Рішення від 09.12.2021 по справі 134/1712/21

2-а/134/13/2021

Справа № 134/1712/21

РІШЕННЯ

Іменем України

09 грудня 2021 року Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.

з участю секретаря: Отіча В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Крижопіль за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 4806459 від 22.09.2021,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Крижопільського районного суду Вінницької області знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 4806459 від 22.09.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП. Позов мотивований тим, що 22.09.2021 відповідачем було винесено постанову серії ЕАО № 4806459 якою притягнено позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу 510 гривень. Відповідно до постанови, 22.09.2021 року о 22:01 год. в м. Підгороднє по вул.. Радянська, 53 водій перевозив на габаритний вантаж без чинного дозволу, чим порушив вимоги п. 4 Постанови КМУ № 30, по перевезенню небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних ТЗ автомобільними дорогами, вулицями або залізничними. На думку позивача постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню з огляду на те, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки він правопорушення у якому його визнав винним поліцейський не здійснював та ПДР України не порушував. Також позивач в поданому до суду позові вказував, що поліцейським грубо порушено вимоги законодавства при складанні постанови та безпідставно не враховано його пояснення щодо невинуватості у вчиненні правопорушення. Крім того, позивач стверджує, що поліцейським при винесені постанови не керувався жодними доказами, які б підтверджували його вину у скоєнні правопорушення. В судове засідання позивач не з'явився подав заяву про розгляд справи без його участі позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених в адміністративному позові. Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, день, місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином. Подав письмовий відзив у якому просив відмовити в задоволенні позову. Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Відповідно до ч. 2 ст. 268 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов наступного висновку. Судом встановлено, що 22.09.2021 відповідачем було винесено постанову серії ЕАО № 4806459 якою притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу 510 гривень. Відповідно до постанови, 22.09.2021 року о 22:01 год. в м. Підгороднє по вул.. Радянська, 53 водій перевозив на габаритний вантаж без чинного дозволу, чим порушив вимоги п. 4 Постанови КМУ № 30, по перевезенню небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних ТЗ автомобільними дорогами, вулицями або залізничними. Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з позовом, у якому зазначає, що обставини, наведені в оскаржуваній постанові не відповідають дійсності. Згідно ч. 1 ст. 286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено. Зазначена постанова судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме: чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо. Крім того, судом враховано, що відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами. Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів. Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Відзив відповідача містить посилання на норми законодавства в сфері безпеки дорожнього руху і не спростовують тверджень позивача про відсутність складу правопорушення. Відповідачем не надано до відзову будь - яких доказів, щодо перевищення габаритів вантажу, зокрема не зроблені відповідні заміри вантажу, не долучено відео та фото доказів щодо перевищення встановлених ПДР України габаритів вантажу. Таким чином в матеріалах справи, окрім оскаржуваної постанови, відсутні будь-які докази вини позивача у вчиненні правопорушення. Згідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок відповідно до здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення. Відповідно до цієї ж статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок сприяти максимальному забезпеченню процесуальних прав учасників судового провадження. Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 суд приходить до висновку, що останнього неправомірно було притягнуто до адміністративної відповідальності. Тому, враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне скасувати постанову серії ЕАО № 4806459 від 22.09.2021 у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , а провадження у справі закрити. Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином на користь позивача підлягають стягненню, за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 454,00 грн. Керуючись ст.ст. 12, 241-246, 268-272, 286, 293 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 4806459 від 22.09.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП - задовольнити. Постанову інспектора роти 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Дудінова І.О. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. - скасувати, а провадження у справі закрити. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири) гривні. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: