Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 грудня 2021 р. № 520/13502/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (вул. Полтавський шлях, буд. 33, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41423131) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Запорізькій області від 10.03.2021 №00029360901 на суму 7000,00 грн. та від 10.03.2021 №00029350901 на суму 40000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивач не погоджується з виявленими відповідачем під час проведення фактичної перевірки порушеннями, пояснюючи це тим, що деякі довідки про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального були подані на наступний робочий день через перебої в електропостачанні. Щодо зареєстрованого обладнання на акцизному складі, позивач вказує, що у контролюючого органу є вся інформація в електронному вигляді згідно довідок про розпорядника акцизного складу, в яких вказана інформація щодо розташованого обладнання на акцизному складі.
Харківським окружним адміністративним судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Представником відповідача, Головного управління ДПС у Запорізькій області, подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що за результатами проведеної фактичної перевірки АЗС за адресою: вул. О. Говорухи, 61, м. Запоріжжя, на якій здійснює діяльність ТОВ "Брент+", прийняті податкові повідомлення-рішення від 10.03.2021 №00029360901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 7000,00 грн. за несвоєчасне надання Довідок №2 про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального на акцизному складі 1012758, та №00029350901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 40000,00 грн. за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі по акцизному складу 1012758, по 1 ПРК с загальною кількістю шлангів з пістолетами - 2; відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівнеміра - лічильника на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу 1012758 в кількості 1 одиниці та станом на 11.02.2021 не подано Довідку №1, яка затверджена Наказом №944, та не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Відповідач вважає вказані податкові повідомлення-рішення правомірними та такими, що винесені у відповідності до норм чинного законодавства, тому підстави для їх скасування відсутні.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "БРЕНТ+" (код ЄДРПОУ 41423131) є юридичною особою. Основним видом діяльності суб'єкта підприємницької діяльності є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).
ТОВ «Брент+» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним від 04.12.2019 № 08270314201900335 терміном дії з 04.12.2019 по 04.12.2024 за адресою фактичного провадження діяльності: м. Запоріжжя, вул. О.Говорухи, 61 (АЗС) та 21.01.2020 за зазначеною адресою зареєстровано в СЕАРП СЕ акцизний склад (уніфікований номер 1012758), на якому згідно Х-звіту станом на 11.02.2021 залишки дизельного пального склали 13 586,66 літрів.
Відповідно до доповідної записки за №1340вн від 11.03.2020, що містить інформацію управління контролю за обігом та опадаткуваням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Запорізькій області, з урахуванням листа ДПС від 17.02.2021 за №2623/7/99-00-17-02-02-07 та на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового Кодексу України, наказом Головного управління ДПС у Запорізькій області №784 від 11.03.2020 та відповідно до направлень на проведення фактичної перевірки №458, №457 від 11.03.2020 та №613, №614, фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області розпочато фактичну перевірку АЗС за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. О.Говорухи, 61, на якій здійснює діяльність ТОВ "Брент+", з питання здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів на товар, виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.
Перевірку ТОВ "Брент+" розпочато з 11.03.2020.
З направленнями на право проведення перевірки 11.03.2020 ознайомлено під підпис оператора АЗС ТОВ "Брент+" - ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, фактична перевірка АЗС за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. О.Говорухи, 61, в якому здійснює діяльність суб'єкт господарювання ТОВ "Брент+", була призупинена на період з 18.03.2020, залишок невикористаних днів перевірки склав 3 доби та перебіг термінів проведення фактичної перевірки поновлено з 09.02.2021, на підставі направлень, виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області від 09.02.2021 №614, №613.
11.02.2021 менеджера адміністративної діяльності АЗС - ОСОБА_1 ознайомлено під підпис з направленнями на право проведення перевірки.
Перевіркою встановлено несвоєчасну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі по акцизному складу 1012758, по 1 ПРК з загальною кількістю шлангів з пістолетами - 2, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівнеміра-лічильника на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу 1012758 в кількості 1 одиниці та станом на 11.02.2021 не подано Довідку №1, яка затверджена Наказом №944, та не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, несвоєчасно надано Довідки №2 про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального на акцизному складі 1012758.
За результатами фактичної перевірки складено акт №1035/08/01/09/ НОМЕР_1 від 12.02.2021, який надіслано засобами поштового зв'язку на податкову адресу з рекомендованим повідомленням про вручення за №6900509702023, який отримано уповноваженою особою позивача 17.02.2021.
Також, на запит ТОВ «Брент +» від 22.03.2021 (вх. №26935/6 від 22.03.2021) про надання копіїю вищезазначеного акта фактичної перевірки, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було надано копію акта фактичної перевірки з листом від 29.03.2021 №18910/6/08-01-09-02-07, який 29.03.20201 отримав ОСОБА_1 ..
На підставі акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення від 10.03.2021 №00029360901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 7000,00 грн. за несвоєчасне надання Довідок №2 про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального на акцизному складі 1012758 та №00029350901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 40000,00 грн. за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі по акцизному складу 1012758, по 1 ПРК з загальною кількістю шлангів з пістолетами - 2; відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівнеміра-лічильника на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу 1012758 в кількості 1 одиниці та станом на 11.02.2021 не подано Довідку №1, яка затверджена Наказом №944, та не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Податкові повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення за №6900509874487 та отримано уповноваженою особою позивача 17.03.2021.
Не погоджуючись з даними рішеннями позивач звернувся зі скаргою до ДПС України.
Рішенням ДПС України від 02.07.2021 №14611/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 10.03.2021 №00029360901 та №00029350901, а скаргу - без задоволення.
Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно із п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Відповідно до пп. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Судовим розглядом встановлено, що наказом Головного управління ДПС у Запорізькій області №784 від 11.03.2020 призначено проведення фактичної перевірки ТОВ «Брент +» за адресою: вул. О. Говорухи, 61, м. Запоріжжя, терміном 10 діб у період з 11.03.2020, за період діяльності платника податків з 01.07.2019 по день закінчення фактичної перевірки.
Суд зазначає, що вищевказаний наказ відповідає вимогам, що передбачені п.п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, а саме, вказаний наказ містить: дату видачі; найменування контролюючого органу; найменування та реквізити суб'єкта; адреса об'єкта; мета перевірки контроль за дотриманням вимог чинного законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з обігом пального, вид перевірки, підстави для проведення перевірки, визначені Податковим кодексом України, зокрема, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст.80 Податкового кодексу України; дата початку перевірки; тривалість перевірки, що відповідає вимогам п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України. Також, вказаний наказ містить підпис першого в.о. заступника начальника ДПС та скріплений печаткою контролюючого органу.
Таким чином, оскільки вищевказаний наказ на перевірку відповідає вимогам чинного законодавства, то контролюючий орган мав право на проведення фактичної перевірки позивача на підставі здійснення контролюючим органом функцій, визначених законодавством.
Аналогічний висновок щодо застосування вимог матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі № 815/1978/18.
Як встановлено матеріалами справи, до початку перевірки представниками контролюючого органу ознайомлено особу, що проводила розрахункові операції, оператора АЗС ОСОБА_1 , зі змістом наказу на проведення перевірку та надано направлення на перевірку, про що свідчить підпис останнього у направленнях на перевірку.
Відповідно до частин 4-5 п. 81.1 ст. 81 ПК України при пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Щодо виявленого під час перевірки порушення позивачем підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
За змістом підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно із п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України необладнення, та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Пунктом 12 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Відповідно до пункту 18 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються: з 1 липня 2019 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу); з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу); з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу); з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).
Разом з тим, Законом України від 18.12.2019 №391-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку" до пункту 18 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України внесені зміни, а саме в абзаці четвертому слово "січня" замінити словом "квітня".
З аналізу наведеного слідує висновок, що у розпорядників акцизних складів на підставі указаних норм Податкового кодексу України виник обов'язок обладнати акцизні склади, на території яких здійснюється господарська діяльність із продажу пального витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх у відповідному Єдиному державному реєстрі до 01.04.2020.
При цьому, з 01.04.2020 відповідно до статті 128-1 Податкового кодексу України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.
В позовній заяві позивач вказує, що підприємством виконано вимоги діючого законодавства, на підтвердження чого надає до суду копії основної та коригуючої довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри. При цьому, з основної довідки вбачається, що таблиця 2 "Інформація щодо витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу", не заповнена. А вже у коригуючій довідці, поданій 02.04.2020, (після 01.04.2020), у таблиці 2 з'явилась інформація щодо встановлення на акцизному складі №1012758 витратоміра-лічильника (паливо-роздавальної колонки). Отже, інформація щодо витратоміра-лічильника на акцизному складі №1012758, надана підприємством до податкового органу у коригуючій довідці лише 02.04.2021, тобто, вже після 01.04.2020 (дата, з якої наступає відповідальність). Крім того, таблиця 4 коригуючої довідки "Інформація щодо проведених робіт/послуг із заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування резервуарів, витратомірів та рівнемірів" все рівно залишилась не заповненою, що не відповідає вимогам п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПКУ.
Таким чином, оскільки перевіркою встановлено, що позивачем зберігалося пальне за відсутності реєстрації витратоміра-лічильника в Реєстрі, то контролюючим органом правомірно винесене податкове повідомлення-рішення №00029350901 від 10.03.2021, яким застосовано до ТОВ "БРЕНТ+" штрафні санкції на суму 40000,00 грн.
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягає скасуванню.
Щодо виявленого під час перевірки порушення позивачем підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Перевіркою встановлено, що на порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, ТОВ «Брент+» як розпорядником акцизного складу (уніфікований номер 1012758) несвоєчасно подано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику щоденні дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, а саме:
- щоденні дані за 24.06.2020 подано до центрального органу виконавчої влади 26.06.2020 (довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі Довідка №2) від 26.06.2020 реєстраційний № 9148304056);
- щоденні дані за 14.08.2020 подано до центрального органу виконавчої влади 16.08.2020 (Довідка №2 від 16.08.2020 реєстраційний №9202895455);
- щоденні дані за 29.08.2020 подано до центрального органу виконавчої влади 31.08.2020 (Довідка №2 від 31.08.2020 реєстраційний № 9216103708);
- щоденні дані за 18.12.2020 подано до центрального органу виконавчої влади 21.12.2020 (Довідка №2 від 21.12.2020 реєстраційний № 9339461455);
- щоденні дані за 31.12.2020 подано до центрального органу виконавчої влади 05.01.2021 (Довідка №2 від 05.01.2021 реєстраційний № б/н);
- щоденні дані за 01.01.2021 подано до центрального органу виконавчої влади 04.01.2021 (Довідка №2 від 04.01.2021 реєстраційний № 9000038622);
- щоденні дані за 02.01.2021 подано до центрального органу виконавчої влади 04.01.2021 (Довідка №2 від 04.01.2021 реєстраційний № 9000028097).
В позовній заяві позивач з приводу даного порушення посилається на те, що несвоєчасне подання даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі обумовлено перебоями в електропостачанні.
Заперечуючи проти допущення ТОВ «Брент+» даних порушень п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України внаслідок відсутності електропостачання, позивачем до суду не надано жодного доказу на підтвердження таких аргументів, якими б могли бути відповідні довідки організації електропостачання, інформаційно-телекомунікаційних систем, тощо. Однак доводи позивача ґрунтуються виключно на бездоказових твердженнях, які не можуть бути враховані в якості належних та допустимих доказів.
Таким чином, податкове повідомлення рішення №00029360901 від 10.03.2021, яким застосовано до ТОВ "БРЕНТ+" штрафні санкції на суму 7000,00 грн. є правомірною та не підлягає скасуванню.
Суд вказує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
А згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (вул. Полтавський шлях, буд. 33, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41423131) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Шляхова О.М.