Справа № 643/20727/20
Провадження № 2/643/2382/21
13.12.2021 Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Єрмак Н.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження за наявними у справі матеріалами цивільної справи за позовною заявою Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури,-
Представник Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між відповідачем та позивачем, та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування зазначених вимог посилається на наступне.
Відповідач у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», є замовником реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 , введеного в експлуатацію декларацією про готовність до експлуатації об'єкта від 15.05.2020 № ХК 141201360414, відомості про що розміщені на офіційному веб-сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України в розділі «реєстр дозвільних документів».
Загальна площа об'єкта прийнятого в експлуатацію єдиним дозвільним документом складає 710 кв.м.
З урахуванням наведених положень Закону № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідач є замовником реконструкції об'єкта будівництва, а отже, на відповідача, як на замовника, поширюється дія Закону № 3038-VI. Проведені відповідачем роботи з реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 є такими будівельними роботами, за якими існує обов'язок з укладення відповідного договору. На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом зазначеного об'єкта відповідач не виконала покладеного на неї Законом № 3038-VI обов'язку, щодо укладення договору про пайову участь і не звернулася до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладення такого договору. Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 26 листопада 2020 року №-383/0/114-20 направлено до відповідача для розгляду та підписання два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. Відповіді на зазначені листи, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від відповідача, ані до Департаменту економіки та комунального майна, ані до Харківської міської ради не надходило. Ухилення відповідача від укладення договору про пайову участь є порушенням зобов'язання, прямо передбаченого чинним законодавством. Невиконання такого зобов'язання не звільняє відповідача від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі при проведенні реконструкції нерухомого майна. Такою відмовою відповідач порушує права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання коштів пайової участі на розвиток створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
У зв'язку з викладеним, Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради, просив визнати укладеним між ним та ОСОБА_1 договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова в редакції, що міститься в позовній заяві.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 18.10.2021 року відмовлено у клопотанні представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження, тощо): не застосовувалися.
Відзив на позов відповідачем у встановлений строк не надано.
Третя особа не направляла пояснення по справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації ХК 141201360414 від 15.05.2020 ОСОБА_1 є замовником реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 , який прийнятий в експлуатацію 17.10.2019. Декларація про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрована Інспекцією ДАБК Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 15.05.2020 № ХК 141201360414.
Згідно з листом-повідомленням Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради № 283/0/114-20 від 24.09.2020 року ОСОБА_1 повідомлено про необхідність укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 , а саме звернення ним до позивача із заявою про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з доданих до неї документів, передбачених п. 2.2. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Харкова у редакції рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2019 № 989.
Листом від 26.11.2020 № 329/0/114-20 Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради, ОСОБА_1 направлено пропозицію про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 .
До пропозиції позивачем додано проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, який датований 2020 роком та додаток до договору з розрахунком величини пайової участі при реконструкції житлового будинку по АДРЕСА_1 , в якому зазначена розмір пайової участі в сумі 271234, 20 грн.
Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2020 року, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Частина 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2020 року) визначає, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно ч. 3 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2020 року) пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2020 року), договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є:
1) розмір пайової участі;
2) строк (графік) сплати пайової участі;
3) відповідальність сторін .
Одночасно з цим, п.п. 3 п.13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20 вересня 2019 року №132-IX (надалі Закон № 132-IX), у Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності" згадану вище статтю 40 було виключено.
Та відповідно до п.п. 2 п. 1 розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 132-IX визначено, що згадані зміни набирають чинності з 1 січня 2020 року. Згідно п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 132-IX договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
Установлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку:
1) розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):
для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.
Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами в редакції рішення від 26.12.2018 2018 № 083) у п.п. 3.2, 3.3 по іншому визначає механізм розрахунку та передбачає величину пайової участі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для замовників для нежитлових будівель та споруд.
Предметом спору у справі є матеріально-правова вимога позивача про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. ст.627,630 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це. а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.
Так, ч.1ст. 648 ЦК України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Разом с тим, ст. 638 ЦК України, встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
На виконання вищезазначеної норми матеріального права, 26.11.2020 Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради Герасим В.І. зроблено пропозицію про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при будівництві житлового будинку по АДРЕСА_1 . До пропозиції позивачем додано проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та додаток до проекту договору з розрахунком пайової участі відповідача, які датовані 2020 роком.
Разом з цим, пропозиція про укладення спірного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова ,була зроблена позивачем 26.11.2020 року, отже, після набрання чинності Закону № 132-IX, яким з 01.01.2020 не передбачено укладення договорів даної категорії.
Тобто з 01.01.2020 у замовника відсутній обов'язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту. Дійсними та продовжують свою дію до моменту їх виконання є лише договори про пайову участь, укладені до 01 січня 2020 року.
Частиною 3 статті 5 ЦК України, передбачено якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності .
Отже, станом на момент розгляду цієї справи судом, відсутнє положення закону, яке б зобов'язувало відповідача укласти з позивачем відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова в 2020 році.
Тобто, станом на час надання позивачем пропозиції щодо укладення спірного договору та на час розгляду справи суд не наділений повноваженнями визнати укладеним договір, обов'язковість якого для відповідача законом не передбачена.
Зазначене відповідаєст. 19 Конституції України, згідно з якою правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.01.2021 справа № 922/267/20.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною, залежно від характеру рішення («Серявін та інші проти України» (Seryavin and Others v. Ukraine) від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04).
З огляду на вищезазначене, суд, виходячи з принципу верховенства права, ст. 10 ЦПК України, з урахуванням виключення на день розгляду справи норми ст. 40 Законі України" Про регулювання містобудівної діяльності" вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-13,76-81,89, 158, 264-265 ЦПК України, суд,-
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834, платіжні реквізити для перерахування коштів: реєстр. рахунок UA138201720344270002000033868, Банк одержувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО банку 820172), місцезнаходження: 61003, м.Харків, майдан Конституції, буд. 7.
Відповідач: ОСОБА_1 ,ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Третя особа: Харківська міська рада, ЄДРПОУ 04059243, місцезнаходження: 61003, м.Харків, майдан Конституції, буд. 7.
Суддя: Н.В.Єрмак