Ухвала від 17.12.2021 по справі 300/8208/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"17" грудня 2021 р. Справа № 300/8208/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірним та скасування рішення від 20.03.2020 №553 та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Шевченко Н.П. звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення від 20.03.2020 №553 про відмову в призначенні пенсії; зобов'язати призначити пенсію за віком з 02.01.2020 з наступного дня після досягнення пенсійного віку, з урахуванням до страхового стажу періоду роботи 15.12.1990 р. по 09.07.2000 р. на посаді майстра народних промислів Косівської дільниці Малого підприємства «Митець».

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як слідує з матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 , серед іншого оскаржує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2020 №553 про відмову у призначенні пенсії за віком. У позовній заяві адвокат позивача зазначає, що з 12.03.2020 на території України запроваджено загальнодержавний карантин з протидії поширенню коронавірусної інфекції, який продовжено до 31.12.2021 (тобто карантинні обмеження діють в Україні вже більше року). Зауважує, що зв'язку із запровадженням карантину, прийом громадян у приміщеннях органів пенсійного фонду здійснювався в особливому режимі, а тому позивач будучи людиною похилого віку, не мав можливості дізнатися інформацію щодо призначення пенсії, періодів страхового стажу, а також заробітної плати, які враховуються при обчисленні розміру пенсії. Адвокат Шевченко Н.П. також зазначає, що позивач, з метою отримання інформації про призначення йому пенсії, звернувся із письмовою заявою від 24.05.2021 до відповідача, який листом №4153-3746/М-02/8-0900/21 від 16.06.2021 повідомив, що Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком №553 від 20.03.2020. Стверджує, що ОСОБА_1 дізнався про порушення свого права саме із вказаного листа від 16.06.2021, а тому строки звернення до суду позивачем не пропущено.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 на усій території України карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», запроваджено адаптивний карантин на території України та дію карантину продовжено до 31.07.2020.

Постановами Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641, від 26.08.2020 №760, від 13.10.2020 №956 установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" до 28.02.2021 встановлено карантин та запроваджено локдаун з 08.01.2021 по 24.01.2021 включно.

Постановами Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №104, від 21.04.2021 №405, від 16.06.2021 №611, від 11.08.2021 №855, від 22 вересня 2021 № 981, установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2021 року.

Рішеннями Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, наведених в протоколах №37 від 15.10.2020, №40 від 30.10.2020, №41 від 06.11.2020, №7 від 23.02.2021, встановлено "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 в окремих населених пунктах Івано-Франківській області, в тому числі, з 19.10.2020 в місті Івано-Франківську, з 26.02.2021 - на території Івано-Франківської області. "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в Івано-Франківській області скасовано 10.04.2021 (протокол позачергового засідання Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №17 від 09.04.2021).

Рішенням Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, наведеному у протоколі №41 від 27.10.2021 встановлено "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 в Івано-Франківській області з 30.10.2021. "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в Івано-Франківській області скасовано 07.12.2021 (протокол позачергового засідання Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №47 від 06.12.2021).

Отже, з червня 2020 року в Україні загалом та Івано-Франківській області зокрема було пом'якшено карантинні обмеження та запроваджено так званий "адаптивний карантин", під час якого діяли лише окремі обмеження в залежності від встановленого рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19, які загалом, на переконання суду, не могли перешкодити позивачеві звернутися до органів пенсійного фонду для отримання інформації щодо призначення пенсії, згідно заяви, яка була подана позивачем до органу пенсійного фонду, як про це зазначає адвокат Шевченко Н.П., саме 12.03.2020 та відповідно звернутися як за правовою допомогою, так і до суду із позовом про оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії за віком №553 від 20.03.2020.

Однак із позовною заявою до суду позивач звернувся 14.12.2021, тобто поза межами шестимісячного строку, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, суд звертає увагу на факт безперебійної роботи підприємств поштового зв'язку, на можливість позивача скористатися засобами електронного зв'язку, що дозволяло йому безперешкодно звернутися до органу пенсійного фонду та до суду відповідно. Також суд враховує, що органи пенсійного фонду та Івано-Франківський окружний адміністративний суд роботу не припиняли.

Покликаючись на введення в державі карантинних обмежень у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), адвокат позивача не надала суду жодного доказу на підтвердження обставин, пов'язаних із такими подіями, які мали місце у відношенні безпосередньо до ОСОБА_1 та перешкоджали своєчасному зверненню до органів пенсійного фонду для отримання інформації щодо розгляду заяви про призначення пенсії за віком.

Саме ж лише покликання на існування певних обставин, не дає суду можливості вважати що обмеження, впроваджені у зв'язку з карантином, були об'єктивно непереборними обставинами щодо неможливості дотримання строку звернення до суду.

Крім того, суд зазначає, що факт неотримання пенсії після 12.03.2020 (звернення до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком, як зазначає адвокат позивача), мав спонукати ОСОБА_1 вживати заходів з метою з'ясування інформації про те, яке рішення за результатами розгляду його заяви було прийнято відповідачем.

Як слідує із матеріалів адміністративного позову, адвокат Шевченко Н.П. зазначає, що позивач 16.06.2021 дізнався про оскаржуване рішення №553 від 20.03.2020 про відмову у призначенні пенсії за віком, отримавши відповідь за результатами розгляду звернення позивача від 24.05.2021, а тому вважає, що строки звернення до суду позивачем не порушені.

З цього приводу, суд зазначає, що отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його звернення не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.

Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірним та скасування рішення від 20.03.2020 №553 та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних у ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.