Справа № 488/4348/21
Провадження № 3/488/1764/21
09.12.2021 року
Корабельний районний суд міста Миколаєва у складі: судді Головіної Т.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Миколаєва, громадянина України, не працюючого, розлученого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч. 3 ст. 126 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, водій ОСОБА_2 12.11.2021 року о 12:30 годині керував транспортним засобом - автомобілем “VOLKSWAGEN TRANSPORTER”, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , в місті Миколаєві по вулиці Андреєва в районі будинку № 17, стосовно якого було встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, на підставі постанови головного державного виконавця Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві ВП № 57867774 від 28.10.2021 року, чим скоїв правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Ознайомившись із протоколом про адміністративне правопорушення та перевіривши матеріали справи вважаю, що адміністративна справа підлягає поверненню для дооформлення, у звязку з неможливістю обєктивного розгляду по суті, виходячи із наступного:
відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 2 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали
Отже, відповідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті; особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно зясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції”, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 р. за №1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Диспозицією ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Частина 3 статті 126 КУпАП передбачає прямий умисел на вчинення адміністративного правопорушення.
Тобто, особа, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження повинна бути обізнана про встановлення цього обмеження.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено копію постанови Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві ВП № 57867774 від 28.10.2021 року про встановлення тимчасового обмеження ОСОБА_2 у праві керування транспортним засобом.
Однак, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодного доказу про ознайомлення ОСОБА_2 із зазначеною постановою.
Окрім того, в судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що йому не було відомо про те, що відносно нього існує обмеження у праві керування транспортними засобами, ніякої постанови про таке обмеження він не отримував, до виконавчої служби в той час його ніхто не викликав.
У зв'язку із викладеним, органу, який є відповідальним за збирання доказів у даній справі, необхідно надати до суду докази (розписку про отримання постанови від 28.10.2021 року або поштове підтвердження про вручення листа з цією постановою) отримання ОСОБА_2 постанови від 28.10.2021 року про встановлення йому тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом.
Вказані недоліки позбавляють суд можливості об'єктивно, повно та неупереджено вирішити питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_2 правопорушення, адміністративна відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.126 КУпАП.
Так як зазначені порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи через неналежне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та неповне з'ясування всіх обставин події правопорушення, підлягають поверненню органу який порушив адміністративне провадження для проведення додаткової перевірки та усунення встановлених судом недоліків.
Керуючись ст. ст. 256, 268, 277 КУпАП, суд, -
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП повернути начальнику Управління патрульної поліції в Миколаївській області для дооформлення.
Суддя Т.М. Головіна