Справа № 420/18902/21
17 грудня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рестайм» (код ЄДРПОУ 40074984; адреса: Люстдорфська дорога, 92/94, м. Одеса, 65088) до Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459; вул. Івана та Юрія Лип, 21-А, м. Одеса, 65078) про визнання протиправними та скасування рішень, -
08 жовтня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рестайм» до Одеської митниці Держмитслужби, у якому представник позивача просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці Держмитслужби №UA500490/2021/200002/2 від 05.08.2021 року «Про коригування митної вартості товарів» та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500490/2021/00143 від 05.08.2021 року.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 08.10.2021 року о 12:06:56 справа №420/18902/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 13.10.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Судом встановлено, що 05.11.2021 року за вх.№61317/21 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, разом із яким надано клопотання про заміну відповідача на належного у зв'язку із проведенням структурних змін органів Держмитслужби.
Розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача, суд дійшов наступного.
Згідно пункту 3 Постанови КМУ від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р вирішено погодитись із пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 р. Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 №460 утворені територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України відповідно до статті 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», статті 546 Митного кодексу України та на виконання абзацу третього завдання 2 Плану заходів з реформування та розвитку системи органів, що реалізують митну політику, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 р. № 569-р «Деякі питання реалізації концептуальних напрямів реформування системи органів, що реалізують державну митну політику», з метою забезпечення належного здійснення митної політики в частині реалізації концепції єдиної юридичної особи та визначення умов її належного функціонування.
Наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 №489 затверджені положення про територіальні органи Держмитслужби, відповідно до частини третьої статті 211 Закону України від 17 березня 2011 року № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади», частини другої статті 546 Митного кодексу України, пункту 2 Плану заходів з реформування та розвитку системи органів, що реалізують митну політику, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 569-р «Деякі питання реалізації концептуальних напрямів реформування системи органів, що реалізують державну митну політику», пункту з постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» та керуючись пунктом 9, підпунктами 15, 25 пункту 11 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, пунктом 4 Плану заходів щодо реорганізації територіальних органів Держмитслужби шляхом їх приєднання до Державної митної служби України, затвердженого наказом Держмитслужби від 16.10.2020 № 456. підпунктом 2.1 пункту 2 наказу Держмитслужби від 19.10.2020 № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів».
Згідно пункту 7 Положення про Державну митну службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 Держмитслужба здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи. До територіальних органів Держмитслужби належать митниці та спеціалізовані органи.
Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 розпочато роботу митниць як відокремлених підрозділів Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року.
На даний час Одеська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення.
Пунктом 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 передбачено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Отже, оскільки наразі державна митна політика реалізується на місцях через відокремлені підрозділи Держмитслужби в областях, їхні функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах, зокрема, з реалізації державної податкової політики, перейшли до іншого суб'єкта владних повноважень - відокремленого підрозділу Держмитслужби - Одеської митниці Держмитслужби, яка є правонаступником у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, враховуючи вибуття Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) як сторони по справі, правонаступником якого є Одеська митниця (код ЄДРПОУ ВП 44005631), суд, у відповідності до приписів ст. 52 КАС України, допускає заміну відповідача у справі в порядку правонаступництва.
При цьому, суд зазначає, що усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника (Одеська митниця (код ЄДРПОУ ВП 44005631), обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459), яку він замінив.
Керуючись ст.ст.52, 241-243, 248, 250, 256 КАС України, суд, -
Замінити відповідача по справі №420/18902/21 Одеську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) на Одеську митницю (код ЄДРПОУ ВП 44005631), відокремлений підрозділ Державної митної служби України, як правонаступника.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку та строки, передбачені ст.ст.294-297 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян