14 грудня 2021 року справа №380/13389/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
за участі
представника позивача Пастернак П.І.
представника відповідача Кохан О.І.
розглянувши у судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Карпатського відділення інституту геофізики ім. С.І.Субботіна Національної Академії Наук України до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
Карпатське відділення інституту геофізики ім. С.І.Субботіна Національної Академії Наук України звернулося в суд з позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасування рішення від 16.042021 року №300 “Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 року №196”.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач не має повноважень скасовувати наказ Департаменту містобудування, оскільки такий видано в межах делегованих повноважень виконавчим органом місцевого самоврядування та, відповідно, такий є обов'язковим до виконання на території м.Львова. Вказує, що спірне рішення є ненормативним актом органу місцевого самоврядування. Стверджує, що нормами Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради чітко розмежовано повноваження департаменту та виконавчого комітету щодо правовідносин погоджувального характеру в містобудівній галузі.
У своїх запереченнях відповідач вказує, що на додатку 1 «Структура виконавчих органів Львівської міської ради» чітко видно, що у підпорядкуванні виконавчого комітету перебуває департамент містобудування Львівської міської ради, до складу якого входить управління архітектури та урбаністики. Зазначає, що до повноважень комітету віднесено скасування або зміна актів районних адміністрацій, департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів міської ради. Окрім того, позивач як правокористувач земельної ділянки повинен використовувати її для будівництва та обслуговування закладів науки.
У відповіді на відзив позивач посилається на те, що відповідачем не обґрунтовано, що містобудівні умови та обмеження, які скасовуються оскаржуваним рішенням скасовані з мотивів нецільового використання земельної ділянки. Окрім того, питання правомірності рішення про надання містобудівних умов і обмежень, а також їх суперечностей щодо нецільового використання земельної ділянки за адресою м.Львів, вул.Коцюбинського, 7 внаслідок містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки досліджувалось в рамках судової справи №1.380.2019.000602, що розглядалась Львівським окружним адміністративним судом.
Представник позивача просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 31.08.2021 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 21.10.2021 року строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 23.11.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Підготовчі судові засідання неодноразово відкладалися з мотивів тимчасово обмеження роботи суду у зв'язку із запровадженням карантину, пов'язаного із запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності будинок під літ. А-2 площею 485,7 кв.м., будівля під літ. Б-1площею 65,1 кв.м., будівля під літ. В-3 площею 669,5 кв.м. за адресою м.Львів, вул.Коцюбинського, 7 перебувають у державній власності Національної Академії Наук України.
Згідно з експертним звітом філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом «Будівництво Карпатським відділенням інституту геофізики ім.С.І.Субботіна Національної Академії Наук України багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом та вбудованими офісними приміщеннями на вул.М.Коцюбинського, 7 зі знесенням існуючих будівель» (коригування) №14-0219-20 від 04.08.2020 року встановлено, що зазначену документацію розроблено згідно із вихідними даними на проектування з дотриманням вимог щодо міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки, у тому числі вимог з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення та інженерного забезпечення; санітарного й епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці, екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження і може бути затверджено в установленому порядку.
Згідно із рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №300 від 16.04.2021 року «Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 №196» відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Земельного кодексу України керуючись ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет вирішив: скасувати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 №196.
Відповідно до відмови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові у видачі дозволу на виконання будівельних робіт від 20.04.2021 року №ЛВ012210325342 за результатами розгляду заяви позивача про видачу дозволу на виконання будівельних робіт від 25.03.2021 року №243-Д-0006 та доданих до неї документів встановлено невідповідність поданих документів вимогам законодавства, оскільки подані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 №196 скасовані рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 16.04.2021 року №300.
Не погодившись із згаданим рішенням від 16.04.2021 року позивач звернувся до суду із даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №300 від 16.04.2021 року «Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 №196».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №280/97-ВР).
Як передбачено у п.15 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Згідно із ч.1 ст.52 Закону №280/97-ВР виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Частиною другою цієї ж норми передбачено, що виконавчий комітет ради, серед іншого, має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою (у тому числі з метою забезпечення надання адміністративних послуг у строк, визначений законом) в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (ч.3 ст. 52 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як передбачено у п.7 розділу ІІ Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради затвердженого ухвалою міської ради №777 від 14.07.2016 року (далі - Положення №777), до повноважень виконавчого комітету належить скасування або зміна актів районних адміністрацій, департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів міської ради, а також їх посадових осіб.
Вказана норма кореспондується із п.3.7 розділу ІІІ Положення про виконавчий комітет Львівської міської ради затвердженого ухвалою Львівської міської ради №1478 від 09.02.2017 року (далі - Положення №1478).
Згадані нормативно-правові акти є чинними.
При цьому, суд звертає увагу, що у рішенні Конституційного суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009, на яке посилається позивач, зазначено наступне: «За органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
…
Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення».
Із вказаного рішення вбачається, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати лише власні рішення.
Однак, суд звертає увагу, що Положення №777 розмежовує Виконавчий комітет Львівської міської ради та Управління архітектури Департаменту містобудування як різні виконавчі органи Львівської міської ради.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач вправі скасовувати акти Департаменту містобудування Львівської міської ради, зокрема, містобудівні умови та обмеження.
Відтак, твердження позивача, що відповідач не має повноважень скасовувати наказ Департаменту містобудування судом до уваги не береться.
Проте, суд надаючи правову оцінку спірному рішенні відповідача зазначає, що відповідач визначив лише загальні підстави прийняття такого рішення (ст.52 Закону №280/97-ВР), не зазначивши конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття.
Суд враховує, що загальними вимогами, які висуваються до актів органів місцевого самоврядування, у тому числі до рішень виконавчого комітету, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення органом конкретних підстав його прийняття, а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Враховуючи, що у спірному рішенні відсутні такі мотиви, суд дійшов висновку, що воно є необґрунтованим та невмотивованим.
При цьому, навіть якщо припустити, що оскаржуване рішення було скасоване з мотивів, на які відповідач посилається у своєму відзиві, а саме те, що позивач використовує надану йому земельну ділянку не для будівництва та обслуговування закладів науки, суд звертає увагу, що у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року у справі №1.380.2019.000602 уже були встановлені обставини законності Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул.М.Коцюбинського, 7 №196 від 28.10.2015 року, саме в частині наведених обґрунтувань відповідача.
Як наслідок, з урахуванням ч.5 ст.78 КАС України, суд не може покласти в основу судового рішення вказані аргументи відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає критеріям правомірності, передбачених пунктами 1, 3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Відтак, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасування рішення прийняте Виконавчим комітетом Львівської міської ради №300 від 16.04.2021 року “Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на вул.М.Коцюбинського, 7 від 28.10.2015 року №196”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Львівської міської ради (адреса: м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 26256622) на користь Карпатського відділення інституту геофізики ім. С.І.Субботіна Національної Академії Наук України (адреса: м.Львів, вул.Наукова, 3Б; код ЄДРПОУ 13801523), 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 15 грудня 2021 року.
Суддя В.Я.Мартинюк