Рішення від 02.12.2021 по справі 160/10004/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року Справа № 160/10004/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

за участі секретаря судового засіданняБороди І.В.

за участі:

представника позивача представника відповідача Бартош-Стрєльникової Т.М. Бохан О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

22 червня 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000700710 від 18.01.2021 року на суму 500 000,00 грн. та №0000700710 від 18.01.2021 року на суму 109 200,00 грн.

В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначила, що Головним управлінням державної податкової служби у Дніпропетровській області було складено Акт фактичної перевірки №829/04-36-07-10-РРО/36730320 від 17.12.2020 року, яким зроблено наступний висновок (мова оригіналу):

ненадання до перевірки платником податків посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всіх документів, що визначають або пов'язані з предметом перевірки.

В період перевірки встановлено придбання ТОВ «Агро - ВТВ» пального на протязі 2020 року згідно додатку до акту №3 від 07.12.2020 року від постачальників у значних об'ємах, ліцензія на право зберігання пального для власних потреб, строк дії з 04.12.2020 по 04.12.2020 року.

На підставі вказаного акту відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення:

№0000700710 від 18.01.2021 року, згідно до якого встановлено порушення п.15 Закону України №481/95 ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій розміром 500000,00 грн.;

№0000700710 від 18.01.2021 року, згідно до якого встановлено порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічній діяльності у розмірі 109200,00 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у зв'язку з чим застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій розміром 109200,00 грн.

Не погоджуючись з висновками проведеної перевірки, позивач вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв'язку із чим товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

16 липня 2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№59949/21, в якому останній заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, у зв'язку із наступним.

На виконання листа Державної податкової служби України від 11 серпня 2020 року №13939/7/99-00-07-05-03-07, керуючись вимогами статті 19-1, статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, на підставі підпунктів 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 03 грудня 2020 року №3245-п та направлень від 03 грудня 2020 року № 3334 та №3335 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведена фактична перевірка суб'єкта господарювання позивача ТОВ «Агро-ВТВ», за місцем здійснення підприємницької діяльності - комплексу (майданчику) за адресою: Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул. Ярослава Мудрого, 1А, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.

Перевірку розпочато 07 грудня 2020 року.

Направлення від 03 грудня 2020 року №3334 та №3335 на проведення фактичної перевірки пред'явлені представнику позивача Володіну М.М.

У зв'язку з відмовою представника позивача розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складено акт, який засвідчує факт відмови - акт відмови від підпису у направленні від 07 грудня 2020 року.

Згідно інформаційних баз даних Державної податкової служби України встановлено, що в 2020 році позивачем здійснено операцію з реалізації (продажу) ТОВ «Агро-СКД» (код ЄДРПОУ 40656793) дизельного палива (УКТ ЗЕД 2710194300) на загальну суму 109 200,00 грн.

ТОВ «Агро-ВТВ» в період з 01 січня 2020 року по 16 грудня 2020 року не зареєстровано платником акцизного податку (в порушення вимог статті 212 Податкового кодексу України). Ліцензія на право оптової торгівлі пальним відсутня.

А тому, посилання позивача, що придбане паливо використовується виключно для власних потреб, є необґрунтованим.

Крім того, протягом 2020 року встановлено придбання позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» пального від постачальників (зокрема, ТОВ «Петроліум Імпорт», ТОВ «Палладіум Оіл» тощо) у значних обсягах (в матеріалах перевірки представлені копії договірних, платіжних, первинних бухгалтерських документів, які додаються).

Відповідно до наданих документів ТОВ «Агро-ВТВ» має в користуванні цистерни для зберігання пального, зокрема, згідно договору оренди від 05 грудня 2019 року №5 та акту прийому передачі від 05 грудня 2019 року до договору.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 19 лютого 2015 року до складових частин об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул. Міжколгоспбудівська (Ярослава Мудрого), 1А відноситься, у тому числі, склад ПММ (паливно-мастильних матеріалів) загальною площею 19,6 кв.м.

Ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №04320414202002394 ТОВ «Агро-ВТВ» з терміном дії з 04 грудня 2020 року по 04 грудня 2025 року, з адресою місця зберігання: Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул. Ярослава Мудрого, 1А, загальна місткість резервуарів (літри) 186 500.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

За результатами фактичної перевірки складено Акт (довідка) фактичної перевірки №829/04-36-07-10-РРО-36730320.

Відповідно до абзацу дев'ятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000 гривень.

Пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України встановлено, що здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального або спирту етилового.

Таким чином, на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) вимог підпункту 212.1.15 підпункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (оскільки позивач ТОВ «Агро-ВТВ» не зареєстрований платником акцизного податку) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 117.3 статті 117 Податкового кодексу України, застосовано суму штрафних (фінансових) санкції (штрафів) та/або пені у розмірі 109 200.00 грн. (вартість реалізованого позивачем пального відповідно до накладних від 28 лютого 2020 року №№26,27,28,29) (податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710).

Крім того, на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкції (штрафів та/або пені) у розмірі 500000,00 грн. (податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710).

Податкові повідомлення-рішення направлені позивачу рекомендованим листом 19 січня 2021 року.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області вважає, що податкові повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року щодо застосування штрафних (фінансових) санкції (штрафів) та/або пені у розмірі 109200,00 грн. та у розмірі 500000,00 грн. є законними та обґрунтованими, складеними на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області задоволено та ухвалено:

Замінити відповідача по справі №160/10004/21 - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на відокремлений територіальний підрозділ на правах філії Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658), місцезнаходження: вул.Сімферопольська, буд.17-а, місто Дніпро, 49005.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року клопотання представника позивача задоволено та визначено здійснювати подальший розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено дату та час підготовчого засідання.

22 вересня 2021 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання вх.№82214/21, в якому остання просить долучити до матеріалів справи акти заправлень транспортних засобів у кількості 27 шт. та податкової звітності на 26 арк.

24 листопада 2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення вх.№104684/21, в яких останній просить відмовити у задоволенні адміністративного позову та додатково зазначив наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»:

- місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/ або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

- оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/ або іншим особам.

- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції, автогазозаправної станції, газонаповнювальної станції, газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Тобто вбачається, що для здійснення «роздрібної» торгівлі пальним необхідною умовою є здійснення відпуску/продажу пального з автозаправної станції, автогазозаправної станції, газонаповнювальної станції, газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Крім того, протягом 2020 року встановлено придбання позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» пального від постачальників (зокрема, ТОВ «Петроліум Імпорт», ТОВ «Палладіум Оіл» тощо) у значних обсягах.

При цьому, відповідно до договору купівлі-продажу від 19 лютого 2015 року (копії договору та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності додані до матеріалів справи) до складових частин об'єкта нерухомості, розташованого за адресою Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул.Міжколгоспбудівська (Ярослава Мудрого), 1А відноситься, в тому числі, склад ПММ (паливно-мастильних матеріалів) загальною площею 19,6 кв.м.

Останнє судове засідання у справі відбулося 02 грудня 2021 року.

У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримала, адміністративний позов просила задовольнити.

Представник відповідача просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, підтримавши доводи викладені у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" - позивач, код ЄДРПОУ 36730320, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11 вересня 2020 року №1002181070005000602, керівник - Володіна Тетяна Володимирівна (підстава: протокольне рішення №1 від 12 лютого 2018 року).

02 грудня 2018 року товариство з обмеженою відповідальністю взято на облік як платник податків за №043218030844 та як платник єдиного внеску №10000001118658.

Види діяльності за кодом КВЕД: 52.29. Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 10.41. Виробництво олії та тваринних жирів; 46.21. Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90. Неспеціалізована оптова торгівля; 49.20. Вантажний залізничний транспорт; 49.41. Вантажний автомобільний транспорт; 52.10. Складське господарство.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Агро - ВТВ» займається допоміжною діяльність у сфері транспорту (відповідно основного КВЕД діяльності), тобто, дійсно потребує для здійснення своєї господарської діяльності, використання паливних матеріалів.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем укладено договори оренди транспортних засобів, а саме:

- Договір оренди №5 від 05.12.2019р. укладений з ОСОБА_1 про оренду Автоцистерни - 1 шт. (об'єм баку 250л., об'єм цистерни 26т ), та Цистерни ємністю 40т - 4 шт.;

- Договір оренди транспортних засобів №3 від 29.11.2018 року укладений з ОСОБА_1 про оренду транспортних засобів: марки Камаз модель 5320 (об'єм баку 250 л.); марки Камаз модель 5320 (об'єм баку 250 л.); марки Камаз модель 53228 (об'єм баку 250 л.); екскаватор гусеничний марки JCB JC220LC (об'єм баку 250 л ); навантажувач фронтальний марки JCB 456 ZX(o6'єм баку 250 л.); марки Камаз модель 5320 (об'єм баку 250 л.) та марки Камаз модель 53213 (об'єм баку 250 л.);

- Договір оренди транспортних засобів №6 від 03.11.2020 року укладений з ФОП ОСОБА_1 про оренду транспортних засобів: автомобіль вантажний спеціалізований тягач держ.номер № НОМЕР_1 (об'єм цистерни 26 т.) та напівпричіп спеціалізований самоскид держ.номер № НОМЕР_2 (об'єм баку 250 л.);

- Договір оренди транспортних засобів від 20.03.2020 року укладений з ОСОБА_2 про оренду транспортних засобів: марки Камаз модель 55111 (об'єм баку 250 л.) та марки Blumhardt модель 11672Е (об'єм баку 250 л.);

- Договір оренди транспортних засобів від 20.03.2020 року укладений з ФОП ОСОБА_1 про оренду транспортних засобів, а саме: навантажувач фронтальний марки JCB 456 ZX р.н. НОМЕР_3 (об'єм баку 250 л.), екскаватор гусеничний марки JCB JS220LC р.н. НОМЕР_3 (об'єм баку 250 л.), Камаз модель 53213 р.н. НОМЕР_4 (об'єм баку 250 л), Камаз модель 5320 р.н. НОМЕР_5 (об'єм баку 250 л), Камаз модель 5410 р.н. НОМЕР_6 (об'єм баку 250 л),Trailor модель S383 EL р.н. НОМЕР_7 (об'єм баку 250 л.);

- Договір оренди транспортних засобів від 14.12.2020 року укладений з ОСОБА_3 про оренду транспортних засобів: Камаз модель 5320 р.н. НОМЕР_8 (об'єм баку 250 л.), Камаз модель 5320 р.н. НОМЕР_9 (об'єм баку 250 л.);

Договір оренди транспортних засобів від 14.12.2020 року укладений з ОСОБА_1 про оренду транспортних засобів: загальний причіп марки ГКБ 8350, р.н. НОМЕР_10 , Камаз модель 5410 р.н. НОМЕР_11 (об'єм баку 250 л), причіп марки Ackerman р.н. НОМЕР_12 (об'єм баку 250 л.), загальний причіп марки ГКБ 8350, р.н. НОМЕР_13 , Камаз модель 5320 р.н. НОМЕР_14 (об'єм баку 250 л), причіп марки СЗАП р.н. НОМЕР_15 (об'єм баку 250 л.), Камаз модель 53228 р.н. НОМЕР_16 (об'єм баку 250 л.), Daf модель XF105/460 р.н. НОМЕР_1 (об'єм баку 250 л.), напівпричіп марки Schitz р.н. НОМЕР_2 .

Позивачем придбання дизельного палива здійснювалось на підставі укладених договорів:

Договір поставки нафтопродуктів №НПИм-00718 від 23.12.2019 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НПИм-20254 від 15.09.2020 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НП20-00287 від 01.09.2020 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НПО-200017 від 31.01.2020 року, постачальник ТОВ «Палладіум Оіл»;

Договір поставки нафтопродуктів №Т-19/08/20 від 19.08.2020 року, постачальник ТОВ «Тендпром ЛТД»;

Договір поставки нафтопродуктів №ГФ-13/07/20 від 13.07.2020 року, постачальник ТОВ «Грін Форсес».

На виконання листа Державної податкової служби України від 11 серпня 2020 року № 13939/7/99-00-07-05-03-07, керуючись вимогами статті 19-1, статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, на підставі підпунктів 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 03 грудня 2020 року №3245-п та направлень від 03 грудня 2020 року №3334 та №3335 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведена фактична перевірка суб'єкта господарювання позивача ТОВ «Агро-ВТВ», за місцем здійснення підприємницької діяльності - комплексу (майданчику) за адресою Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул. Ярослава Мудрого, 1А, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.

Перевірку розпочато 07 грудня 2020 року.

Направлення від 03 грудня 2020 року №3334 та №3335 на проведення фактичної перевірки пред'явлені представнику позивача Володіну М.М.

У зв'язку з відмовою представника позивача розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складено акт, який засвідчує факт відмови - акт відмови від підпису у направленні від 07 грудня 2020 року.

За результатами фактичної перевірки Головним управлінням державної податкової служби у Дніпропетровській області було складено Акт фактичної перевірки №829/04-36-07-10-РРО/36730320 від 17.12.2020 року, з формулюванням ненадання до перевірки платником податків посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всіх документів, що визначають або пов'язані з предметом перевірки.

Згідно баз даних ДПІ України встановлено, що в період з 2020 року ТОВ «Агро - ВТВ» здійснено операції з реалізації ТОВ «Агро - СКД» дизельного палива на загальну суму 109 200,00 грн., при цьому підприємство в період з 01.01.2020 року по 16.12.2020 року не зареєстровано платником акцизного податку, ліцензія на право оптової торгівлі відсутня.

В період перевірки встановлено придбання ТОВ «Агро - ВТВ» пального на протязі 2020 року, згідно додатку до акту №3 від 07.12.2020 року від постачальників у значних об'ємах, ліцензія на право зберігання пального для власних потреб, - строк дії з 04.12.2020 по 04.12.2025 року.

На підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) вимог підпункту 212.1.15 підпункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (оскільки, позивач ТОВ «Агро-ВТВ» не зареєстрований платником акцизного податку) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 117.3 статті 117 Податкового кодексу України, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені у розмірі 109 200.00 грн. (вартість реалізованого позивачем пального відповідно до накладних від 28 лютого 2020 року №№26,27,28,29) - податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710.

Крім того, на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкції (штрафів та/або пені) у розмірі 500000,00 грн. - податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710.

Податкові повідомлення-рішення направлені позивачу рекомендованим листом 19 січня 2021 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" звернулось до Державної податкової служби України зі скаргою на податкові повідомлення-рішення.

У відповідь Державна податкова служба України надала позивачу рішення від 21.05.2021 року про результати розгляду скарги, згідно до якого податкові повідомлення-рішення було залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Не погоджуючись з висновками проведеної перевірки, позивач вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв'язку із чим товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Пунктом 81.1 статті 81 Кодексу передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дача початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови.

У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР.

Відповідно до абзацу дванадцятого статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Відповідно до абзацу п'ятдесят третього статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР, місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.

Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу -будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам (абзац 2 підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що за результатами фактичної перевірки складено Акт (довідка) фактичної перевірки №829/04-36-07-10-РРО-36730320.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до абзацу першого пункту 86.5. статті 86 Податкового кодексу України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня" після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

Судом встановлено, що поставка нафтопродуктів позивачеві здійснювалась на підставі наступних договорів про поставки нафтопродуктів, а саме:

Договір поставки нафтопродуктів №НПИм-00718 від 23.12.2019 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НПИм-20254 від 15.09.2020 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НП20-00287 від 01.09.2020 року, постачальник ТОВ «Петроліум Імпорт»;

Договір поставки нафтопродуктів №НПО-200017 від 31.01.2020 року, постачальник ТОВ «Палладіум Оіл»;

Договір поставки нафтопродуктів №Т-19/08/20 від 19.08.2020 року, постачальник ТОВ «Тендпром ЛТД»;

Договір поставки нафтопродуктів №ГФ-13/07/20 від 13.07.2020 року, постачальник ТОВ «Грін Форсес».

Згідно інформаційних баз даних Державної податкової служби України встановлено, що в 2020 році позивачем здійснено операцію з реалізації (продажу) ТОВ «Агро-Скд» (код ЄДРПОУ 40656793) дизельного палива (УКТ ЗЕД 2710194300) на загальну суму 109 200,00 грн., що підтверджується копіями податкових накладних від 28 лютого 2020 року №№26,27,28,29, в яких продавцем пального зазначено позивача.

При цьому, позивач ТОВ «Агро-ВТВ» в період з 01 січня 2020 року по 16 грудня 2020 року не зареєстрований платником акцизного податку.

Відтак, посилання представника позивача, що придбане паливо використовується виключно для власних потреб, суд вважає необґрунтованими.

Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку, зокрема, є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.

Пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України встановлено, що здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального або спирту етилового.

Судом також вбачається, що відповідно до наданих документів ТОВ «Агро-ВТВ» мало в користуванні цистерни для зберігання пального, зокрема, згідно договору оренди від 05 грудня 2019 року №5 та акту прийому передачі від 05 грудня 2019 року до договору.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 19 лютого 2015 року до складових частин об'єкта нерухомості, розташованого за адресою Дніпропетровська області, смт.Томаківка, вул.Міжколгоспбудівська (Ярослава Мудрого), 1А відноситься, в тому числі, склад ПММ (паливно-мастильних матеріалів) загальною площею 19,6 кв.м.

Факт знаходження за вказаною адресою складу паливно-мастильних матеріалів з відповідними ємностями та пальним на час перевірки підтверджується актом перевірки та долученими до нього фотоматеріалами.

При цьому, ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №04320414202002394 ТОВ «Агро-ВТВ» з терміном дії з 04 грудня 2020 року по 04 грудня 2025 року, з адресою місця зберігання Дніпропетровська області, смт.Томаківка, вул.Ярослава Мудрого, 1А, загальна місткість резервуарів (літри) 186 500.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України ««Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу дев'ятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання (утому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000 гривень.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органом та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Таким чином, на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) вимог підпункту 212.1.15 підпункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (оскільки, позивач ТОВ «Агро-ВТВ» не зареєстрований платником акцизного податку) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 117.3 статті 117 Податкового кодексу України застосовано суму штрафних (фінансових) санкції (штрафів) та/або пені у розмірі 109 200.00 грн. (вартість реалізованого позивачем пального відповідно до накладних від 28 лютого 2020 року №№26,27,28,29) - податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710.

Крім того, на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 17 грудня 2020 року №829/04-36-07-10-РРО-36730320 встановлено порушення позивачем ТОВ «Агро-ВТВ» (код ЄДРПОУ 36730320) статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкції (штрафів та/або пені) у розмірі 500000,00 грн. - податкове повідомлення-рішення від 18 січня 2021 року №0000700710.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, безсторонньо, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення неупереджено, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд не приймає доводи позивача щодо помилкової реєстрації податкових накладних, які підтверджують реалізацію пального позивачем іншому підприємству та доводи про те, що весь обсяг пального, який придбавався позивачем у 2020 році, розливався безпосередньо по паливним бакам автомобілів і цистернам та не зберігався на складі паливно-мастильних матеріалів, так як вказані доводи не підтверджені належними доказами і спростовуються матеріалами фактичної перевірки та інщими матеріалами справи.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що протягом судового розгляду справи відповідачем у повній мірі доведено правомірність власних дій та оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

З урахуванням відмови у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.241-246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-ВТВ" (код ЄДРПОУ 36730320) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 грудня 2021 року.

Суддя В.М. Олійник