Постанова від 14.12.2021 по справі 734/3060/21

Провадження № 3/734/1473/21 Справа № 734/3060/21

ПОСТАНОВА

іменем України

14 грудня 2021 року смт. Козелець

Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Домашенко Ю.М., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової служби за контрактом, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, ?

ВСТАНОВИВ:

До суду з Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку надішли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення КИЧР/Н № 309 від 20.09.2021 вбачається, що військовослужбовець військової служби за контрактом, сержант ОСОБА_1 18.09.2021 приблизно о 19.50 год. перебував на території військової частини НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, в умовах дії особливого періоду.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Камінський В.І. подав клопотання про розгляд справи без його участі та участі ОСОБА_1 , просить закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не додано висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння ОСОБА_1 . Акт від 18.09.2021 № 138, який доданий до протоколу не є належним доказом проходження ОСОБА_1 медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння. Факт встановлення алкогольного сп'яніння за зовнішніми ознаками є порушенням вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, а тому не може бути належним доказом перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння за вказаних у протоколі обставин. Крім того, до матеріалів справи не долучено доказів на підтвердження того, що військовому госпіталю військової частини НОМЕР_2 надано право на проведення огляду на стан сп'яніння та доказів, що лікар, який проводив огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 пройшов тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно чинного законодавства.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення Чернігівським зональним відділом Військової служби правопорядку до суду, крім протоколу про адміністративне правопорушення, надано:

-копію акту військової частини НОМЕР_2 про наявність клінічних ознак перебування в нетверезому стані від 18.09.2021 № 138, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено клінічні ознаки перебування в нетверезому стані: характерний запах алкоголю з порожнини рота;

-копію протоколу серії КИЧР/Д № 156 від 18.09.2021 про адміністративне затримання, згідно з яким ОСОБА_1 18.09.2021 о 19.50 год. було доставлено до відділу ВСП (сел. Десна) Чернігівського зонального відділу ВСП у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП для припинення адміністративного правопорушення, складання протоколу про адміністративне правопорушення;

-письмове пояснення ОСОБА_2 від 20.09.2021, відповідно до якого о 17.30 год. йому зателефонував ЗНЦ ОСОБА_3 та повідомив, що станом на 15.00 год. троє курсантів не повернулись зі звільнення, після проведення шикування відсутність підтвердилась, через декілька хвилин вони з'явились з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Надалі викликали патруль ВСП на ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 . Останнім було запропоновано пройти до МПП 300 НП, після чого ОСОБА_4 в грубій формі почав відмовлятись та чинити супротив, в результаті чого до нього застосовано спецзасіб (кайданки) та доставлено до відділу ВСП. Після цього всі разом направились до госпіталю для перевірки клінічних ознак алкогольного сп'яніння. У всіх трьох встановлено клінічні ознаки алкогольного сп'яніння;

-письмове пояснення ОСОБА_6 від 20.09.2021, відповідно до якого станом на 18.09.2021 поступив наказ перевірити особовий склад, що не прибули із звільнення, а саме, ст. с-нт ОСОБА_4 , ст. пр-к ОСОБА_5 , с-нт ОСОБА_1 . Під час перевірки виявлено, що військовослужбовці перебували в стані алкогольного сп'яніння. Негайно був викликаний наряд ВСП, який забрав військовослужбовців на «задувку»;

-копію витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08.09.2021 № 310, згідно з яким сержанта ОСОБА_1 зараховано на навчання на курс підготовки Інструкторів базового рівня;

-копії аркушів книги доведення статей про військові адміністративні правопорушення взводу підготовки інструкторів базового рівня військової частини НОМЕР_1 ;

-медичну характеристику на ОСОБА_1 .

Крім того, за клопотанням захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, долучено інформацію з військової частини НОМЕР_2 , згідно з якою цією військовою частиною огляд на стан сп'яніння не проводиться. Військовою частиною НОМЕР_2 проводиться встановлення наявності клінічних ознак алкогольного (наркотичного) сп'яніння, які зазначаються у різних ознаках, зазначених у акті наявності таких ознак.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про невинуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20КУпАП.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне порушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Згідно з п. п. 7 п. 3 Розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10.10.2016 № 5157 затриманих військовослужбовців (військовозобов'язаних) приймає оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), про що складає протокол про адміністративне затримання і здійснює запис до книги обліку затриманих (доставлених) осіб.

За наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція), уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків пропонує затриманій особі, з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).

За результатами проведення огляду на стан сп'яніння посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) складається акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який підписується посадовою особою, яка проводила огляд, та двома свідками.

У разі незгоди порушника на проведення огляду уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у супроводі посадової особи, визначеної начальником органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), організовує направлення затриманого до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.

З метою забезпечення достовірності результатів огляду затриманих посадова особа Служби правопорядку забезпечує доставлення таких осіб до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Огляд для встановлення стану сп'яніння затриманого, який вчинив адміністративне правопорушення, здійснюється в закладах охорони здоров'я, яким надано право на проведення такого огляду, лікарями, які пройшли тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

За результатами огляду на стан сп'яніння та за лабораторними дослідженнями встановлюється ступінь сп'яніння, який вноситься до акта медичного огляду.

Огляд у закладі охорони здоров'я та складання висновку за результатами огляду проводиться в присутності посадової особи Служби правопорядку.

Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи в трьох примірниках (перший примірник видається під підпис посадовій особі Служби правопорядку, яка доставила особу на огляд, другий - оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я).

Результати огляду на стан сп'яніння затриманого зазначаються уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), якій надано право складати протоколи, у відповідних графах протоколів про адміністративне правопорушення та адміністративне затримання, а висновок щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння підшивається до протоколу про адміністративне правопорушення.

Як встановлено судом, усупереч вимог зазначеної Інструкції огляд військовослужбовця ОСОБА_1 з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння як посадовою особою військової служби правопорядку з використанням спеціальних технічних засобів, так і в закладах охорони здоров'я, яким надано право на проведення такого огляду, лікарями, які пройшли тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, не проводився.

Військова частина НОМЕР_2 взагалі не є закладом охорони здоров'я, який може проводити огляд на стан алкогольного сп'яніння.

Акт наявності клінічних ознак перебування в нетверезому стані та пояснення окремих осіб не є належними та достатніми доказами, які б підтверджували перебування військовослужбовця ОСОБА_1 у нетверезому стані.

Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими доказами не є доказом на доведення провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Крім того, згідно з п. 1 Розділу 2 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 374 від 18.07.2017 протокол про порушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП, складається, зокрема, уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку у разі виявлення нею безпосередньо факту вчинення військовослужбовцем військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб.

Усупереч зазначеній вимозі до суду не надано докази, які б підтверджували повноваження офіцера відділення Військової служби правопорядку Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку ОСОБА_7 складати протокол про адміністративне правопорушення.

У силу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, є недоведеним, а тому провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Ураховуючи вищевикладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ст.284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ю.М. Домашенко