Категорія №6.6.4
Іменем України
03 червня 2010 року Справа № 2а-3738/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання: Смішливій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в місті Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 9 150 821,00 грн.,
14 травня 2010 року позивач - Державна податкова інспекціяї в місті Первомайську Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. Відповідач-Державне підприємство «Первомайськвугілля» відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 року №7 засновано на державній власності, належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідача в якості юридичної особи зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 31.03.2003 року за реєстраційним номером №13881200000000004 та внесено до ЄДРПОУ по коду 32320594. У ДПІ в м.Первомайську Луганської області відповідач взятий на облік в якості платника податків за №873 з 18.04.2003 року, в якості платника податку на додану вартість зареєстрований 23.04.2003 року відповідно до свідоцтва №16494387 серії НБ №192893 за індивідуальним податковим номером 323205912108. ДП «Первомайськвугілля» є юридичною особою, має самостійний баланс та розрахункові рахунки. Так, станом на 01.05.2010 року має податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 9 150 821,68 грн., яка розрахована самим платником податків та зазначена ним в: уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з самостійним виправленням виявлених помилок від 28.09.2009р. №12524 в сумі 1 566 665,35 грн.(залишок несплаченої суми), у податковій декларації з податку на прибуток від 20.10.2009р. №14637 в сумі 646 024,00 грн., в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з самостійним виправленням виявлених помилок від 25.11.2009р. №16778 в сумі 33 489,00 грн., у податкових деклараціях з податку на прибуток від 20.11.2009р. №16693 в сумі 233 978,00 грн., від 21.12.2009р. №9002350333 в сумі 428 516,00 грн., від 20.01.2010р. №9002737742 в сумі 476 054,00 грн., від 22.02.2010р. №9000415804 в сумі 817 260,00 грн., від 22.03.2010р. №9000779299 в сумі 407 479,00 грн., в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань у зв'язку з самостійним виправленням виявлених помилок від 30.03.2010р. №2337 в сумі 5 457,00 грн., від 30.03.2010р. №2341 в сумі 13 892,00 грн., від 30.03.2010р. №2342 в сумі 9 105,00 грн., від 30.03.2010р. №2344 в сумі 11 251,00 грн., від 30.03.2010р. № 2346 в сумі 5 188,00 грн., від 30.03.2010р. №2348 в сумі 364 722,00 грн., від 30.03.2010р. №2350 в сумі 433 343,00 грн., від 30.03.2010р. №2352 в сумі 243330,00 грн., в податковій декларації на прибуток від 20.04.2010р. №9001291754 в сумі 1 447 163,00 грн. Крім того, 19.03.2010 року ДПІ в м.Первомайську Луганської області була проведена перевірка ДП «Первомайськвугілля», за наслідками якої було складено акт «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податкових зобов'язань» за №102/15-32320594 та №98/23/32320594. У ході перевірок були виявлені порушення пункту 16.4 Закону України від 28.12.1994р. №334/4-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та встановлено факт несвоєчасної сплати до бюджету податку на додану вартість. На підставі актів перевірки ДПІ в м.Первомайську Луганської області були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000031602/0 від 19.03.2010р. на суму 909 816,00 грн., №0000082301 від 19.03.2010р. на суму 902 817,00 грн., №0000092301/0 від 19.03.2010р. на суму 195878,00 грн. Зі змісту пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» випливає, що податкове зобов'язання ДП “Первомайськвугілля» в сумі 9 150 821,68 грн. є узгодженим. Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.3 статті 5 Закону від 21.12.2000р. №2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону для подання податкової декларації. Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону від 21.12.2000р. №2181-III узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу. З метою погашення податкового боргу відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону від 21.12.2000р. №2181-III боржнику було вручено першу податкову вимогу №1/114 від 22.08.2003 року та другу податкову вимогу №2/179 від 22.09.2003р. Відповідно до ст.8 Закону від 21.12.2000р. №2181-III активи боржника передано у податкову заставу, про що внесено відповідний запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 19.09.2003р. зі строком дії застави до 24.06.2013 року. У зв'язку з тим, що вжиті позивачем заходи не призвели до погашення податкового боргу, він просить стягнути з ДП «Первомайськвугілля» суму податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 9 150 821,00 грн. на користь держави.
У судовому засіданні 03.06.2010 року представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог №2004/10-010-334 від 02.06.2010р., в якій, зокрема зазначив, що прийняті ДПІ в м.Первомайську Луганської області під час вжиття заходів до погашення відповідачем податкового боргу податкові повідомлення-рішення №0000031602/0 від 19.03.2010р. на суму 909 816,00 грн., №0000082301 від 19.03.2010р. на суму 902 817,00 грн., №0000092301/0 від 19.03.2010р. на суму 195878,00 грн. були вручені бухгалтеру відповідача під особистий підпис, не оскаржувалися платником податків, а тому вважаються узгодженими. Через несвоєчасну сплату податкових зобов'язань відповідачу відповідно до пункту 16.1.1. ст.16 Закону України від 21.12.2000р. №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» була нарахована пеня за кожний день несплати податкових зобов'язань в сумі 327 392,64 грн., у зв'язку з чим сума податкового боргу з податку на додану вартість, яка підлягає стягненню з відповідача, збільшилася до 9 478 821,71 грн. Просив стягнути на користь держави з відповідача вказану суму в судовому порядку.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду відзив на позовну заяву №0114-7-330 від 02.06.2010р., в якій повністю визнав уточнені позовні та просив розглянути справу без його участі.
Вислухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість визначено Законом України «Про податок на додану вартість». Згідно зі ст. 7 цього Закону, суб'єкти господарювання зобов'язані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III (далі-Закон) визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті Закону визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстрований виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 31.03.2003 року за реєстраційним номером №13881200000000004, що підтверджується відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (аркуш справи 7) та перебуває на обліку в ДПІ в м.Первомайську Луганської області в якості платника податків з 18.04.2003р. за №873, в якості платника податку на додану вартість зареєстрований 23.04.2003 року відповідно до свідоцтва №16494387 серії НБ №192893 за індивідуальним податковим номером 323205912108 (аркуш справи 9).
Станом на 01.05.2010 року за відповідачем виник податковий борг податку на додану вартість у розмірі 9 150 821,68 грн. Державною податковою інспекцією в м.Первомайську Луганської області з боку відповідача було встановлено порушення граничного строку сплати узгоджених зобов'язань, на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення: №0000031602/0 від 19.03.2010р. на суму 909 816,00 грн., №0000082301 від 19.03.2010р. на суму 902 817,00 грн., №0000092301/0 від 19.03.2010р. на суму 195878,00 грн., які були вручені під особистий підпис заступнику головного бухгалтера відповідача (аркуші справи 18,21,22).
Податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, а саме: 22.08.2003 року відповідачеві було вручено першу податкову вимогу №1/114 від 22.08.2003 року та 22.09.2003 року другу податкову вимогу №2/179 від 22.09.2003р., що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача в корінцях податкових вимог (аркуші справи 10,11,12,13).
Податкові вимоги отримані відповідачем, не оскаржені та вважаються узгодженими. Податковий борг відповідачем не сплачено.
25 квітня 2006 року начальником ДПІ в м.Первомайську Луганської області було прийнято рішення №1-24-008/3232054 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків - ДП «Первомайськвугілля» в рахунок погашення його податкового боргу (аркуш справи 17).
Крім того, позивачем було здійснено процедуру опису активів платника податків у податкову заставу та до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено відповідний запис, вказана обставина підтверджуються копією витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 19309080 від 24.06.2008 року (аркуш справи 15).
Сума боргу в добровільному порядку не сплачена.
Суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно лічиться податковий борг з податку на додану вартість в сумі 9 478 821,71 грн., про яку він повідомлений, яка ним не ос порена, на час розгляду справи залишається не сплаченою, а тому підлягає стягненню вартістю в межах суми боргу.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Таким чином, уточнені позовні вимоги ДПІ в м.Первомайську Луганської про стягнення з Державного підприємства «Первомайськвугілля» податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 9 478 821,71 грн. визнаються судом обґрунтованими, визнаними відповідачем, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Оскільки позивач відноситься до суб'єкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 03 червня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 08 червня 2010 року, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 9 478 821,71 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" (місцезнаходження: 93200 Луганська область, м.Первомайськ, вул.Куйбишева,буд.18а; код ЄДРПОУ 32320594, розрахункові рахунки №2600033384684, №2602030284684, №2600035584684 Філії "Відділ Промінвестбанку" м.Луганськ, МФО 304308, розрахунковий рахунок №26008006571001 АКБ "ТК Кредит" у м.Києві, МФО 322830) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в сумі 9 478 821 грн. 71 коп. (дев'ять мільйонів чотириста сімдесят вісім тисяч вісімсот двадцять одну гривню 71 копійку).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено 08 червня 2010 року.
СуддяТвердохліб Р.С.