Справа № 357/7415/20 Головуючий у І інстанції Бондаренко О.В.
Провадження №22-ц/824/10979/2021 Головуючий у 2 інстанції Таргоній Д.О.
Іменем України
08 грудня 2021 року Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача Таргоній Д.О.,
суддів: Голуб С.А., Ігнатченко Н.В.,
за участі секретаря Тимошевської С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 травня 2021 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради Київської області, Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа № 3, про стягнення заборгованості по заробітній платі,
у липні 2020 року позивач звернувся до суду з даним позовом мотивуючи вимогитим, що з січня 2000 року його було прийнято на роботу до Білоцерківської музичної школи № 3 на посаду викладача по класу акордеона.
Згідно Акту приймання - передачі від 11.09.2018 року під час незаконної ліквідації Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа № 3 весь архів школи було вилучено ліквідаційною комісією та направлено до відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради.
На його звернення від 06.07.2020 року та 17.07.2020 року відділ не надав йому копію трудової книжки та не надав письмової відповіді.
Фінансування та виплата заробітної плати працівникам школи здійснюється централізованою бухгалтерією відділу культури і туризму.
Рішенням Білоцерківської міської ради від 20.12.2019 року № 4768-86-VІІ, затверджено бюджет міста на 2020 рік та затверджено бюджетні призначення по КПКВ «Надання спеціальної освіти мистецькими школами» в повному обсязі, в тому числі на оплату праці працівникам 43221,50 тис. грн., а головним розпорядником коштів призначено відділ культури і туризму.
Згідно Наказу № 10 від 03.04.2020 року до КЗ БМР Білоцерківська музична школа № 3 «Про роботу працівників школи на період карантину» позивача було переведено на роботу в дистанційному режимі на період карантину та про якісь додаткові зміни в умовах і оплаті праці в бік погіршення його ніхто не попереджав.
Відповідно до п.4 ст. 97, п.3,4,5 ст. 103 КЗпП України його не повідомили за два місяці про істотні зміни в оплаті праці та не узгодили ці зміни з профспілковим комітетом.
Згідно п.13 Листа Міністерства культури, молоді та спорту України № 4791/4.11.1 від 25.03.2020 року - «вважати працівників, які фактично не виходять на роботу під час карантину, такими, що не виходять на роботу у зв'язку із простоєм (за винятком працівників закладів мистецької освіти, які працюють дистанційно, та оплата праці яких здійснюється у повному обсязі).
Відповідно до Тарифікаційного списку педагогічних працівників і розрахунку середньої ставки викладачів і концертмейстерів КЗ БМР Білоцерківська музична школа №3, затвердженого начальником відділу культури та туризму ОСОБА_2 та головним бухгалтером ОСОБА_8 від 01.01.2020 року, його місячна заробітна плата становить 17497,33 грн., яка складається із: тижневе педагогічне навантаження - 40 год., що становить 2,22 ставки, зарплати - 11664,89 грн., вислуги років- 3499,47 грн. та престижності - 2332,98 грн.
Однак, з незрозумілих причин відповідач заборгував йому заробітну плату за травень 2020 року у розмірі 17497,33 грн., не доплативши 6998,95 грн. за червень 2020 року та 12 248,14 грн. за липень 2020 року, загальна сума невиплати станом на 01.08.2020 року становить 36744,42 грн.
З приводу невиплати заробітної плати він звернувся до відповідачів 01.06.2020 року та 02.06.2020 року на Урядову гарячу лінію, на що отримав відповідь Головного управління Держпраці у Київській області. Вказана невиплата заробітної плати відбулася під час особливого періоду (введення у країні карантинних заходів), коли у нього відсутня будь-яка можливість знайти альтернативні засоби для існування, при цьому заробітна плата є єдиним джерелом його доходів для життя, як для себе та і для його сім'ї. Також, невиплата заробітної плати у повному обсязі за останні місяці у подальшому впливає на загальну суму нарахувань за відпустку в серпні 2020 року. Враховуючи, що відповідачі заборгували заробітну плату та не виплатили її у визначені законодавством строки, останні мають йому виплатити компенсацію втрати частини заробітної плати, приблизний розрахунок якої з урахуванням індексу інфляції становить 3683,53 грн. Оскільки у добровільному порядку відповідачі відмовляються вирішити спір, просив у судовому порядку стягнути з відповідачів заборгованість по заробітній платі у розмірі 36 744,42 грн. та компенсацію з урахуванням індексу інфляції у розмірі 3683,53 грн., допустити негайне виконання рішення суду щодо присудженої суми виплат та стягнути з відповідачів на його користь судові витрати.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 травня 2021 року задоволено частково. Стягнуто з Управління (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 заробітну плату за травень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., за червень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., за липень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., всього 36 744,42 грн. (тридцять шість тисяч сімсот сорок чотири гривні 42 копійки), з відрахуванням усіх обов'язкових платежів, передбачених законодавством. Допущено негайне виконання рішення у межах суми платежу за один місяць. У задоволенні решти вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем -Управлінням (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради Київської області (далі - Відділ) подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповноту з'ясування обставин, що мають значення по справі, невідповідність висновків суду встановленим по справі обставинам, порушення норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права, апелянт просить рішення скасувати повністю та передати справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції не дав належної оцінки доводам Відділу про те, що Відділ культури і туризму Білоцерківської міської ради Київської області не є належним відповідачем у даній справі, оскільки не виплачує заробітну плату безпосередньо викладачам музичних шкіл, не складає табелі обліку заробітної плати. Виплачувати різницю присудженої заробітної плати на переконання апелянта має юридична особа - заклад, в якому працює позивач.
Зазначено також, що з 21 грудня 2020 року позивач є працівником Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківської дитячої музичної школи №2, оскільки К ЗБМР БМШ №3 із 21 грудня 2020 року припинило свою роботу.
Однак, директор та К ЗБМР БМШ № 2 не були допущені до розгляду справи, чим порушені права вказаної юридичної особи.
Судом першої інстанції не було взято до уваги, що позивач свідомо з травня по липень не виконував свою безпосередню роботу, ігнорував вказівки та накази керівника, дистанційно роботу не проводив, не здав батьківську оплату за травень 2020 рок.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Запаскін М.Р. посилається на безпідставність її доводів, просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Просить також вирішити питання розподілу судових витрат шляхом ухвалення додаткового рішення після розгляду справи по суті, посилаючись на те, що документальне підтвердження понесених позивачем судових витрат у зв'язку із переглядом судового рішення у суді апеляційної інстанції буде надано суду не пізніше 5 днів після розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представники Управління (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради Київської області - Іченська О.Р., Ковальська Ю.І. підтримали вимоги апеляційної скарги, посилаючись на викладені в ній доводи.
Представники позивача Запаскін М.Р. та ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти задоволення вимог апеляційної скарги, просили залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно з ч. 1 - 3, 5 ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення,ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Статтею 264 ЦПК Українипередбачено, що під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Зазначеним вимогам оскаржуване судове рішення відповідає.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними, оскільки позивачу не була нарахована та виплачена заробітна плата за період роботи з травня по липень 2020 року у повному обсязі, а виплата роботодавцем заробітної плати в розмірі 2/3 ставки не відповідала вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів апеляційного суду з такими висновками погоджується, оскільки вони відповідають встановленим по справі обставинам та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 12ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності з частинами 1, 3 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Судом першої інстанції встановлено на ступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.01.2000 року на підставі наказу №2 від 17.01.2000 року був прийнятий на роботу до Білоцерківської музичної школи № 3 на посаду викладача по класу акордеона.
17.08.2005 року згідно наказу №29 на підставі рішення атестаційної комісії йому встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст 2 категорії», 10.05.2011 року згідно наказу №18 на підставі рішення атестаційної комісії йому встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії», 26.04.2016 року згідно наказу № 14 на підставі рішення атестаційної комісії йому встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії», що відповідає 11 розряду ЄТС, як викладачу та як концертмейстеру, що підтверджено записами у трудовій книжці НОМЕР_1 (том І а.с.52-53).
Згідно записів у трудовій книжці (том І а.с. 53), рішенням Білоцерківської міської ради № 398-22-VІІ від 22.12.2016 року змінено найменування БМШ№3 і затверджено Статут у новій редакції Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа №3.
Згідно Статуту комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа № 3, затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 22.12.2016 року № 398-22-VІІ ( том І а.с.99-110, 167, 172-183) - далі Статут, комунальний заклад Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа №3 (скорочена назва - КЗ БМР БМШ № 3) - початковий спеціалізований мистецький заклад (школа естетичного виховання) - є початковою ланкою спеціалізованої мистецької освіти, належить до системи позашкільної освіти у сфері культури. Заклад заснований на комунальній формі власності. Засновником закладу є Білоцерківська міська рада Київської області. Заклад має статус державного закладу освіти, підзвітний та підпорядкований відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради. Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Наказами Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, рішеннями органів місцевого самоврядування, Положеннями про початкові спеціалізовані мистецькі заклади системи Міністерства культури і туризму України, затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 06.08.2001 року № 523, іншими нормативно - правовими документами профільного міністерства та цим Статутом.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщених на сайті Міністерства юстиції України, 04.07.2000 року ( дата запису - 03.0752007 року) зареєстровано юридичну особу - комунальний заклад Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа № 3, ЄДРПОУ: 02227088, місцезнаходження: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леваневського, 47/1, засновник - Білоцерківська міська рада, керівник - ОСОБА_4 , голова комісії з припинення - ОСОБА_5 , заклад в стані припинення з 07.09.2018 року.
Також, встановлено, що директором комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа №3 була призначена ОСОБА_4 (том ІІ а.с.211) згідно Наказу № 8 від 13.03.2020 року (том ІІ а.с.193), в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю директора КЗ БМР БМШ № 3 ОСОБА_4 обов'язки директора було покладено на ОСОБА_3 у період з 13.03.2020 року по 17.03.2020 року включно та на підставі Розпорядження виконавчого комітету БМР № 57Р від 16.03.2020 року «Про тимчасове обмеження в роботі органів міської ради та комунальних підприємств, установ, організацій, закладів з метою попередження розповсюдження захворюваності COVID-19» на період вимушеної відпуски директора КЗ БМР БМШ № 3 ОСОБА_4 з 18.03.2020 року по 31.03.2020 року включно обов'язки директора було покладено на ОСОБА_3 . Наказом №16-к від 23.04.2020 року Відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради ОСОБА_4 звільнена з посади директора Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа №3, тому виконання обов'язків директора Комунального закладу Білоцерківської міської ради Білоцерківська музична школа №3 з 28.04.2020 року було покладено на ОСОБА_6 .
Згідно п. 5 Статуту керівництво закладом здійснює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади начальником відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради. Керівник закладу, зокрема, організовує навчально - виховний процес, забезпечує контроль за виконанням навчальних планів і програм, якістю знань, умінь та навичок учнів, організовує виконання кошторису доходів і видатків закладу, укладає угоди з юридичними та фізичними особами, і подає їх на затвердження начальнику відділу культури міської ради; видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання.
Згідно із Посадовою інструкцією директора КЗ БМР БМШ № 3 ( Том І а.с.168 - 171), директор школи, зокрема, здійснює загальне керівництво всіма напрямками діяльності школи у відповідності з її Статутом і законодавством України, здійснює розробку, затвердження і впровадження програм розвитку закладу, навчальних планів, річних календарних навчальних графіків, Статуту і правил внутрішнього трудового розпорядку школи, посадових інструкцій працівників школи та інших локальних нормативних актів і навчально-методичних документів; вирішує наукові, навчально-методичні, адміністративні, фінансові, господарські та інші питання, що виникають в процесі діяльності школи; організовує контроль за виконанням правил внутрішнього трудового розпорядку; розробляє і подає в установленому порядку на затвердження кошторис на утримання закладу, штатний розклад, тарифікаційний список, відповідає за організацію фінансово - господарської діяльності; забезпечує підвищення кваліфікації працівників, їх направлення на навчання до відповідних закладів, сприяє впровадженню в організацію навчально-виховного процесу технічних засобів навчання, нових методів викладання; встановлює посадові оклади, доплати і надбавки до посадових окладів і тарифних ставок згідно чинного законодавства, приймає рішення про заохочення працівників та матеріальне стимулювання творчої праці у межах кошторисних призначень, забезпечує створення нормального морально - психологічного клімату; звітує перед відділом культури і туризму та відповідними організаціями про роботу закладу, забезпечує ефективну взаємодію і співпрацю з відділом культури і туризму міської ради, органами місцевого самоврядування, підприємствами і організаціями, громадськістю, батьками; забезпечує раціональне використання бюджетних асигнувань, а також коштів, які поступають з інших джерел, надає відділу культури і туризму та громадськості щорічний звіт про поступлення і витрати фінансових і матеріальних засобів; забезпечує облік і збереження документації, організовує діловодство, ведення і задачу статистичної звітності. Згідно п.6 інструкції: директор школи взаємодіє з відділом культури і туризму міської ради, педагогічною радою школи, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими закладами відділу культури і туризму; директор школи надає у встановлені терміни та у визначеній формі звітність засновнику, іншим уповноваженим державним і місцевим органам. Директор школи одержує від засновника, державних і місцевих органів інформацію нормативно - правового і організаційно - методичного характеру, знайомиться з відповідними документами. Директор школи систематично обмінюється інформацією зі своїми заступниками та іншими працівниками школи.
Наказом Відділу культури та туризму Білоцерківської міської ради Київської області від 02.04.2020 року № 24 «Про роботу закладів культури міста Біла Церква на період карантину», на виконання Закону України «Про внесення змін деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 17.03.2020 року № 530-ІХ, Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб від 06.04.2000 року № 1645-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID-19», відповідно до рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 02.04.2020 року № 173 «Про заходи щодо попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену корона вірусом SARS - CoV-2 у сфері освіти і науки», листа управління культури, національностей та релігій КОДА від 26.03.2020 року № 180/01-11 (Том ІІ а.с. 59), наказано керівникам закладів культури забезпечити: часткове/повне переведення працівників на роботу в гнучкому та /або дистанційному режимі; подання наказів та іншої документації щодо режиму роботи працівників до 10.04.2020 року; обмежити/відтермінувати заплановані заходи, у томі числі засідання атестаційної комісії для проведення атестації педагогічних працівників, які атестуються в порядку, визначеному Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2020 року № 930 ( зі змінами) до нормалізації епідемічної ситуації; надавання організаційної, інформаційної допомоги педагогічним працівникам в провадженні дистанційного навчання, розробити методичні рекомендації для дистанційної роботи та/або використання методичних рекомендацій методичного центра закладів культури та навчальних закладів; контролювати виконання роботи педагогічними, бібліотечними працівниками дистанційному режимі. Даний Наказ № 24 доведений до відома директору КЗ БМР БМШ № 3 ОСОБА_4 (том ІІ а.с. 59 - на звороті).
З Наказу № 10 від 03.04.2020 року «Про роботу працівників школи на період карантину» (том І а.с.19), вбачається, що директором КЗ БМР БМШ № 3 ОСОБА_4 наказано перевести всіх педагогічних працівників на роботу в дистанційному режимі з застосуванням ними можливих методів дистанційного навчання з учнями за допомогою електронних ресурсів та наявних засобів зв'язку, практикувати індивідуальні онлайн - уроки, консультації, лекції та самостійне опрацювання навчального матеріалу, інформувати батьків учнів про особливості навчального процесу в період карантину. Педагогічним працівникам застосовувати власне дистанційне навчання в рамках підвищення кваліфікації, самостійне знайомлення з новою методичною літературою, підвищувати виконавську майстерність, залучатися до розробки навчальних програм з дисциплін, що ще не затверджені навчальними програмами тощо. Технічним працівникам забезпечувати робочий процес за спеціально встановленим графіком.
Як вбачається з Наказів №10к та № 11-к від 19.06.2020 року «Про оплату праці за травень, червень 2020 року (том І а.с.121-122, 123-124), працівникам КЗБМР БМШ № 3 було встановлено простій з 01.05.2020 року по 31.05.2020 року та з 01.06.2020 року і головному бухгалтеру Централізованої бухгалтерії відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради ОСОБА_8 наказано провести відповідні розрахунки заробітної плати за період простою для працівників даної школи, виходячи з вимог ст. 113 КЗпП України (у розмірі 2/3 тарифної ставки, встановленої працівникам окладу), в тому числі і ОСОБА_1 . Голові профкому ОСОБА_7 наказано довести до відома працівників інформацію щодо простою.
Судом встановлено, що середня ставка ОСОБА_1 , як викладача, згідно Штатного розпису КЗБМР БМШ № 3, погодженим Головою профспілки ОСОБА_7 , затвердженого начальником відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради Ковальською Ю.І. 01.01.2020 року, оригінал якого оглянутий у судовому засіданні та відповідає витягу доданого до позовної заяви (том 1 а.с. 20-21), становить 17497,33 грн., що узгоджується з відомостями пенсійного фонду України (Форма ОК -5, ОК - 7 том 2 а.с. 9-11,185-186 ).
Також, встановлено, що позивачу було нараховано та виплачено заробітну плату: за травень 2020 року - 5249,19 грн. (2/3 ставки); за червень 2020 року - 5249,19 грн. (2/3 ставки) та за липень 2020 року - 5249,19 грн. (2/3 ставки), що підтверджено матеріалами справи (том І а.с. 79, 82-84,том 2 а.с.65, 67, 68, 97, 98,186).
Позиція апеляційного суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови.
З 12 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19» (зі змінами) на всій території України встановлено карантин, який передбачає заборону відвідування закладів освіти.
02.04.2020 року відділом культури і туризму Білоцерківської міської ради було наказано керівникам закладів культури перевести працівників на роботу в гнучкому та/або дистанційному режимі.
Згідно Листа Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілка працівників освіти і науки України про умови та оплати праці працівників закладів освіти і науки в умовах карантину № 1/9-162, № 02-5/202 від 17.03.20 року, у зв'язку з ситуацією, пов'язаною з оголошенням карантину з 12 березня по 3 квітня 2020 року, терміни якого можуть змінитись залежно від епідеміологічної ситуації в Україні, своєчасним вжиттям та проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів відповідно до зазначеного закону та постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211«Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19», Міністерство освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України рекомендують: зберігати за працівниками на період карантину середню заробітну плату, розмір якої визначається згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»; вважати працівників, які фактично не виходять на роботу під час карантину, такими, що не виходять на роботу у зв'язку з простоєм; згідно зі статтею 34 Кодексу законів про працю України простій - це призупинення роботи, викликане невідворотною силою або іншими обставинами; зберігати за працівниками середній заробіток за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 року № 102, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.
Частиною 1 ст. 113 КЗпП України визначено, що час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Дві третини тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) є мінімальною гарантією в оплаті праці.
Відповідно до ч. 3 ст. 113 КЗпП України, за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
Разом з цим Галузевою угодою між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки встановлений порядок оплати за час простою.
Пунктом 5.2.1. Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки встановлено, що періоди, впродовж яких у навчальних закладах не здійснюється навчальний процес (освітня діяльність) у зв'язку із санітарно-епідеміологічними, кліматичними чи іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників.
В пункті 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 - 2020 роки, уточнено інформацію щодо оплати простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини, в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).
Вищезазначеним пунктом Угоди також передбачено, забезпечення оплати праці всіх інших педагогічних працівників (закладів освіти у випадках епідемії) з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням умов законодавства.
Обчислення середньої заробітної плати працівникам органів освіти і науки, закладів та установ освіти (у тому числі, які працюють за сумісництвом), здійснюється з дотриманням вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. №100.
Враховуючи, що на території України з 12 березня 2020 року запроваджено карантинні обмеження, директором КЗ БМР БМШ№ 3 ОСОБА_4 03.04.2020 року наказано перевести всіх педагогічних працівників на роботу в дистанційному режимі з застосуванням ними можливих методів дистанційного навчання. Тобто, з 03.04.2020 року весь склад педагогічних працівників музичної школи мав здійснювати свою роботу відповідно до методичних рекомендацій проведення дистанційного навчання.
Відповідно до ст. 60 - 2 КЗпП України, дистанційна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому. При дистанційній роботі працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбаченихстаттями 50 і 51 цього Кодексу.
Порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, необхідними для виконання ними своїх обов'язків, обладнанням, програмно-технічними засобами, засобами захисту інформації та іншими засобами, порядок і строки подання такими працівниками звітів про виконану роботу, розмір, порядок і строки виплати працівникам компенсації за використання належних їм або орендованих ними обладнання, програмно-технічних засобів, засобів захисту інформації та інших засобів, порядок відшкодування інших пов'язаних з виконанням дистанційної роботи витрат визначаються трудовим договором про дистанційну роботу.
У разі відсутності у трудовому договорі положення про забезпечення працівників необхідними для виконання ними своїх обов'язків обладнанням, програмно-технічними засобами, засобами захисту інформації та іншими засобами, таке забезпечення покладається на власника або уповноважений ним орган, який організовує встановлення та технічне обслуговування відповідних засобів, а також оплачує витрати, пов'язані з цим.
За правилами, встановленими статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом частини 2 статті 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частинами 1, 5 статті 81 ЦПК України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доводи апеляційної скарги щодо того, що позивачем не свідомо не виконувалась його робота протягом травня-липня 2020 року, а тому і не виплачувалась ОСОБА_1 заробітна плата у зв'язку з невиконанням ним своїх посадових обов'язків, апеляційний суд не бере до уваги, вважає їх безпідставними.
Колегія суддів, звертає увагу, що керівництвом БМШ № 3 в період з травня по липень 2020 року до ОСОБА_1 не було застосовано будь-якого дисциплінарного стягнення за невиконання чи неналежне виконання останнім своїх посадових обов'язків.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що нарахування та виплата заробітної плати відповідачу у розмірі 2/3 тарифної ставки за період з травня по липень 2020 року не відповідало вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим позивачу не доплачено заробітну плату: за травень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., за червень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., за липень 2020 року у розмірі 12 248,14 грн., а всього 36 744,42 грн.
Апеляційний суд також відхиляє доводи апеляційної скарги в частині неправильного розрахунку середньої заробітної плати позивача, який, на думку апелянта, слід було обраховувати виходячи із тарифікаційної ставки в розмірі 7 873,80 грн., визначеної у Тарифікаційному списку педагогічних працівників станом на 01 січня 2020 року.
Так, відповідно до п. 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 - 2020 роки, уточнено інформацію щодо оплати простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини, в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу). Оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників навчальних закладів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. Згідно з п.1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів.
Беручи до уваги рекомендації Міністерства культури, молоді та спорту України №4791/4.11.1 від 25.03.2020 року, згідно якого працівники закладів мистецької освіти під час карантину працюють дистанційно та оплата праці яких здійснюється у повному обсязі, а також те, що керівниками КЗ БМР БМШ № 3 та Управлінням (відділом) відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради не було визначено порядок і строки подання працівниками звітів про виконану дистанційно роботу на дату встановлення такого виду роботи, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на виплату встановленої заробітної плати у повному обсязі.
Колегія суддів апеляційного суду вважає також необґрунтованими доводи апелянта про те, що Управління (відділ) культури і туризму Білоцерківської міської ради не є належним відповідачем у даній справі, оскільки не нараховує заробітну плату та не складає табелі оплати праці викладачам музичних шкіл.
Так, відповідно до п.3.1 Положення про відділ культури і туризму Білоцерківської міської ради затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 30 серпня 2018 року, основними завданнями відділу є організаційно-методичне керівництво діяльністю підвідомчих закладів та підприємств культури. Функцією відділу передбачено, що відділ виконує їх відповідно до покладених на нього завдань для забезпечення реалізації державної політики з питань культури, серед яких є організація статистичного обліку і звітності у закладах культури усіх форм власності, готує та подає на затвердження виконавчого комітету Білоцерківської міської ради рішення про визначення контингенту учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів міста, сприяє розвитку матеріально - технічної бази закладів та установ, сприяє раціональній розстановці кадрів та інше.
Згідно п.6.1 Положення відділ здійснює керівництво діяльністю відділу та підвідомчих закладів культури відповідно до даного Положення, Посадової інструкції та чинного законодавства України.
Пунктами 7.5-7.6 Положення встановлено, що структурним підрозділом відділу є централізована бухгалтерія, яка обслуговує адміністративний апарат та підвідомчі заклади культури, перелік яких затверджується рішенням міської ради.
Відповідно до положень статуту, затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради Київської області від 22 грудня 2016 року (далі - Статут), Комунальний заклад Білоцерківської міської ради Київської області Білоцерківська музична школа №3 - початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школа естетичного виховання) - є початковою ланкою спеціалізованої мистецької освіти, належить до системи позашкільної освіти у сфері культури, заснований Білоцерківською міською радою Київської області на комунальній формі власності. Заклад має статус державного закладу освіти, підзвітний та підпорядкований відділу культури та туризму Білоцерківської міської ради. Безпосереднє керівництво закладом здійснює його директор, який призначається та звільняється з посади начальником відділу культури та туризму Білоцерківської міської ради.
Відповідно до положень розділу 6 пп. 6.6, 6.13 Статуту, фінансування діяльності закладу здійснюється у встановленому порядку за рахунок місцевого бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством України. Ведення діловодства та звітності в закладі здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством, бухгалтерський облік здійснюється централізовано бухгалтерією відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради.
Таким чином, хоча КЗ БМР БМШ № 3 є самостійною юридичною особою, проте заснований на комунальній власності, є структурним підрозділом Управління культури і туризму Білоцерківської міської ради, підзвітний та підконтрольні останньому.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що нарахування заробітної плати працівникам КЗБМР БМШ № 3 здійснюється централізованою бухгалтерією відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради на підставі поданих табелів робочого часу, додаткових табелів та табелів тижневого навантаження. (том 1 а.с. 80)
З огляду на вказане, доводи апелянта про те, що вимоги ОСОБА_1 , пред'явлені до неналежного відповідача, не заслуговують на увагу та спростовуються наявними у справі доказами.
Посилання апелянта на те, що з грудня 2020 року позивач переміщений і є працівником Комунального закладу БМР Білоцерківської дитячої музичної школи №2, та те, що КЗ БМР БМШ № 3 із 21 грудня 2020 року припинив свою роботу, також не можуть бути взяті до уваги, оскільки предметом розгляду даної справи є порушення роботодавцем КЗ БМР БМШ № 3 вимог законодавства щодо виплати заробітної плати ОСОБА_1 в період з травня по липень 2020 року.
Фактично доводи апелянта є суб'єктивним тлумаченням обставин справи та законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та зводяться до переоцінки доказів, яким суд дав належну правову оцінку.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених у мотивувальній частині, отже рішення суду першої інстанції є законним, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.
За змістом ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд,
Апеляційну скаргу Управління (відділу) культури і туризму Білоцерківської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 травня 2021 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 09 грудня 2021 року.
Суддя-доповідач Д.О. Таргоній
Судді: С.А. Голуб
Н.В. Ігнатченко