енергії, вторинних енергетичних ресурсів, процесів заміщення дефіцитних видів палива;
- визначення пріоритетних напрямів екологічно чистої енергетики і створення нових джерел енергії та видів палива;
- інформаційне забезпечення народного господарства та населення з проблем енергозбереження і використання нових джерел енергії та видів палива;
- створення ефективних систем управління та засобів контролю за енергозбереженням.
Відповідно до п. «є» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 року №74/94-ВР позивач застосовуває економічні санкції за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Відповідно до Положення «Про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого постановою КМУ від 29.06.2000 року за № 1039 позивач здійснює державний контроль за станом обліку паливно-енергетичних ресурсів, додержанням дисципліни газоспоживання та газопостачання, використанням автоматичних засобів регулювання споживання природного газу, наявністю і додержанням режимних або технологічних карт устаткування, використанням вторинних паливно-енергетичних ресурсів, проводить перевірку та видає висновки щодо відповідності приладів обліку і регулювання, систем комплексного вимірювання і обліку споживання зазначених ресурсів вимогам стандартів, проектних рішень та виданих нею технічних умов, надає за результатами перевірки підприємств обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушень і недоліків, зумовлених невиконанням вимог законодавства з енергозбереження щодо ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та контролює виконання цих приписів.
Відповідно до Наказу Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року за № 64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» позивач за результатами перевірки складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Iнспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося. У разі незгоди керівництва підприємства з висновками акта, воно може оскаржити його до Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів. Перевірка виконання приписів акта здійснюється після закінчення терміну їх дії. Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Перший примірник постанови залишається в Iнспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати. Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Так, у січні 2010 року позивачем проведена перевірка стану використання паливно-енергетичних ресурсів теплопостачальними підприємствами, якою встановлено факт перевитрат електроенергії на загальну суму 128 608 грн. 23 коп. За результатами перевірки складено акт перевірки за № 15-12/018 від 27.01.2010 року (аркуші справи 5-23). Відомостей щодо оскарження відповідачем вказаного акту суд не має.
До акту перевірки за № 15-12/018 від 27.01.2010 року позивач склав припис від 27.01.2010 року з зазначенням конкретних заходів із термінами їх виконання. Перевірку виконання припису від 27.01.2010 року позивачем було призначено на березень-квітень 2010 року (аркуші справи 24-26).
На підставі акту перевірки Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження була винесена постанова за № 15-12/018-3 від 28.01.2010 року «Про застосування економічних санкцій (сплату підвищеної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів» щодо стягнення з підприємства відповідача розміру енергетичного збору за перевитрати електроенергії на суму 257 216 грн. 46 коп. (аркуші справи 27-29).
Відповідачем зазначену постанову в судовому порядку не оскаржено.
Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергозбереження унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері використання ПЕР.
У відповідності із ст. 27 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів (пункт «є») та порушенні строків внесення платежів за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів пункт «ж»).
Згідно з розділом II Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Згідно із Порядком здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року № 935:
- у разі прийняття рішення про застосування економічних санкцій, передбачених Законом України «Про енергозбереження», та за наявності підстав для їх застосування, визначених зазначеним Законом, видається постанова, яка підписується начальником Інспекції або уповноваженим ним керівником її територіального органу (п. 8);
- постанова складається у двох примірниках, один з яких залишається в Інспекції чи її територіальному органі, а другий у п'ятиденний строк видається керівникові або уповноваженому представнику юридичної особи під розписку чи надсилається рекомендованим листом (п. 9);
- постанову може бути оскаржено в порядку, установленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (п. 10);
- юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення (п. 11);
- юридична особа зобов'язана у п'ятиденний строк після внесення платежу письмово повідомити Інспекцію чи її територіальний орган про сплату коштів та подати копію платіжного доручення (п. 12);
- постанова вважається такою, що виконана, після надходження інформації про зарахування коштів (п. 13);
- у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку (п. 14).
Враховуючи те, що Комунальне підприємство «Краснодонтеплосервіс» постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області №15-12/018-3 від 28.01.2010 року про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп. у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог п. 11 Порядку здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів протягом тридцяти днів після надходження постанови про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів суму економічних санкцій не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про енергозбереження», Положенням «Про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого постановою КМУ від 29.06.2000 року за № 1039, Наказу Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року за № 64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», ст.ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Комунального підприємства «Краснодонтеплосервіс» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Краснодонтеплосервіс" (місцезнаходження: 94400 Луганська область, м. Краснодон, пр-т Молодої гвардії, 7; код ЄДРПОУ 33425140) в доход Державного бюджету України (одержувач: Державний бюджет м.Краснодон, КБК 21081200, рахунок № 31213202700028, код ЗКПО 24048922, МФО 804013, банк одержувача ГУ ДК України в Луганській області, призначення платежу: "Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів) суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 257 216 грн. 46 коп. (двісті п'ятдесят сім тисяч двісті шістнадцять гривень сорок шість копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяТвердохліб Р.С.